Pondělí 27. ledna 2025 15:03
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna

Proč je Zelenskyj náhle ochotný přepravovat plyn Ficovi? Jde o „Putinovou operaci pod Alijevovou vlajkou,“ varují ukrajinští experti

26.01.2025 11:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj loni v prosinci zakazoval tranzit nejen ruského plynu, ale také plynu z Ruska, včetně tedy plynu, který by předtím do Ruska doputoval z Ázerbájdžánu. Nyní ale otáčí. Co se stalo?

Právě i prosincové zapovězení přepravy ázerbájdžánského plynu zásadně vyostřilo napětí mezi Kyjevem a Bratislavou. Protože až právě do loňského prosince se slovenský premiér Robert Fico mohl spoléhat na takové řešení, v jehož rámci bude na Slovensko ukrajinským tranzitem proudit plyn ázerbájdžánský. Nebo slovenský. Ve skutečnosti by šlo zčásti či zcela o plyn nadále ruský.

K obchodu by totiž došlo jen na papíře. Ázerbájdžán by jakoby nakoupil ruský plyn, takže ten by ten svůj mohl jakoby poslat na Slovensko. Fakticky by ale na Slovensko pořád putovaly ruské molekuly. Pouze by byly obchodně označené jako ázerbájdžánské, případně dokonce jako slovenské. Ostatně Ukrajina takto Maďarsku od loňska toleruje přepravu ruské ropy. Tu maďarská strana nakupuje ještě předtím, než ji ropovod přivede na ukrajinské území, takže Ukrajinou už formálně protéká jako ropa maďarská. A Kyjev nad tím přivírá oči.

Sami ukrajinští energetičtí experti varují, že přeprava ázerbájdžánského plynu Ukrajinou by vlastně byla „Putinovou operací pod Alijevovou vlajkou“. Ruský prezident Vladimir Putin by totiž ruský plyn vrátil ve vyšším objemu do EU, zatímco jeho ázerbájdžánský protějšek, Ilham Alijev, by poskytl potřebné krytí; takové, aby celá situace byla stravitelná i pro Kyjev.

Zelenskyj tedy moc dobře ví, že plyn označený jako ázerbájdžánský by byl zčásti či zcela plynem ruským. Právě proto ještě v prosinci takový tranzit zapovídal. Zapovídal jej ovšem hlavně krátce poté, co (tehdy ještě zvolený) americký prezident Donald Trump pohrozil Evropské unii, že pokud její země nezačnou odkupovat více americké ropy a zemního plynu, uvalí na jejich dovoz do USA cla.

To byl pro Zelenského nový signál. A sice signál toho, že si může amerického prezidenta naklonit, pokud učiní vše, co je v jeho silách, aby Evropa dovážela větší objem fosilních energetických surovin z USA. Proto ukrajinský prezident přitvrdil a zapověděl i tranzit ázerbájdžánského plynu. V ukrajinském parlamentu zase exprezident Petro Porošenko dokonce předložil návrh, ať Ukrajina zakáže i přepravu ruské ropy, která jejím územím stále proudí nejen do zmíněného Maďarska, ale opět i na Slovensko a také do Česka.

Zelenskyj i ukrajinští zákonodárci mohli doufat, že Trump takové kroky ocení a zachová svoji podporu Ukrajinu, když ta zákazem přepravy ruského, ba i ázerbájdžánského plynu nutí země typu Slovenska hledat jiné dodavatele, včetně dodavatelů ze Spojených států. A potenciálně dokonce i jiné dodavatele ropy, včetně opět těch z USA.

Slovensko přitom krátce před tímto Zelenského přitvrzením stran tranzitu plynu realizovalo pilotní projekt přepravy ázerbájdžánského plynu, kterou si obě strany pochvalovaly. Fico zkrátka zjevně sázel na to, že bude odebírat ruský plyn, jenž bude zčásti či zcela kamuflován jako plyn ázerbájdžánský a vše nadále pojede do značné míry ve starých kolejích.

Zelenskyj však krátce před Vánoci do slovensko-ázerbájdžánského řešení „hodil vidle“, právě zejména ve snaze naklonit si Trumpa.

V tomto tedy včera otočil. Protože náhle říká, že – doslova – „s potěšením“ bude přes Ukrajinu na Slovensko přepravovat ázerbájdžánský plyn. Což, podíváme-li se mapu, se může jen těžko uskutečňovat jinak, než že by tento plyn na Ukrajinu přitékal z Ruska, i kdyby to byl kompletně – do poslední molekuly – plyn ryze ázerbájdžánský.

Nyní tedy Zelenskému ázerbájdžánský, a dokonce zjevně ani „ázerbájdžánský“ plyn nevadí. Proč?

Zřejmě se spojuje více faktorů.

Trumpova administrativa předevčírem rozhodla pozastavit prakticky veškerou zahraniční pomoc, tedy pomoc realizovanou ministerstvem zahraničí USA. Včetně pomoci Ukrajině. Výjimku výslovně udělila pouze pomoci Izraeli a Egyptu. Zelenskyj v reakci uvedl, že pozastavení se netýká vojenské pomoci Spojených států Ukrajině. Další podoba a rozsah americké zahraniční pomoci jsou ovšem stále nejasné. Rozhodně však je celá situace závažným signálem, že výrazně narůstá pravděpodobnost alespoň omezení celkové americké pomoci Ukrajině.

Kyjev tak o to naléhavěji musí hledat zdroje příjmu jinde, včetně tedy příjmu z tranzitních poplatků za přepravu plynu přes své území. Zároveň daný krok USA – či alespoň vyvstalá hrozba pozastavení americké pomoci Ukrajině – oslabuje motivaci Kyjeva si Trumpovu administrativu dále tolik předcházet.

Zelenskyj předevčírem tedy definitivně shledal, že Trump jeho gesto v podobě zákazu tranzitu ruského, ba dokonce i ázerbájdžánského plynu tak úplně neocenil. Proč se tedy navíc ještě dále připravovat o příjem z poplatků za tranzit? Zvláště když se nyní naskytla možnost tvářit se, že Kyjev tranzit opět umožní primárně ze sounáležitosti s Moldavskem, jemuž Rusko plynové kohouty letos na Nový rok taktéž zavřelo. Ukrajinský prezident ostatně ohlásil otevřenost pouštět přes ukrajinské území ázerbájdžánský plyn při tiskové konferenci s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.

Ukrajinský prezident ale otáčí patrně i proto, že mohl ustoupit maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi. Ten v pátek pohrozil, že bez obnovení ukrajinského tranzitu bude vetovat prodloužení sankcí EU vůči Rusku. Ty stávající přitom vyprší už koncem tohoto měsíce, tedy ani ne za týden.

Maďarské veto by znamenalo i rozmrazení ruských devizových rezerv. Díky jejich zmrazení přitom Západ od loňska poskytuje Ukrajině finanční pomoc, za niž sám ručí výnosy právě z ruských rezerv.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Proč je probíhající rally na amerických trzích předčasná
    „Současná rally může vyvolávat strach z promrhané příležitosti, ale fundamenty nehrají do karet dalšímu růstu, spíše naopak, “ říká analytik BHS Timur Barotov
  • Proč je pro kryptoinvestory důležitá psychologie obchodování!
    Strach a chamtivost mohou z investora udělat buď bohatého, nebo chudého. Proto je pro většinu investic do kryptoměn zvládnutí těchto vrozených lidských projevů stejně důležité jako určitý investiční plán. A pokud jde o to, jak by měl být sestaven, nezáleží jen na vnějších faktorech, vnitřní motivace mohou hrát ještě důležitější roli. Investoři by si měli být vědomi svého chování vůči obchodním příležitostem, jako je digitální obchodování. Neměli by dovolit, aby jejich rozhodování ovlivňoval strach a aby jim chamtivost diktovala, kolik jim v danou chvíli stačí.
  • Proč je především důležité investovat
    Klíčovým důvodem je kontinuální růst spotřebitelských cen v ekonomice neboli inflace, která je v čase navíc kumulativní. Jak ukazuje následující graf, za nákup, za který jste v roce 1995 zaplatili 100 korun, jste museli v roce 2022 zaplatit už 257 korun, což odpovídá kumulativní inflaci za uplynulých 27 let na úrovni 157 %!
  • Proč je reklama při Super Bowlu tak drahá a stále dražší? A proč vůbec fotbal, nejen americký přitahuje tolik peněz?
    Cena půlminutového reklamního spotu při letošním finále ligy amerického fotbalu Super Bowl dorovnala loňský historický rekord, když druhý rok v řadě činila sedm milionů dolarů. To odpovídá více než 163 milionům korun. Předloni vyšel ten samý reklamní prostor ještě jen na 6,5 milionu dolarů. Což značí jeho zdražení v porovnání s rokem 2022 o zhruba 7,7 procenta. Inflace v USA však mezi únorem 2022 a prosincem 2023 vykazuje hodnotu 8,1 procenta. Mezi únorem 2023 a prosincem 2023 pak činí zhruba dvě procenta. V reálném vyjádření – tedy v očištění o inflaci – tak byl reklamní čas při Super Bowlu letos levnější než loni i než předloni.
  • Proč je rostoucí rivalita dobrá pro inovaci během rostoucího trendu umělé inteligence
    V technologické oblasti se soupeření stává podnětem k pokroku. Když spolu giganti soupeří, inovace vzkvétají. Tyto souboje - ať už vedené mezi korporacemi nebo vizionáři - podporují kreativitu a posouvají hranice. Společnosti nebo jiné subjekty se tak navzájem motivují a přicházejí na trh s novými produkty nebo razantně vylepšují ty staré. V tomto článku se ponoříme do problematiky konfliktů na trhu a na právě probíhající spor mezi OpenAI a Elonem Muskem.
  • Proč je současná „cyklická“ recese to nejlepší, v co můžeme doufat
    RECESE: Rizika recese v USA rostla ještě před posledním zasedáním FOMC a ukazatele "dot plot" ji učinili téměř nevyhnutelnou. Indikátor pravděpodobnosti recese NY Fedu je na úrovni 25 %, zatímco výnosová křivka 10-2 roky je již dva měsíce inverzní. Po po sobě jdoucích poklesech v 1. a 2. čtvrtletí uzavírá zápornou hodnotu také HDP NOWCast atlantského Fedu za 3. čtvrtletí. Všechny recese však nejsou stejné. Čelíme „cyklickému“ poklesu, který je obvykle nejkratší a nejméně škodlivou odrůdou tohoto vzácného druhu. Bude bolestivý, ale stále se do něj dá investovat, a my vidíme postupné oživení trhu ve tvaru písmene „U“.
  • Proč je Spojené království dole, nikoli však mimo hru.
    ZNEPOKOJENÍ: Znepokojení nad zaostávajícími hospodářskými výsledky Spojeného království a jeho oslabujícím se místem na světových kapitálových trzích je vysoké, ale kapitálové trhy nejsou ekonomiky a britská aktiva si na globální scéně nadále vedou odolně. Šterling je letos nejvýkonnější hlavní měnou a index FTSE 100 byl v loňském roce nejméně špatným globálním akciovým trhem. Všechny země čelí tvrdé konkurenci technologicky vyspělých a supervelkých amerických kapitálových trhů, ale britské akciové a devizové trhy nadále převyšují ekonomickou váhu země a je výhodné být velkou rybou v menším rybníku, přičemž britské technologické akcie mají vyšší hodnocení než v USA.
  • Proč je spuštění Bitcoin ETF dobrou zprávou pro Altcoiny?
    Nelze popřít, že altcoiny od spuštění burzovně obchodovaných fondů spot-Bitcoin minulý týden překonávají Bitcoin. S tím, jak sílí volání po altseason, analytici postulují, že spuštění ETF by mohlo být pro altcoiny dobrou zprávou.
  • Proč je úterní aktualizovaná inflace v USA nejdůležitějším číslem na světě
    TREND: Úterní listopadová zpráva o inflaci v USA je nejdůležitějším zbývajícím údajem tohoto roku. Tím spíše po nedávném dvouciferném růstu indexu S&P 500, který stále více ‚‚bojuje s Fedem‘‘. Konsensus předpokládá znepokojivě malý pokles celkové míry inflace o 7,7 % i meziroční míry jádrové inflace o 6,3 %, nicméně náš vlastní inflační tracker (viz graf) uklidňuje, že základní cenové tlaky se uvolňují. To poskytuje útěchu, že postupné oživení akciového trhu je podpořeno bez ohledu na úterní číslo. Inflace je hnacím motorem všeho, od zvyšování sazeb Fedu až po rizika recese a výhledy na zisky.
  • Proč je včasná detekce úniku vody důležitá
    V dnešní době jsme zvyklí na pohodlí, o kterém se našim předkům ani nesnilo. Vezměme si třeba právě vodu. Není tomu t...
  • Proč je zlato při inflaci v USA 9,1 % pod 1 800 USD?
    Trh zlata se odrazil od svého minima poté, co byla včera zveřejněna data o inflaci v USA, která v červnu vzrostla na 9,1 %. Někteří investoři byli zklamáni nedávným cenovým zásahem, protože zlato je tradičně vnímáno jako zajištění proti inflaci.
  • Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?
    V polovině roku 2011 do výroby hard disků negativně promluvily záplavy v Thajsku. Ty zničily až 60 procent továrních kapacit největšího světového výrobce disků firmy Western Digital. Podíl společnosti na celosvětovém trhu dosahuje zhruba 45 procent. Vzpamatovat se pak firmě trvalo několik měsíců. Záplavy znamenaly pro celé toto odvětví velký zádrhel, přičemž během druhé poloviny roku 2011 bylo zasaženo téměř 25 až 30 procent globálního průmyslu počítačových disků.
  • Proč jsou další kroky ECB důležité pro ČNB a korunu?
    Tento týden bude hlavní událostí čtvrteční jednání ECB. Neočekáváme, že proběhne nějaká změna v oficiální komunikaci bankovní rady. Potvrdí stávající nastavení centrální banky dále uvolňovat měnové podmínky v ekonomice. Nicméně je jisté, že velkým tématem bude očekávaný konec kvantitativního uvolňování. Od začátku tohoto roku ECB nakupuje finanční aktiva polovičním tempem ve srovnání s původním nastavením. Kvantitativní uvolňování však už trvá více než tři roky, během kterých centrální banka téměř vysála celý trh státních dluhopisů. Jen německých státních dluhopisů zbývá podle odhadů na trhu pouze 10 %. Ekonomika eurozóny vykazuje nejsilnější růst za posledních deset let, trh práce stále posiluje a inflace se zvedá ze dna.
  • Proč jsou dnes ženy vzdělanější než muži? I kvůli vynálezu antikoncepční pilulky
    Když Margaret Sangerová, zapálená feministka, někdejší vydavatelka časopisu Woman Rebel, poskytla v padesátých letech 150 tisíc dolarů doktoru Gregory Pincusovi, jistě netušila, jak důležité právě tyto peníze budou pro životní osudy všech dalších pokolení. Pincusův výzkum totiž vedl k objevu ústně podávané antikoncepční pilulky. A začaly se dít věci.
  • Proč klesá cena ropy, díky inflaci libra posílila; analýza GBP/NZD, GBP/AUD
    Cena ropy včera zlevnila poté, co japonská ekonomika, třetí největší spotřebitel ropy na světě, zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles hrubého...
  • Proč končí Bohemia Energy? Kdo je na řadě další a kdy? O kolik ještě zdraží lidem plyn a elektřina? Odpoví Pavel Tykač, majitel Sev.en Energy, 8. nejbohatší Čech
    Proč končí Bohemia Energy? Kdo je na řadě další a kdy? O kolik ještě zdraží lidem plyn a elektřina? Kdy skončí energetická krize? Pavel Tykač, většinový majitel Sev.en Energy a 8. nejbohatší Čech dle Forbesu odpoví dnes v pořadu TV Nova / TN LIVE „Naše Česko“.
  • Proč koruna neposiluje víc, když má proto euru rekordní náskok v úročení? Aneb Holubovy vrásky z holubic
    V minulém týdnu se nůžky mezi klíčovým úrokem na koruně a na euru rozevřely do největší šíře v celé historii eurozóny, psané od roku 1999. Po zvýšení základní sazby České národní banky (tedy čtrnáctidenní repo sazby) na rovných sedm procent se totiž rozdíl mezi touto sazbou a depozitní sazbou Evropské centrální banky zvýšil na 7,5 procentního bodu. Překonal tak dosavadní rekord, 6,75 procentního bodu, ze začátku roku 1999. Rekordní za celé období od začátku toku 1999 je nyní také rozdíl mezi základní sazbou ČNB a další z klíčových sazeb ECB, tedy sazbou pro hlavní refinanční operace. Tento rozdíl činí rovných sedm procent.
  • Proč lednová inflace rozhodne o dalším pohybu sazeb?
    Bude to právě inflace, která do značné míry rozhodne o tom, jak moc ještě letos poklesnou úrokové sazby. Centrální banka si v prosinci vzala čas na rozmyšlenou a vyhlásila v rámci snižování sazeb “taktickou pauzu” - kromě čísel z reálné ekonomiky (zejména z klopýtajícího průmyslu) pro ni budou klíčové zejména výsledky inflace.
  • Proč letošek ještě nebude vhodný časem k nákupu investiční nemovitosti
    V Německu nyní poprvé od roku 2009 ceny rezidenčních nemovitostí klesají. Ve Švédsku dochází ke splasknutí pandemické realitní bubliny, neboť předlužené domácnosti jsou lapeny v pasti náhle zvýšených úroků. Centrální banky na celém Západě se samy lapily do pasti své závadné měnové politiky posledních více než deseti let. Vyťukávaly do klávesnic svých počítačů miliardy a biliony dolarů, eur i korun, za něž v zajetí pomýlených teorií skupovaly devizy, vládní dluh či další cenné papíry. Pumpovaly tím do mezibankovního systému nové peníze, které umožnily stlačit úrok třeba i na hypotékách. 
  • Proč má Amazon bilionovou hodnotu a co to vypovídá o firmě a trhu?
    Využijme titulku o bilionové hodnotě firmy Amazon k uvedení několika zajímavých faktů a spíše k širšímu zamyšlení ohledně akciových trhů. Před Amazonem se bilionové valuace povedlo dosáhnout jen dvěma veřejně obchodovatelným firmám a pravděpodobně jedné soukromé společnosti. Historicky prvním americkým titulem s bilionovou hodnotou se stala ikonická společnost Apple, která tuto metu poprvé pokořila 2. srpna 2018. Amazon pokořil tuto magickou metu na pár okamžiků 4. září 2018. V roce 2007 tuto hranici na chvíli překonala i čínská ropná společnost PetroChina po vydání akcií formou IPO. Velmi záhy po “ikarovském” růstu o cca 500 procent na hodnotu přes onen bilion dolarů však přišla o většinu své hodnoty během nechvalně známého roku 2008. Dalším gigantem, o kterém se často mluví, je soukromá (respektive státní) společnost Saudi Aramco, tedy těžař a zpracovatel ropy. Odhad tržní hodnoty této neveřejně obchodované společnosti sahá až ke dvěma bilionům dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %