Pondělí 04. listopadu 2024 19:17
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Nastroje

Rozuzlení v USA zisky nepřineslo... týdenní zpráva o koruně

18.10.2013 18:14  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tento týden přináší koruně ztráty a odstoupení od hranice 25,50. Negativní vliv na měnu měly domácí zprávy, přispěl ale zřejmě i vývoj ve světě. V regionu se dařilo nejlépe zlotému, částečně i díky menší intervenci státu skrze banku BGK. Menší zisky registruje i forint, koruna tedy výkonnostně zaostávala.

ČNB se po přestávce ozvala a připomněla setrvávající možnost devizových intervencí. Lubomír Lízal ve své prezentaci znovu obhajoval tuto myšlenku - intervence jsou podle něj racionální volbou pro uvolnění měnových podmínek, když sazby klesly na nulu.

Měnová politika je pro kurz koruny jasným omezením směrem dolů. Česká měna tak není příliš atraktivní investicí a to se mohlo projevit přesouváním pozic do ostatních měn v regionu. Takovou aktivitu naznačuje protisměrný pohyb koruny a ostatních měn v situacích, kdy na trhu rostla poptávka po riziku. Kromě toho mohla na českou měnu negativně zapůsobit i zpráva o zamýšleném prodeji Telefóniky. Ten by při českém kupci nebyl neutrální a znamenal by nákupy eur.

Příští týden nepřinese žádná zajímavá domácí data. Na jeho konec jsou potom naplánovány předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Pravděpodobným vítězem je levice v čele s ČSSD. Případným negativním důsledkem může být třeba uskutečnění plánu selektivních firemních daní. Na druhou stranu, levice zřejmě bude naplno využívat prostoru pro krátkodobou podporu ekonomiky. Ve výsledku tak volby zřejmě zůstanou pro korunu neutrální. Ostatně, česká politika je pro finanční trhy tradičně nezajímavá.

Ve světě zůstala tématem číslo jedna americká rozpočtová krize. Politici sice zahráli (nejen) finančním trhům na nervy, ale nakonec vše dopadlo tak, jak drtivá většina předpokládala. Dohoda přišla na poslední chvíli. Náraz do dluhového stropu je odložen a vláda se vrací k normálnímu fungování. Je to však pouze na pár měsíců: posun dluhového stropu do 7. února 2014, zajištění financování vlády do 15. ledna 2014. Obě strany kromě toho budou pracovat na široké finální dohodě, který by měla být na stole kolem 13. prosince tohoto roku.

Celá kauza se projevila negativně na dluhopisech, a dohoda tedy následně přinesla obrat a pokles výnosů. Akcie i přes nervozitu kolem rozpočtu průběžně nabíraly na síle a oznámení výsledku zde naopak vedlo ke krátkému výběru zisků. Dolar se těsně před dohodou proti euru i jenu pohyboval na úrovni ze začátku měsíce, od kdy trval nouzový režim rozpočtu. V první reakci na oznámení dohody se tak příliš nehýbal. Pozornost se ale od fiskálních problémů rychle přesunula k měnové politice a dolar začal rychle ztrácet.

Od Fedu se při nejistotě o negativních dopadech rozpočtu na ekonomiku dá čekat další odklad útlumu QE. Stále více přitom sílí názory, že centrální banka začne omezovat nákupy aktiv až v březnu, tedy po očekávaném finálním řešení dluhového stropu. To by znamenalo už značný posun od původně očekávaného termínu, kterým bylo letošní září.

Pro dolar je tato změna výhledu negativní, akciím a dluhopisům by však měla svědčit, což se v samotném závěru týdne už projevuje. Úvahy po pozdějším útlumu QE podpořily také dva holubičí komentáře zástupců Fedu. Na středoevropských měnách nervozita kvůli americkému rozpočtu vidět nebyla. Ani následné řešení pak na region nemá nějaký zřetelný pozitivní vliv.

Agentura Fitch varovala, že politický pat může vyústit ve snížení amerického ratingu. Čínská agentura Dagong byla přísnější a svůj rating USA rovnou snížila. Ačkoli je riziko snížení ratingu (od Fitch) pro dolar negativní, nezdá se, že by významně přispělo k jeho oslabení. Americké výnosy, které by měly být v takovém případě první na ráně, totiž dál klesaly.

Makroekonomických dat ze zámoří moc nebylo a vyzněla smíšeně. Žádostí o dávky v nezaměstnanosti ubylo, ale čekal se lepší výsledek. Na druhou stranu kvůli mimořádným faktorům stále nelze z čísel dělat velké závěry. Filadelfský index průmyslové aktivity pozitivně překvapil a také detaily vyznívají příznivě. Naopak obdobný index z New Yorku zklamal, když ukázal stagnaci sektoru v této oblasti. Poslední čísla naznačují, že celoamerický index ISM v říjnu spíše poklesne.

Od příštího týdne začnou vycházet některá odložená data v USA. Úterý přinese informace z trhu práce, které by asi musely hodně pozitivně překvapit, aby změnily současný názor na budoucí kroky Fedu. Indikace z trhu práce před tímto reportem přitom vyznívají naopak negativně. Zveřejněny mohou být také další odložené statistiky; u většiny stále není znám přesný harmonogram.

V Evropě tento týden znovu pozitivně překvapil německý index ekonomické nálady ZEW. O něco lepší oproti odhadům byla také průmyslová výroba v eurozóně. Ani jedno z čísel však na sebe nestrhlo větší pozornost. Vzhledem k tomu, že už opadlo soustředění na americký rozpočet, by měly mít větší vliv PMI nebo index Ifo příští týden. Čeká se sice zlepšení těchto indexů, ale pouze mírné. Obrázek velmi pomalého oživení eurozóny a tendence ECB k volnější politice by se měnit neměly.

Horší zahraniční obchod vyvolal obavy z horšího výkonu čínské ekonomiky ve třetím kvartále. Ty se však nakonec nenaplnily. Nová data se odchýlila od konsensů minimálně. Meziroční růst HDP podle očekávání dosáhl 7,8 procenta a oproti minulému kvartálu tedy ekonomika zrychlila. Průmyslová výroba i maloobchodní tržby v září téměř udržely tempo ze srpna. Celoroční cíl 7,5procentního růstu HDP tak stále vypadá dosažitelně. Tyto informace v závěru týdne podpořily poptávku po riziku.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozprávka z tísic a jedného summitu
    Ministri eurozóny odsúhlasili balík pre Grécko Eur&o...
  • Rozruch kolem umělé inteligence připomíná bubliny z minulosti
    Velká většina košů spojených s růstovými tématy si v posledním týdnu pohoršila a týdenní výsledky trhů by byly opravdu deprimující, nebýt akcií polovodičů a umělé inteligence (AI). Vzrušení kolem AI vyhnaly akcie polovodičů na nejvyšší forwardové hodnoty od ledna 2010 a ceny akcií firmy Nvidia už dosáhly hladiny, kde mohou svými budoucími výnosy investory snad už jen zklamat.
  • Rozsáhlá revize HDP změnila příběh celé ekonomiky
    Statistický úřad dnes zveřejnil třetí zpřesněný odhad českého HDP plus výsledky sektorových účtů. HDP za Q1 byl revidován mírně směrem dolů z původních 0,3 % q/q na 0,2 % q/q, v meziročním srovnání ekonomika rostla o 0,3 %.
  • Rozšírenie záchrany pre Írsko čoskoro realitou?
    Nemecký magazín Die Welt prináša správy, že EU údajne pripravuje rozšírenie pomoci pre Írsko a dok...
  • Rozšírený euroval a S&P
    Prvotná pozitívna reakcia na vyhlásenia z G20 p...
  • Rozširovanie záchrannej sieti Eurozóny
    Do Bruselu dnes cestujú ministri financií členských krajín Eurozóny za účelom prípadného rozširovania fi...
  • Rozšíření emisních povolenek EU nepřichází ve vhodnou dobu. Představuje další inflační tlak a ohrozí sociální smír EU
    Evropská unie se dnes nad ránem předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Rozšíření systému emisních povolenek ovšem nepřichází ve vhodnou dobu. Představuje totiž další inflační tlak. V řadě příštích let přitom zásadní inflační tlak bude představovat probíhající energetická krize EU a s ní související nutná energetická transformace. Příslušné náklady dopadají jak na domácnosti, tak zejména na podniky EU, jimž snižují konkurenceschopnost v globálním měřítku. Středně- až dlouhodobě tak hrozí ztráta pracovních míst v EU a další s tím spjaté neblahé ekonomické a sociální dopady, které nebude s to nově zřízený klimatický fond mírnit dostatečně.
  • Rozšíření povinného ručení je terno pro pojišťovny. Proč jej ale budou muset mít elektrické koloběžky, a ne elektrická kola?
    Povinné ručení se od přelomu roku bude nově vztahovat také na elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry, zahradní traktory, a dokonce na motorová golfová vozítka. Prostě na všechna „pohybovadla“, jejichž konstrukční rychlost převyšuje 25 km/h. Jestliže ovšem mají hmotnost nad 25 kilogramů, bude se na ně povinnost ručení vztahovat už od konstrukční rychlosti vyšší než 14 km/h.
  • Rozšíří euro po 20 letech existence své mezinárodní postavení?
    Evropská komise předložila ve středu 5. prosince návrhy na zvýšení používání jednotné měny, zejména v odvětví energetiky, komodit a finančních trhů.
  • Rozšiřujeme nabídku futures instrumentů o index S&P 500 a pomerančový džus
    V Purple Trading rozšiřujeme nabídku CFD futures symbolů o další. Jsou jimi notoricky známý index S&P 500, který nyní můžete přímo obchodovat, či futures kontrakty na mražený koncentrát pomerančového džusu.
  • Rozvíjející se asijské trhy před sebou mají rok plný velkých očekávání
    Očekávání, že cenné papíry z rozvojových trhů si povedou v nadcházejícím roce velice dobře, se stává čím dál reálnější. Asie zvládá pandemii COVID-19 mnohem lépe než rozvinutý západní svět a Čína pravděpodobně už počátkem roku 2021 prostřednictvím monetární politiky rozvolní své finanční podmínky, čímž pomůže celkovému sentimentu a zvedne multiplikátory ocenění akcií z rozvojových trhů. V roce 2021 tak začnou z těchto trhů znovu plynout výnosy, a to ještě rychlejším tempem než z rozvinutého světa - vytvoří se příznivá atmosféra plná příjemných překvapení a vysokého růstu výnosů.
  • Rozvíjející se býčí dynamika eura. Přehled vývoje měnového páru EUR/USD
    Hospodářská situace v eurozóně zůstává stabilní, přičemž příchozí údaje nenarušují celkové hodnocení klíčových makroekonomických ukazatelů, které by mohly potenciálně změnit prognózy pro euro.
  • Rozvíjející se trhy a černé labutě v Bílém domě
    Vyspělé trhy a zejména ty americké se stále nechávají vést na pochybné vlně prezidentského optimismu a hlasů volajících po větší skepsi je zatím dost málo (i pokud k nim započítám ten můj nevýznamný). Velmi rozdílná očekávání naopak můžeme u významných investorů a ekonomických myslitelů nalézt u rozvíjejících se trhů (EM).
  • Rozvíjející se trhy nám zatím letos dělají radost
    Naší hlavní akciové sázce se zatím letos daří výborně. Rozvíjející se trhy totiž dle indexu MSCI Emerging Markets zatím letos připisují zisk 7,9 %, zatímco rozvinuté trhy dle indexu MSCI World připisují zisk „pouze“ 2,4 %. Rozvíjející se trhy tak zatím trhy rozvinuté outperformují o 5,5 %.
  • Rozvíjející se trhy padají do medvědího teritoria…a táhnou s sebou stále “zranitelnou” korunu
    Koruna je pod tlakem, a je to opět primárně dílo eskalujícího napětí na rozvíjejících se trzích, které drží v “šachu” celý region. A zatím se nezdá, že by se mělo blýskat na lepší časy.
  • Rozvíjející se trhy vstoupily do medvědího trendu
    Americký akciový trh S&P 500 ve včerejším obchodování ztratil 0,4 %. Nejméně úspěšnými byly akcie energetického sektoru, které spadly o 1,9 %. Ostatní odvětví si připsala nebo odepsala maximálně 0,8 %. Na stranu vítězů se včera postavily telekomunikace a utility. Zklamáním byly pro trhy včera zveřejněné makroekonomické statistiky o počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru. O to větší pozornost se bude dnes soustředit na ucelená data z amerického trhu práce. Měla by však dle našich odhadů korigovat zklamání z července a potvrdit silný růst americké ekonomiky.
  • Rozvíjející se trhy začínají lákat investory
    Jen za první tři týdny v roce 2021 rozvíjející se trhy dokázaly přilákat zahraniční kapitál o velikosti 17 miliard dolarů. Postupně tak pokračuje přesun peněz, na který jsme několikrát upozorňovali a investoři tím odstartovali “hon za výnosy”. Důvodem je postupný pokles rizik na trzích a v ekonomice, který podporuje blížící se konec chřipkové sezony a postupná vakcinace světové populace. Očekávání jsou v tuto chvíli z dlouhodobého hlediska velmi pozitivní.
  • Rozvod Gatesových bude nejdražší v dějinách. Dělit se bude částka 130 miliard dolarů neboli 2,8 bilionu korun – dva roční rozpočty ČR
    Rozvod Melindy a Billa Gatesových, který pár oznámil včera, bude velmi pravděpodobně nejdražším v historii. Rozdělovat by se při něm mohlo zhruba 130 miliard dolarů. To je suma odpovídající 2,8 bilionu korun. Přitom roční příjmy státního rozpočtu ČR jsou letos plánovány na 1,49 bilionu korun. Gatesovi tedy budou zhruba dělit peníze, jež vláda získává na dvouletý provoz České republiky.
  • Rozvojové ekonomiky pod tlakem rizikové averze trhu
    Koruna po zvýšení úrokových sazeb ČNB v minulém týdnu dále oslabuje (o rozhodnutí ČNB jsme psali minulý týden). Začátkem týdne se pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,98 a USD/CZK 22,30. Vůči euru je tak nejslabší od začátku října minulého roku a vůči dolaru od července. Oslabování se ale netýká pouze české koruny.
  • Rozvojové země požadují, aby bohaté země platily za škody na klimatu
    Lídři několika rozvojových zemí obvinili ropný průmysl a bohaté ekonomiky, že podporují změnu klimatu, a požadovali, aby za způsobené škody platily.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex