Pátek 25. dubna 2025 15:52
reklama
Purple e-book Reverzní cenové formace
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč

Trump zoufale potřebuje dosáhnout dohody s Čínou

24.04.2025 11:18  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Americký dolar prudce posílil vůči většině hlavních měn poté, co prezident Donald Trump uvedl, že plánuje být vůči Číně při jakýchkoli obchodních jednáních velmi "zdvořilý" a že cla budou snížena, pokud se obě země dokážou dohodnout. To naznačuje, že Trump může ustupovat od svého tvrdého postoje vůči Pekingu v souvislosti s přetrvávající volatilitou na trzích.

analytics6809f57839cad.jpg

"Cla budou výrazně snížena, ale rozhodně ne na nulu," řekl Trump. "Budeme velmi zdvořilí a oni budou velmi zdvořilí, a uvidíme, co se stane."

Trump rovněž poznamenal, že nevidí důvod říkat, že vůči čínskému lídrovi Si Ťin-pchingovi zaujme tvrdý postoj, a dodal, že během jednání nezmíní téma covidu-19 – což je v Pekingu mimořádně politicky citlivá otázka.

Za zmínku stojí, že tato Trumpova vyjádření zazněla na pozadí propadu amerických akcií, dluhopisů a dolaru, který nastal poté, co prezident 2. dubna zavedl plošné clo a následně stanovil 90denní přechodné období pro většinu zemí. Cla ve výši 145 %, která Trump uvalil na čínské zboží začátkem letošního roku, zůstávají v platnosti — i když pro počítače a oblíbenou spotřební elektroniku byla udělena výjimka. Včera bylo rovněž oznámeno, že určité výjimky budou rozšířeny i na automobilový průmysl.

Je zřejmé, že Trump panikaří kvůli výprodeji na trzích a slabosti dolaru – a zoufale potřebuje dosáhnout dohody. Čína zatím na Trumpovy sliby o "zdvořilém" přístupu oficiálně nereagovala, ale podle agentury Cailian to lze chápat jako známku toho, že prezident už ustupuje od svého tvrdého postoje ohledně cel.

Začátkem tohoto měsíce Peking naznačil, že před jakýmikoli jednáními chce od americké administrativy vidět konkrétní kroky – zejména omezení hanlivých výroků ze strany členů Trumpova kabinetu. Čínské úřady se rovněž ohradily proti výrokům viceprezidenta J.D. Vance, který se kriticky vyjádřil o čínských farmářích. Jeden z diplomatů tato slova označil za "neznalá a neuctivá".

Ve svém včerejším projevu uvedl americký ministr financí Bessent, že dvě největší ekonomiky světa si budou muset najít cestu k deeskalaci a že se tak pravděpodobně stane v blízké budoucnosti. Bessent zároveň řekl, že cílem USA není úplné "odpojení" od Číny (decoupling). Podle něj ale dosažení komplexní dohody může trvat dva až tři roky. Zopakoval svůj názor, že Čína potlačuje svou spotřebitelskou ekonomiku ve prospěch výroby na úkor USA, a dodal, že jakákoli dohoda by musela nastavit rovnováhu, která umožní Spojeným státům podpořit domácí produkci.

Jak už bylo zmíněno výše, americký dolar na všechny tyto události zareagoval posílením – což mnoho účastníků trhu očekávalo, protože překoupené euro a britská libra v důsledku toho ztratily na atraktivitě.

Technický výhled pro EUR/USD:
V tuto chvíli se kupující EUR/USD musí soustředit na návrat nad úroveň 1,1360. Pouze průraz nad tuto oblast otevře prostor k otestování hladiny 1,1430. Odtud by mohlo následovat další posílení směrem k 1,1500, i když bez podpory velkých hráčů může být dosažení této úrovně poměrně obtížné. Konečným cílem pro býky zůstává maximum na úrovni 1,1570.

V případě poklesu očekávám významnou nákupní aktivitu až kolem hladiny 1,1280. Pokud se zde neobjeví zájem o nákup, může být rozumné vyčkat na opětovné otestování minima 1,1210, případně zvážit long pozice od oblasti kolem 1,1150.

Technický výhled pro GBP/USD:
U páru GBP/USD musejí kupující překonat nejbližší rezistenci na úrovni 1,3300. Teprve pak se mohou pokusit o průraz k 1,3350 — úrovni, která se již několikrát ukázala jako obtížně překonatelná. Nejdále položeným býčím cílem zůstává zóna 1,3416.

Pokud pár oslabí, medvědi se pokusí znovu získat kontrolu v oblasti 1,3240. Úspěšný průraz pod tuto hladinu by znamenal vážný zásah býčích pozic a mohl by poslat GBP/USD zpět k minimu 1,3205 s možným pokračováním poklesu k úrovni 1,3165.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump zavádí nová cla na automobily
    Euro, libra šterlinků a další aktiva citlivá na riziko se včera propadly po zprávě, že prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz o zavedení 25 % cla na dovoz automobilů.
  • Trump zavádí 25procentní cla na auta, Česka se dotknou hlavně nepřímo. Přímo poškodí například Německo či Slovensko
    Americký prezident Donald Trump zavádí další sadu cel. Tentokrát jde o nová, 25procentní cla na všechny dovážené automobily.
  • Trump zavádza nové clá na Čínu
    Akciové trhy majú za sebou negatívny týždeň. V stredu zasadala americká centrálna banka, ktorá podľa očakávania znížila úrokové sadzby o 0,25 percentuálnych bodov. Dlhopisový trh však pred zasadaním naznačoval, že investori počítali s 18% pravdepodobnosťou, že Fed zníži sadzby o 0,50 percentuálnych bodov, a preto bolo toto rozhodnutie sklamaním pre trhy. Očakávalo sa tiež, že Powell naznačí ďalšie znižovanie úrokových sadzieb v tomto roku, k čomu taktiež nedošlo, a preto akciové trhy spolu s drahými kovmi zaznamenali pomerne slušný pokles, pričom americký dolár posilnil voči euru na najvyššie úrovne za posledné 2 roky.
  • Trump: Zelenskyj svými výroky o Krymu škodí mírovým rozhovorům
    Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho prohlášení, že Ukrajina neuzná ruskou okupaci Krymu. Ukrajinský vůdce podle prezidenta USA provokativními prohlášeními ztěžuje dosažení mírové dohody s Ruskem.
  • Trump zkazil trhům náladu a poslal akcie dolů. Dnes promluví o Číně
    Finanční trhy si užívaly několik dní bez závažných negativních zpráv, což ale neznamená, že riziková témata zmizela. Upozornil na to včera americký prezident. Ten jednak vystartoval po sociálních sítích, když Twitter přidal k jeho příspěvkům výzvu, aby si čtenáři ověřili fakta. Především ale ohlásil na dnešek tiskovou konferenci o Číně, která i přes protesty utáhla svou kontrolu nad Hongkongem.
  • 🔴 Trump změnil pravidla hry. Jak to bude s plynem?
    Jaká je aktuální situace na zemním plynu ve světě? Pusťte si video s Lukášem Kovandou ze studia XTB.
  • Trump znovu hrozí a dusí tím trhy. Euro ani koruna se však nebojí
    Jednání s Kanadou stále drží naději, že se podaří dosáhnout úpravy NAFTA ještě dnes, ale mezitím vyvstávají jiné problémy. Jednou z možností, v kterou trhy nepochybně při nedávném růstu doufaly, bylo postupné urovnávání obchodních sporů. Úspěch jednání USA s EU a nyní se sousedy v Severní Americe by asi mohl být inspirací pro další postup stejným směrem, především vůči Číně. Jenže Donald Trump opět volí jinou cestu. S jídlem roste chuť, takže poté, co si hrozbami vymohl drobné ústupky, opakuje stejnou taktiku.
  • Trump znovu kritizuje Fed, akcie mezitím zahajují týden dalším propadem
    Pondělní seance je na nově příchozí makro chudá a o slovo se tak opět hlásí aktuální sentiment. Ten je, díky pátečnímu cloce S&P 500 pod hranicí 2 600 dolarů, spíše pesimistický a na ocenění akcií je to i dnes docela vidět. Evropské indexy ztrácejí téměř procento a po pátečním výplachu se v červených číslech drží také indexy v USA.
  • Trump znovu pohrozil cly Evropské unii, euro i koruna oslabují, obchodní válka USA a EU je na spadnutí. Česko připraví až o 300 miliard korun ročně, o práci 55 000 Čechů a každého Čecha o 23 tisíc Kč ročně
    Americký prezident Donald Trump dnes nad ránem středoevropského času zopakoval svoji páteční hrozbu Evropské unii, cla na unijní dovoz prý „určitě zavede“. Pokud se vezme Evropská unie jako celek, jde o vůbec největšího dovozce do USA, většího, než je Mexiko, Čína či Kanada, na něž zavedl nová cla o víkendu (s platností od zítřka) – vysoká zejména, co se týče Kanady a Mexika. V roce 2023 činil dovoz EU do USA 502 miliard eur, zatímco druhé Mexiko vykázalo dovoz do USA v rozsahu zhruba 440 miliard eur. Je tedy zřejmé, že EU je Trumpovi „trnem v oku“ podobně jako uvedený trojlístek zemí. Takto viděno se vskutku zdá být jen otázkou času, než americký prezident nová cla na EU zavede.
  • Trump znovu vyhrožuje Číně
    Americký prezident včera pohrozil tím, že může v případě potřeby stále uvalit nová cla na dovoz z Číny v objemu 325 mld. USD. Dále uvedl, že doufá, že Čína nezačne znovu porušovat dohody, které jsou platné z posledního summitu zemí G20. Trump tak obchodníkům znovu připomněl, že současné příměří mezi oběma zeměmi nemusí trvat věčně a že může být kdykoli přerušeno v případě, že věci nepůjdou v souladu s jeho představami. Co se dalšího vyjednávání týká, připomeňme, že by představitelé Číny a USA měli tento týden po telefonu vyjednávat o dalším postupu a o tom, zda americká delegace poletí znovu do Pekingu. Finanční trhy si zdá se na tyto změny v sentimentu začínají docela zvykat a na Trumpovy výhružky prozatím výrazněji nereagují. V Asii dnes ráno indexy jen mírně klesají, když Shanghai Composite ztrácí 0,4 % a japonský Nikkei klesá o 0,3 %.
  • Trump zvažuje další cla i na zboží z Česka, například vína či kávu
    Spojené státy zvažují nová cla na vybrané evropské zboží, a to včetně zboží českého. Trumpova administrativa zvažuje zavedení dodatečných cel například na kávu či víno, jež se do USA z Česka dováží.
  • Trump zvažuje nové bankovní sankce proti Rusku kvůli Ukrajině
    Bývalý prezident Donald Trump oznámil, že „silně zvažuje“ uvalení dalších bankovních sankcí a cel na Rusko v reakci na jeho pokračující útoky na Ukrajinu. Tento krok by vystupňoval tlak na Moskvu před případnými jednáními zaměřenými na vyřešení konfliktu.
  • Trump zvíťazil v Západnej Virgínii, neistota v Ohiu a Severnej Karolíne
    Trump vďaka Západnej Virgínii získal ďalších 5 volebných hlasov (nebolo to prekvapením). Situácia v Ohiu a Severnej Karolíne zostáva neistá. Po spočítaní 63% hlasov Biden stále vedie na Floride. NY Times však upozorňuje, že tento štát bude stále patriť Trumpovi. Volatilita je stále relatívne nízka, dolár je o niečo silnejší.
  • Trump že neví co dělá? Jeho gambitem je recese
    Prezident Donald Trump a jeho počínání je obzvlášť v poslední době vysoce kontroverzní, vyvolává spoustu emocí a velkou nejistotu. Tato mince ale má dvě strany, na jedné Trump mění politická rozhodnutí doslova ze dne na den a na druhé nedělá nic jiného, než již dlouho před zvolením ve své kampani avizoval. Zavedení vysokých cel, tlak na NATO a Evropu, zavedení úsporných opatření a snížení inflace je něco, co celému světu slíbil že po svém zvolení učiní. Svět mu to ale zdá se, z velké části nevěřil. Čím tedy Trump svět překvapuje je, že skutečně plní to, co slíbil. O co mu ale skutečně jde? Trumpův gambit se pomalu zviditelňuje.
  • Trump. 2. série: Intriky, sazby a kryptoměna s jeho vlastním jménem
    Dolar v pondělí nadále vykazoval odolnost, zatímco asijské akciové trhy se projevovaly opatrným optimismem. Investoři napjatě očekávali první kroky Donalda Trumpa v jeho druhém funkčním období a spekulovali, že by Japonsko mohlo tento týden revidovat svou klíčovou sazbu.
  • Trump 2.0: Co čeká finanční trhy?
    Zatímco se verze Trump 2.0 formuje, jeho administrativa se věnuje několika politickým oblastem současně. Historicky se nová administrativa soustředila každý rok na jednu dominantní oblast—daňovou reformu v roce 2017, obchodní válku v roce 2018, COVID-19 v roce 2020 a průmyslové politiky, jako je zákon CHIPS, v roce 2021. Tentokrát je však poměr šumu k signálu mimořádně vysoký. Investoři by se měli zaměřit na to, co je známé a co je důležité.
  • Trump 2.0: Může se americký vlk nažrat tak, aby koza zůstala celá?
    Nově zvolený prezident Donald J. Trump nebude po inauguraci, která proběhne 20. ledna, ztrácet čas. Hned od prvního dne přislíbil přímo smršť nových iniciativ a politických opatření. Globální trhy stráví první čtvrtletí roku 2025 reagováním na Trumpovu politiku, i když ještě ani zdaleka nebudou jasné její dopady a vedlejší účinky. Velká část klíčových iniciativ Trumpova druhého volebního období, od deregulace a změny zdanění až po fiskální politiku, přitom nejspíš plně nevykrystalizuje dřív než ve fiskálním roce 2026.
  • Trump 2.0 potopí americký dolar
    Trumpova nová administrativa se snaží obřími cly obrátit globální finanční systém vzhůru nohama, takže se svět snaží najít alternativy k dolaru.
  • Trump 2.0 – trhy explodovaly: Dow, S&P a Nasdaq na rekordních hodnotách!
    Po Trumpově senzačním vítězství v amerických prezidentských volbách 2024 vykázaly americké akciové indexy ve středu prudký nárůst a dosáhly rekordních hodnot. Čtyři roky poté, co Trump opustil politickou scénu, se k překvapení mnoha analytiků a investorů vrátil.
  • Trussová končí, data jsou slabší, akcie obracejí nahoru
    Zprávou dne je odstoupení britské premiérky Trussové. Spekulovalo se o něm už při konci ministra Kwartenga a nakonec přichází krátce poté. Finanční trhy to neberou nijak dramaticky, libra příliš nereagovala, britské dluhopisy jen korigovaly denní zisky. Končí tak další velké fiasko konzervativců, kteří vybrali vládu s programem, který následně téměř přivodil finanční krizi. Nový premiér má být zvolen ještě před koncem měsíce, kdy bude představen nový fiskální plán. A naplňují se i další spekulace - mezi kandidáty má být bývalý premiér Johnson. Doufejme jen, že jakékoli pokračování tohoto bizarního příběhu se už obejde bez šoků na finančních trzích.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
BOSSA
Saxo Bank
Windsor
reklama
Swissquote Bank