Úterý 21. ledna 2025 08:39
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Budúcnosť EUR/USD

16.05.2010 18:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Do veľkej miery sa dá súhlasiť s analýzou Goldman Sachs s názvom "Euro po stabilizačnom balíčku". Napriek tomu, že existujú silné riziká na politickej strane, súčasné negatívne tendencie nútia k racionálnemu rozhodovaniu aj tam. To by malo pomôcť znížiť riziká rozpadu eurozóny a naopak pokračovať smerom k väčšej centralizácií fiškálneho charakteru smerom do Bruselu tak, ako to už naznačila Európska komisia.

Hlavným dôvodom je fakt, že kolaps jednej zo svetových ekonomík by priniesol negatívnu reakciu aj na všetky ostatné ekonomiky. Bankrot krajiny eurozóny by mal rozhodne rýchlu negatívnu odozvu aj v ostatných krajinách. Predpokladáme preto, že politici budú pracovať na medzinárodnom systéme záchrany hlavných svetových krajín (takže záchranný balík eurozóny môže čoskoro skopírovať MMF).

Za posledných 200 rokov sme videli 6 sériových bankrotov krajín, kedy často zbankrotovalo viac ako 50% všetkých štátov. Pri súčasnom globálne previazanom finančnom svete by sme mohli vidieť bankrot  možno všetkých krajín súčasne. Primárnym úsilím politikov preto bude garantovať dlhy hlavných svetových ekonomík.

Z toho dôvodu predpokladáme, že súčasný negatívny tlak na EURUSD je krátkodobý a do veľkej miery súvisí s aj so silnejúcimi negatívnymi tlakmi pokračujúcej deflácie. Aj napriek možným rizikám vnímame euro ako životaschopnú menu a nepredpokladáme jej rozpad v strednodobom časovom horizonte.

Hlavným rizikom pokračovania prepadu kurzu EURUSD nemusia byť problémy v eurozóne ale pokračujúci prepad na akciových a komoditných trhoch. Postupný deleveriging by mal ďalej tlačiť na posilňovanie dolára  a japonského jenu.


Spoločná intervencia

V poslednej dobe sme boli svedkami častých intervencií Švajčiarskej centrálnej banky proti posilňovaniu domácej meny. Posledný trend posilňovania japonského jenu a amerického doláru však nahráva možnosti väčšej koordinovanej intervencií. Silný dolár a japonský jen sú veľmi negatívne vnímané politickými predstaviteľmi týchto krajín. Rovnako negatívne je vnímané oslabovanie eura. Z tohto dôvodu začína rásť možnosť spoločnej intervencie voči zastaveniu oslabovaniu eura, aj keď je ťažké povedať, či súčasná úroveň je už dostatočne nízka.

Ako ukazuje predchádzajúci graf, existujú 2 základné scenáre dlhodobého vývoja na páre EURUSD. Prvým je udržanie súčasnej úrovne v okolí 1,2350, kde sa nachádza silný niekoľkoročný suport. Druhou možnosťou je prelomenie tohto suportu a pokles k oveľa silnejšej úrovni v okolí 1,10.

Krátkodobý výhľad

Okrem uvedenej intervencie, ktorá má ešte veľa času a prísť by nemusela až pokým nebudeme testovať 1,10, existujú aj krátkodobé dôvody, prečo by euro mohlo v blízkej dobe posilniť. Okrem fundamentálnych faktorov uvedených v analýze Goldman Sachs, sa jedná hlavne o technické faktory.

Pokračujúci výpredaj eura voči doláru charakterizuje aj nasledovný graf. Vidíme, že takmer každý týždeň sme svedkami nových rekordov krátkych pozícií špekulantov voči euru. K 11.5.2010 sa tieto krátke pozície opäť zvýšili o 10%.


Rekordné hodnoty krátkych pozícií na EUR/$ volajú po opatrnosti. Tak obrovské krátke pozície zaváňajú short-squeezom alebo núteným uzatváraním krátkych pozícií, ktoré by mohlo vytiahnuť euro o mnoho figúr vyššie. Prípadné väčšia korekcia na EUR/$ by tak mohla mnohým medveďom spôsobiť smrteľný úder. Existuje preto silné riziko rýchleho pohybu smerom hore, tak ako sme videli počas minulého pondelka, avšak ešte možno silnejšieho charakteru. To volá po maximálnej opatrnosti na EUR/$.


Záver

Z uvedeného môžeme vyvodiť tieto závery:

  • Európski politici vytvorili dobý základ pre stabilizáciu prepadu eura (stabilizačný fond, intervencia na trhu dlhopisov, zvýšenie likvidity pomocou swapových liniek..);
  • Bežné trhové tvrdenia o vyššej výkonnosti americkej ekonomiky alebo skorom zvyšovaní sadzieb FEDom sa nejavia konštruktívne, takže prepadu eura chýba väčšie ekonomické opodstatnenie;
  • Stabilizácia situácie v eurozóne je nutnou podmienkou udržania stability aj v ostatných svetových regiónoch, preto pri zhoršení situácie môže prísť opäť k slovu spoločná intervencia svetových centrálnych bánk;
  • Extrémne krátke pozície na eure volajú po opatrnosti, pretože riziko short-squeezu môže vyvolať masívnu korekciu;


Z krátkodobého pohľadu je však euro v jednoznačnom klesajúcom trende. Až prelomenie kľúčovej rezistencie na úrovni 1,31 dáva priestor na obrat trendu smerom nahor. Avšak obchodovanie nad 1,28 už prináša pár do krátkodobo neutrálneho pásma, tak ako ukazuje priložený obrázok.


Napriek tvoriacej sa divergencií na EUR/$ je veľkým nebezpečenstvom nakupovať pár s voľným money-manažmentom, avšak dobrý technický obchodník by vedel pri náznakoch otočenia trendu profitovať s tesným stop-lossom. Po prípadnej stabilizácií v okolí 1,24 je vhodnou obchodnou stratégiou tiež nákup EUR/USD call opcie. Šance na odraz od súčasných úrovní vytvárajú slušný risk-reward.  Nezabúdajme však, že trend je stále klesajúci.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Budoucnost prodeje pod vlastní značkou. Příležitost, nebo hrozba?
    Vzhledem k rychlému tempu vývoje inovací se ve finančním odvětví nabízí otázka, jak účinně pracovat s novými technologiemi tak, aby klientům poskytovaly lepší řešení pro podnikání. Může to znít jednoduše, ale až příliš často jsme svědky polovičatých řešení. Banky se navíc potýkají se zastaralou technologií, což vede k tomu, že většina z nich rozpočet na IT využívá spíše pro údržbu než pro inovace.
  • Budoucnost ruské ekonomiky pod vlivem sankcí
    Novinářka Statista Katharina Buchholzová nedávno shromáždila údaje o tom, kde je uloženo zlato ruské centrální banky. Zdá se, že v současné době jde o klíčové téma, protože vlády celého světa uvalují na Rusko sankce. K 30. červnu 2021 byla Čína jediným největším zahraničním držitelem rezerv ruské centrální banky s 13,8 % celkových ruských rezerv. Uvádí se, že jde o kombinaci zlata a cizí měny a zhruba stejný podíl aktiv držených v čínské měně jüan.
  • Budoucnost trhu drahých kovů
    Trh drahých kovů je i nadále pod silným tlakem amerických jestřábů. Fed dnes vynese svůj verdikt ohledně sazeb. Po poklesu o 2,5 % na začátku týdne se ceny zlata včera obrátily směrem nahoru. Kurzy rostly kvůli oslabujícímu dolaru. Dolar byl v úterý proti svým hlavním protějškům nižší o 0,3 %. Mezitím červnové futures na zlato vzrostly o 0,4 %, neboli 7 USD, na 1 870,60 USD.
  • Budou další cla? Trhy dnes svírá nejistota a akcie padají
    Blíží se termín, kdy mají být uvalena nová americká cla na Čínu (15.12.). Odložení visí ve vzduchu, ale jisté samozřejmě není. Ubývající čas je ve vyjednávání typicky příležitostí zatlačit na druhou stranu, aby rychle přihodila nějaký ústupek. Komentáře ujišťující o příznivém průběhu jednání tak ustaly a naopak se objevily zprávy, že americký prezident sice nechce zavádět cla, ale chce od Číny vidět posun kupředu...
  • Budou mít živnostníci a OSVČ vůbec nějaký důchod?
