Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:26
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Partner

Nové kolo kvalitatívneho upokojovania

14.01.2013 13:14  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Minulý týždeň by sa mohol nazvať týždňom nového kola kvalitatívneho upokojovania zo strany centrálnych bánk. Najskôr totiž guvernér ECB Draghi poslal euro nahor so slovami, že nikto nechcel znižovať sadzby na poslednom zasadaní a následne povedal, že z hľadiska finančných trhov vyzerá byť situácia stabilizovaná a najhoršie máme za sebou. O ekonomike to síce nemohol povedať, ale obchodníkom to nijak výrazne nevadilo. Následne začal nový týždeň hlasujúci člen FOMC Evans holubičím komentárom, ktorým sa snažil upokojiť obchodníkov. Tí boli totiž ešte na konci minulého roka dosť prekvapení diskusiami o stimuloch v rámci FOMC. Hovorilo sa o tom, že by nemali byť neobmedzené a dokonca by sa už tento rok mohli obmedziť. Evans teraz reagoval presne na tieto výroky a povedal, že sa netreba báť. Stimuly a uvoľnená menová politika tu budú, kým bude ekonomika slabá. Takže sa nachádzame vo fáze, kedy centrálni bankári v rámci dohliadania nad cenovou stabilitou potrebujú trhom pripomínať, že sa netreba ničoho báť.

Tento týždeň sa začína rastovou nohou u väčšiny rizikových aktív. Euro sa dostalo na nové 10-mesačné maximá, ekonomika je opäť vedľajšia. GS hovorí, že euro by malo ísť nahor, ECB hovorí, že všetko je v poriadku takže priemyselnú produkciu eurozóny a Talianska osobitne trhy blahosklonne ignorovali. Pokračujeme tak v tlmení symptómov problémov a čakaním na zázrak. Nič iné totiž eurozóne, ktorej rastie dlh a ekonomika klesá nepomôže. Písať o nových slabých ekonomických číslach je nosením dreva do lesa, aj tak platí, že problémy sa dajú ignorovať tak dlho, až kým opäť nepríde nejaké veľké negatívne prekvapenie a panika. Toto je totiž obchodovanie v posledných mesiacoch, či dokonca rokoch. Väčšinu času sa vyčkáva, čoraz menej ekonomických indikátorov dokáže meniť sentiment, niektoré sú už ignorované úplne. Teraz sú podstatní politici, centrálni bankári, šumy a chýry o stimuloch a summity. Zdá sa, že hlavným dôvodom, prečo sú indikátory volatility na niekoľkoročných minimách, je práve tieto. A že politika utlmovania a upokojovania zväčšia funguje. Nakoniec vždy príde nejaká nečakaná udalosť, ktorá spôsobí paniku, avšak politické špičky už majú čoraz viac praxe v reagovaní na takéto udalosti. V posledných rokoch akoby ani nebolo dôležité čo kto robí, ale čo kto rozpráva. Ak by záležalo na rečiach, kríza by už bola dávno preč. Ale ona je tu, ekonomika sa rozkladá a vadí to niekomu? Pri pohľade na ceny akcií ani nie. Preto je veľmi pravdepodobné, že naďalej budeme vidieť obdobia pokoja striedané hystériou. A čím viac budú politické špičky (teda manažment štátov a nadnárodných zoskupení) presvedčené, že všetko majú v rukách a môžu ísť proti realite, tým horšie návaly paniky uvidíme. Pretože dlhy nám postupne kypia z hrnca a riešením je neustále nadstavovanie stien tohto hrnca, ktorý sa tak stáva čoraz väčším. A hladina v ňom stúpa. A my stojíme pri ňom a tvárime sa, že všetko je v poriadku.

Akcie tak postupne pokračujú vo vytváraní dlhodobého vrcholu, zdá sa, že všetci majú nakúpené a kto nemá, tak práve kupuje. Prílev kapitálu do akciových fondov bol v týchto týždňoch najvyšší od vrcholu dot.com bubliny (začiatok roka 2000) a už aj správcovia penzijných fondov či zvereneckých fondov chcú ísť do akcií, pretože zúfalo hľadajú výnos. Nuž platí, čím vyššia cena, tým nižší výnos.

Obilniny po dátach WASDE poskočili, ale zatiaľ sa nezdá, že by obracali trend. Dobre sa darí aj rope WTI, kde sú vyhliadky na vyššie odčerpávanie zásob z Cushingu (hoci tento nie úplne reprezentuje zásoby ropy v USA). Sentiment na trhu je pozitívny, pretože už večer sa koná diskusia s guvernérom Fedu Bernankem. Ten bude v University of Michigan hovoriť s dekanom, bude aj diskusia a údajne Bernanke nemá prichystaný nijaký prejav, teda bude improvizovať. Témou bude samozrejme monetárna politika, kríza a vyhliadky americkej ekonomiky. Možno očakávať ďalšiu reakciu na poslednú zápisnicu FOMC v zmysle „nebojte sa, stimuly sú a budú, kým je ekonomika slabá“. A slabá bude ešte hodnú chvíľu. Sme na tom asi veľmi zle, keď po tom ako Fed spustil neobmedzené QE3 v septembri, následne ho v decembri rozšíril na dvojnásobok, musí trhy upokojovať už v januári.

Ale americké akcie nemajú problém s ničím, naposledy ich dostali vyššie povzbudivé dáta z Číny (noc z minulej stredy na štvrtok), ktorá ukázala vyššiu ekonomickú aktivitu. Odvtedy opäť čakáme a dočkali sme sa obáv o Apple (znížil objednávky na nové diely do iPhonov) a preto vidíme postupne výber ziskov. Z krátkodobého pohľadu je aj prípadný pokles k úrovni 1450 v poriadku a výhľad je rastový. Cieľom je stále úroveň 1475/80, pri ktorej sa akcie vždy chvíľu ohrejú a následne skĺznu nadol. Vzhľadom na novoročnú rely na oslavu odloženie fiškálneho útesu o 6-8 týždňov by 5% korekcia na akciách bola len zdravá. Pretože ak nepríde, neskôr príde ešte väčšia. A upokojovanie centrálnych bánk nemusí stačiť. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nové byty příští rok zdraží o 4 %
    Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti s názvem CEEC Research mezi 40 developery. Zlevňování bytů pro příští rok nikdo neplánuje. Nabídka nových bytů bude podle firem v Praze stagnovat a v mimopražských regionech vzroste o 1,1 %. Nabídka zůstane na stejné úrovni a možná poklesne. Množství připravených projektů k realizaci se nijak nezvýší. Na straně poptávky posiluje i nadále zájem o rezidenční nemovitosti. Metr v Praze stojí o 20 000 víc než před 2 lety.
  • Nové byty v Praze do července zdražily o 6,1 procenta
    Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci 1. pololetí meziročně vzrostly v průměru o 6,1 procenta na 108.261 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování vzrostlo z 1,6 procenta na konci března. Mezičtvrtletně se ceny zvýšily o 1,8 procenta. Počet prodaných bytů za prvních šest měsíců meziročně klesl o čtyři procenta na 2400. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které zveřejnily na tiskové konferenci. Za posledních pět let stouply ceny novostaveb v hlavním městě o 95 procent.
  • Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 %
    Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118.480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.
  • Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o 8,4 % na 125.400 Kč/m2
    Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 8,4 procenta na 125.400 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen je poslední dva roky zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně klesl o 16,7 procenta na 4489. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má ČTK k dispozici.
  • Nové „covidové“ programy, včetně kompenzačního bonusu za 1000 korun, jsou fiaskem. Podnikatelé na ně nedosáhnou, navíc programy trestají jejich akceschopnost a flexibilitu
    Podnikatelé mohou od těchto chvil, přesněji od dnešní deváté hodiny ranní, žádat o podporu v rámci programu COVID Nepokryté náklady. Nárok na dotaci mají ti z nich, kteří za leden až březen zaznamenali propad tržeb alespoň o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského nebo předloňského roku.
  • Nové černé pondělí
    Dramatické vyhlášení války o cenu ropy vyvolalo o víkendu na světových trzích, které už nyní zažívají novou obdobu Černého pondělí, přímo katastrofu. JPY absorboval masivní toky hledající bezpečné útočiště a měny citlivé na cenu ropy zažily masakr a utrpěly ztráty, které patří v některých případech k největším v celé historii trhu. Teď ještě pozor na riziko dalšího oddlužování a také na snahy politiků se s nákazou nějak vyrovnat.
  • Nové čísla z Japonska prekvapili, dlhodobý pohľad však potvrdzuje veľmi negatívny trend
    Od začiatku týždňa dorazili z Japonska tri ukazovatele a všetky pozitívne prekvapili. Medziročný pokles maloobchodných...
  • Nové FIFA NFT poháňa rast Algorandu
    Kryptomeny sú pred zajtrajším rozhodnutím Fedu stále utlmené. Bitcoin sa konsoliduje okolo úrovne 19 300 USD, Ethereum sa drží okolo úrovne 1 350 USD za token. Cena kryptomeny Algorand, ktorá je jedným zo sponzorov pripravovaného mudnialu, však počas posledných slabých dní na pre kryptomeny vzrástla:
  • Nové investiční semináře v Praze a v Bratislavě
    Nejbližší semináře se uskuteční 23.9. 2015 v Bratislavě a 17.9. 2015 v Praze. Podrobně Vám představíme platformu SaxoTraderGO a budeme také diskutovat na téma, jak co nejlépe využít moderní technologie při správě investic.
  • Nové IPO akcie Snowflake prudce stoupají po hodnocení analytiků!
    Při svém zářijovém debutu na newyorské burze vzrostly akcie Snowflake o více než 111%. Cena akcií včera vyskočila téměř o 15% poté, co společnost vykázala lepší tržby za třetí čtvrtletí, než se ve skutečnosti očekávalo. Zatímco zisk na akcii zaznamenal ztrátu, stále vedl řadu analytiků k aktualizaci cenových cílů.
  • Nové kolo QE nie je cesta k prosperite
    Draghi si možno zopakuje rok 2008Euro včera zaznamenalo oproti zelenej bankovke ...
  • Novela zákona o ČNB: Větší dostupnost bydlení pro mladé přinese menší výnosy investičním bytům
    Poslanecká sněmovna schválila 24. března 2021 novelu zákona o České národní bance. Kromě možností ovlivňovat operace na finančním trhu dostala ČNB pravomoc stanovit bankám, tedy komerčním subjektům, limity týkající se úvěrů na bydlení. Tento krok může mít významný dopad na realitní trh a snížit výnosy z investičních nemovitostí. Novelizace zákona nyní čeká na schválení Senátem České republiky.
  • Novela zákona o dluhopisech přispěje k větší transparentnosti trhu
    Novela zákona č. 190/2004 o dluhopisech, kterou projednala ve druhém čtení Poslanecká sněmovna, přispěje podle Vladimíra Pikory, hlavního ekonoma a analytika skupiny Comfort Finance Group (CFG) k větší transparentnosti a pročištění trhu s korporátními dluhopisy, větší informovanosti a kvalifikovanému rozhodnutí investorů. Jedním z významných kroků, které k tomu směřují, je zpřísnění pravidel pro podlimitní emise s objemem do jednoho miliónu EUR a rozšíření okruhu informací, které musí emitenti v podmínkách emise zveřejnit.
  • Nové maximum ceny zlata a nová medvědí divergence.
    Cena zlata se obchoduje nad hladinou 1 830 USD, a jak jsme předpokládali v poslední analýze, zatím vytvořila maximum na hladině 1 849 USD. Čekali jsme nové vyšší maximum mezi 1 835 a 1 845 USD. RSI ani tentokrát nevytvořil nové vyšší maximum a namísto toho poskytl nižší maximum, tedy medvědí divergenci. Klínová formace je medvědí. Spolu s medvědí divergencí rostou šance na obrat. Na současných úrovních preferujeme neutrální zlato a brzy očekáváme signál obratu. Klíčový support je na hladině 1 800 USD a takovým signálem obratu by byl průraz pod něj. Medvědí divergence naznačuje, že uptrend stále slábne. Pořád však nemáme potvrzený signál obratu. Medvědí divergence je jen varování.
  • Nové maximum páru USD/JPY, nová medvědí divergence v RSI.
    Teoreticky bude trend páru USD/JPY stále býčí, dokud bude cena nadále dosahovat vyšších maxim a vyšších minim. Cena je od poloviny srpna stále uvnitř býčího kanálu. Index RSI dosáhl dalšího nižšího maxima a poskytl novou medvědí divergenci. Index RSI nás upozorňuje na to, že růst slábne a hrozí velký pullback. Býci musí být opatrní a chránit své zisky. Denní graf páru USD/JPY zdůvodňuje důležitý pullback.
  • Novembrové indexy výrobnej dôvery – rast v rozvíjajúcich sa ekonomikách zrýchľuje
    Dnešok bol dňom zverejňovania indexov výrobnej dôvery z väčšiny popredných ekonomík z dielne Markit Economics, ktoré ukazujú v akej fáze cyklu sa aktuálne ekonomiky nachádzajú. Keď sa pozrieme na popredné krajiny, tak v USA ostáva výrobný index vo fáze silnej expanzie. V Británii dokázal po minulomesačnom poklese na viac ako dvojročné minimá len tesne nad úroveň 50b. oddeľujúcu rast v sektore od poklesu, vymazať väčšinu strát. V Eurozóne pokračuje spomalenie, tento krát však len miernejším tempom, klesol však po prvý krát za posledného dva a pol roka pod 52b. Aj naďalej ho ťahajú nadol exporty.
  • Nové možnosti pro britské investory
    Společnost WisdomTree Inc, přední firma v oblasti správy aktiv, oznámila, že obdržela od FCA souhlas s uvedením dvojice krypto ETP s pevným krytím sledující Bitcoin a Ethereum na londýnskou burzu. Tyto produkty by se mohly začít obchodovat již 28. května, uvedla společnost ve středeční tiskové zprávě.
  • Nově může každý investovat do sudů české whisky, s výnosem osm procent ročně. Má to smysl?
    Výrobce české whisky Trebitsch nově nabízí možnost investovat do sudů naplněných destilátem, aby získal kapitál pro zvýšení kapacity pálení. Ve skladech firmy teď v dubových sudech zraje 40 tisíc litrů whisky, letos plánuje přidat dalších 80 tisíc litrů čerstvě vypáleného destilátu. Peníze vložené do soudků firma plánuje investorů úročit osmi procenty ročně. Má taková investice smysl?
  • Nové nastavenie FX trhu
    AUDUSD nové historické maximá na úrovni 0,9910/20... USDCHF nové historické minimá na úrovni 0,9560/...
  • Nové názory na sazbu Fedu
    Nový obchodní týden začal pro dolar příznivě, ale pak trh přestal ekonomickým zprávám věnovat pozornost a měnové páry se přestaly pohybovat směrem dolů. V pondělí trh zkušeně obehrál ISM PMI ve službách, v úterý ignoroval zprávu JOLTS a ve středu jsme se dočkali zpráv o inflaci v EU a ADP v USA. Do konce týdne zbývají ještě dva dny, které budou plné důležitých událostí. Pokud však trh bude pokračovat v činnosti jako v úterý a ve středu, nedopadne to dobře.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024