Pondělí 30. prosince 2024 19:50
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Od nesouladu ke ztrátě víry

12.03.2012 17:28  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
“Moudrost není nic jiného než uzdravená bolest.? Robert Gary Lee  

Téma posledních dní: Od nesouladu ke ztrátě víry  V minulých dnech se poprvé začalo mluvit o tom, že by Bernanke mohl na čas stopnout svůj měnový experiment. Důvodem jsou lepší čísla z trhu práce a podpora této strategie (nejen) uvnitř Fedu. Americké centrální bance tato myšlenku zřejmě nechtěně unikla skrze hlásnou troubu Wall Street Journalu Jona Hilsenratha, který se na Fed specializuje. Vše se můžete dočíst ve článku Fed si dává v hodnocení ekonomiky na čas.

Páteční zpráva o americké nezaměstnanosti je pak zajímavá ze dvou důvodů. Díky dobrým číslům bude pro Bernankeho Fed těžké argumentovat ve prospěch nafukování ekonomiky skrze kvantitativní uvolňování a tzv. operaci Twist (pozn. redakce: Fed by podpořil ekonomiku tím, že by kupoval a prodával státní dluhopisy s rozdílnou splatností. Cílem je snížit úroky na vzdálenějším konci výnosové křivky - firmy tak získají důvod investovat, ale banka zároveň hodlá usnadnit refinancování hypotečních úvěrů běžným Američanům.).

Je ironií, že špatné je v tomto případě vlastně dobré a naopak. Ale to je jen obchodní paradigma z prosince loňského roku - nic není takové, jak jsme se domnívali.

Kam jde Čína, tam jde i zbytek světa  Premiér Wen Ťia-pao na výroční schůzi Všečínského shromáždění lidových zástupců naznačil, že cíl pro ekonomický růst bude snížen (konkrétně 7,5 procenta, přičemž v posledních dvou pětiletkách se počítalo s osmiprocentním růstem) , zatímco pozornost se soustředí na “společenskou harmonii?, přesněji veřejné blaho.

Všimněte si hlavně těchto důležitých bodů, o kterých premiér mluvil:

  • Vláda zvýší výdaje na sociální služby a zvedne příjmy středně- a nízkopříjmovým skupinám. Současně podpoří i spotřebitelské půjčky.
  • Budou posíleny zemědělské dotace. Téměř 50 procent z 1,3 miliardy obyvatel Číny žije ve venkovských oblastech, které jsou na zemědělství závislé (zdroj: China Digital Times
Slova Wen Ťia-paa s sebou nesou i další důsledky, které si většina lidí nedokáže ani představit. Analytik Credit Suisse Tung Tchao vidí tato opatření jako konec:
  • zlatého věku investic do infrastruktury
  • zlatého věku exportního boomu
  • zlatého věku realitního boomu

Podobného tématu se dotkla i Světová banka ve své únorové zprávě nazvané Čína v roce 2030: Budování moderní, harmonické a kreativní společnosti s vysokým příjmem. Doporučení Světové banky zahrnuje následující body (a zdá se, že je potvrdila i čínská elita):

  1. Zavést strukturální reformy, aby posílily základy tržní ekonomiky. 
  2. Urychlit inovace a vytvořit otevřený inovační systém. 
  3. Chopit se příležitosti a dát se na “zelené? technologie. 
  4. Rozšířit příležitosti a podpořit sociální bezpečnost u všech skupin. 
  5. Posílit fiskální systém.
  6. Hledat vzájemně výhodné vztahy s okolním světem.  
Tyto body nejsou daleko od mých výhrad a myšlenek z únorového článku Made in China.
Musíme si opět uvědomit, že Čína pohání růst všech států i trhů, a stejně tak je i fiskálním stimulem. Sice se nám to nemusí líbit, ale ve světě, kde je utrácející vydán na milost a nemilost věřitelům, je cena, kterou platí, vlastně druhem otroctví k levným penězům a závislosti na národech, které se nachází daleko od našich hranic.

Čína se od počátků finanční krize v letech 2007/2008 do roku 2010 podílela na celkovém novém růstu globální ekonomiky 50 procenty. Manipulace se základní úrokovou sazbou ale nadělala velkou paseku nejen v modelu ekonomického růstu, ale také v akciových výnosech.  

Trhy letos sázejí na to, že Čína sice přibrzdí, ale i tak si čínská inflace postaví hlavu (i přes výzvy k udržení 4 procent v tomto roce). Podobně se přitom chová i čínská realitní bublina. Během své nedávné návštěvy Číny jsem se setkal se státními tajemníky, kteří v Pekingu vlastní dva nebo tři byty určené ke spekulaci.  Zamýšlené kroky mi ale pořádně nedávají smysl. Zvýšený zájem o harmonii podle mě povede k menšímu růstu, který se pak promítne do světového hospodářství prostřednictvím nižší poptávky po komoditách (nepočítám energie) a obecně neochoty spořit ze strany Číny. Tyto útraty (investice do školství či zdravotnictví) budou opět znamenat horší obchodní bilanci a slabší (a ne silnější) jüan.  

Co si dále zaslouží pozornost investorů?  
Spor Izrael versus Írán: Tato věc nás velmi znepokojuje. Je zřejmé, že Obama doktrína (ve stylu počkáme a uvidíme) není zrovna politika, kterou by Izrael uvítal. Navíc Obamova důvěryhodnost se ze strany Izraele dá v nejlepším případě nazvat jako nucená. Méně než dvě procenta volné kapacity v ropné produkci už totiž znamenají vážný problém. Také pozorujeme, že cena benzinu pokračuje k hranici 5 dolarů za galon. K tomuto posunu došlo poté, co se v minulém týdnu objevila zvěst o poklesu dodávek ropy.  

Merkelová versus MMF versus Club Med: Tato záležitost se začíná nepříjemně komplikovat. Zpráva přednesená nizozemským poslancem Wildersem (z pera britské poradenské firmy Lombard Street Research, podle které by bylo opuštění eura levnější než jeho další používání) znechutila Evropskou unii ještě více všem, co už ji nemají rádi teď. Podle Ústavu pro mezinárodní finance (IIF) a jeho zprávy pro zaměstnance by případný krach Řecka dopadl na eurozónu bilionem eur, což Berlínu na dobré náladě nepřidá. Znovu si dovolím připomenout, že Merkelové dochází čas...
Zpráva o americké nezaměstnanosti: Je jasné, že silné číslo je špatné číslo. Naopak špatné číslo by bylo dobré. Je to sice smutné, ale je to tak.  
Výnosy: Je otázkou, zda máme dluhopisy milovat nebo nenávidět. Zaprvé, proč je milovat? Stále je to nejlevnější varianta na nepříliš vynášejícím akciovém trhu. Ovšem zadruhé, Evropa je nové Japonsko. Objevuje se deflace a pomalejší než pomalý růst. Vítejte v Tokiu, paní Merkelová. A proč radši zvolit krátkodobé dluhopisy? Německo je na štíru se svou vizí vyplatit celou eurozónu a celá věc se pořádně prodražila.  
Akcie: Stále více je zřetelná divergence.

Jak postupovat aneb strategie
Akcie: Short Stoxx50 versus long u našich generických modelů
FX: Short na AUD versus USD (kvůli Číně a zadluženosti), long na USD indexu .  Klíčová hodnota u zlata je 1688/75 USD. Pokud zavře níže, máme tu vrchol cyklu.
Pevný výnos: Zůstaňte ve všech oblastech neutrální. Úvěrové financování a úvěry jsou stále největším rizikem pro narušení trhu.
Ekonomika: Co se týče ekonomických dat, i nadále spoléhejte na návrat k průměrným hodnotám. Věřte, že období, kdy oznamovaná data byla lepší než očekávání, je za námi  a nastupuje období hoších než očekávaných dat.  Evropa padá v oblasti tvrdých čísel volným pádem, zatímco USA se vzpamatovávají z nízkých hodnot a do jejich plachet se možná opřel protivítr. Situace v Číně a Japonsku se obrací k horšímu.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Odložená spotřeba navyšuje tržby obchodníků
    „Tržby obchodníků v České republice narůstají výrazně rychleji než ve zbytku Evropské unie. To dokládá dobrou finanční kondici českých domácností, kterým v průběhu pandemie výrazně vzrostly úspory,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Odložené olympijské hry ze sponzorů nejvíce zasáhnou ty japonské
    Kvůli odkladu olympijských her v Tokiu z letošního léta na příští rok musí své plány pro tuto největší marketingovou akci přehodnotit stovky společností z celého světa. Nejvíce ale tento krok dopadne na 66 japonských sponzorů, napsala dnes agentura Bloomberg. Organizátoři se totiž v gestu národní hrdosti opřeli o domácí značky, jako je pivovar Asahi Group Holdings či výrobce obuvi, sportovních potřeb a sportovního oblečení Asics. Japonské podniky do olympijských her investovaly 3,3 miliardy dolarů (83,4 miliardy Kč), což je trojnásobek předchozího rekordního domácího vkladu.
  • Odložení dohody a nová cla. Trump posílá akcie a výnosy dolů
    Také dnes to na finančních trzích vypadalo o poznání lépe ráno než nyní odpoledne. Je to vidět na akciích i dluhopisech. Útraty Američanů na začátku vánoční nákupní sezóny nesplnily odhady, přestože se na Cyber Monday objednalo o 17 pct zboží více než loni. To nepotěší, neboť síla amerického spotřebitele je pro růst ekonomiky zásadní. Hlavním dnešním tématem je ale něco jiného - naplnilo se varování před dalšími příspěvky k tématu obchodní války.
  • Odložení olympiády vyjde Japonce na zhruba šest miliard dolarů, japonská měna mírně oslabuje
    Poprvé v historii pořádání novodobých olympijských her, tedy poprvé od konce 19. století, se tyto hry uskuteční v přeloženém termínu. Olympiáda v Tokiu se uskuteční místo letošního roku až v roce 2021. Šíření koronavirové nákazy si tak v podobě odložení tak rozsáhlé a nákladné akce, jakou jsou olympijské hry, vyžádalo v tomto smyslu dosud svojí největší oběť.
  • Odložení sankcí trhům zlepšuje náladu a akcie rostou. Je to však přechodná výhra
    Úterní obchodování na hlavních finančních trzích se oproti začátku týdne nese v pozitivnějším duchu. Během obnovení obchodní války USA - Čína se už stalo trochu pravidlem, že po silně negativních zprávách přichází takové, které dají trhům naději a přispějí k jejich zklidnění. O tom jsme spekulovali už včera a stalo se - USA potvrdily mírnější postup vůči Huawei, respektive odložení sankcí o tři měsíce.
  • Odložení zvyšování sazeb ECB
    Tým RBI před pár dny přistoupil k radikální změně výhledu pro měnovou politiku ECB. Tento čtvrtek proběhne jednání bankovní rady včetně zveřejnění nové prognózy centrální banky. Očekáváme, že dojde ke snížení prognózy hospodářského růstu eurozóny a spotřebitelské inflace pro následující roky. Tomu nasvědčují poslední statistiky, ale i nedávná prohlášení jednotlivých členů bankovní rady. ECB se tak bude snažit i nadále držet očekávání trhu na co nejnižších úrovních. Proto očekáváme, že první zvýšení úrokových sazeb, které je v současnosti naplánováno na září, bude na tomto zasedání odloženo minimálně do konce tohoto roku. Zároveň také proběhne debata o možném spuštění nového programu úvěrů pro banky (místo původního programu TLTRO). Možná se dočkáme i jeho schválení, nicméně konkrétní podmínky nových úvěrů budou podle našeho názoru představeny později.
  • Od Macrona dávají ruce pryč už i nejbližší spolustraníci. Jeho pád vrací do sedla Němce, kteří shazují ze stolu společné půjčování EU
    Emmanuel Macron už je politicky "mrtvý muž", pryč od něj dávají ruce i jeho nejbližší spolustraníci. V křeči ze svého hořkého konce vrší chybu na chybu; Francouze dokonce začal strašit občanskou válkou. Kalich hořkosti má francouzský prezident pít až do roku 2027. Stále naléhavější otázkou však je, zda jej vypije opravdu až do dna, či zda rezignuje ještě před koncem řádného mandátu.
  • Odmítnutí SPX na rezistenci trendové linie po zveřejnění NFP.
    SPX se obchoduje přibližně na úrovni 4 000 – 4 020. V předchozí analýze jsme býky varovali, že cena je v těsné blízkosti klíčové rezistence trendové linie, která zatím poskytla dvě odmítnutí a změny trendu. Z technického hlediska zůstává trend krátkodobě býčí, protože cena neprorazila pod poslední vyšší minimum na úrovni 3 937. Dokud se cena bude držet nad touto úrovní, zůstane krátkodobý trend býčí. RSI zatím nedosáhl překoupených úrovní, takže je stále možný růst. Modrá trendová linie 4 100 je ale velmi významnou rezistencí. Zatím vidíme, že cena je na rezistenci trendové linie odmítána. Obchodníci musí být trpěliví a býci mimořádně opatrní.
  • Odmítnutí zlata na cloudu po zveřejnění CPI.
    Cena zlata se pohybuje kolem 1 660 USD. Při zveřejnění údajů o americkém CPI byla uvnitř cloudu Kumo. Vyšší než očekávaná inflace přinesla odmítnutí tržních cen a oproti předchozím dnům větší šanci na průraz k novým čerstvým minimům. Cena zlata zůstává citlivá na další pokles. Obchoduje se pod linií Tenkan-sen (indikátor červené linie) a pod cloudem Kumo. Trend zůstává medvědí. Cena se chystá prorazit pod nedávné minimum 1 660 USD. Zlato je citlivé na pohyb k úrovni 1 640 USD a pod ni. Rezistence je na úrovni 1 672 USD a spodní hranici cloudu. Aby býci změnili trend na neutrální, musí cenu zatlačit zpět do cloudu. Do té doby zůstaneme v medvědím trendu.
  • Od největší světové společnosti se stále mnoho očekává
    „Očekává se, že Microsoft vykáže výrazný 15% nárůst tržeb a zisku ve srovnání s loňským rokem, přičemž se spoléhá na svou schopnost zpeněžit výhodu prvenství v oblasti umělé inteligence, kterou má díky svému podílu v průkopnické společnosti Chat-GPT.
  • Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled Fidelity International na 4. čtvrtletí
    Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. S ohledem na to Andrew McCaffery, globální CIO společnosti Fidelity International, nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.
  • Odolný americký trh práce přináší úlevu vystresovaným investorům
    „Americká ekonomika vytvořila v únoru podle odhadů 311 000 nových pracovních míst, což je prudký pokles oproti nadprůměrným 504 000 místům v předchozím měsíci, ale stále je to výrazně nad dlouhodobým průměrem 200 000 míst. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 3,6 %, tedy z 50letého minima, zatímco růst průměrného výdělku se oproti předchozímu měsíci ochladil na 0,2 %.
  • Odpálila agentura S&P ve finančním systému bombu?
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou na stejných úrovních, p...
  • Odpojení EU od ruského plynu, které má Evropou otřást, je blíže, než si myslíme. Itálie už je připravena
    Itálie je prvním z klíčových odběratelů ruského plynu v EU, jenž je připravený se od něj zcela odpojit. Země včera uvedla, že tak učiní v tom případě, že požadavek Kremlu na nový způsob plateb za plyn bude v rozporu se sankcemi. Podle nálezu právníků pracujících pro Evropskou komisi a Evropskou radu v takovém rozporu skutečně je. Konečné slovo však musí ještě vyřknout Evropská komise.
  • Odpojení EU od ruských energií Rusko nijak zásadně nepoškodí, spočítali ekonomové z českého pracoviště CERGE
    Pokud Evropská unie zastaví dodávky ruského plynu a ropy, Rusko to hospodářsky příliš nepocítí. Jeho přebytek zahraničního obchodu by totiž i v takovém případě zůstal letos zhruba stejný jako loni. Závěr se opírá o dnes zveřejněnou kalkulaci týmu tří akademických ekonomů, z nichž dva působí na pražském výzkumném pracovišti CERGE při Univerzitě Karlově.
  • Odpoledne dál převládá červená, energie však náladu trochu zlepšují
    Během pondělka jsme se nedočkali zásadních dat či firemních zpráv. Akcie zůstávají v červeném, ovšem svou pozici do rána přece jen zlepšily a hlavní indexy ztráty omezily. Dluhopisy si trochu polepšily v případě amerických krátkých splatností, jinak zůstávají výnosy nahoře. A eurodolar se dokázal vyhoupnout o půl procenta vzhůru, těsně nad paritu.
  • Odpoledne euru vyšlo, pomohlo krátkodobé zlepšení zájmu o riziko
    Euro dopoledne oslabilo skoro na 1,3550, pak se ale začalo zvedat a nakonec je ...
  • Odpoledne je na akciích méně červené, eurodolar se začíná zvedat
    Kondice hlavních akciových trhů se odpoledne trochu zlepšila. V Evropě vidíme stále hlavní indexy s minusy, ale pokles je o trochu menší než ráno. Stoxx Europe 600 je momentálně dole o 0,6 pct. Americe cestou vzhůru i dolů poskytují brzdu technologické akcie, které se paradoxně staly protivahou cyklickým titulům. Nasdaq tak přidává skoro půl procenta a S&P 500 se nachází kolem nulové změny.
  • Odpoledne je na akciích pouze smíšené, výnosy se vydaly vzhůru
    Finanční trhy se úvodem týdne přenesly přes zprávy z Číny, která odmítá plány na přehodnocení přístupu k covidu, i od Applu, který snižuje výhled pro výrobu iPhonů. Dobrá nebyla ani čínská data o zahraničním obchodu za říjen. Na druhou stranu však optimismus před americkými volbami a inflací nevypadá příliš pevně a na trzích během odpoledne zprvu pozitivní nálada uvadá.
  • Odpoledne lehce pozitivní pro akcie i dluhopisy. Čeká se na Teslu
    Pondělní obchodování se nakonec odvíjí pozitivně pro akcie i dluhopisy. Výnosy se odpoledne vydaly dolů a smazaly denní nárůst. Hlavní akciové indexy v Evropě se shodly na růstu, třebaže nijak velkém. V USA je to podobné - převládá růst a v čele jde Nasdaq s půlprocentním ziskem. Eurodolar lehce korigoval poslední zisky a obchoduje se na 1,2075.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani