Sobota 21. prosince 2024 18:55
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Svetlo na konci tunela

25.07.2013 14:19  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Po tom ako sa pred rokmi nad hladinu dostala ekonomika USA a začiatkom tohto roka sa rozhýbalo aj Japonsko (tu ešte uvidíme, čo rozhýbalo správnym smerom), včera konečne pozitívne prekvapili ekonomiky eurozóny. A to nie len Nemecko, ale aj Francúzsko. Výrobný sektor eurozóny skončil za júl v expanzii a to prvý krát od júla 2011. Dáta prieskumov PMI pre Taliansko nemáme, ale spotrebiteľská dôvera je tam najvyššie od júla 2011. Keďže očakávania ekonomického rastu sa po prvý krát za posledný rok – dva zdajú reálne, oslavy a pripisovanie si zásluh politikov a centrálnych bankárov nebude mať konca kraja. Hlavne keď sa rast neustále očakával v inej polovici roka, než sme sa akurát nachádzali. Vždy na začiatku roka sa rast čakal v druhom polroku a v druhom polroku sa čakal odraz v prvom polroku ďalšieho roka. A takto nám to vydržalo skoro dva roky. Pravdepodobne sa začne hovoriť o tom, že už je to tu – svetlo na konci tunela. Skúsme sa zamyslieť nad tým, čo by to svetlo mohlo byť.

V posledných troch dňoch sa udiali tri zaujímavé veci. Rast dlhu na nové maximá nie je ničím prekvapivý, pozoruhodné je jeho tempo rastu. Z úrovne 90.6% dlhu k HDP eurozóny sme sa v 1Q2013 dostali na 92.2%. Najrýchlejšie dlh rástol Írsku, o 7 percentuálnych bodov na 125% HDP. Nemecko znížilo svoj dlh z 81.9%, Estónci z 10.1% na 10% HDP. Len dve krajiny z eurozóny teda znížili svoj dlh, ostatné si ho navýšili. Slovensko sa s rastom o 2.7 percentuálneho bodu a rastom dlhu zo 52.1% na 54.9% umiestnilo na šiestom mieste najrýchlejšie sa zadlžujúcich krajín , hneď za krajinami PIIGS a Belgickom. Netreba tak zabúdať, že sme v najdlhšej recesii od vzniku eurozóny, máme rekordnú nezamestnanosť a štyria členovia poberajú medzinárodnú pomoc. A to sa ešte Brusel nechcel vzdať rastu rozpočtu EÚ (mešec z ktorého idú dotácie a platy byrokratov), trvalo mesiace, kým sa prijal návrh na zníženie výdavkov. Ale politbyro samozrejme nebude šetriť na sebe, platy eurokratov pôjdu o 1.5% nahor. Aspoň sa im bude lepšie čakať na ekonomický rast a pohodlnejšie robiť stratégie, koncepcie, plány a rozprávky (bolo by dobré, keby si po sebe prečítali, čo plánovali v koncepciách od roku 2000 po dnes.)

V týchto dňoch sa musela zachraňovať druhá najväčšia automobilka PSA Peugeot Cintroen. Ešte nezbankrotovala, ale potrebuje nejaké tie garancie svojho dlhu, aby boli náklady financovania porovnateľné s rivalom VW. Samozrejme, predaj automobilov v EÚ je na 20-ročných minimách, čo nejako nepasuje do očakávaní ešte spred pár rokov, že to pôjde už iba hore. Len za minulý rok sa predaj prepadol o 20%. Ale kým koncern VW mal v roku 2011 trhový podiel 21.6% a samotný VW 12.1%, v roku 2012 je to 24.5% resp. 12.8%. PSA malo v roku 2011 podiel 13%, na konci minulého roka to bolo 11.7%. Takže – PSA sa v konkurencii darí slabšie a v rámci rečí o konkurencieschopnosti potrebuje vládne garancie. Tak ako ekonomika v recesii nie je dôvod na zníženie platov politikov, tak podobne nebude stratová automobilka dôvod na to, aby odbory ustúpili zo svojich nárokov voči zamestnávateľovi. Výsledkom je to, že desaťtisíce pracovníkov teraz prídu o miesto. PSA sa minulý rok prepadla najviac zo všetkých automobiliek. Do zisku sa nevráti skôr ako o dva roky. Vláda možno verí, že kľúčom sú lacné úvery, ale nezaškodilo by si spomenúť na francúzsku pracovnú morálku (hodina raňajky, hodina obed, tri hodiny rozprávať, tri hodiny pracovať, ak je futbal, tak sa nepracuje). Je potrebné zatvoriť nejaké fabriky, ale nemôžu sa zatvoriť, pretože to odbory ešte nedovolili. A tak zamestnanci sedia a poberajú plat. PSA bude potrebovať veľmi lacné úvery a ani to automobilke pri takejto politike nepomôže. 

Treťou zaujímavosťou, ktorá nie je práve v centre pozornosti je bankový systém eurozóny. Keďže je tri a pol násobne väčší ako ekonomika eurozóny (USA má pomer približne 1:1), politici nie sú v pozícii, že by vedeli banky zachrániť. Ale zjavne keďže dnes ešte nekrachujú, nie je to ani témou dňa. Napríklad Deutsche Bank chce znížiť svoju bilanciu o 20%, aby sa dostala na pomer 3% kapitálu k aktívam. Samozrejme, keď sa to vypočíta „správnejšie“, vypočítajú sa rizikovo vážené aktíva a za kapitál sa považuje to čo treba, dostaneme Tier1 kapitálový pomer na 8 – 9%. Ale aj tak je to jedna z najslabšie kapitalizovaných bánk eurozóny. Louise Bowman z Euromoney vypočítal, že aby európske banky aspoň formálne plnili kapitálové požiadavky Basel III, budú potrebovať €400 mld. prinajmenšom. Ale nezdá sa, že by to teraz niekoho trápilo. Aj keď – Deutsche Bank, ako sme spomínali, už začína konať.

Nemecko sme spomínali tri krát – znižuje svoj verejný dlh k HDP, jej automobilka na klesajúcom trhu predaja automobilov zvyšuje svoj podiel (nehovoriac o tom, že je lídrom na trhu) a jej najväčšia banka si dáva do poriadku bilanciu. Väčšina ostatných krajín očakáva svetlo na konci tunela, ale je dosť dobre možné, že pre niektoré to svetlo bude skôr lokomotíva v protismere. Je totiž rozdiel, či niekto rieši problémy, alebo len rozpráva o riešení problémov. A ak sme na začiatku hovorili, že zásluhy si budú pripisovať všetci, zodpovednosť za vzniknuté problémy nebude chcieť brať nikto.

Avšak ak by ste čakali, že nemecké akcie budú teraz najviac rásť, tak také jednoduché to nebude. Americké to akcie to totiž majú naklonené do korekcie, keďže prúd dobrých správ z ekonomiky ustal a akcie sa nedokázali dostať nad rezistenciou hornej línie rastového kanála. A tak napriek dobrým dátam z Nemecka (IFO) sú akcie v červenom. Očakávame dáta objednávok dlhodobej spotreby, ale tieto asi nebudú výrazne meniť situáciu. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Svaz: Stavebnictví se bude dál potýkat s propady, drží ho stát, kraje a obce
    Stavebnictví se už dva roky potýká s propady, které budou podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) pokračovat i letos. V Plzeňském kraji ho drží infrastrukturní projekty státu, kraj a obce. Všechny tyto subjekty letos chystají rekordní objem staveb a chtějí obor podpořit. Miliardy korun investuje v regionu Správa železnic a Ředitelství silnic a dálnic do opravy plzeňského nádraží, koridoru na České Budějovice na okraji Plzně, nové silnice z Plzně na Přeštice a do obchvatu Klatov. Kraj dává letos do silnic přes jednu miliardu korun, Plzeň postaví několik nových budov za stovky milionů korun, Tachov a Rokycany vydávají velké částky na opravy objektů, zjistila ČTK.
  • Svet AAA sa zmenšuje
    Včerajší deň bol znamení niekoľkých ...
  • Svět a česká ekonomika v roce 2012: Na tenkém ledě
    Zatímco letošní rok začínal optimistickým výhledem, prognózy na příští rok jsou ...
  • Svět bez AAA dluhopisů
    Nejdříve to bylo Řecko, pak Portugalsko, Irsko a Španělsko. Francie s Německem m...
  • Svět čelí masivnímu výpadku služeb Microsoftu. Postihuje letecké společnosti, které pozastavují provoz, banky, burzy, televizní stanice i Letiště Václava Havla
    Nebývale rozsáhlý výpadek online služeb Microsoftu dnes postihl země od Spojených států, přes Británii po Japonsko či Nový Zéland.
  • Svět Česku pro letošek prognózuje nižší inflaci, než jakou má mít Evropská unie jako celek. Na Slovensku má letos být inflace citelně vyšší než v Česku
    Dny vysoké inflace v Česku jsou pomalu, ale jistě sečteny. I když ještě loni v prosinci byla v meziročním pohledu s přehledem nejvyšší v EU, po převážnou část letoška by měla být dokonce mírně pod průměrem zemí EU. A například citelně níže než na Slovensku. Plyne to ze souhrnu aktuálních prognóz celé řady domácích a zahraničních institucí.
  • Světem hýbe lithium
    Společnost Tesla Motors, za kterou stojí známý americký podnikatel Elon Musk staví novou továrnu, kterou pojmenovala Tesla Gigafactory. Továrna stojí v americké Nevadě nedaleko města Sparks. Doslova na poušti postavili největší továrnu na baterie na světě. Bude produkovat více lithium-iontových akumulátorů, než je nynější celková světová produkce dohromady, komentoval ještě nedávno stavbu Elon Musk. Továrna bude také zásobovat nový Model 3.
  • Svet je krátky na dolár
    Aký je najdôležitejší princíp finančných trhov? Princíp, na základe ktorého sa už 50 rokov s menšími obmenami neustále opakuje to isté? Princíp, ktorý stál za vznikom a pravdepodobne bude stáť aj za pádom súčasného menového systému? Je ním krátky dolár. Svet je jednoducho krátky na dolár.
  • Svět je příliš závislý na vývozu pšenice Ukrajiny a Ruska
    Evropa, omráčená ruskou invazí na Ukrajinu, se snaží diverzifikovat své dodávky energie, od ruského plynu dodávaného prostřednictvím plynovodů až po zkapalněný zemní plyn, více obnovitelné energie a jadernou energii. Stejným způsobem a ze stejného důvodu by měla probíhající válka tlačit země k tomu, aby měnily a diverzifikovaly dodávky potravin tak, aby byly více bezpečné a zároveň zlepšovaly globální výživu.
  • Svět je zase v pořádku, výdělky rostou
    Průměrný Čech si ve třetím čtvrtletí oproti loňsku polepšil, když mu na pásce zasvítila cifra o 5,1 % vyšší. Nově tak pobírá 35 402 Kč. Vzhledem ke svižné české inflaci musí ovšem krotit nadšení, jelikož reálně si za výplatu může dovolit „jen“ o 1,7 % více nežli před rokem. Mediánová mzda, tedy ta, na kterou jedna polovina Čechů nedosáhne a druhé by přišla nízká, pak nově činí 31 183. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 3,1 %.
  • Světlo na konci tunelu?
    Sázení má člověk v krvi odjakživa. Vždyť už biblický had kdysi přesvědčil Evu, ať utrhne jablko ze stromu poznání s tím, že se Adam a Bůh určitě nebudou zlobit (laskavý čtenář odpustí nejapný žert). A já jsem ochoten se vsadit, že se všichni investoři (včetně mě) už těší, až skončí léto. Na pražské burze se začne více obchodovat a zvýší se objemy. Denní objem zobchodovaných akcií kolem 200 milionů korun nemůže těšit žádného investora ani obchodníka.
  • Svět má další problém – příliš silný dolar. Dojde na jeho globálně koordinované oslabování?
    Prudké zpevňování americké měny, jehož jsme poslední dobou svědky, začíná být pro svět vážným problémem. Vrací dokonce v úvahách mnohé do roku 1985. Tehdy se v newyorském hotelu Plaza ministři financí vedoucích světových ekonomik – USA, Velké Británie, Japonska, Západního Německa a Francie – dohodli na koordinované akci za účelem oslabení dolaru.
  • Svět naruby: Velké firmy půjčují bankám
    Dluhová a bankovní krize 2011-?? v Evropě otřásla, po finanční roku 2008, znovu ...
  • Svět online hazardu a tradingu v jednom
    Tato stránka a mnohé další vám neustále přibližují jaké to je, být součástí stále rostoucího světa online hazardu. Ten se rozvíjí naplno od 90. let minulého století, spolu s globalizací celého světa, politickými změnami a rozšiřováním internetu. V té době vznikají také první sázkové kanceláře u nás. Postupem času se hranice stávají stále otevřenější a online kasina přístupnější. Dnes je možné vybírat z desítek online kasin, každé z nich nabízí něco unikátně svého.
  • Světová aliance proti americkému dolaru se rozjíždí
    Blok, vzniklý jako reakce na kroky Spojených států, které mají zabránit vývozu ropy z Íránu, se konečně zformoval. Zbývající strany Íránské dohody o jaderných zbraních, kterou prezident Trump opustil na začátku tohoto roku, se formálně dohodly na vytvoření platebního systému, který by měl pomoci dohodu zachránit, a obcházet americké sankce.
  • Svetová banka
    "Vyzývame a ostrú a prísnu fiškálnu konsolidáciu u zadlžených národov."...
  • Svetová banka
    "Očakávame, že rast HDP v 2Q 2010 v Európe bude sklamaním a mohli by sme vidieť viac...
  • Svetová banka
    "Vidíme riziko druhého dna recesie v niektorých krajinách."...
  • Svetová banka
    "Zvyšujeme odhad rastu globálne ekonomiky z 2,7% na 3,3% v tomto roku a očakávame...
  • Světová banka a MMF pomáhají v boji proti koronaviru. Fed snížil úrokovou sazbu o 50 bodů
    Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pondělí uvedl, že jeho instituce je připravena plně využít všech dostupných nástrojů k podpoře ekonomiky. Italská ekonomika v loňském roce vzrostla o 0,3 %, což je o něco více, než predikovala vláda v poslední prognóze, která počítala pouze s 0,1 % růstem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex