Středa 15. ledna 2025 19:41
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Trump 2.0: Může se americký vlk nažrat tak, aby koza zůstala celá?

15.01.2025 17:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nově zvolený prezident Donald J. Trump nebude po inauguraci, která proběhne 20. ledna, ztrácet čas. Hned od prvního dne přislíbil přímo smršť nových iniciativ a politických opatření. Globální trhy stráví první čtvrtletí roku 2025 reagováním na Trumpovu politiku, i když ještě ani zdaleka nebudou jasné její dopady a vedlejší účinky. Velká část klíčových iniciativ Trumpova druhého volebního období, od deregulace a změny zdanění až po fiskální politiku, přitom nejspíš plně nevykrystalizuje dřív než ve fiskálním roce 2026.

Ale trhy se budou snažit ze všech sil odhadnout, co je čeká, a tak se bude nejspíš obchodovat se značnou volatilitou, než se svět postupně přizpůsobí důraznějším americkému politickému mixu, který vyvolává smíšené reakce nejen doma, ale hlavně v zahraničí.

USA: Nakolik Trump dokáže vnutit americkou agendu zbytku světa?

Zpočátku vnímaly trhy Trumpovo přesvědčivé vítězství a Kongres pod nadvládou Republikánů jako jednoznačně pozitivní, podobně jako po volbách v roce 2016. Americký dolar posílil, výnosy z amerických státních dluhopisů vystřelily výš a rostly i americké akcie. Dluhopisovým výnosům i dolaru posílení do konce roku vydrželo, ale při pohledu na index S&P 500 na stejném základě vidíme, že se teď akcie obchodují zhruba o 2 % níž než v den voleb. Možná proto, že agenda Trumpova 2. volebního období přímo překypuje politickými protimluvy a nejistotami, a tak jsou trhy opatrné a nechtějí dělat ukvapené závěry. Ale přispěla k tomu i jestřábí prognóza z poslední schůzky FOMC, která se konala 18. prosince. Fed se totiž kvůli stejným nejistotám, s nimiž se potýkají i trhy, odmítl předem zavázat k dalšímu rozsáhlejšímu rozvolňování.


*Jedná se o celkové výnosy indexů MSCI pro jednotlivé regiony

Tabulka: Rok2024 byl pro globální akcie pozoruhodný, hlavně pro ty americké, které tvoří až 70 % indexu MSCI World. Ten je v současnosti neuvěřitelně koncentrovaný a do značné míry zaměřený na americké megakorporace: 20 amerických akciových titulů s největší tržní kapitalizací teď tvoří 40 % indexu. Silný americký dolar v loňském roce omezoval možný růst rozvojových trhů, ale zaostávala hlavně Evropa, i když index MSCI Europe dosáhl v EUR úctyhodných ročních výsledků.

Trumpův plán: Nezní až moc jednoduše?

Trumpova agenda spočívá v reindustrializaci USA, která má pomoci znovu vytvořit pracovní místa ve výrobním sektoru a zvýšit národní bezpečnost. Pandemie totiž jasně ukázala, že se národní bezpečnost týká i kritických průmyslových dodavatelských řetězců. Zároveň chce Trump zmírnit obrovské obchodní a rozpočtové deficity země, zastavit či alespoň zpomalit dluhovou spirálu a zároveň udržet nízkou inflaci – to vše samozřejmě, aniž by nějak utrpěly trhy. Tyto cíle si však už ze své podstaty navzájem odporují – pokud tedy nedojde k zázračnému zvýšení produktivity a reálného růstu. Většinu výše uvedené agendy hodlá Trump financovat a uskutečnit díky novým clům a hospodářskému růstu.

