Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:22
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Problémem není Kypr, ale Euro

07.04.2013 10:26  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Lars Seier Christensen, spoluzakladatel a generální ředitel Saxo Bank.

Po pár velmi náročných týdnech bych chtěl shrnout svoje postoje ke Kypru a pokusím se podat i jiný pohled. Je neuvěřitelné, jak dlouho může být svět paralyzován desetimiliardovým bailoutem. V tomto případě však není velikost částky klíčová, jsou to některé závěry, které z tohoto řešení vyplývají.

Jedním z nich je fakt, že malá ekonomika může být fakticky odepsána během víkendu. Osud Kypru však byl zpečetěn už dříve, kdy Troika odhalila své první verzi bailoutu. To, že závěrečná verze je ještě horší, by už nás nemělo překvapit. Přeci jen víme, jak to dopadá, když se Evropa snaží zachránit sebe sama. Mezi jednotlivými prohlášeními chybí souvislost, mezi jednotlivými kroky chybí koordinace. Epické vize o záchraně Eura bývají sesmoleny pozdě v noci na ubrousku od svačiny. Výsledek poté odpovídá realitě: je tragický.

vlajka kypr 1100 300x199 Problémem není Kypr, ale Euro

Zaslouží si však Kypr za své konání takový osud? Nezaslouží. Z Kypru přicházeli solidní data o růstu a veřejném dluhu, alespoň ve srovnání s okolními zeměmi. Kypr má stabilní finanční sektor. Pracovní síla Kypru je výkonná a hovoří anglicky, a jeho právní systém je založen na britském. Takže celkově to není špatné místo pro byznys.

Co poslalo věci špatným směrem, byla skutečnost, že kyperští bankéři věřili, že evropští politici splatí své dluhy.  Jelikož je Kypr s Řeckem velmi silně svázán, není překvapením, že kyperské banky měli velkou expozici vůči řeckému dluhu. Toto chování se příliš neliší od chování jiných evropských bank a jejich přístupu ke státnímu dluhu.

Z rozhovorů, které jsem vedl s vysoce postaveními finančníky na Kypru vyplynulo, že na banky byl vyvíjen nezanedbatelný politický tlak, aby držely řecké dluhopisy. Riziko koncentrace bylo velmi podceněné, to však trochu ospravedlňoval fakt, že eurozóna pomůže svým členům v nouzi, včetně Řecka. Pokud si vzpomínáte, pár let byl tento fakt jakýmsi nepsaným  pravidlem, které umožnilo že výnosy dluhopisů jednotlivých zemí jsou všechny ve velmi podobné výši .

Kyperské banky samozřejmě nelze zprostit veškeré viny. Všechny tyto problémy se však díky mechanice eurozóny spojily v jeden velký. Nebýt tohoto mechanismu, daleko méně cizinců by mělo na Kypru uložené své peníze. Trh s dluhopisy denominovaných v drachmách by rozhodně zamezil nárůstu dluhu do tak obludných poměrů. Řecko by se nemuselo uchylovat k bankrotu, mohlo by se vydat cestou již tolikrát použité devalvace.

Namísto toho problémy narostly do rozměrů, kterých by ve volném kapitalistickém trhu nemohly dosáhnout. Nyní se v eurozóně setkáváme s omezením výběrů peněz z bank, kontrol toků kapitálu a de facto majetkovými daněmi. V takové podobě samozřejmě euro existovat nemůže. Nyní existují dvě eura – omezené v Nikósii a zatím neomezené ve zbytku eurozóny. Myslím si, že v budoucnosti uvidíme podobných verzí eura víc. Už nyní můžeme slyšet jména dalších adeptů. Slovinsko? Malta? Nebo jiné země?

Financial Times nám nedávno připomněly slova Friedricha Hayeka, který varoval před kapitálovými kontrolami.

„Zprvu se může zdát, že státní kontrola obchodů s cizí měnou ovlivní soukromý sektor pramálo nebo vůbec. Spousta lidí bude k jejich zavedení lhostejná. Avšak zkušenosti zemí pevninské Evropy nám ukazují, že tento krok bývá prvním krokem k totalismu a potlačení osobních svobod. Ve skutečnosti se jedná o předání svobod do rukou tyranie státu. Z této pasti neuniknou nejen bohatí. Neunikne z ní nikdo.“(Cesta do otroctví 1944)

Mějme se tedy před těmito nově zavedeným nástroji na pozoru. Kontroly toku kapitálu byly prvním takovým. To, co se tváří jako majetková daň, byl krok druhý.

Domnívám se, že události minulých týdnů hodně zamíchaly kartami. Nyní již musíme od evropské krize očekávat doopravdy cokoli.

Dnešní interpretace demokracie je velmi nejasná. Rozhodovací pravomoc většiny je asi nejjasnějším a nejvíce respektovaným prvkem. Zachování práv menšin se již tak velkému respektu netěší.

Nejsnazším terčem budou vždy bohatí nebo ti, kteří pracují a spoří a celý život dělají správné věci. . Až se budou hroutit neudržitelné systémy sociálního státu, bude velmi jednoduché přesvědčit polovinu voličů o tom, že zabavování soukromého majetku v zájmu vyššího dobra je dobrá věc. Boston Consulting Group spočítala, že na umoření všech současných (tedy ne budoucích příslibů) dluhů je zapotřebí 28 % veškerého soukromého bohatství. Toto bohatství má však společný původ – vaše kapsy.

V posledních letech se objevila řada problémů. Zárodky však vznikly dávno předtím. Byl to například tlak na spoustu lidí a jejich „právo“ mít vlastní dům, i když neplnili požadavky pro hypotéku – hypoteční krize. Dále to byl obrovský sociální stát se svými dávkami nejen pro chudé, ale i pro střední třídu – problémy s deficitem. Anebo euro, velký politický projekt postrádající reálné základy.

Samozřejmě že mnohé finanční instituce se na těchto bublinách svezly. A rozhodně nesou část viny za současné potíže. Problémem však nejsou lidé, kteří těží za stávajících podmínek. Problémem je prostředí, které vytvořili politici a které zabraňuje trhu vypořádat se s nerovnováhami tak, jak to kapitálový trh vždy činil. Ano, součástí kapitalismu je odstraňovaní neefektivity, které může být bolestné.  Dojde však k vyřešení krize. A to mi přijde o mnoho lepší než snaha zachraňovat to, co již zachránit nejde.

Kypr je ukázkovým příkladem. Kypr samotný není problém. Tím problémem je euro.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pro americké burzy je těsně lepší, vyhraje-li Trump, pro evropské trhy i českou korunu je zase lepší volbou Biden. Číňanům to může být jedno, vztahy se nezlepší ani s Trumpem, ani s Bidenem u moci
    Americká média a bubliny sociálních sítí polarizují politickou scénu natolik, že ve finále boje o Bílý dům proti sobě stojí totálně otrlý Trump a „dědeček hříbeček“ Biden. Prvnímu jeho egocentrická otrlost umožňuje, aby po něm mediální útoky, které by málokdo jiný snesl, stékaly jako po teflonu. Druhý je tak široce konsensuální, ale i natolik bez barvy a zápachu, že může z pozice „méně výrazného ze dvou zel“ oslovit nakonec rozhodující část voličů. Prezidentskému klání tak ale bohužel chybí kandidát, který by Americe v příštích čtyřech letech mohl vrátit to, čím bývala. Přirozeně respektovanou velmocí.
  • Pro americké obchodníky byl prodej rublu přeludem
    Čtyřiadvacetihodinová likvidita je obvykle darem pro obchodníky, kteří se snaží zvládnout svět plný hrozeb. Nechat se však příliš přesvědčit o směru vývoje cen, když američtí investoři v poslední době spí, je receptem na bolest.
  • Pro a proti přijetí eura: skóre stran před volbami 50 : 50
    Po zhodnocení volebních programů deseti vedoucích politických stran podle průzkumu Median a Kantar TNS před volbami do poslanecké sněmovny jsou síly mezi zastánci a odmítači přijetí přibližně vyrovnané. Rázné „ne“ říkají ANO, ODS, KSČM, SPD a prozatímní ne říkají Piráti. Pro „ano“ jsou jednoznačně TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Zelení, podmíněně také ČSSD.
  • Probíhající krach německých komerčních nemovitostí začíná ohrožovat tamní bankovní sektor
    Probíhající krach německých komerčních nemovitostí začíná ohrožovat tamní bankovní sektor. Ceny komerčních realit v Německu za poslední dva roky spadly o 36 %, ve městech jako Mnichov ještě výrazněji. Panuje značná obava, že banky s takto dramatickým poklesem cen nepočítaly.
  • Probíhající „stávky“ z pohledu ekonomie
    Rozpočtová konsolidace se pomalu promítá do očekávání firem a domácností. V důsledku toho se postupně ozývají jednotlivé zájmové skupiny, které vytvářejí nátlak na vládu ve směru korekce těchto opatření. Měla by vláda přidat pracovníkům ve školství, měla by vláda finančně podpořit energeticky náročné podniky, měla by vláda plošně přidat lékařům? To jsou legitimní otázky, ale jak je to z pohledu ekonomie a vytváření rozumných očekávání vládní politiky? Jednoduché, ustupovat zájmovým skupinám se v malé ekonomice dlouhodobě jednoznačně nevyplácí.
  • Probíhá korekce na JPY. S/R úrovně pro jednotlivé páry.
     Japonská měna naplnila předpoklad, který jsme přinesli v pondělní predikci - Gap na JPY není uzavřen. Korekce začala...
  • Problém č. 1 světových vlád pro rok 2012: Splatit dluh 7,6 bilionu dolarů
    Hospodářsky nejvyspělejší země světa čeká letos nezáviděníhodný úkol - dobíhá ji...
  • Problém důvěry u kryptoměn a jeho řešení. Co se v budoucnosti změní?
    Někteří jednotlivci – ti, kteří se nenechali odradit titulky soudného dne a dobře propagovanými hackerskými útoky – jsou ochotni podstoupit riziko, když může být odměna tak vysoká. Pro většinu nerozhodnutých je však bezpečnost na prvním místě a s každou další zprávou je stále jasnější, že právě toto je největší překážkou masového rozšíření. Pokud má tedy síla blockchainu nějakou naději oslovit masy, jednotlivci i podniky musí věřit, že to, co dělají se svými penězi a penězi svých klientů, je to nejbezpečnější.
  • Problémem NATO je hlavně Německo, říká možný brzký viceprezident USA. A hlavním problémem Německa je Volkswagen, alespoň nyní, kdy se v automobilce i výstražně stávkuje
    Problémem aliance NATO je hlavně Německo, říká možný brzký viceprezident USA J. D. Vance. Berlín podle něj nemůže již dále být „příjemcem dávek“ od USA, v podobě zajištění bezpečnosti, ale musí sám dávat více na bezpečnost a obranu.
  • Problémem není Kypr, ale Euro
    Lars Seier Christensen, spoluzakladatel a generální ředitel Saxo Bank. Po pár velmi náročných týdnech bych chtěl shrno...
  • Problémové boeingy by se do vzduchu mohly vrátit ještě před začátkem prázdnin. Alespoň tedy v USA
    Americkému výrobci letadel Boeing svitla naděje. Federální úřad pro letectví USA totiž uvedl, že předpokládá, že problémové stroje Boeing 737 MAX by se mohly do vzduchu vrátit ještě před začátkem července. Americké aerolinky by tak nemusely ve svých plánech na letní sezónu zásadně prodlužovat období, po které s letadly nepočítají – a počítat ani nemohou.
  • Problémové krajiny eurozóny a EÚ si v rebríčku konkurencieschopnosti nepolepšili
    Dnes vyšiel aktuálny Doing Business ranking podnikateľského prostredia z dielne Svetovej Banky (ten rieši veci ako čas a náklady na založenie firmy, registráciu majetku, platenie daní?). Nejdem ho preberať bod za bodom, skôr sa pozriem na to, či si oproti minulému roku polepšili problémové krajiny eurozóny. Tu je rebríček krajín z EÚ pre rok 2017 (nechápem prečo to majú posunuté o rok dopredu), v druhom stĺpci je poradie, v treťom zmena oproti predošlému roku. Žltou sú krajiny, ktoré majú nezamestnanosť nad 10%:
  • Problémový Boeing 737 Max se v Evropě vrátí do vzduchu v lednu. Smartwings může od Boeingu na základě žaloby získat 2,5 miliardy korun
    Letadla Boeing 737 Max, která byla loni na jaře po dvou tragických nehodách v celém světě odstavena z provozu, dostanou v Evropské unii povolení k návratu do služby zřejmě v lednu 2021. Na pařížském leteckém fóru to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad loni provoz letadel v Evropě zakázal.
  • Problémový Boeing 737 Max se v USA vrací do vzduchu, v Evropě ještě ne. Smartwings může od Boeingu na základě žaloby získat 2,5 miliardy korun
    Akcie výrobce letadel Boeing dnes citelně rostou, donedávna problémové stroje Boeing 737 Max se totiž v USA právě nyní vrací do pravidelného provozu s cestujícími. Děje se tak po takřka dvou letech. Od března 2019 byly totiž stroje uzemněny poté, co došlo ke dvěma jejich fatálním nehodám.
  • Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu. Mezi poškozené patří Škoda, Apple a vlastně celý svět
    Celosvětové výpadky v dodávkách čipů, které omezují výrobu i v tuzemských automobilkách, budou trvat léta. Americké televizi CBS to řekl nový šéf Intelu Pat Gelsinger.
  • Problém US byl vyřešen ve stylu Hollywoodu - na poslední chvíli!
    Minulou noci, hlava demokratu v Senátu, Harry Reid, prohlásil, že došlo k podstatnému pokroku ve řešení rozpočtové otá...
  • Problém vyřešen: ECB sníží sazby v červnu
    Euro v posledních pěti dnech vytrvale roste. V pondělí ale začalo klesat. Může jít o běžný retracement před novým růstem, nebo o začátek nové vlny 3 v 3 nebo C. Já osobně očekávám druhou možnost. Vezměte na vědomí, že vlna 2 získala v tuto chvíli přesvědčivou podobu a neúspěšný pokus o proražení úrovně 1,0956, která odpovídá 50,0 % podle Fibonacciho, naznačuje, že trh je ochoten prodávat. Chci také upozornit, že trh minulý týden výrazně zvýšil poptávku po euru. Zpravodajské pozadí nemuselo nutně přispět k růstu tohoto instrumentu. Samotná vlna 2 nabyla třívlnné podoby, takže by dnes mohla skončit.
  • Problémy automobilek se na průmyslu příliš neprojevily
    Průmyslová produkce se v srpnu meziročně snížila o 1,7 %, ale tento pokles je výrazně nižší, než očekávala naše i tržní prognóza především ve spojitosti s dodavatelskými problémy našich největších automobilek. V případě bilance zahraničního obchodu bylo zaznamenáno druhý měsíc v řadě záporné saldo, tentokrát ve výši -3,8 mld. Kč.
  • Problémy firmy Adidas jsou hlubší než jen Yeezy
    Adidas prožívá takřka od počátku pandemie noční můru. Podává výrazně horší výsledky než jeho hlavní konkurent Nike. Jde z jednoho problému do druhého. Začalo to lockdowny, následovaly potíže s dodavatelskými řetězci, pak přišla čínská reakce na komentáře ohledně bavlny ze Sin-ťiangu a v říjnu firma ukončila úspěšné partnerství s americkým rapperem Ye kvůli jeho antisemitským výrokům. Když Adidas umožnil, aby se kolekce Yeezy stala dominantním zdrojem jeho provozních výnosů, evidentně tím významně zvýšil své podnikatelské riziko. Dnes se tedy blíže podíváme na Adidas i na to, proč jsou jeho problémy podstatně hlubší než jen Yeezy.
  • Problémy japonského jenu
    Dolárové medvede si na chvíľu vydýchli, keď sa minulý týždeň pokles eura zastavil pred svojimi 13-ročnými minimami. Menší oddych bol doprianý čínskemu juanu, no japonský jen je pod neustálym tlakom. Zdá sa, že opäť hrozí fenomén s názvom carry-trades.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex