Úterý 03. prosince 2024 18:26
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Nastroje

Svět naruby: Velké firmy půjčují bankám

10.01.2012 17:52  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dluhová a bankovní krize 2011-?? v Evropě otřásla, po finanční roku 2008, znovu a rozsáhle důvěrou investorů, což znovu vedlo k zamrznutí mezibankovního trhu financování. Že banky nevěří jedna druhé dokládá, kde skončila dlouhodobá likvidita, dodaná na mezibankovní trh Evropskou centrální bankou. Uložena zpět u ECB – alespoň zatím. Pakliže banky nevěří bankám a v některých zemích výběrem vkladů nedůvěru dávají rozsáhle najevo i drobní investoři (Řecko a zbytek jižní Evropy, Maďarsko), nelze očekávat, že klíčové firmy, tvořící páteř evropské ekonomiky, zůstanou v klidu. A také nezůstávají. Z vkladatelů bank na bázi důvěry (svěřuji ti své peníze, protože v tebe mám důvěru) se stávají jejich věřitelé na bázi „něco proti něčemu“.

PSA Peugeot Citroen, Johnson & Johnson nebo Pfizer patří mezi velké korporace, které obrátily vztah klient-banka naruby do pozice toho, kdo je ochoten vložit, ale už ne bez záruky. U bank si svoji likviditu nadále ukládají, ale skrze repo trh a zajištěně proti kolaterálu.

Výše zmíněná trojice velkých firem je podle zástupců institucionálně zajišťujících evropský repo trh poslední ukázkou hotovostně bohatých firem, řídících svou silnou cash flow, které skrze prostředníka vstoupily na trh dosud vyhrazený vztahu banka-banka nebo banka-centrální banka a nejistotu v podobě vkladů, který nejspíše (ale ne určitě) dostanou zpět vyměnily za trh se striktními garancemi před vstupem do vzájemného obchodu, kde proti poskytnuté hotovosti stojí jasně definovaný požadavek na množství a kvalitu kolaterálu (ochota k platbě za něj). „Dosud bylo běžným vztahem, že firma ráda uložila peníze u banky na nezajištěné bázi proti úroku. Nyní, následkem krize a obratu v pozici toho, kdo má hotovost a kdo ji potřebuje, vidíme firmy v pozici věřitelů zajištěných jinými aktivy banky,“ uvádí Frank Reiss, který zajištuje oblast repo obchodů v rámci Euroclear, bruselského vypořádacího centra vlastněného skupinou bank. Euroclear je největším administrátorem těchto obchodů v Evropě.

Velké evropské společnosti obhospodařují hotovost, která dosahuje typicky i mezi 15 až 20 miliardami eur. To je případ BP či Volkswagenu. Podle zprávy Moody?s k polovině roku 2011 neúplný vzorek velkých evropských firem disponoval volným cash flow v rozsahu zhruba 700 miliard eur. Tyto firmy se stavějí ve své „nové“ roli po bok pojišťoven či penzijních fondů, které s bankami obchodují na bázi kolaterálu. Repo obchod typicky stojí na tom, že jedna strana od druhé koupí kolaterál s povinností jej po určité domluvené době prodat zpět, ale za určitou nižší cenu (haircut). Velké firmy, na rozdíl od bank, potřebují na takový obchod prostředníka k administraci kolaterálu, obvykle jde tedy o třístranné repo.

Nárůst účasti firem dává vydělat společnosti Euroclear, jejímu rivalovi Clearstream, za kterým stojí Deutsche Börse a také dalším bankám, stojícím v jednom rohu trojúhelníku v obchodu. Těmi jsou vedle evropských domů například JPMorgan Chase, State Street či Bank of New York Mellon.

Reiss z Euroclear odhaduje, že zatímco v předchozích letech zprostředkované účasti firem na repo trhu patřily zhruba dvě až postupně nejvýše pět procent, rok 2011 ukázal na skokový nárůst až na 25 procent trhu (ICMA uvádí 22,3 % za 1H11) a tím také masívní nárůst třístranných repo obchodů. Podle posledních dostupných statistik ICMA za první polovinu roku 2011 (za druhou ještě nejsou) rozsah evropského repo trhu dosahoval zhruba 6,2 bilionu eur s dominancí obchodů banka-banka, následně banka-centrální banka a teprve pak se zapojením firem. Letošní obrázek bude jiný.

Depozita komerčních bank u ECB, dle včera zveřejněných dat, dosáhla 464 miliard eur a dle obchodníků v průběhu týdne přesáhnou půl bilionu. A to přesto, že ECB za tyto vklady bank platí 0,25 % při tržní sazbě u 0,36 % (mezibankovní trh). V rámci tříleté likvidity cestou nového nástroje ECB banky nedávno získaly 489 mld. EUR. ECB tak reagovala na očividnou hrozbu credit crunche. Banky zatím přemýšlejí, jak s těmito zdroji dlouhodoběji naloží. Přesto je krok ECB zřejmě jedinou schopnou cestou, jak trh postupně rozhýbat. „Draghi ukázal větší flexibilitu, než Trichet. Na současném trhu není prostor pro podporu ekonomiky fiskální expanzí keynesiánského typu. Trhy tuto strategii nevezmou,“ uvedla Deutsche Bank v dokumentu privátního charakteru pro německou vládu.

(Zdroj: CNBC, Deutsche Bank, ECB, Bloomberg, Reuters, DPA)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Svět bez AAA dluhopisů
    Nejdříve to bylo Řecko, pak Portugalsko, Irsko a Španělsko. Francie s Německem m...
  • Svět čelí masivnímu výpadku služeb Microsoftu. Postihuje letecké společnosti, které pozastavují provoz, banky, burzy, televizní stanice i Letiště Václava Havla
    Nebývale rozsáhlý výpadek online služeb Microsoftu dnes postihl země od Spojených států, přes Británii po Japonsko či Nový Zéland.
  • Svět Česku pro letošek prognózuje nižší inflaci, než jakou má mít Evropská unie jako celek. Na Slovensku má letos být inflace citelně vyšší než v Česku
    Dny vysoké inflace v Česku jsou pomalu, ale jistě sečteny. I když ještě loni v prosinci byla v meziročním pohledu s přehledem nejvyšší v EU, po převážnou část letoška by měla být dokonce mírně pod průměrem zemí EU. A například citelně níže než na Slovensku. Plyne to ze souhrnu aktuálních prognóz celé řady domácích a zahraničních institucí.
  • Světem hýbe lithium
    Společnost Tesla Motors, za kterou stojí známý americký podnikatel Elon Musk staví novou továrnu, kterou pojmenovala Tesla Gigafactory. Továrna stojí v americké Nevadě nedaleko města Sparks. Doslova na poušti postavili největší továrnu na baterie na světě. Bude produkovat více lithium-iontových akumulátorů, než je nynější celková světová produkce dohromady, komentoval ještě nedávno stavbu Elon Musk. Továrna bude také zásobovat nový Model 3.
  • Svet je krátky na dolár
    Aký je najdôležitejší princíp finančných trhov? Princíp, na základe ktorého sa už 50 rokov s menšími obmenami neustále opakuje to isté? Princíp, ktorý stál za vznikom a pravdepodobne bude stáť aj za pádom súčasného menového systému? Je ním krátky dolár. Svet je jednoducho krátky na dolár.
  • Svět je příliš závislý na vývozu pšenice Ukrajiny a Ruska
    Evropa, omráčená ruskou invazí na Ukrajinu, se snaží diverzifikovat své dodávky energie, od ruského plynu dodávaného prostřednictvím plynovodů až po zkapalněný zemní plyn, více obnovitelné energie a jadernou energii. Stejným způsobem a ze stejného důvodu by měla probíhající válka tlačit země k tomu, aby měnily a diverzifikovaly dodávky potravin tak, aby byly více bezpečné a zároveň zlepšovaly globální výživu.
  • Svět je zase v pořádku, výdělky rostou
    Průměrný Čech si ve třetím čtvrtletí oproti loňsku polepšil, když mu na pásce zasvítila cifra o 5,1 % vyšší. Nově tak pobírá 35 402 Kč. Vzhledem ke svižné české inflaci musí ovšem krotit nadšení, jelikož reálně si za výplatu může dovolit „jen“ o 1,7 % více nežli před rokem. Mediánová mzda, tedy ta, na kterou jedna polovina Čechů nedosáhne a druhé by přišla nízká, pak nově činí 31 183. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 3,1 %.
  • Svetlo na konci tunela
    Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Po tom ako sa pred rokmi nad hladinu dostala ekonomika USA a začiatkom tohto roka ...
  • Světlo na konci tunelu?
    Sázení má člověk v krvi odjakživa. Vždyť už biblický had kdysi přesvědčil Evu, ať utrhne jablko ze stromu poznání s tím, že se Adam a Bůh určitě nebudou zlobit (laskavý čtenář odpustí nejapný žert). A já jsem ochoten se vsadit, že se všichni investoři (včetně mě) už těší, až skončí léto. Na pražské burze se začne více obchodovat a zvýší se objemy. Denní objem zobchodovaných akcií kolem 200 milionů korun nemůže těšit žádného investora ani obchodníka.
  • Svět má další problém – příliš silný dolar. Dojde na jeho globálně koordinované oslabování?
    Prudké zpevňování americké měny, jehož jsme poslední dobou svědky, začíná být pro svět vážným problémem. Vrací dokonce v úvahách mnohé do roku 1985. Tehdy se v newyorském hotelu Plaza ministři financí vedoucích světových ekonomik – USA, Velké Británie, Japonska, Západního Německa a Francie – dohodli na koordinované akci za účelem oslabení dolaru.
  • Svět online hazardu a tradingu v jednom
    Tato stránka a mnohé další vám neustále přibližují jaké to je, být součástí stále rostoucího světa online hazardu. Ten se rozvíjí naplno od 90. let minulého století, spolu s globalizací celého světa, politickými změnami a rozšiřováním internetu. V té době vznikají také první sázkové kanceláře u nás. Postupem času se hranice stávají stále otevřenější a online kasina přístupnější. Dnes je možné vybírat z desítek online kasin, každé z nich nabízí něco unikátně svého.
  • Světová aliance proti americkému dolaru se rozjíždí
    Blok, vzniklý jako reakce na kroky Spojených států, které mají zabránit vývozu ropy z Íránu, se konečně zformoval. Zbývající strany Íránské dohody o jaderných zbraních, kterou prezident Trump opustil na začátku tohoto roku, se formálně dohodly na vytvoření platebního systému, který by měl pomoci dohodu zachránit, a obcházet americké sankce.
  • Svetová banka
    "Vidíme riziko druhého dna recesie v niektorých krajinách."...
  • Svetová banka
    "Očakávame, že rast HDP v 2Q 2010 v Európe bude sklamaním a mohli by sme vidieť viac...
  • Svetová banka
    "Vyzývame a ostrú a prísnu fiškálnu konsolidáciu u zadlžených národov."...
  • Svetová banka
    "Zvyšujeme odhad rastu globálne ekonomiky z 2,7% na 3,3% v tomto roku a očakávame...
  • Světová banka a MMF pomáhají v boji proti koronaviru. Fed snížil úrokovou sazbu o 50 bodů
    Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pondělí uvedl, že jeho instituce je připravena plně využít všech dostupných nástrojů k podpoře ekonomiky. Italská ekonomika v loňském roce vzrostla o 0,3 %, což je o něco více, než predikovala vláda v poslední prognóze, která počítala pouze s 0,1 % růstem.
  • Světová banka: Ceny komodit příští rok nečekají zásadní změny
    Ropa a obiloviny příští rok podle predikce Světové banky v roce 2018 lehce zhodnotí, kovy a minerály na ceně mírně ztratí.
  • Světová banka, MMF a další související instituce se sešly k jednání o opatřeních proti globálníi krizi
    Světová banka, Mezinárodní měnový fond a další související instituce se ve středu sejdou, aby projednaly další kroky v oblasti změny klimatu a dalších globálních krizí. Jednat budou také o navýšení úvěrů Světové banky o 5 miliard dolarů.
  • Světová banka tvrdí, že koronavirus snížil globální produkci do roku 2020 o 5,2 %
    Podle Světové banky způsobí koronavirus snížení globální ekonomické produkce v roce 2020 o 5,2 %. Zároveň poznamenala, že její poslední prognózy se upraví směrem dolů, pokud bude přetrvávat nejistota ohledně pandemií a blokování podnikání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex