- Americké akciové indexy dnes kompenzují včerejší ztráty, částečně díky mírně holubičímu tónu Fedu. US500 posiluje o 1,2 %, zatímco US100 roste o 1,5 %. Futures na CBOE Volatility Index (VIX) dnes klesají o téměř 6 %.
- Fed ponechal úrokové sazby beze změny, ale výrazně snížil svůj odhad ekonomického růstu na rok 2024 z 2,1 % na 1,7 %. Zároveň zvýšil projekci nezaměstnanosti na 4,4 %, zatímco inflační prognózy byly upraveny směrem vzhůru, i když dvouprocentního cíle by mělo být dosaženo do roku 2027.
- Ačkoli Fed nezměnil své očekávání ohledně snížení sazeb pro tento rok (stále počítá se dvěma sníženími), zdůraznil značnou nejistotu ohledně budoucího vývoje.
- Od dubna Fed zpomalí tempo snižování své rozvahy. Měsíční odkup státních dluhopisů klesne z 25 miliard USD na 5 miliard USD, zatímco tempo odprodeje cenných papírů krytých hypotékami (MBS) zůstává na 35 miliardách USD měsíčně.
- Toto rozhodnutí bylo trhy vnímáno jako mírně holubičí, i když Fed nezměnil své projekce ohledně snižování sazeb. EUR/USD se vrátil nad úroveň 1,0900, avšak Powell se snažil tento výklad vyvážit, když zdůraznil přetrvávající rizika inflace.
- Zlato vzrostlo na historická maxima a přiblížilo se úrovni 3 050 USD za unci. Powellovy komentáře byly více jestřábí než samotné prohlášení Fedu, ale uznal, že v posledních týdnech došlo k prudkému zhoršení sentimentu a růstu ekonomických rizik.
- Inflace v eurozóně za únor byla revidována dolů na 2,3 % meziročně (z předchozích 2,4 %), přičemž lednová inflace byla na úrovni 2,5 %. Na evropském akciovém trhu výrazně zaostávaly akcie obranného sektoru, přičemž Rheinmetall (RHM.DE) klesl téměř o 5 %.
- Japonská centrální banka (BoJ) ponechala sazby beze změny, ale zmírnila svou rétoriku kvůli nejistotě související s obchodní politikou. Guvernér Kazuo Ueda naznačil, že není spěch s dalším zvyšováním sazeb, přičemž jako možné termíny dalšího kroku se uvádějí červen nebo červenec. Jen nejprve oslabil, ale do konce dne zpevnil vůči dolaru.
- Zásoby ropy v USA vzrostly o 1,74 milionu barelů, což překonalo očekávaný nárůst o 1,0 milionu barelů, ale bylo pod údajem 4,6 milionu barelů z reportu API. Cena ropy vzrostla o 0,5 %. Ceny zemního plynu také rostly, podpořené přechodem na nové kontrakty a předpovědí chladnějšího počasí v klíčových vytápěcích regionech.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil pozitivní vývoj jednání o zastavení útoků na kritickou energetickou infrastrukturu, ale vyjádřil skepsi ohledně dlouhodobého příměří. Zelenskyj varoval, že Rusko využívá období jednání k přípravě ofenziv na klíčových frontových liniích a posílení logistiky a zásobování. Washington se k jednáním se Zelenským vyjádřil zdrženlivě, zatímco Donald Trump označil americko-ukrajinskou komunikaci za konstruktivní a nadějnou.
- Americké akciové trhy dnes obecně rostou, s výjimkou farmaceutického a biotechnologického sektoru. Technologické akcie si vedou nadprůměrně dobře, přičemž Nvidia (NVDA.US) roste o více než 3 % a Alphabet (GOOGL.US) posiluje o 2,5 % po včerejším výprodeji. Boeing (BA.US) vzrostl téměř o 8 %, čímž táhne obranný sektor nahoru, poté co finanční ředitel společnosti uvedl, že cash flow se v letošním roce výrazně zlepšil, přičemž odhadovaná úspora dosahuje několik set milionů dolarů.
Zdroj: xStation5