Středa 02. října 2024 03:43
reklama
SAB Finance
reklama
Purple webinář Smart Money Concepts
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner

Týdenní shrnutí nejdůležitějších událostí na finančních trzích

11.01.2013 17:05  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Basilejský výbor v neděli ulevil bankám

Basilejský výbor (světový regulátor bankovního sektoru) poskytl bankám čtyři roky navíc (do ledna 2019) k vytvoření vyšších hotovostních rezerv. Banky tak mohou uvolnit část ze svých peněz na pomoc krizovým ekonomikám a podpořit tak jejich ekonomický růst (HDP). Basilejský výbor příjemně překvapil bankéře svým rozhodnutím.

Česká koruna oslabuje

Česká koruna tento týden výrazně oslabila. V pondělí otevřela na úrovni 25,30 za euro a ve středu už atakovala hranici 25,70. Důvodem oslabování koruny byla jak negativní data z průmyslové výroby za listopad zveřejněná v pondělí, tak i středeční vystoupení guvernéra České národní banky (ČNB) Singera v České televizi. Ten totiž opětovně připustil, že ČNB by mohla zasáhnout proti silné české koruně prostřednictvím kurzovních intervencí. Tato akce by podle něho měla jasně stanovený cíl pro měnový kurz. Singer uvedl, že kromě silné měny, která je nevýhodná pro exportně orientovanou ekonomiku České republiky, ho trápí také nízká inflace. Oficiální čísla sice ukazují na růst měnové hladiny, ten je ale z velké části způsoben růstem daní. Dodal i vysvětlení, proč je nízká inflace pro zemi negativní. Pokles inflace prý pro občany znamená vyšší pravděpodobnost ztráty práce. „Pomalý růst cen totiž nutí firmy snižovat náklady, včetně těch personálních“, řekl Singer.

Zasedání britské centrální banky (BoE)

Ve čtvrtek letos poprvé zasedala britská centrální banka (BoE). Ta ponechala úrokové sazby i objem nákupů státních dluhopisů beze změny, a opět se tak rozhodla nepumpovat další peníze do britské ekonomiky, ačkoli ta se nachází na pokraji nového ekonomického poklesu.
Hlavní úroková sazba zůstává na úrovni 0,5 procenta. Nekonalo se ani navýšení limitu v programu již dokončených odkupů státních dluhopisů. Britskou centrální banku odradily od přijetí dalších expanzivních měnově-politických kroků hlavně obavy z britské inflace (2,7 procenta).
Ekonomové se zatím nemohou shodnout na další politice BoE a zvláště pak zda Britové zvýší nákup nových aktiv. V únoru bychom se měli dočkat ekonomických výsledků (HDP) za poslední kvartál roku 2012, které by měly poodkrýt budoucnost britské ekonomiky a následně pak možnou politiku tamní centrální banky.

Zasedání Evropské centrální banky (ECB)

Ve čtvrtek měla první letošní zasedání i Evropská centrální banka (ECB). Ta také neučinila žádné významné změny v  měnové politice. Ponechala základní úrokovou sazbu na 0,75 procentech a depozitní úrokovou sazbu na 0 procentech. Kdyby snížila stávající základní úrokovou sazbu, tak by se depozitní sazba dostala do záporného teritoria a komerční banky by musely za své vklady u centrální banky platit.  K zdrženlivé měnové politice vedlo ECB několik argumentů. Za prvé ECB vyčkává se snížením sazeb z důvodu sice schváleného, ale stále nezpuštěného programu nákupu dluhopisů problematických zemí. Ten začne fungovat, jakmile některá země oficiálně požádá o finanční pomoc a vstoupí tak do záchranného programu. To by vedlo k dalšímu nalévání peněz do eurozóny. Navíc šéf ECB se již několikrát vyjádřil, že centrální banka již toho udělala dost a teď jsou na řadě jednotlivé země s fiskální konsolidací. Nadto ECB také čeká na kompletní ekonomická data (HDP) za rok 2012, která budou k dispozici v půlce února.

Zasedání polské centrální banky (NBP)

Čtvrtek byl dnem zasedání centrálních bank. Jako třetí v pořadí se konalo zasedání polské centrální banky (NBP). Ta na rozdíl od ECB a BoE ponížila základní úrokovou sazbu ze 4,25 procenta na 4,00 procenta. Jde o třetí snížení sazeb v řadě. Takovéto konání banky je v souladu s cílem oslabení domácí měny a podpory exportu. Pro srovnání s Českem (0,05 procenta) má Polsko úrokové sazby (4,00 procenta) stále na vysoké a pro investory atraktivní úrovni. Čímž se vytváří tlak na posilování polského zlotého. Ten loni vůči euru posílil o více než 9 procent.

Čínský export v prosinci prudce rostl

Tempo růstu čínského vývozu v prosinci nečekaně prudce zrychlilo na 14,1 procenta z listopadových 2,9 procenta. Hlavním důvodem bylo zvýšení exportu do USA – největší světové ekonomiky. Nešlo však o zboží určené k vánočním prodejům, ale o tovar, který se bude v USA prodávat až na jaře. Trhy na tato data reagovaly velmi pozitivně. Australský dolar, který je významně navázaný na výkon čínské ekonomiky posílil na páru s americkým dolarem téměř o 1 procento.

Na možné ekonomické zotavení Číny reagovala i americká ropa WTI, která posílila o 1,5 procenta.

Japonsko sype peníze do ekonomiky, jen oslabuje

Japonský premiér Shinzo Abe využil svých pravomocí a společně se svojí vládou vyhradil další peníze na podporu ekonomiky v hodnotě 117 miliard dolarů. Pod velkým tlakem se tak ocitla japonská centrální banka (BoJ). Po ní totiž nový premiér chce, aby zvýšené fiskální výdaje byly financovány BoJ prostřednictvím nákupu státních dluhopisů. Podle kritiků však nová vláda přehlíží důležitý fakt, a to že Japonsko má už dnes obrovský státní dluh (211,7 procent k HDP).

Měnový pár EUR/JPY tento týden významně posílil a opětovně se dostal k novým maximům. Japonský jen už delší dobu proti ostatním měnám oslabuje v důsledku expanzivní měnové politiky. Euru se naopak dařilo kvůli zprávám z Evropské centrální banky o ponechání úrokových sazeb a zlepšujícímu se stavu ekonomiky.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Týdenní přehled událostí - 33. týden (EUR/USD)
      Hlavní událostí nadcházejícího 33. týdne budou pro měnový pár EUR/USD středeční data HDP za druhé čtvrtletí 2013 ...
    • Týdenní přehled událostí - 6. týden (EUR/USD)
      Minulý týden byl na EUR/USD výprodej kvůli rozhodnutí Fedu snížit objem QE o dalších 10 mld. USD a nižším lednový...
    • Týdenní přehled událostí - 7. týden (EUR/USD)
      Tento týden by neměly investorské pozornosti uniknout projevy nové šéfky Fedu Janet Yellen v úterý a ve čtvrtek...
    • Týdenní přehled událostí - 8. týden (EUR/USD)
      Tento týden se pozornost trhu bude především orientovat na makroekonomická data, o která nebude nouze. Nej...
    • Týdenní přehled. Zasedání ECB, Powellův projev v Kongresu, únorové údaje NFP
      Nadcházející týden slibuje, že bude zajímavý, přičemž hlavní události se odehrají ve druhé polovině obchodního týdne: dozvíme se výsledky březnového zasedání Evropské centrální banky, uslyšíme předsedu Federálního rezervního systému (který bude hovořit před Kongresem) a zhodnotíme dynamiku amerického trhu práce.
    • Týdenní přehled zpráv z regionu (31.týden)
      Vývoj měn ve středoevropském regionu (CZK, PLN, HUF) byl tento týden ovlivněn nejen domácím děním ale i globálním sentimentem, jež určovalo zasedání americké centrální banky (Fed). Ve středu dorazily ze Spojených států pozitivní data v podobě HDP za 2. kvartál 2013 a vyššího nárůstu pracovních míst v soukromém sektoru. Právě příznivá makroekonomická čísla by mohla být důvodem k zahájení snižování objemu nákupu dluhopisů v rámci programu měnového uvolňování (QE), což by ve výsledku znamenalo odliv „levných“ peněz z rizikových aktiv (nabízejí vyšší výnos), mezi něž se zařazují i aktiva CEE regionu. V reakci na dobrá americká čísla všechny měny v regionu ve středu oslabily. Šéf Fedu Ben Bernanke však ve svém večerním proslovu nenaznačil, že by již na příštím zářijovém zasedání banky mělo dojít ke snížení objemu QE, na což měny ve středu večer a ve čtvrtek dopoledne reagovaly pozitivně. Ve čtvrtek povzbudil náladu ve středoevropském regionu rovněž index nákupních manažerů (PMI) z eurozóny ze sektoru výroby, který dosáhl dvouletého maxima a posílil tak na 50,3 bodů. Produkce ve společné měnové unii vzrostla poprvé od února 2012 a vyslala tak pozitivní signál do budoucna. Indexy PMI ve čtvrtek rovněž poukázaly na zlepšení ekonomiky v Polsku a Česku, naopak v Maďarsku potvrdily zhoršení situace pod vlivem nejistoty z tamní politické scény.
    • TÝDENNÍ PŘEHLED 19. - 23.8.2013
      Přehled Evropských trhů Minulý týden byl příznivý pro hlavní evropské měny - euro a britská libra za toto období po...
    • TÝDENNÍ PŘEHLED 2.9.2013
      Přehled Evropských trhů - Britská libra minulý týden pomalu oslabovala oproti americkému dolaru. Kurz britské...
    • Týdenní rekapitulace akciového trhu k 22. březnu
      Americký trh zaznamenal minulý týden silnou rally a ignoroval zprávy o konfliktu na Ukrajině. Mírně však poklesl v souvislosti s oznámením Fedu o zvýšení úrokových sazeb, které bylo realizováno v rámci boje proti trvale rostoucí inflaci.
    • Týdenní rekapitulace akciového trhu k 25. lednu
      Americký trh prošel největší korekcí přinejmenším za poslední rok. Zaznamenal nejhorší týden od začátku pandemie – index S&P 500 klesl z historického maxima o více než 10 % a Nasdaq prudce klesá.
    • Týdenní shrnutí se Stanislavem Viktorinem (02.09.2024)
      Vstupujeme do měsíce, který byl svým charakterem na trzích negativnější. Toto může umocnit očekávané snížení sazeb v USA. Nejbližší dny budou hlavně o amerických datech z trhu práce a výhledových PMI indexech. Dolar poslední dny mírně posílil, futures obchodníci mu ale moc prostoru k dalšímu posílení nedávají. Hlavní komodity jsou stále bez výraznějšího trendu, závěr měsíce by však mohl být zajímavý zejména na zemním plynu.
    • Týdenní shrnutí se Stanislavem Viktorinem (09.09.2024)
      Trh tento týden čeká na další důležitá data z USA. Jakákoli výraznější odchylka inflace, ať už pozitivní nebo negativní, může změnit náladu obchodníků. Výrazně nižší čísla inflace by paradoxně mohla přinést novou vlnu výprodejů na akciových trzích. Komodity korelují pozitivně s děním na akciových trzích, zatímco dolar vůči hlavním měnám posiluje. Zlato zůstává zamčené poblíž 2500$ a nejbližší dny by mohly rozhodnout o jeho dalším vývoji.
    • Týdenní shrnutí se Stanislavem Viktorinem (23.09.2024)
      Překvapivé rozhodnutí FEDu o snížení sazeb trhy paradoxně nepřekvapilo. Vyšší míra sazeb v budoucnosti však může být dlouhodobějším strašákem. Nejbližší dny nebudou fundamentálně významné a trhy by tak mohly zůstat v aktuálních trendech. Komodity se na zimu pomalu probouzejí, za zemní plyn jsou obchodníci ochodný v zimě platit i 3.5$, ropa s potenciálem nad 85$ v první polovině roku 2025. Všechno to bude muset doprovázet nový expanzivní cyklus ekonomik. Z hlavních měn se výrazně dařilo zejména Libře, pár EURUSD korigoval minulý týden zisky, ale pozitivní trend by i přesto mohl pokračovat.
    • Týdenní shrnutí se Stanislavem Viktorinem (26.08.2024)
      Na pátečním vystoupení J.Powell nepřinesl zásadní změnu rétoriky, což se dalo čekat, nastínil však to, že během Covid krize čekaly se sazbami příliš dlouho. To by mohlo znamenat, že na zářijovém zasedání uvidíme po dlouhé době sazby klesnout, tuto možnost samozřejmě již trh nacenil. Hlavní měnové páry výrazně posílily vůči dolaru, avšak další vývoj je velmi nejasný a obchodníci by měli být s většími obchody opatrnější. Ropa technicky i fundamentálně posílila, cenu podpořilo bombardování na blízkém východě. Natgas se zdá našel své lokální dno, pomalu rollujeme do dalšího měsíce, zatím to vypadá, že vytvořené minimáby neměly být překonány a zároveň v zimě je stále ochota obchodníků platit za kontrakty prémium.
    • Týdenní shrnutí v kostce: Akcie i komodity klesaly, USD zvrátil downtrend
      Nálada na finančních trzích byla v tomto týdnu pouze uspokojivá. Květen patří historicky mezi nejméně úspěšné měsíce na akciových trzích, přesto nelze dělat z několika neúspěšných seancí sáhodlouhé závěry. Je pravdou, že důležité důvody k poklesům chyběly. Nejvyšší propady indexů tentokrát postihly Japonsko. Na měnových trzích se dařilo americkému dolaru, na druhé straně propadly komoditní měny v čele s australským dolarem. Na komoditách postihly nejvyšší propady ropu, a to přes mohutné požáry v kanadské Albertě. Ztráty zaznamenaly také drahé kovy.
    • Týdenní shrnutí v kostce: Akcie neudržely tempo růstu, dařilo se jenu, dolaru a naopak propadl zemní plyn
      Počátek týdne byl ve znamení prudké korekce. Trhy se rychle vzpamatovávaly z výprodejů a nabíraly severní růstový směr...
    • Týdenní shrnutí v kostce: Akcie se s koncem týdne nezklidnily, vzhůru vystřelil cukr a slabá zůstala libra
      Pondělní start přinesl návrat turbulencí na trhy s ne úplně jasným původem. Nárůst volatility a rizika se spojoval s p...
    • Týdenní shrnutí v kostce: Akcie, US dolar a ropa ztrácely, dařilo se naopak euru i zlatu
      Vývoj na finančních trzích v právě končícím týdnu stál opět za to. Byli jsme svědky dramatického pádu na akciových trzích, který se tentokrát nevyhnul ani Wall Street. V souvislosti s čínskou devalvací a očekávaným růstem sazeb v USA padaly měny rozvíjejících se trhů jako hrušky. Výrazný propad má za sebou turecká lira a ruský rubl. Tam se navíc projevil efekt klesajících cen ropy. Po zveřejnění středečního zápisu ze zasedání Fedu začal klesat také americký dolar.
    • Týdenní shrnutí v kostce: Americký dolar má za sebou těžké ztráty, DAX na nových minimech
      Ani počátek února nepřinesl zlepšení nálady na finanční trhy, i když jsme se alespoň posunuli do další fáze. Hlavní zm...
    • Týdenní shrnutí v kostce: Americký dolar opět ztrácel, dařilo se libře, drahým kovům a pšenici
      Finanční trhy mají za sebou zajímavý týden, ve kterém se opět nevyhnuly výprodejům. Zveřejněné fundamenty dobré náladě příliš nepřály. Dočkali jsme se horších dat z Číny, Spojených států i Evropy. Zklamáním pro obchodníky byla hlavně várka makrodat včetně průmyslové produkce z Číny, Inflační report BoE a taktéž středeční maloobchodní prodeje v USA. Těsně před vydáním tohoto reportu přišly špatné výsledky spotřebitelské důvěry University of Michigan, které uťaly pozitivní korekci amerického dolaru a poslaly akcie výrazněji do negativního teritoria. Americký dolar pokračoval v průběhu týdne ve výprodeji, který započal už v polovině dubna. Dollar Index se ve čtvrtek dostal dokonce na nejnižší hodnoty od ledna.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    Investingfox Nastroje