Úterý 03. prosince 2024 19:47
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024

Překvapivý úbytek počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v Británii a analýza EUR/GBP

19.03.2014 11:20  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ve Velké Británii ubylo v minulém měsíci 34 600 žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, jde o překvapivě dobrý výsledek ve srovnání s tržními predikcemi, které počítaly jen s 23 000 úbytkem. Pozitivně byl dnes revidován i lednový výsledek, který z původně reportovaného poklesu 27 600 skončil na 33 900. Nezměněna naopak zůstala míra nezaměstnanosti, jež v období od listopadu do ledna setrvala na 7,2 procentech, shodně s předchozím měřením. Rekord zaznamenal počet zaměstnaných, který se vyšplhal k 30,2 milionům obyvatel, hlavní zásluhu na tom měli podnikatelé.

Pozitivně překvapil hlavně růst mezd, jejichž 3měsíční průměr posílil o 1,4 procenta. Tato hodnota je sice již. 52. měsíc v řadě pod úrovní inflace, což znamená, že mzdy reálně klesají, nicméně díra mezi růstem mezd a cenovou hladinou je nejmenší od září 2012.

Zveřejní zápisu z posledního jednání britské centrální banky (BOE) znovu ukázalo jednomyslnost členů bankovní rady (MPC). Ti se v poměru 9 k 0 shodli na výši hlavní úrokové sazby (0,5 procenta) a částce vyhrazené k nákupu dluhopisů (375 miliard liber).

Odpoledne 13:30 promluví ministr financí Osborne, který představí rozpočet na rok 2014, na což trhy obchodující britskou libru ještě dnes vyčkávají.

EUR/GBP oslabuje po zveřejnění dobrých zpráv z britské ekonomiky. Klíčové nyní bude testování podpůrné linie krátkodobého trendového kanálu. Proražení společně se supportem 0,8345 by znovu otevřelo medvědům prostor. Prolomení momentálně hrozí i na kanálu na RSI.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Překvapivé kroky centrálních bank dnes pořádně zahýbaly s trhy - nová úroveň pro korunu i euro
      Dnešní odpoledne rozhodně nudné nebylo. Zásadní pro korunu bylo samozřejmě jednání ČNB, na kterém se centrální banka r...
    • Překvapivě nízká inflace v USA vystřelila cenu zlata na téměř 2měsíční maximum
      Říjnová inflace v USA byla překvapivě nižší, než se očekávalo, což způsobilo divoký výprodej dolaru a pokles ceny amerických státních dluhopisů, a naopak vedlo k výraznému růstu ceny akcií a komodit jako je třeba zlato.
    • Překvapivě silný odliv dividend poslal běžný účet do deficitu
      Běžný účet platební bilance v ČR v březnu vykázal deficit ve výši 5,6 mld. korun. Trh byl se svým mediánovým odhadem přebytku ve výši rovných 30 mld. Kč výrazně mimo, náš odhad 26,3 mld. Kč byl jen o trochu blíže.
    • Překvapivé výsledky, slabší data a loučení Maria Draghiho
      Evropské akciové trhy se dopoledne obchodují v plusu asi o 0,3 procenta, na dluhopisech je vývoj smíšený při malých změnách výnosů. Na první pohled relativně poklidný vývoj, za kterým se ale skrývá řada protichůdných zpráv i výrazné pohyby jednotlivých akcií.
    • Překvapivé zlepšení nálady v českém průmyslu
      Konec prázdnin přinesl ze strany tuzemského průmyslu přece jen jedno pozitivní překvapení. Index nákupních manažerů PMI vzrostl v srpnu na dvouleté maximum 46,7 bodů, v kontrastu k vývoji v sousedním Německu, kde se nálada dále propadla do pásma hluboké recese. Navzdory srpnovému zlepšení ale zůstává tuzemský průmysl už více než dva roky v útlumu. To jinými slovy znamená, že objem produkce i nových zakázek dále svižně klesá, nicméně tempo poklesu viditelně zpomaluje – v případě nových zakázek je dokonce nejpomalejší od dubna předminulého roku.
    • Překvapivý konec roku 2020: Akciové trhy i bitcoin na maximech. Tvrdý brexit je ze hry
      Stimulační balíček je na světě. Donald Trump podepsal dlouho navrhovaný zákon o podpoře pro občany USA. Podpora v rozsahu 2,3 bilionu dolarů zajistí s nejvyšší pravděpodobností americkým domácnostem jednorázový šek na 600 dolarů a prodloužení výplat v podpoře v nezaměstnanosti o jedenáct týdnů. Všechny tři hlavní americké indexy nejen díky této zprávě dosáhly intradenních rekordních maxim.
    • Překvapivý odpolední obrat - akcie smazaly zisky, ropa padá
      Zatímco dopoledne tržní optimismus postupně nabíral na síle, pak následoval obrat a dobrá nálada notně vyprchala. Dílčím důvodem mohou být výsledky a výhledy amerických maloobchodníků, kteří dnes prezentovali svá čísla, ale zhoršení se zdaleka neomezuje na tento sektor. Nová data z amerického realitního sektoru byla slušná, ovšem s malým vlivem. Komentář Johna Williamse z Fedu pak přinesl pouze opakování známého postoje: Sazby jsou nastaveny dobře, ale v případě nepříznivého vývoje Fed může zvážit snížení. A co se týče obchodních válek, poslední zprávy byly opět lehce povzbudivé.
    • Překvapivý pokles inflace sráží korunu k 25,50
      Česká měna začala páteční obchodování oslabením až těsně k 25,50. Nepotěšila ji nová data z domácí ekonomiky, především tedy inflace, která klesla překvapivě až na 1,8 procenta, zatímco trh byl nastaven na 2,0. Slabší byla také bilance zahraničního obchodu, které ale nepřisuzujeme zásadní vliv.
    • Překvapivý pokles nezaměstnanosti v USA
      Zářijová data z amerického trhu práce sice nešokovala, ale spolehlivě potvrdila, že trh zůstává velice odolný a utažený i v podmínkách slabší ekonomiky. Největší překvapení vidíme na míře nezaměstnanosti, která klesla na 3,5 procenta namísto očekávané stagnace na 3,7. Vedle lidí mířících do práce navíc mírně poklesla pracovní síla. Hlavní číslo, tedy změna počtu pracovních míst, je tentokrát jen mírně nad odhady.
    • Překvapí výsledky společnosti Nike Wall Street? 🕤
      Největší americký výrobce sportovní obuvi a oděvů Nike (NKE.US) po dnešní americké obchodní seanci oznámí své výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí roku 2023. Zpráva by mohla ovlivnit sentiment všech konkurenčních společností v odvětví, jako jsou Adidas (ADS.US), Puma (PUM1.DE), Under Armour (UA.US) a Lululemon (LULU.US). Může také vrhnout více světla na současný stav spotřebitelů v USA i mimo ně. Investoři budou věnovat pozornost výsledkům v Chianese, kde může dojít k výraznému meziročnímu zlepšení při pohledu na příslušné období loňského roku (uzavřené hospodaření). Ovlivní obavy z recese - slabší globální spotřebitel, nižší tržby a zužující se prostor pro marže - prognózy vydané společností Nike? Zde je to, co očekávají analytici.
    • Překvapující data z Evropy a analýza EUR/GBP
      Španělský výrobní index nákupních manažerů (PMI) neočekávaně klesl na 50,7 bodu ze zářijových 51,1 bodu. Predikce...
    • Přelije se recese do BigTech?
      Recese v poslední době klepe na brány Wall Street stále hlasitěji. Více vysoce profilovaných růstových společností začíná vykazovat neuspokojivé výsledky. V období mezi dubnem a červnem přestal Netflixu platit předplatné asi 1 milion uživatelů. Akcie společnosti Snap zaznamenaly 40% propad poté, co společnost zveřejnila výsledky, které byly sotva v souladu s očekáváním analytiků. Čeká nás investiční déjà vu tak, jak ho známe z boomu akcií herních společností? Nebo zde existuje šance, že blue chip technologické společnosti, které již jednu recesi zažily, zatím odolají zhoršující se ekonomické situaci? Dolejí finanční výsledky vlajkových lodí Silicon Valley olej do ohně zvyšujících se obav z recese, nebo se postarají o zlepšení nálady na Wall Street, která se od začátku letošního roku nelepší? To se dozvíme tento týden. Trhy tají dech před zveřejněním výsledků gigantů jako jsou Alphabet, Apple, Amazon, Mircosoft nebo Meta Platforms. Investoři se obávají, že ekonomický pokles ovlivní skupinu BigTech společností, ve které viděl trh vítěze poslední dekády.
    • Přelomové IPO? Poprvé v historii nevstoupí na burzu firma
      Před několika týdny jsem se zabývala tématem primárních úpisů akcií, kterým se tento rok daří i přes pandemii koronaviru a velkým společnostem, které se rozhodly vstoupit na burzu, přinesly častokrát i vyšší než očekávané zisky. Výjimkou nebyla ani veřejná nabídka akcií společnosti Pilulka.cz. Ta skončila během uplynulého úterý a zájem o ni překonal všechna očekávání. Obchodování ale bude zahájeno až 26.října.
    • Přelomové zasedání ECB
      Ve čtvrtek proběhlo řádné zasedání Evropské centrální banky a zasedání to bylo do značné míry přelomové. ECB totiž poprvé od roku 2011 zvedla základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Hlavní depozitní sazba tak byla zvýšena z -0,5 % na nulu. Přitom ECB ve své tiskové zprávě indikovala, že další zvyšování úrokových sazeb bude na dalších zasedáním pravděpodobně následovat.
    • Přemrštěné ceny nemovitostí
      Ceny nemovitostí ve velkých městech, zejména pak v Praze, rostou, mluvou matematickou, nad všechny hranice. Dle nových dat developerských firem se průměrná cena nových pražských bytů dostala letos na dohled 100 tis. korun/m2; ceny starých bytů pak samozřejmě tento vývoj odrážejí. Vážnost situace ilustruje i ČNB, která nedávno bankám nařídila utáhnout hypoteční kohoutky, které se v posledních letech otevřely naplno – zatímco v roce 2012 poskytly dle statistik ČNB české banky hypoteční úvěry (vč. refinancování) na nákup nemovitostí ve výši cca 170 mld., v roce 2017 pak ve výši bezmála 350 mld.
    • Přenese se rally Ripplu i na akcie Binancecoin nebo Coinbase?
      Rozhodnutí amerického federálního soudu, že tokeny XRP nepředstavují cenné papíry, vedlo k horečné rally na XRP. V porovnání s obdobím před rozhodnutím je nyní o zhruba 70 % výše. Momentum získala burza Coinbase (COIN.US), která je kótovaná na americkém akciovém trhu a je žalována Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) mimo jiné za nabízení neregistrovaných cenných papírů. Precedens související s XRP by mohl vést k tomu, že Coinbase své bitvy s americkým regulátorem vyhraje. Totéž by se mohlo týkat i společnosti Binance. Ačkoli společnost není kótovaná na burze, můžeme vůči ní mít expozici prostřednictvím kryptoměny Binancecoin (BNB). Budou růsty na XRP pokračovat? Povedou k rally na Coinbase, Binancecoinu a dalších kryptoměnách? To je velmi složitá otázka, ale již nyní mnoho kryptoměnových burz v USA naznačuje, že americkým zákazníkům opět umožní obchodovat s XRP.
    • Přeprava Suezem je opět v ohrožení, hrozí růst cen. Důvodem snaha jemenských povstalců napadat obchodní plavidla v Rudém moři; zdá se, že spolupracují i se somálskými piráty
      Celých dvanáct procent světového obchodu se uskutečňuje skrze Suezský průplav. Jenže přeprava tímto kritickým bodem je nyní opět v ohrožení. Jemenští povstalci, Húsíjové, totiž prostřednictvím dronů a střel napadají – či se o to snaží – obchodní plavidla v Rudém moři.
    • Přepravní platforma Lyft veleúspěšně vstoupila na burzu. Je to výzva pro Uber, ale ne nutně znak dobrých vyhlídek americké ekonomiky
      On-line přepravní platforma Lyft včera veleúspěšně vstoupila na burzu. V primární emisi dokázala své akcie upsat za cenu 72 dolarů za kus. To přitom byla horní hranice již navýšeného cenového pásma pro jejich úvodní nabídku. Původně totiž společnost plánovala nabízet primárně své akcie za cenu v rozpětí od 62 do 68 dolarů za kus.
    • Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce
      Americké akciové trhy se po sérii výprodejů dokázaly konečně vzpamatovat a tento prudký výběr zisků přerušit. Index Nasdaq 100, který v minulém týdnu ztratil 4 %, se z nejhoršího týdenního výsledku za poslední tři měsíce zotavil přímo ukázkově a připsal si přibližně 1,5% růst. Alphabet a Tesla včera prudce rostly o více než 2 %. Z technologických firem našly půdu po nohama akcie Nvidia, AMD nebo Meta. Z top technologických akcií si výraznější zisky nepřipsaly pouze Amazon a Apple. Ve volném pádu pokračovaly akcie technologické společnosti Crowdstrike, které prohloubily svou dvoudenní ztrátu již na více než 20 %. V rámci indexu S&P 500 se mezi nejslabšími tituly dne ocitly akcie Verizon, propad tohoto titulu o 6 % byl možná až příliš krutý.
    • Přerušení dodávek ruské ropy do Polsko zvyšuje riziko přerušení dodávek také do Česka
      Rusko dnes nečekaně přestalo dodávat ropu severní větví ropovodu Družba, která surovinu přepravuje do Polska a pak dále do Německa. Polsko však od tohoto měsíce odebírá od Ruska pouze zlomek objemu ropy v porovnání ještě i se situací v lednu letošního roku, natožpak loni, či dokonce před válkou na Ukrajině.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    Saxo Bank
    TopForex
    DeGiro
    reklama
    Swissquote Bank