Za tímto účelem prosazuje Scott Bessent, budoucí americký ministr financí, tzv. „plán 3-3-3“: stlačit fiskální deficit na 3 % HDP (v posledních letech byl víc než dvojnásobný), pomocí deregulace a nižších daní dosáhnout 3% reálného růstu HDP a díky zvýšení těžby ropy a plynu v USA o „ekvivalent“ 3 milionů barelů denně udržet nízkou inflaci. Tak hodně štěstí! Růst bude nejspíš sotva poloviční, protože jakékoli omezení fiskálních výdajů půjde už ze své podstaty na úkor celkového růstu HDP. Koneckonců to byly právě Bidenovy deficity, které umožnily Spojeným státům zastínit v posledních dvou letech v růstu zbytek světa a zabránily po pandemii očekávané recesi.

Kromě osekání fiskálních výdajů, jehož míra bude do značné míry závislá na schopnostech dua Musk / Ramaswamy a jejich ministerstva „DOGE“, mohou ke zpomalení růstu v roce 2025 přispět i výkyvy plynoucí z nejistoty kolem celní politiky. A divokou kartou je i další vývoj boomu investic do AI. Převládá názor, že v roce 2025 vzroste americký HDP o +2,1 %, což je vzhledem k rizikům ještě dosti optimistická prognóza.

Trh se státními dluhopisy – čeká Spojené státy studená sprcha?

Výnosy z amerických státních dluhopisů stouply před Trumpovou inaugurací po celé výnosové křivce, protože trh jako celek došel k závěru, že s novým prezidentem nepřijde jenom kombinace neústupné inflace a stále vysokých rozpočtových deficitů, ale i solidní hospodářský růst. Udrží si však dluhopisový trh svou současnou úroveň bez dalších zásahů? Vzhledem k tomu, že nás v nadcházejícím roce čeká záplava nových dluhopisů, částky na obsluhu amerického dluhu závratně rostou a značná část těchto peněz putuje do ciziny, kde nejsou příjmy z amerického veřejného dluhu ani zdaněny, je to vcelku nepravděpodobné. Podle současných předpovědí zaplatí americké ministerstvo financí za dluhovou službu v roce 2025 čistý 1 bilion USD. Ještě v roce 2024 stála necelých 900 miliard USD a v roce 2023 650 miliard USD. Organické tržní síly mohou růst výnosů z amerických státních dluhopisů s delší splatností zarazit snad už jedině v případě ošklivé recese, která by mohla přijít po drastickém omezení fiskálních výdajů, které slibuje DOGE, a po úprku od rizikových aktiv. I taková recese by však nakonec zhoršila deficitní / dluhovou trajektorii a nevyhnutelně přinesla novou kombinaci dalšího kvantitativního uvolňování a politicky obligatorních fiskálních stimulů, které by bezprostředně následovaly. Ve všech případech je však nutné, aby nominální HDP Spojených států stoupal střednědobě a dlouhodobě rychleji než průměrná úroková sazba dluhopisů vydávaných americkou vládou.

Někteří členové Trumpova týmu už diskutují o různých způsobech, jak zajistit dlouhodobou stabilitu trhu s americkými státními dluhopisy a zároveň udržet americký dolar jako preferovanou globální rezervní a transakční měnu. Tomu se věnuje náš čtvrtletní výhled týkající se měn.

A pak je tady zbytek světa.

Při pohledu do budoucna bychom neměli zapomínat, že Spojené státy nejsou jediným aktérem na globální scéně, takže se dá kromě řešení naléhavých záležitostí na americké domácí scéně očekávat také reakce všech dalších globálních hráčů na americkou agendu.Čína v G2, nebo svět G-nula?

Pokud jde o americko-čínské vztahy za vlády prezidentů Trumpa a Siho, možnosti jsou nepřeberné. Jednou z nich je Trumpova myšlenka „G2“, kdy by se Spojené státy posadily s Čínou k jednomu stolu a vyřešily světové problémy, až po svět „G-nula“ podle Iana Bremmera z Eurasia Group, kde vládne chaos, protože v multipolárním světě už nemá nikdo otěže pevně v rukou.

Od Trumpa se dá očekávat, že své druhé funkční období zahájí zavedením cílených cel a pohrozí dalšími, pokud s ním protivníci neusednou k jednacímu stolu. Ale ať už Spojené státy s Čínou dosáhnou nějaké významnější dohody ohledně obchodní a měnové politiky, nebo ne, i kdyby uzavřely plnohodnotnou „dohodu z Mar-a-lago“, Čína potřebuje znovu oživit svou ekonomiku. Tím vším a nejen tím se ve svém článku o čínských vyhlídkách zabývá Charu Chanana.

Evropa – pohled zdola

Evropa má oproti většině zbytku světa nezanedbatelnou výhodu: jádro EU už je na tom tak špatně, že se jeho situace může jen těžko dál zhoršovat, což platí zejména u dvou tradičně klíčových mocností eurozóny, Francie a Německa. Francie je jejím nejslabším místem a vzhledem k neutuchajícím politickým problémům a nepříznivé úvěrové dynamice se dá očekávat, že se bude současnou krizí přinejlepším „jakžtakž protloukat“. Obavy o francouzskou fiskální stabilitu jsou už takové, že výnos z 10letých francouzských vládních dluhopisů vystoupal v prvních dnech obchodování letošního roku poprvé v historii nad úroveň 10letých řeckých vládních dluhopisů.

Oproti tomu Německo nabízí po volbách, které se mají konat 23. února, značný potenciál ke zlepšení. Otázkou je, do jaké míry tento potenciál naplní. Pravděpodobný nový kancléř, předseda CDU Friedrich Merz, sliboval snížení daní a nemzdových režijních nákladů korporací a zároveň zahájil debatu o výjimkách z pravidel upravujících použití „dluhové brzy“, která již tradičně brání rozsáhlejším fiskálním stimulům, s výjimkou opravdu mimořádných situací a katastrof, jakou byla například pandemie.

Německo podcenilo investice do své digitální i jiné infrastruktury a jeho převažující průmyslový exportní model založený na těžkém průmyslu má značné problémy. Může za to růst cen energetických vstupů způsobený odklonem od levného ruského zemního plynu, zostřující se přímá konkurence Číny a samozřejmě vyhlídky na Trumpova vysoká cla. Země teď potřebuje růst produktivity (zejména prostřednictvím snížení cen energií), deregulaci, větší investice do infrastruktury a podporu inovací, nikoli snahu udržet za každou cenu v chodu starý rozvrzaný průmyslový model, o což se snažil odcházející kancléř Scholz.

Zejména v počátečních fázích však německý comeback patrně nebude příliš výrazný, protože Merz bude po volbách obtížně hledat koaličního partnera. Druhou nejúspěšnější stranou v německých volbách bude totiž pravděpodobně AfD a mainstreamové strany se politické spolupráce s ní zatím štítí. Spojení s SPD nebo Zelenými by patrně vyústilo v polovičatá opatření a skromnější zlepšení výhledů, nikoli v rozsáhlá nová politická opatření, která by přinesla hospodářský boom.

Opravdovou divokou kartou je pro Evropu možnost vydávat eurobondy za účelem financování rozsáhlých nových investic do národní bezpečnosti na úrovni eurozóny. Zpočátku by šlo asi hlavně o prostředky na obranu, ale časem možná i o investice do zajištění dlouhodobých dodávek levnější energie a lepší transevropské infrastruktury a dodavatelských řetězců. Vůdci eurozóny by si měli nastudovat publikaci Maria Draghiho „The Future of European Competitiveness“ (Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, která do značné míry napovídá, čím by se měla Evropa řídit.

John J. Hardy, hlavní makroekonomický stratég

Klíčová slova: Recese | Silný americký dolar | Problémy | Investice do infrastruktury | Předpovědi | Obchodovat | Politické spolupráce | Dluhopisy | Myšlenka | Spojení | Dluhopisový trh | Stratég | Konkurence | Tržní síly | Další vývoj | Měnové politiky | Výhled | Americké ministerstvo | Zvýšení produktivity | ROCE | EU | Průměrná úroková sazba | HDP | Zpomalení růstu | MSCI Europe | Index MSCI | MSCI | Dolar | Politická opatření | Ropy | Spojené státy | Americké ministerstvo financí | Růst | Příjmy | Zajištění | Index | Výnosy | Výkyvy | Celní politiky | Chaos | Trump | Vedlejší účinky | Růst produktivity | Eurasia Group | | Akcie | S&P 500 | Zdanění | Zvýšení těžby | Spolupráce | Pandemie | Trhy | Rozpočtové deficity | Štěstí | Ministr financí | Německo | Bezpečnost | Cíle | Globální akcie | Ministerstvo financí | USA | Trump 2.0 | FOMC | Americký HDP | Friedrich Merz | SPD | Eurasia | Fed | Zvolený prezident | Trumpova agenda | Kongres | Trumpův plán | Budoucnost | Eurobondy | Národní bezpečnost | Čína | Druhé funkční období | Vlády | Vývoj | EUR | Vítězství | Investice | Potenciál | Americký ministr financí | Zlepšení | Výnos | USD | Prognóza | Prezident | Index MSCI Europe | AI | Deficit | Americko-čínské vztahy | Nejistoty | Posílení | Pracovní místa | Funkční období | DOGE | S&P | Charu Chanana | Úroková sazba | Snížení cen | Obchodování | TIM | Energie | Evropa | Boom | Bilion | Index S&P 500 | Americké akcie | Vyhlídky | Trh | Francie | JDE | Zvýšení těžby ropy | Mar-a-Lago | Předseda | Financovat | Míra | Snížení daní | Růst výnosů | Růst cen | MSCI World | Financování | Hospodářský růst | Globální trhy | Inflace | Opatření | Americký dolar | Prima | Situace |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump zakázal obchody s vlastníky TikToku a WeChatu
    Americký prezident Donald Trump vydal exekutivní příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Trumpovo nařízení začne platit za 45 dnů, napsala agentura Reuters.
  • Trump zaskočil trhy... a cena ropy padá
    Citelnější zlevňování pohonných hmot je tu. I když hlavně u benzínu, u nafty moc patrné zatím není. Řidiči se ovšem mohou těšit na další cenový pokles. V uplynulém týdnu klesla cena benzínu o 14 haléřů na litr, na 33,55 koruny, zatímco nafta zlevnila o tři haléře na 33,75 koruny. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích, který v posledním týdnu nabral dlouho nevídané obrátky.
  • Trump zastínil ECB. Slova o "velké dohodě" vlila na trh nový optimismus
    Prezident Trump se dnes sejde se svými poradci kvůli Číně. Už dopředu však řekl, že USA jsou velmi blízko "velké dohodě" s Čínou o vzájemném obchodě. Oni ji chtějí a my také, dodal.
  • Trump zavádza nové clá na Čínu
    Akciové trhy majú za sebou negatívny týždeň. V stredu zasadala americká centrálna banka, ktorá podľa očakávania znížila úrokové sadzby o 0,25 percentuálnych bodov. Dlhopisový trh však pred zasadaním naznačoval, že investori počítali s 18% pravdepodobnosťou, že Fed zníži sadzby o 0,50 percentuálnych bodov, a preto bolo toto rozhodnutie sklamaním pre trhy. Očakávalo sa tiež, že Powell naznačí ďalšie znižovanie úrokových sadzieb v tomto roku, k čomu taktiež nedošlo, a preto akciové trhy spolu s drahými kovmi zaznamenali pomerne slušný pokles, pričom americký dolár posilnil voči euru na najvyššie úrovne za posledné 2 roky.
  • Trump zkazil trhům náladu a poslal akcie dolů. Dnes promluví o Číně
    Finanční trhy si užívaly několik dní bez závažných negativních zpráv, což ale neznamená, že riziková témata zmizela. Upozornil na to včera americký prezident. Ten jednak vystartoval po sociálních sítích, když Twitter přidal k jeho příspěvkům výzvu, aby si čtenáři ověřili fakta. Především ale ohlásil na dnešek tiskovou konferenci o Číně, která i přes protesty utáhla svou kontrolu nad Hongkongem.
  • Trump znovu hrozí a dusí tím trhy. Euro ani koruna se však nebojí
    Jednání s Kanadou stále drží naději, že se podaří dosáhnout úpravy NAFTA ještě dnes, ale mezitím vyvstávají jiné problémy. Jednou z možností, v kterou trhy nepochybně při nedávném růstu doufaly, bylo postupné urovnávání obchodních sporů. Úspěch jednání USA s EU a nyní se sousedy v Severní Americe by asi mohl být inspirací pro další postup stejným směrem, především vůči Číně. Jenže Donald Trump opět volí jinou cestu. S jídlem roste chuť, takže poté, co si hrozbami vymohl drobné ústupky, opakuje stejnou taktiku.
  • Trump znovu kritizuje Fed, akcie mezitím zahajují týden dalším propadem
    Pondělní seance je na nově příchozí makro chudá a o slovo se tak opět hlásí aktuální sentiment. Ten je, díky pátečnímu cloce S&P 500 pod hranicí 2 600 dolarů, spíše pesimistický a na ocenění akcií je to i dnes docela vidět. Evropské indexy ztrácejí téměř procento a po pátečním výplachu se v červených číslech drží také indexy v USA.
  • Trump znovu vyhrožuje Číně
    Americký prezident včera pohrozil tím, že může v případě potřeby stále uvalit nová cla na dovoz z Číny v objemu 325 mld. USD. Dále uvedl, že doufá, že Čína nezačne znovu porušovat dohody, které jsou platné z posledního summitu zemí G20. Trump tak obchodníkům znovu připomněl, že současné příměří mezi oběma zeměmi nemusí trvat věčně a že může být kdykoli přerušeno v případě, že věci nepůjdou v souladu s jeho představami. Co se dalšího vyjednávání týká, připomeňme, že by představitelé Číny a USA měli tento týden po telefonu vyjednávat o dalším postupu a o tom, zda americká delegace poletí znovu do Pekingu. Finanční trhy si zdá se na tyto změny v sentimentu začínají docela zvykat a na Trumpovy výhružky prozatím výrazněji nereagují. V Asii dnes ráno indexy jen mírně klesají, když Shanghai Composite ztrácí 0,4 % a japonský Nikkei klesá o 0,3 %.
  • Trump zvažuje další cla i na zboží z Česka, například vína či kávu
    Spojené státy zvažují nová cla na vybrané evropské zboží, a to včetně zboží českého. Trumpova administrativa zvažuje zavedení dodatečných cel například na kávu či víno, jež se do USA z Česka dováží.
  • Trump zvíťazil v Západnej Virgínii, neistota v Ohiu a Severnej Karolíne
    Trump vďaka Západnej Virgínii získal ďalších 5 volebných hlasov (nebolo to prekvapením). Situácia v Ohiu a Severnej Karolíne zostáva neistá. Po spočítaní 63% hlasov Biden stále vedie na Floride. NY Times však upozorňuje, že tento štát bude stále patriť Trumpovi. Volatilita je stále relatívne nízka, dolár je o niečo silnejší.
  • Trump 2.0 potopí americký dolar
    Trumpova nová administrativa se snaží obřími cly obrátit globální finanční systém vzhůru nohama, takže se svět snaží najít alternativy k dolaru.
  • Trump 2.0 – trhy explodovaly: Dow, S&P a Nasdaq na rekordních hodnotách!
    Po Trumpově senzačním vítězství v amerických prezidentských volbách 2024 vykázaly americké akciové indexy ve středu prudký nárůst a dosáhly rekordních hodnot. Čtyři roky poté, co Trump opustil politickou scénu, se k překvapení mnoha analytiků a investorů vrátil.
  • Trussová končí, data jsou slabší, akcie obracejí nahoru
    Zprávou dne je odstoupení britské premiérky Trussové. Spekulovalo se o něm už při konci ministra Kwartenga a nakonec přichází krátce poté. Finanční trhy to neberou nijak dramaticky, libra příliš nereagovala, britské dluhopisy jen korigovaly denní zisky. Končí tak další velké fiasko konzervativců, kteří vybrali vládu s programem, který následně téměř přivodil finanční krizi. Nový premiér má být zvolen ještě před koncem měsíce, kdy bude představen nový fiskální plán. A naplňují se i další spekulace - mezi kandidáty má být bývalý premiér Johnson. Doufejme jen, že jakékoli pokračování tohoto bizarního příběhu se už obejde bez šoků na finančních trzích.
  • Trvalé objednávky v USA byly revidovány směrem dolů, ale tovární objednávky překonaly odhady. USD posílil 💵
    Současně byla základní hodnota americké jádrové trvanlivosti revidována směrem dolů na 0,4 % vs. 0,5 % prognóz a 0,5 % dříve a hlavní hlavní trvanlivá data také klesla na 4,6 % vs. 4,7 % očekávaných a 4,7 % dříve
  • TRX překonává Bitcoin a mohl by vzrůst až na 0,082 USD
    Cena Tronu roste a vůči americkému dolaru se obchoduje nad 0,0760 USD. TRX překonává výkonnost Bitcoinu a mohl by dále růst směrem k rezistenci 0,0820 USD.
  • TRX / USD – Bitfinex: 30. 10. 2019
    TRX / USD pozastavil býčí rally těsně před odporem 200-DMA na 0,0223449. Dvojice dosáhla nových 12týdenních maxim na 0,0230 a poté došlo k vybírání části zisků a mírné korekci na 0,021437 v 07:20 GMT.
  • TRY po nepřesvědčivých tureckých volbách v útlumu
    V neděli 14. května se v Turecku konaly volby, jejichž výsledky se ukázaly jako nerozhodné. Klíčovým poznatkem je, že v prezidentských volbách se žádnému z kandidátů nepodařilo překročit hranici 50 % hlasů a do druhého kola se probojoval současný prezident Erdogan a opoziční kandidát Kilicdaroglu.
  • TRY sa po Erdoganových komentároch zotavuje zo strát
    Turecká líra si po rozhovore s tureckým prezidentom Erdoganom pripísala približne 0,7 %. Erdogan uviedol, že prijme kroky, ktoré podnikne minister financií Mehmet Simsek a nový šéf CBRT Gaye Erkan, ktorých na tento post navrhol Simsek. Erdogan však povedal, že jeho neortodoxný pohľad na úrokové sadzby sa nezmenil. Erdoganove komentáre však naznačujú, že možno prijať opatrenia zamerané na stabilizáciu alebo dokonca posilnenie TRY, ako aj na ďalšie zníženie inflácie.
  • TRY se obchoduje bez větší změny po rozhodnutí CBRT
    Centrální banka Turecké republiky (CBRT) se na dnešním zasedání rozhodla ponechat svou hlavní úrokovou sazbu, týdenní repo sazbu, beze změny na 45,00 %. Stalo se tak poté, co CBRT dosáhla kumulativního zvýšení sazeb o 3 650 bazických bodů od konce druhého čtvrtletí loňského roku. Vzhledem k tomu, že trh neočekával žádný pohyb od CBRT, obchod s tureckou lirou se po rozhodnutí jen málo změnil a USDTRY se obchoduje na historických maximech v oblasti 31:00.
  • ❗ TRY se vzpamatovává z masivního propadu
    Turecká lira propadala až o 16 % na páru s americkým dolarem na počátku tohoto týdne. Pár USDTRY dosáhl v noci až na úroveň 8,41 a jen o kousek nedosáhl úrovně historického maxima. Lira propadla v reakci na vyhazov guvernéra turecké centrální banky (CBRT) Naciho Agbalu. Rozhodnutí je pravděpodobně spojeno se čtvrtečním 200 bodovým zvýšením sazeb. CBRT se pokoušelo bojovat s rostoucí inflací a odlivem kapitálu z Turecka, kterému země čelí během pandemie. Erdogan je známý svým tlakem na nízké úrokové sazby. Turecký ministr financí řekl, že země zůstane v režimu volného pohyblivého kurzu. Turecko trápí malé devizové rezervy, které činí intervence na trhu obtížnější.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex