Pondělí 04. listopadu 2024 20:19
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
CapXmaster

Na středoevropských devizových trzích panovala v minulém týdnu velikonoční nálada

22.04.2014 10:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ve výsledku se v průběhu minulého týdne na středoevropských devizových trzích nic nepřihodilo, v celotýdenním hodnocení měny v podstatě stagnovaly. Nicméně polský zlotý i maďarský forint v první polovině týdne oslabovaly, aby v té druhé tyto ztráty vymazávaly. V podstatě tak kopírovaly náladu trhů v souvislosti s krizí na Ukrajině. Situace se během týdne spíše vyostřovala, aby v závěru týdne přišlo určité uklidnění po setkání ministrů zahraničí USA, EU, Ukrajiny a Ruska.

Koruna se i nadále drží stabilní, výjimkou bylo čtvrteční odpolední obchodování, kdy se kurz krátce dostal k úrovni 27,55 CZK/EUR, což znamenalo nejslabší korunovou úroveň za poslední téměř měsíc. Během páteční seance se však kurz opět vrátil k úrovni 27,45 CZK/EUR. Kurzový výkyv byl pouze důsledkem realizace větší klientské objednávky v situaci málo likvidního trhu před velikonočními svátky.

Minulý týden přinesl pouze statistiky produkčních cen. Data potvrdila absenci inflačních tlaků v české ekonomice. Ceny průmyslových výrobců v březnu poklesly o 0,2 % m/m oproti trhem očekávané stagnaci. Důvodem bylo především snížení cen rafinovaných ropných produktů (-2,1 %) ovlivněné poklesem ceny ropy v korunovém vyjádření. Snížily se i ceny v chemickém průmyslu či potravinářství. Meziročně ceny výrobců vykázaly navzdory očekávanému snížení o 0,6 % pokles o 0,8 %, když na jejich dynamiku stále působí snížení regulovaných cen ze začátku roku, především cen energií. Za celý letošní rok očekáváme v průměru stagnaci výrobních cen, když hlavním proinflačním faktorem zůstává slabá koruna.

Z pohledu budoucí dynamiky cen v rámci spotřebitelského koše byl zajímavější vývoj cen v zemědělství, které indikují budoucí vývoj cen potravin. Ceny zemědělských výrobců v březnu vzrostly o 0,8 %, nicméně po sezónním očištění byly tyto ceny nižší o 0,3 %. Od letních prázdnin jsou tyto ceny kumulovaně nižší o 1,9 %, což je důsledkem lepší loňské úrody. Loňská úroda tak nevyvolává tlaky na růst cen potravin v rámci spotřebitelského koše, ty tlačí nahoru víceméně pouze slabší koruna. Ceny potravin v Česku vzrostly v prosinci až březnu o 2,0 % (SA), ve stejném období v sousedním Bavorsku i Sasku ceny naopak stagnovaly.

Tento týden bude z fundamentálního pohledu naprosto nezajímavý, nelze očekávat, že by se charakter dosavadního kurzového vývoje nějak zásadně změnil. ČNB se pomalu přibližuje k našemu „exit“ scénáři. Po guvernéru Singerovi, který se k očekávanému opuštění intervenční strategie vyjadřoval v předminulém týdnu, se v úvodu minulého týdne ve svém vystoupení na Žofínském fóru tématu intervencí dotkl i člen bankovní rady L. Lízal. Podle něj intervenční závazek proti silné koruně potrvá déle než do začátku příštího roku, jak centrální banka signalizovala na únorovém jednání bankovní rady, kdy byla projednávána nová inflační prognóza. Hlavním důvodem posunu je podle Lízala méně inflační oživení v Evropě. Jedná se tak o další ze signálů, že závazek ČNB bude v souladu s naším scénářem trvat až do poloviny roku 2015. Lízal pak také v souladu s naším pohledem potvrdil, že ukončení režimu používání kurzu jako dalšího nástroje uvolňování měnových podmínek rozhodně nebude skokové. Ke konci roku 2015 očekáváme kurz koruny vůči euru kolem 26,60 CZK/EUR.

JAN VEJMĚLEK
Chief Economist and Head of Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti? Klesající ceny jsou příležitost
    Ceny většiny typů nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.
  • Nastane v auguste silná rally na USD?
    Americký dolár prepadol od začiatku roka o cca 10% a tento prudký prepad pripomína rok 1985. Jedná sa teda o najslabšiu výkonnosť zelenej bankovky za takmer 40 rokov a pokiaľ by dolár pokračoval v trende z roku 1985, mohli by sme vidieť prepad ešte o viac než 10%.
  • Na startu nové obchodní války
    V nedávné době došlo znovu k zostření situace v mezinárodním obchodě a překvapivě u toho nebyl ještě D. Trump. Nový výstřel obchodní války začal rozhodnutím administrativy prezidenta USA Bidena uvalit nová cla na dovoz zboží z Číny. Jaké by mohly být potencionální dopady na globální ekonomiku a jaké kroky ještě mohou přijít?
  • Na stát letos budeme pracovat méně než loni. Na stát Češi rekordně pracovali během pandemie
    Letos budou Češi na stát pracovat kratší dobu než loni. Podle Liberálního institutu odevzdáme státu vše, co si prací vyděláme od 1. ledna do 17. června. Dle společnosti Deloitte, která používá jinou metodiku výpočtu, odevzdáme státu vše, co vyděláme za období od 1. ledna do 18. června.
  • Nastává éra dluhopisů?
    Dluhopisy jakožto třída aktiv jsou obecně považovány za konzervativní a bezpečnou investici. Nicméně dlouhou dobu byly stěží ziskové, a tak byly v portfoliích investorů podvažovány ve prospěch jiných, především akciových investic. Nyní se ale karta obrací, stojí za to věnovat těmto cenným papírům pozornost.
  • Nastává zlom v propadu českého průmyslu?
    „Vývoj průmyslové produkce v prosinci potvrdil, že loňský rok byl pro český průmysl více než špatný. Průmyslová výroba v posledním měsíci roku 2023 meziročně klesla o 0,7 %. Ze špatných výsledků velké části průmyslových odvětví se vymyká zejména výroba automobilů s růstem o 11,8 %, což ostatně platilo pro větší část druhého pololetí. S dlouhodobými problémy se naopak potýká především české strojírenství. Z dřívějšího premianta průmyslové výroby se stalo odvětvím, které ji spíše táhne dolů. I vinou problémů strojírenství skončil celý loňský rok pro český průmysl nelichotivě; průmyslová produkce byla v roce 2023 meziročně nižší o 0,4 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Na stavebnictví se zpožděním dopadá koronavirová krize
    Stavební výroba v červenci meziročně poklesla o 10,4 %. Klesala jak produkce v pozemním stavitelství (-10,7 %), tak i v inženýrském (-9,9 %). Nedařilo se ani bytové výstavbě, kdy počet zahájených bytů poklesl meziročně o 11,3 %, dokončeno jich bylo o 9,3 % méně. Stavebních povolení bylo vydáno o 1,9 % méně, orientační hodnota těchto povolení však vzrostla o 20,7 %. Zatímco průmysl má své dno již za sebou, české stavebnictví ho se zpožděním dobíhá. Vzhledem k tomu, že hodně firem své investice pozastavilo, bude se sektor z koronavirové krize vzpamatovávat dlouho.
  • Nastavování Stop Lossů je problém? Přijďte na dnešní webinář
    Pokud si nejste jisti, jak nastavit Stop Loss u vašich obchodů, přijďte dnes od 18:00 na webinář Martina Tomana a Vladimíra Holovky, kteří toto téma podrobně rozeberou. Ukážou Vám 5 způsobů, jak Stop Loss nastavují oni. Webinář je určen klientům s reálným účtem. Ten si můžete založit zdarma zde:https://www.xtb.com/cz/realny-ucet. Na webinář se přihlašte zde:https://goo.gl/G8rvUV
  • Nástroje z Wall Street pro každého - startup CLEO.one pomáhá traderům automatizovat obchodování na burze
    Automatizovaný nákup a prodej akcií či měn, neboli algoritmické obchodování, bylo donedávna výsadou největších globálních firem, změnit to chce Kevin Grulich a jeho mezinárodní tým startupu CLEO.one. Po úvodní investici 6 milionů korun a dvou letech vývoje spouští nástroj, díky kterému může začínající i profesionální trader lehce, bez nutnosti programovat, nastavit pravidla a okamžitě vyhodnotit svou obchodní strategii.
  • Na středoevropských devizových trzích klid
    Na středoevropských devizových trzích včera panoval klid. Ten souvisel s klidným vývojem na trhu eura s dolarem...
  • Na středoevropských devizových trzích včera panoval klid
    Kvůli svátku ve Velké Británii a zavřenému londýnskému trhu panoval včera na středoevropských devizových trzích klid...
  • Na středoevropských trzích padaly rekordy
    Regionálním měnám se včera vůbec nedařilo. Po pondělní opatrné korekci ztrát z minulého týdne, včera středoevropské měny zaznamenaly výrazné poklesy...
  • Na středoevropských trzích panovalo klidné obchodování
    V pondělí bylo obchodování na mezibankovním trhu velmi klidné. Koruna se vůči euru pohybovala v minimálním...
  • Na středoevropských trzích ve středu týdne klid
    Středeční obchodování na české koruně bylo naprosto nejímavé. Bez jakýchkoliv impulsů se kurz na meziban...
  • Na stříbru se vytvořil dlouhý klesající pin bar
    Stříbro se posunulo na dvouleté maximum 29,87, čímž konečně prolomilo rozsáhlou konsolidační fázi, která začala v květnu 2023. V současné době je v centru pozornosti obrovský pin bar, který naznačuje nedostatek silného býčího impulsu. Indikátory RSI a stochastický oscilátor rovněž signalizují pozastavení nebo potenciální korekci směrem dolů, jelikož se dostaly do překoupené oblasti. Existuje tedy možnost pokračování býčího trendu, ačkoli nelze vyloučit stažení zpět v nadcházejících seancích.
  • Nástup Aleše Michla na post guvernéra ČNB
    V době silné inflace a finanční nejistoty je jmenování nového guvernéra ČNB Aleše Michla ostře sledované téma. Nový guvernér bude určitě bojovat za posílení české koruny, ale nebude to mít jednoduché. Jak ukázaly minulé dny, sen o silné koruně ještě neznamená její posílení. Úspěchem bude, pokud ČNB udrží dolar pod 23,75 za korunu a euro zůstane na hranici 24,75 za korunu.
  • Nástup Aleše Michla na post guvernéra ČNB
    Nástup Aleše Michla na post guvernéra ČNB kurz české koruny nijak zvlášť neovlivní. Aktuálně je kurz 24,75 Kč za euro, což je způsobeno prodejem devizových rezerv ČNB na této úrovni. ČNB tak uměle drží kurz pod hranicí 24,75. Tato situace se může nástupem nové bankovní rady změnit, pokud by prodej devizových rezerv zrušila. Zatím není známo, jakým směrem se nová rada bude ubírat - odhaduje se, že zaujme spíše holubičí rétoriku.
  • Nástup dolaru a další růst akcií
    Po včerejším slušném růstu si evropské akcie připisují další velmi pěkné zisky. Zisky hlavních indexů na kontinentě činí kolem 1,5 procenta, zatímco londýnský FTSE 100, dohánějící včerejší absenci, přidává přes dvě procenta. Navíc to vypadá, že se k Evropě přidá také Amerika, kde futures zatím přidávají více než procento. 
  • Nastupuje finanční krize?
    V poslední době vzniká na trhu amerických dluhopisů situace, která pro ně není úplně obvyklá. Došlo totiž k otočení spreadu mezi výnosem desetiletého a dvouletého dluhopisu do záporných hodnot. Graf níže dokazuje, že daná situace není výjimečná, ale opakuje se za posledních 20 let už potřetí. Vidět jsme ji zatím mohli v roce 2000 a 2007. Oba tyto roky byly pro trhy významné, neboť předznamenaly větší krize.
  • Na světové trhy se vrací optimismus. Přehled vývoje USD, NZD a AUD
    Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o inflaci v USA za leden. V současné době se jedná o klíčový parametr, který trhy vyhodnocují, protože právě tempo růstu inflace bude s největší pravděpodobností určovat rychlost, jakou Fed zvýší sazby.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new