Sobota 21. prosince 2024 13:15
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap trade smarter

Důsledky měnových zásahů v Číně zatím trhy nepochopily

28.02.2014 14:52  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zdá se, že trhy reagují jen velmi pomalu na důsledky nedávného rozhodnutí Číny oslabit svou měnu. Čínský jüan se teď přitom obchoduje proti americkému dolaru nejníže za několik posledních měsíců.

Já si však myslím, že:

  • Růst čínské ekonomiky zpomalí v příštích dvou až třech letech na pět procent;
  • Čína začne v reakci na abenomiku a slabší výsledky obchodu devalvovat svou měnu;
  • Čína ztratí pozici největšího světového investora a importéra investičního zboží.

Vývoj v Číně bude mít dalekosáhlé důsledky i ve světě, a v roce 2014 se to projeví následovně:

  • Růst německé ekonomiky se přehoupne do záporných hodnot (mezičtvrtletně) – konkrétně ve čtvrtém kvartálu v porovnání se třetím;
  • světová ekonomika zpomalí ze současných 3,7 procenta na méně než tři procenta;
  • předpovídané oživení bude opět odloženo a nesynchronizované měnové politiky předních centrálních bank budou zpochybněny, což povede k dalším novým minimům u úrokových sazeb;
  • v Evropě bude převládat deflace. Právě propad spotřebitelských cen pak bude hlavním rizikem i pro Spojené státy;
  • výprodeje na akciových trzích budou nezbytné. Tato situace přichází po výprodejích u komodit, způsobených krizí na americkém bankovním a realitním trhu, která se v poslední fázi evropské dluhové krize přelila i na pevně úročená aktiva. Podle mě by ve druhé polovině roku 2014 mohlo dojít až ke 30procentní korekci. Jen za poslední dobu se index S&P 500 vyšplhal na svá maxima mezi 1850 a 1890 body.

Světovou ekonomiku táhne právě Čína. Na přelomu let 2008/2009 během vrcholící krize nesla na svých bedrech podporu růstu globálního hospodářství, přičemž tehdy dosáhla historicky nejvyšší fiskální expanze (téměř 600 miliard dolarů). Čína současně navýšila své poměry investic k HDP, což až do konce roku 2013 lákalo exportní objednávky od hlavních evropských a americkým vývozců. Jenže když se v listopadu 2013 konalo třetí plenární zasedání 18. ústředního výboru Komunistické strany Číny, oznámila země změnu. Čínské politické elity označily za svůj hlavní cíl potřebu uvést ekonomiku do rovnováhy (namísto zajištění jejího růstu), boj s korupcí nebo snižování znečištění ovzduší. Přitom doufají, že se jim povede změnit růstový ekonomický model – počítají teď sice s možnou menší krizí, která je však pořád lepší než větší kolaps v budoucnosti.

Už minule jsem se pokoušel vysvětlit, proč Čína sama vyhledává malé krize raději než nějakou větší. A taky jsem mluvil o tom, jak si Čína nemůže dál dovolit tak vysoké poměry investic k HDP.

Vypadá to, že se teď Čína pustila do zásadní změny své měnové politiky a chystá se oslabovat renminbi. Přitom právě Čína se v minulosti hlasitě ozývala proti abenomice a devalvaci japonského jenu (JPY). Japonsko a Korea totiž stále zůstávají jejími klíčovými exportními konkurenty. Až do minulého týden dovolovala Čína své měně po několik měsíců souvisle růst. Šlo o vedlejší efekt poměrně těsné měnové politiky, která měla držet na uzdě bublinu na úvěrových trzích. Nyní se však pozornost obrátila ze silného jüanu k oslabování měny a je třeba zohlednit zcela nový a klíčový vývoj:

 graf_steen

Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank

Uvedený graf by nás měl znepokojovat – spolu s tím, jak mezi Čínou a Japonskem panuje nepřehlédnutelné napětí. Zdá se totiž, že Čína už nehodlá být za “milého spojence?. Tudíž si můžeme jen domýšlet, co to znamená pro americko-čínské vztahy. A situaci nepomáhá ani provokativní gesto amerického prezidenta Baracka Obamy, který si do Bílého domu pozval dalajlamu. Navíc to, že rally u páru USDCNY odstartovala téměř v den dalajlamovy návštěvy, je samozřejmě úplná náhoda (potkali se v pátek 20. února)!

Čína nemá v posledních dnech moc důvodů k radosti: domácí ekonomika se potřebuje znovu dostat do rovnováhy, což však může naštvat tamní populaci a taky část veřejného sektoru, která v několika minulých letech ze zavedeného statusu quo výrazně těžila. Co se týče zahraničí, Abe v Japonsku trvá na silnější pozici své země, Spojené státy “zlobí? svými rozhovory s dalajlamou a poslední summit G20 hledal viníky nedávného zpomalení rozvíjejících se trhů.

Poslední měsíc rozhodně nebyl přínosným pro koordinaci měnové politiky nebo v přátelském duchu se nesoucí summity. Vyšší šance politické krize přichází ironicky v době, kdy akciové trhy celosvětově dosahují svých sedmiletých, čtrnáctiletých nebo dokonce historických maxim. Naposledy jsme to mohli pozorovat třeba u amerického indexu S&P 500. Právě zde zůstává v platnosti moje stará ekonomická teorie s názvem Bermudský trojúhelník ekonomiky. Stále nás trápí pomalý ekonomický růst, vysoká nezaměstnanost a vysoké ocenění akciových trhů. To vše je řízeno politikou, ze které těží pouze 20 procent ekonomiky tvořené velkými burzovními společnostmi a bankami. Právě ty mají přístup k 95 procentům všech úvěrů a taky ke státním subvencím. Naopak na 80 procent ekonomiky – tedy malé a střední podniky, které historicky vytváří 100 procent všech pracovních míst – zbývá méně než pět procent úvěrů a ani ne procento kapitálu od politiků.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Důležitý den pro korunu: Prosincový růst inflace a noví členové bankovní rady
    Zatímco ve světě budou zveřejněny spíše druhořadé indikátory, českou ekonomiku čekají mimořádně důležité události. Zrychlení prosincové inflace těsně pod 2% cíl ČNB by mělo potvrdit náš výhled, že centrální banka ukončí kurzový závazek už v Q2 17. Tato statistika může zároveň zrychlit příliv spekulativního kapitálu. Oznámení dvou nových členů bankovní rady ČNB by sice na brzkém konci kurzového závazku nemělo nic změnit, ovlivní však dlouhodobou politiku centrální banky.
  • Důležitý týden nejen pro měny
    V průběhu tohoto týdne se dozvíme několik zásadních informací. Nejprve jsou to čísla o inflaci. Následně si pozornost trhů ukradnou rizika jako brexit, budoucnost Evropské unie, a zejména stav čínských finančních trhů. To vše v době, kdy je živočišný duch akciových trhů na ústupu.
  • Důležitý týden pro finanční trhy
    Ve středu ohlásí svá další politická rozhodnutí jak Bank of Japan, tak i americký výbor FOMC. V poslední době byly trhy nestabilní, protože centrální banky vysílají signály, že jsou stále nespokojeni s tím, čeho mohou dosáhnout s prostředky, které mají k dispozici, tedy s kvantitativním uvolňováním a s nulovými a negativními úrokovými sazbami.
  • Důl na lithium a metoda výroby magnetu
    European Lithium Ltd, jednotka australského těžaře, a společnost Sizzle Acquisition Corp se domluvili na vstupu na burzu Nasdaq.
  • Dům i byt v Brně meziročně zdražil o milion. Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali
    Ceny nemovitostí dále rostou. Například 80metrový byt se ve třetím čtvrtletí prodával v Praze i Brně průměrně o více než milion korun dráž než před rokem. Stejné je to u 150metrových domů v moravské metropoli. Lidé už nečekají na levnější hypotéky a smířili se s tím, že sazby začínající dvojkou se dlouho nedočkají. Trendem je však hypoteční úvěr maximálně snížit – bazény či pergoly se při stavbě rodinného domu odkládají, při refixaci se lidé zase snaží o maximální mimořádné splátky, a to i za cenu půjček v rodině.
  • Dům lze postavit i velmi levně
    Mnoho lidí se domnívá, že stavba domu stojí několik milionů a samozřejmě ve většině případů tomu tak skutečně je. Bohu...
  • Duo Fed, ECB nechá sazby beze změny
    Americká i evropská centrální banka ponechají na svém zasedání v tomto týdnu úrokové sazby beze změny. Pozornost bude poutat nová prognóza úrokových sazeb Fedu. Ta bude pro příští rok zřejmě počítat s jejich stabilitou. My jsme v tomto ohledu podstatně skeptičtější, když v období od března do července očekáváme snížení sazeb o 100 bb. Měnovou politiku bude podle našeho názoru muset ještě více uvolnit i ECB. V příštím roce čekáme další snížení úrokových sazeb a zdvojnásobení programu nákupů aktiv.
  • Duo Le Pen a Mélenchon děsí trhy
    V neděli nás čeká první kolo francouzských prezidentských voleb. Mezi hlavní kandidáty patří Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Fran„ois Fillon a mocně se dotahující radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon. Podle volebních průzkumů do druhého kola pravděpodobně postoupí Emmanuel Macron a Marine Le Pen. Velké procento nerozhodnutých voličů však ještě může zamíchat kartami a ve druhém kolem proti sobě mohou stát i radikálně pravicová Le Pen a ultralevicový Mélenchon.
  • Duolingo po výsledcích za 3. čtvrtletí vzrostlo o 19 %
    Duolingo (DUOL.US), americká společnost vyvíjející výukové aplikace, se dnes obchoduje o 19 % výše a od září 2021 očekává test rekordních hodnot. Prudký nárůst ceny akcií společnosti přichází po zveřejnění výsledků za 3Q 2023, které ukázaly, že společnost překonala očekávání v oblasti tržeb a zisku.
  • Důsledkem koronaviru bude dluh tak jako tak, ať už skrze znárodnění Smartwings, odklad sociálních odvodů dle Maláčové či jinak. Cílem je zvolit menší zlo, menší dluh
    V polovině roku bude výpadek likvidity (peněz) v tuzemských firmách činit zhruba 700 miliard korun. Kdo volá po tom, aby vláda dodala podstatně více likvidity, musí se smířit se schodkem minimálně kolem 500 miliard. Není dosažitelné mít zároveň masivní podporu firem a deficit "jen" 300 miliard. Pokud má vláda dostat do ekonomiky peníze – a nyní neřešme, zda „znárodněním“ Smartwings, odkladem sociálních odvodů, jak navrhuje ministryně Maláčová, nebo tisícem jiných způsobů – , neobejde se to bez navýšení deficitu. A pokud nespustíme nějakou obdobu monetizace dluhu typu peněz shazovaných z vrtulníku, tak nejen deficitu, ale právě i dluhu.
  • Dusno kolem Řecka: Reformy (opět) stojí, peníze (opět) potřebuje, (nejméně) do září nedostane
    Další tranši finanční pomoci mezinárodních věřitelů Řecko jistě nedostane dříve ...
  • Dušičky jsou pro prodejce v Česku stále výnosné, porážejí je jen Vánoce, Velikonoce a Silvestr. Naopak, s letošními „dušičkovými“ výdaji obyvatel ČR v objemu 1,4 miliardy korun stále decimují Halloween
    Dušičky, které si připomeneme v příštím týdnu ve čtvrtek, jsou z ekonomického hlediska, resp. výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích. Letos Češi u obchodníků nechají za svíčky, hřbitovní květiny typu chryzantém, věnce a další předměty uctívající památku zesnulých v průměru necelých 200 korun za osobu. Celkově pak přibližně 1,4 miliardy korun.
  • Dušičky jsou z hlediska tržeb prodejců čtvrtým nejvýznamnějším svátkem, porážejí je jen Vánoce, Velikonoce a Silvestr. Naopak, s letošními „dušičkovými“ výdaji obyvatel ČR v objemu 1,6 miliardy korun stále decimují Halloween
    Dušičky, které si připomeneme již tuto sobotu, jsou z ekonomického hlediska, resp. výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích.
  • Dušičky se letos lidem v Česku pořádně prodraží. Evropští pěstitelé květin kvůli drahému plynu dávají své skleníky mimo provoz
    Češi si letos o Dušičkách pořádně připlatí. Svátek zesnulých nastává přesně za měsíc a stupňující se evropská plynová krize nutí pěstitele po celé Evropě, zejména v „květinové velmoci“ Nizozemsku, přerušovat provoz svých skleníků. Energie jsou totiž tak drahé, že by se mnohým evropským pěstitelům pěstování a následný prodej květin nevyplácel. Mají totiž své konkurenty například v afrických zemích Keni či Etiopii. A ti jsou schopni dopravit do Evropy květiny dnes již za konkurenční ceny. I tak jsou tyto ceny vyšší, než jaké by si účtovali evropští pěstitelé, pokud by žádná plynová krize neudeřila.
  • Důvěra domácností v závěru roku roste
    Důvěra v českou ekonomiku v prosinci mírně vzrostla. Nejvíce se na tom podílel nárůst spotřebitelské důvěry, která se zvýšila o 2,8 bodu a je tak nejvyšší od srpna tohoto roku. To je i v souladu se solidním růstem maloobchodních tržeb a s faktem, že spotřeba domácností zůstává i nadále hlavním tahounem tuzemské ekonomiky. Podle průzkumu ČSÚ zůstávají obavy domácností ze zhoršení ekonomické situace nízké a zároveň se snížily jejich obavy ze zhoršení vlastní finanční situace. Současně ale paradoxně vzrostl úmysl spořit, který v indexu statistického úřadu působí pozitivně. Navzdory opět zrychlující inflaci se domácnosti oproti předchozímu měsíci méně obávají růstu cen.
  • Důvěra francouzských spotřebitelů v souladu s očekáváním
    Důvěra spotřebitelů ve Francii dosáhla hodnoty 92, což je v souladu s očekávanou hodnotou 92, ale jen mírně vyšší než předchozí hodnota 91.
  • Důvěra investorů se vyplatila, bitcoin a ethereum si udržely první místa na eToro
    Podle nejnovějších údajů společnosti eToro si větší kryptoměny udržely důvěru investorů a ceny překonaly pomalý začátek roku 2023 a čtvrtletí zakončily silně.
  • Důvěra investorů slábne, jaká je nálada na trhu s kryptoměnami?
    Právní bitvy a klesající ceny posílají tržní náladu do spirály, zatímco klesající tržní kapitalizace podněcuje obavy z dalšího poklesu.
  • Důvěra investorů v eurozóně přestala klesat. Stále ale zůstává nejníže od roku 2015
    Dopolední seance dnes přinesla jeden ze zajímavějších indikátorů sentimentu mezi evropskými investory. Jedná se o index sentimentu Sentix, který mapuje názor investorů na aktuální ekonomickou situaci, když agreguje „dojmy“ z vývoje v reálné ekonomice a na finančních trzích s výhledem na jeden a šest měsíců.
  • Důvěra investorů v evropskou ekonomiku se propadla, euro však jen mírně oslabilo
    Euro si v pondělí proti dolaru odepsalo desetinu procenta své hodnoty, když se opět přiblížilo k hranici 1,3400 EUR/USD. Aktivita na trzích...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024