Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:56
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Strach z čínské ekonomika opět ovládá finanční trhy; analýza GBP/USD, USD/JPY, ZLATA

01.09.2015 12:30  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu eurozóny se podle konečných údajů společnosti Markit v srpnu nepatrně snížil na 52,3 bodu ve srovnání s rychlým odhadem, který počítal se stagnací na červencových úrovních 52,4 bodu. Nicméně ukazatel se drží už přes dva roky nad hranicí 50 bodů, která odděluje celkový růst od poklesu aktivity v odvětví.

Ukazatel nákupních manažerů byl dnes ráno publikován i pro čínskou ekonomiku a později v průběhu dne i pro Velkou Británii. Data z Číny opět oživila strach ze stavu tamní ekonomiky, když i oficiální index nákupních manažerů (PMI) klesl pod klíčovou hodnotu 50 bodů na 49,7 bodu, což naznačuje recesi ve výrobním sektoru i v podání oficiálních státních informačních zdrojů. Rovněž vyhlídky pro sektor služeb v srpnu oslabily na 53,4 z červencových 53,9 bodu. Slabé údaje o čínském průmyslu opět oživily obavy o zdraví tamní ekonomiky a zasáhly akciový trh. Pro investory je velmi znepokojivé vidět stále zhoršující se data, která dosud nezastavila ani přijatá měnová opatření. Lze se domnívat, že ekonomika zpomalí hluboko pod 7 procent, a to i když bude vláda pokračovat v měnových a fiskálních stimulech.  Ačkoliv čínský akciový index uzavřel jenom 0,13 procenta v mínusu a stále se drží nad klíčovou hodnotou 3 000 bodů, japonský Nikkei dnes oslabil o 3,84 procenta, když uzavřel na úrovni 18 165 bodů.

Evropské burzy rovněž zahájily dnešní den prudkým poklesem. Panevropský index FTSE 300 dopoledne ztrácel 2,2 procenta na hodnotě 1 400,98 bodu, což je nejnižší úroveň od čtvrtka, kdy se trh zotavoval z pádu ze začátku minulého týdne. Evropský trh si podle všeho zapíše srpen 2015 jako nejztrátovější měsíc za čtyři roky, zasaženy propadem akcií v Číně a vyhlídkou na blížící se zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, když ztratil 9 procent.

Naopak ze situace opět těží bezpečné přístavy jako japonský jen a euro, což jsou navíc tzv. „funding currencies“. Tyto měny díky nízké úrokové sazbě financují nákupy rizikových a výnosnějších aktiv. Nicméně v aktuální situaci, kdy vládne trhu strach ze stavu čínské ekonomiky, investoři prodávají riziková aktiva a vracejí vypůjčený kapitál, což znamená nákup eur a jenů.

Horší čísla indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby dnes zveřejnila i Velká Británie. Index v srpnu klesl na 51,5 místo očekávaných 51,9 bodu. Na data reagovala libra oslabením, když vůči euru ztratila až 0,7 procenta.

ECB už téměř půl roku pumpuje do ekonomiky eurozóny 60 miliard nově vytištěných eur měsíčně. Pondělní předběžné údaje Eurostatu přesto ukázaly, že inflace bloku setrvává na vlažných 0,2 procent. Vzhledem k tak nízké inflaci roste pravděpodobnost, že centrální banka bude nucena prodloužit svůj stimulační program za současný předpokládaný termín ukončení v září příštího roku.

Počet nezaměstnaných v Německu v srpnu klesl více, než se čekalo, a to o 7 000 na 2,79 milionu a míra nezaměstnanosti setrvala na rekordním dně, ukázaly úterní údaje, jež naznačují, že soukromá spotřeba bude letos i nadále pohánět růst největší evropské ekonomiky. Míra nezaměstnanosti je již šestý měsíc v řadě na úrovni 6,4 procenta nejnižší od znovusjednocení Německa v roce 1990. Nezaměstnanost rovněž klesala v eurozóně, a to na hodnotu 10,9 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku roku 2012.

GBP/USD testuje předchozí minima a pokouší se o vytvoření formace dvojitého dna. Reakce na tuto hodnotu nám může napovědět, jakým směrem se bude GBP/USD dále vyvíjet. Proražení supportu směrem dolů znamená testování hodnoty 1,5180 případně i pohyb níže, naopak odraz od modré čáry potvrdí zmiňovanou formaci dvojitého dna.

Měnový pár USD/JPY nebol schopen zdolat hodnotu rezistence 122,00, odrazil se od ní a nyní směřuje dolů. Cílem by se mu mohly stát minima z předchozího pondělí.

Zlato se opět chystá na souboj s hodnotou rezistence 1150 USD za unci a klesající trendovou linií.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Strach střídá naděje, akcie odpoledne rostou, eurodolar se postupně sune dolů
      Dnešní evropské obchodování na finančních trzích bylo negativně ovlivněno včerejší hrozbou dalších cel na čínské zboží. Během dne se trhy opět houpaly, ale po otevření Ameriky se situace zlepšila. Strach z cel vystřídala naděje, že dohoda mezi USA a Čínou se stihne upéct v následujícím měsíci.
    • Strach ustupuje a levnější akcie lákají. Obrat sentimentu pomáhá i dolaru
      Problém s americkým rozpočtem trvá, Donald Trump jako obvykle deklaruje nejtvrdší možný postoj ve sporu s Kongresem a obnovení plného financování státních institucí se tak může protáhnout. Spotřebitelská důvěra v zámoří v prosinci spadla překvapivě hodně i přes evidenci silných předvánočních nákupů. I přes tyto zprávy ale trhy nezůstaly pod tlakem.
    • Strach z agresivnějšího Fedu dusí trhy, dolar ho však k dalším ziskům nevyužil
      Prodeje akcií sílí jak v Evropě, tak po otevření i v Americe, kde se pod palbu dostává hlavně technologický sektor. Ten táhne dolů jednak jeho obecná cykličnost, ale také znepokojivé informace: Čínská tajná služba údajně dokázala umístit škodlivé počítačové čipy do zařízení zhruba 30 společností i mnoha amerických vládních agentur. Ačkoli to bylo z několika míst popřeno, kauza může otevírat prostor třeba pro další sankce na Čínu, které by sektoru rozhodně neprospěly.
    • Strach z agresivního Fedu posílá akcie dolů a posouvá očekávání
      Tržní reakce na prosincové zasedání Fedu byla rozpačitá. Fed nastavil rychlejší ústup z QE a otevřel tak prostor pro dřívější zvedání sazeb, jak se čekalo. Rétorika nebyla příliš agresivní a trhy se s informacemi srovnaly. Trh Fed Funds futures naznačoval převládající přesvědčení, že trajektorie sazeb nakonec nebude tak vysoko, jak centrální banka naznačila ve svém výhledu (dots).
    • Strach z Brexitu dnes opět mírně polevil, libra na dosah 1,27 GBPUSD
      Dobré zprávy pro libru. Britská měna dnes obdržela trochu nečekaný stimul od britského ministra pro Brexit Davida Davise, podle kterého by Británie mohla uvažovat o tom, že bude ochotna platit Evropské unii určitou částku za přístup na společný trh. Komentář přišel jen krátce poté, co vlivný ministr financí Nizozemska Jeroen Dijsselbloem řekl pro Times of Malta, že by Británie na jednotném trhu mohla setrvat, i když to nebude zadarmo. Ledy mezi EU a Británii tak začínají pomalu tát a horké hlavy evropských a britských politiků možná konečně vychladly. Libra na tyto informace reaguje solidním růstem o více než jeden a půl procenta a její růst je rozhodně zprávou dne, s možným přesahem i do nadcházejících obchodních seancí.
    • Strach z Brexitu ovládá finanční trhy
      Americké burzy v pondělí opět klesaly na více než tříměsíční minimum v čele s finančními tituly poté, co rozhodnutí Velké Británie ukončit své členství v Evropské unii poškodilo důvěru investorů a podnítilo masivní výprodeje na akciových trzích. Americký akciový index S&P v pátek zaznamenal největší výprodej za 10 měsíců a spadl pro letošní rok do záporu. Index Dow Jones klesl o 3,4 procenta na 17 400,75 bodu, index S&P 500 spadl o 3,6 procenta na 2 037,41 bodu a technologický Nasdaq odepsal 4,1 procenta a zavřel na úrovni 4 707,98 bodu. Pondělní akciová seance se řadí podle objemů obchodů mezi největší za posledních 5 let.
    • Strach z Brexitu polevuje, libra prolomila březnové maximum
      Jeden rychlý update k britské libře. Přestože je britská měna v posledních dnech celkem nenápadná a udržuje si nízký p...
    • Strach z Brexitu slábne, akciové indexy posilují
      Evropské akciové trhy v pondělí šplhají výš s tím, když polevily obavy, že referendum ve Velké Británii rozhodne...
    • Strach z Brexitu v květnu znovu zesílil. Obchodníci na GBP jsou před červnovým referendem stále hodně nervózní
      Rychlý update k britské libře a brexitu. Přestože šance na vystoupení Británie z eurozóny podle posledních průzkumů zů...
    • Strach z cel polevuje, trhy však zůstanou ve střehu. Eurodolar jen čeří vodu
      Proti plánu zavedení cel, se kterým nedávno přišel americký prezident, se zvedla vlna varování ze zahraničí týkající se možných protiopatření. Také americký průmysl nebo političtí představitelé se ale ozvali proti krokům, které by mohly spustit obchodní válku. Prezident Trump sice prohlásil, že se plánů nevzdává, ale síla odporu přece jen dala trhům naději, že plán nakonec nebude realizován, případně že bude citelně zmírněn.
    • Strach z delta mutace zastavil zdražování pohonných hmot v ČR. Naftu mají levnější než v ČR v celé EU pouze v Rumunsku a v Bulharsku
      Růst cen pohonných hmot v ČR výrazně zpomalil, až takřka ustal. Cena benzínu i nafty se v uplynulém týdnu zvýšila pouze o jednotky haléřů. Předtím přitom stoupala prakticky nepřetržitě od začátku letošního roku. Litr benzínu za tu dobu zdražil z necelých 28 korun na aktuálních 33,73. Nafta zdražila z necelých 27,50 koruny za litr na 31,66.
    • Strach z druhé vlny určil negativní začátek, trhy se však snaží zvedat
      Evropské trhy začaly ve velmi negativní náladě a investoři se z rizika akcií či komodit přesouvali do relativního bezpečí dluhopisů. Během dopoledne se však situace začíná přece jen trochu zlepšovat. Hlavní akciové indexy registrují ztráty do 2 procent a delší dluhopisové výnosy klesají asi o 2 bazické body. Negativní úvod koriguje ropa, která se obchoduje dole už jen o 0,7 procenta. Nedaří se zlatu, jež ztrácí asi 0,6 pct.
    • Strach z druhé vlny zpět na scéně. Ani Powell trhy asi nepotěší
      Varování bankéřů z Fedu před nebezpečím předčasného, ale také příliš pozdního otevření ekonomiky, nechalo trhy ještě docela v klidu. Když se ale přidal hlavní americký epidemiolog Fauci, který Kongres upozornil, že odvolání opatření hrozí vyvolat nové propuknutí nákazy, reakce už přišla.
    • Strach z európskej búrky
      Hedžový fond je synonymom slobody v investičnom svete. Fond môže stávkovať na čokoľvek a jeho regulácia je minimálna. A tak v časoch, keď všetko kolabuje, sú to excelentní špekulatívni obchodníci a hedžové fondy, ktorí zarábajú. Ináč tomu nebolo ani v roku 2008, a nebude tomu ináč ani v budúcnosti.
    • Strach ze zhoršení fundamentu i státních zásahů. Investoři prchají do bezpečí
      Evropské akcie začaly propadem, který se během dne snažily zmírnit, ale Amerika následně velí k dalšímu propadu - pod drtivý tlak se dostává hlavně Nasdaq . Největší ztráty vidíme v komunikačním sektoru, cyklické spotřebě a technologiích. Negativních impulsů přišlo hned několik.
    • Strach z Fedu je zpět, dolar však dnes postupuje opatrně
      Situace na finančních trzích v posledních dnech celkem jasně naznačuje, že strach z Fedu, respektive rychlého utahování jeho politiky, je zpět. Ropa se během tohoto měsíce vytáhla citelně výš a je vidět i vyšší citlivost investorů na nákladové položky v rámci firemních výsledků, což považujeme za zdroj obav z vyšších nabídkových inflačních tlaků právě skrze komodity či mzdy.
    • Strach z globálního ekonomického zpomalení sráží ceny ropy a tedy i pohonných hmot
      Pohonné hmoty dělají hned zkraje roku řidičům radost. Dále citelně zlevňují, a navazují tak na trend sklonku roku minulého. Benzín Natural 95 zlevnil v uplynulém týdnu o 25 haléřů na 31,70 koruny. Cena nafty klesla za stejnou dobu dokonce o 31 haléřů na 32,23 koruny. Jak benzín, tak nafta tak v uplynulém týdnu zlevnily na nejnižší cenovou úroveň od května 2018.
    • Strach z globální recese? Data teď nedávají důvod k panice
      Americká centrální banka poprvé po dvaceti letech zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 procentních bodů. Pokud v posledních dvou dekádách sazby zvyšovala, bylo to maximálně o polovinu. Trhy to očekávaly, nicméně akciové indexy výrazně propadly a výnosy 10letých státních amerických dluhopisů vzrostly na hodnoty přes 3 procenta. Investoři se obávají recese, kterou by mohlo agresivní utahování měnové politiky vyvolat. Data ale důvody k panice nedávají.
    • Strach z inflace dál dusí akcie, Evropa hluboko v záporu
      Inflace nepřestává být dominantním tématem na finančních trzích. Inflační očekávání obsažená v cenách amerických státních dluhopisů včera v jednu chvíli skočila vzhůru dost prudce, načež sice přišla korekce, ale dnes znovu sledujeme postupný nárůst. Do očekávání hodně promlouvají ceny komodit, takže nepřekvapí, že něco podobného můžeme vidět třeba na ceně mědi nebo železné rudy. Ropa vzestupný trend v posledních dnech nesdílí, posouvá se zhruba do strany a konkrétně dnes dokonce klesá.
    • Strach z inflace popularizuje fyzické zlato
      „O fyzické zlato projevují zájem kromě soukromých investorů i centrální banky. Například ta maďarská v poslední době nakoupila 63 tun zlata, čímž ztrojnásobila své zlaté rezervy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    eightcap forex