    Nějaký důchod budou mít živnostnici či osoby samostatně výdělečně činné vždy. Jako všichni ostatní. Záleží ale hodně na tom, jak moc živnostníci během svého ekonomicky aktivního života systém obcházeli. Pokud daný živnostník inklinuje k laissez-faire systému, fajn. Pak zřejmě třeba i podstatnou část svých příjmů zastírá a nepřiznává. S tím odkazem, že přece nebude cpát státu do chřtánu více, než bezpodmínečně musí. Fajn. Pak je ale férové zůstávat mimo stát co možná nejvíce i ve stáří a v penzi. Je tedy férové, aby takový živnostník měl vlastně docela titěrný důchod. Nebude se mu či jí to asi líbit, ale vždyť je to přesně to, co celý život chtěli a jak jednali – tedy tak, aby jim stát vstupoval do cesty co možná nejméně.
  • Budou obyvatelům Japonska padat peníze z helikoptéry?
    Japonské volby do Horní sněmovny, které proběhly tento víkend, znamenaly výrazné vítězství provládní koalice. Díky tomu získal japonský premiér Šinzo Abé dvoutřetinovou většinu potřebnou pro jeho největší politickou ambici: reformu japonské pacifistické ústavy. I když je možné, že to bude mít závažné geopolitické dopady, finanční trhy se spíše věnovaly tomu, jak silná podpora Abého vlády i přes pokulhávající ekonomiku a nová deflační rizika může naznačovat možnost nových ekonomických politických opatření.
  • BUDOU SLABÉ ÚDAJE O EKONOMICE SPOJENÝCH STÁTŮ MÍT VLIV NA ROZHODNUTÍ FED?
    Zápis ze schůzky FED bude zveřejněn v 9 hodin GMT +3. QE3 škrty budou opět hlavním problémem. Připomeňme, že Federá...
  • BUDOU SLABÉ ÚDAJE O EKONOMICE SPOJENÝCH STÁTŮ MÍT VLIV NA ROZHODNUTÍ FED?
    Zápis ze schůzky FED bude zveřejněn v 9 hodin GMT +3. QE3 škrty budou opět hlavním problémem. Připomeňme, že Federál...
  • Budou Spojené státy 1. června skutečně v platební neschopnosti?
    V současné době je téma zvýšení dluhového limitu tématem číslo jedna nejen v USA, ale i ve světě, a to vzhledem k tomu, že případný bankrot USA by znamenal problémy pro světový finanční trh.
  • Budou statistiky z amerického trhu práce dalším do party špatných čísel?
    Skupinu nepříznivých makroekonomických čísel včera rozšířil americký ISM index ze sféry služeb, který výrazně zaostal za očekáváním. Jeho hodnota je nejnižší od srpna 2016, čímž zvýšil obavy mezi investory ohledně budoucího hospodářského vývoje americké ekonomiky. Uvidíme, co přinese dnešní ucelená statistika z tamního trhu práce. Výnosy státních dluhopisů však padají s ohledem na rostoucí očekávání, že americká centrální banka v tomto měsíci sníží opětovně úrokové sazby. Americký index S&P 500 tak v reakci na oznámená data skokově oslabil o více jak jedno procento. Nicméně i na špatných číslech si obchodníci najdou něco pozitivního. A to, že měnová politika v USA se bude dále uvolňovat, což působí jako živá voda na skomírající akciový trh. Ten tak otočil kormidlo zpět na sever a během hodiny index vymazal všechny ztráty a seanci uzavřel dokonce se ziskem 0,8 %. A navíc za podpory všech hlavních indexů. V tomto duchu těžko tedy odhadovat, zda impulsem pro další růst akcií budou dobrá data z dnešních statistik o trhu práce, nebo naopak ta špatná.
  • Buducnost stříbra? Hlavním tahounem jeho ceny budou solární panely, 5G sítě a elektromobily
    Stříbro, je jedním ze vzácných kovů, které má široké využití. Jeho hodnotu oceňují ve šperkařství, medicíně, ale také díky svým jedinečným vlastnostem nachází uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích. Jeho budoucnost je díky novým technologiím na vzestupu. Solární panely, 5G sítě a elektromobily se bez něho neobejdou. Také mezi investory má tato komodita své jisté místo jako dlouhodobá investice, která si uchovává svoji hodnotu a jeho obliba stále roste. Jeho atraktivnosti jistě napomáhá i jeho dostupná cena a vysoká likvidita.
  • Budvar čeká rekordní tržby, chce výrazně zvětšit návštěvnické centrum
    Pivovar Budějovický Budvar očekává za letošní rok rekordní tržby. Přesáhnou tři miliardy Kč. Příští rok chce Budvar nainstalovat solární elektrárnu s výkonem dvou megawatt - peak (MWp). Budvar chce také zmodernizovat a zvětšit návštěvnické centrum, koncem roku vypíše architektonickou soutěž. S několika zahraničními pivovary včetně dánského Mikkelleru vaří český ležák, chce tak propagovat české pivo. ČTK to řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák. Loni měl Budvar tržby 3,03 miliardy Kč.
  • Budvar loni uvařil rekordních 1,86 milionu hl piva, čeká tržby přes 3 miliardy Kč
    Pivovar Budějovický Budvar uvařil loni rekordních 1,865 milionu hektolitrů piva, meziročně o 4,3 procenta víc. Za loňský rok čeká rekordní tržby přes tři miliardy korun. Letos za 60 milionů Kč rozšíří kapacitu varny, aby mohl výstav postupně zvýšit na 2,1 milionu hektolitrů. V roce 2026 chce začít modernizovat návštěvnické centrum i areál za stovky milionů. ČTK to řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák. Pivovar koncem loňského roku zdražil od pěti do osmi procent, letos ceny zvyšovat nechce.
  • Budvar loni uvařil rekordních 1,9 milionu hl piva, meziročně o 3,3 % víc
    Pivovar Budějovický Budvar uvařil loni rekordních 1,927 milionu hektolitrů piva, meziročně o 3,3 procenta víc. Rekordní výstav eviduje druhý rok po sobě. Export vzrostl o čtyři procenta, pivo vyvezl do více než 70 zemí světa. Na domácím trhu se zvýšil objem o 1,7 procenta. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí pivovaru Barbora Povišerová.
  • Budvaru loni klesl zisk před zdaněním o 39,5 pct na 255,8 milionu Kč
    Pivovaru Budějovický Budvar loni klesl zisk před zdaněním o 39,5 procenta na 255,8 milionu Kč. Tržby z prodeje výrobků a služeb klesly o necelá tři procenta na 3,03 miliardy. Vyplývá to z informací na webu firmy a srovnání s předloňskými výsledky. Zisk po zdanění klesl o 40 procent na 200,8 milionu, vyplývá z výroční zprávy pivovaru. Národní podnik se musel loni vyrovnat se zastavením dodávek do Ruska i dopady inflace.
  • Budvaru stoupl zisk po zdanění o desetinu na 305 milionů Kč
    Budějovický Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 miliardy Kč, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun. Ztráty v desítkách milionů Kč zaznamenal podnik kvůli gastro provozům, zavřeným při koronakrizi. Vyplývá to z výroční zprávy.
  • Budvar zdraží pivo o desetinu. Pivovary zdražují výrazně i široce, kvůli drahým energiím, obalům i extrémně špatné úrodě chmelu
    Budějovický Budvar zdraží od 1. listopadu pivo v Česku průměrně o deset procent, tedy o jednu až dvě koruny na půllitr. Státní pivovar už své zdražení avizoval v létě. Není překvapivé ani z toho důvodu, že zdražují také další pivovary. A to v čele s lídrem trhu, největším tuzemským pivovarem, Plzeňským Prazdrojem. Ten od 1. října zdražil průměrně o osm procent.
  • Buffett a jeho myšlenky ve zprávě akcionářům
    „V sobotu Berkshire Hathaway Inc. rozeslala svým akcionářům zprávu, ve které se Warren Buffett vyjádřil zejména ke zpětným odkupům akcií, výkonu společnosti, a investiční filosofii Berkshire, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Buffetta tíží přebytek hotovosti. Jsou na obzoru další velké akvizice?
    Miliardář Warren Buffett se nedávno nechal slyšet, že když má jím založená Berkshire Hathaway v rezervách ví...
  • Buffett dál investuje do Applu, koupil dalších 75 milionů akcií
    Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí koupila dalších 75 milionů akcií technologické firmy Apple. Buffett to řekl v rozhovoru s televizí CNBC. Berkshire tak nyní vlastní více než 240 milionů akcií Applu v hodnotě 42,5 miliardy dolarů (přes 900 miliard Kč).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex