Sobota 21. prosince 2024 17:18
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Analýza: Kupní síla států východní Evropy se postupně srovnává se západem

21.08.2024 19:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kupní síla států východní a jižní Evropy rychle roste a postupně se srovnává se západem a severem kontinentu. Výrazné ale zůstávají rozdíly mezi jednotlivými regiony uvnitř států. Vyplývá to z analýzy společnosti NIQ, která se zabývá průzkumem trhu.

Největší kupní sílu měli loni podobně jako v předchozím roce Lucemburčané, u nichž dosáhla 40.931 eur (1,03 milionu Kč), a Dánové, kde činila 32.490 eur. Poslední místo patří Ukrajině, kde se teď válčí a kde kupní síla činila 2478 eur. Byla tak na 14 procentech evropského průměru. Mezi státy EU si poslední místo prohodilo Bulharsko (8629 eur) s Rumunskem (7738 eur). Lucemburčané tak mohou i nadále utratit více než dvojnásobek průměru států unie a těší se z více než pětinásobku kupní síly Rumunů.

Balkánské státy disponují nejnižší kupní silou v EU, vykazují ale její největší nárůst. Nadprůměrný růst kupní síly dokládá ale i Španělsko a Maďarsko. Celkově se tak nerovnost v kupní síle ve státech EU snížila o téměř devět procent ve srovnání s lety před pandemií covidu-19, uvádí studie.

Průměrná kupní síla na hlavu loni v EU činila 19.786 eur, a byla tak nominálně o 5,5 procenta vyšší než o rok dříve. Celkem tak mohli obyvatelé unie vynaložit na jídlo, bydlení, služby, energie, investice na stáří, pojištění, dovolené a dopravu zhruba 8,9 bilionu eur.

Regiony v jednotlivých státech nicméně vykazují výrazné rozdíly. Například obyvatelé Bukurešti mají s 11.304 eur téměř čtyřnásobnou kupní sílu proti obyvatelům nejchudšího rumunského regionu Vaslui.

Za potraviny utratí nejméně peněz Němci. "Průměrné příjmy jsou v Německu vysoké. Kromě toho je konkurence v maloobchodě s potravinami tvrdší než téměř kdekoliv jinde, což vytváří tlak na ceny. I když ceny v poslední době v důsledku vysoké inflace vzrostly, jsou stále relativně nízké,“ řekl agentuře DPA odborník na maloobchod společnosti NIQ Filip Vojtech.

Naopak nejvíce prostředků vynaloží v EU na nákup potravin Slováci. Na vině jsou vysoké ceny potravin a vysoká inflace v zemi v posledních letech.

Za módu, boty a kožené zboží nejvíce utrácejí Poláci a jihoevropské státy včetně Balkánu. Naopak poměrně nejméně peněz za ně v obchodech utratí Finové, uvádí analýza.

V obchodech utratí v poměru k celkové spotřebě nejvíce peněz Východoevropané. Zatímco průměr 27 států EU je 33,9 procenta, třeba v Maďarsku to loni bylo 50 procent, v České republice pak 44 procent. Celkově utrácejí Východoevropané v přepočtu každé druhé euro v maloobchodě, zatímco Němci díky vyšší kupní síle jen každé čtvrté euro. Mají sice drahé energie a bydlení, ale mohou dát více za služby a volný čas, a pak mohou i šetřit a investovat.

Evropští spotřebitelé čelili v letech 2022 a 2023 rychlému růstu inflace, což se negativně projevilo na jejich ochotě utrácet. Letos se sice inflace snížila, kupní síla ale s růstem cen nedrží krok. Nicméně klesl poměr maloobchodu na celkové spotřebě, protože lidé měli na rozdíl od časů pandemie možnost utrácet peníze za kulturu a cestování.

Nejvyšší míru inflace ve státech Evropské unie loni zaznamenalo Maďarsko, kde činila 17 procent. V České republice to bylo 12 procent a na Slovensku 11 procent. Celkově činila v EU míra inflace 6,4 procenta a letos se čeká, že to bude 2,7 procenta.

Zdroj: ČTK, NIQ

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Analýza indikátorů u páru GBP/USD na 10. srpna 2022
    Ve středu pár pravděpodobně klesne od úrovně 1,2076 (zavírací cena včerejší denní svíčky) k úrovni supportu 1,2045 (bílá tučná linie). Jakmile bude linie otestována, cena by mohla vzrůst na úroveň 1,2112, tj. úroveň retracementu 61,8 % (červená tečkovaná linie) a prodloužit tak růst.
  • Analýza indikátoů: Denní přehled páru EUR/USD na 2. září 2022
    Pár EUR/USD se může pohybovat nahoru od úrovně 0,9944 (zavírací cena včerejší denní svíčky) k úrovni 1,0011, tj. úrovni retracementu 23,6 % (bílá tečkovaná linie). Po dosažení této úrovně bude pokračovat nahoru k cílové úrovni 1,0079, tj. úrovni retracementu 38,2 % (bílá tečkovaná linie).
  • Analýza instrumentu FGOLD 22. 1. 2014
    Cena žlutého kovu dle očekávání dorazila do pásma silné rezistence (v grafu modré pásmo) a během včerejší seance ...
  • Analýza intradenního cenového pohybu měnového páru USD/JPY, úterý 11. června 2024
    Pokud se podíváme na 4hodinový graf hlavního měnového páru USD/JPY, uvidíme hned několik zajímavých věcí: konkrétně EMA 50, která se stále nachází nad EMA 200 (Golden Cross), a vznik býčí formace 123, na kterou navazují dvě býčí formace Ross Hooks (RH). Takže to znamená, že můžeme předpovědět, že v blízké budoucnosti má USD/JPY potenciál posílit na úroveň 157,77, ale protože včerejší maximum na úrovni 157,20 bylo úspěšně prolomeno, existuje potenciál pro korekci směrem dolů k úrovni oblasti býčí Fair Value Gap; ale pokud během této korekce směrem dolů pár neklesne pod úroveň 155,34, pak bude USD/JPY stále býčí.
  • Analýza Invesca: Metaverzum – Nové obzory pro digitální ekonomiku
    Metaverzum představuje další fázi průmyslové revoluce, další krok ve vývoji internetu – megatrend, který je teprve v prvních fázích. Investování do metaverza pro nás znamená mnohem víc než jen sociální a herní platformy s VR headsety. Zahrnuje širokou škálu existujících odvětví a sektorů, které mohou pomoci budovat a osídlovat virtuální světy a vytvářet prostředí a ekonomiky, které jsou skutečně digitální. Web 3.0 bude poháněn strojovým učením, umělou inteligencí technologií blockchain a infrastrukturou pro edge computing – to vše je nezbytné, pokud chceme uvolnit obrovský potenciál stále více 3D, real-time a pohlcujícícho metaverza.
  • Analýza Invesca: Nálada na trhu se zlepšila. Vydrží?
    Březen se ve Spojených státech zaměřuje na vysokoškolský basketbal a March Madness®. Letos tento termín nabyl většího významu vzhledem k šílenství, které jsme viděli na trzích v průběhu března. Na začátku měsíce se objevily bankovní problémy, které se dále zhoršovaly. Následovalo extrémní prostředí „risk-off“, když ve spojených státech došlo ke klasickému runu na banky, a i v Evropě se v bankách objevilo určité napětí. Tvrdili jsme, že tyto problémy byly specifické pro některé banky, nikoli systémové, a byli jsme přesvědčeni, že tvůrci politik jsou velmi citliví na rizika vzniklá agresivním zpřísňováním a jednají rychle a účinně, aby problémy zastavili.
  • Analýza Invesca: Zajdou jestřábi Fedu v boji proti inflaci příliš daleko?
    Myslím, že centrální bankéři se považují za novodobé superhrdiny, tedy tak jak to je v ekonomice možné. A abychom byli spravedliví, v posledních letech vyřešili opravdu velké hrozby pro ekonomiky, od globální finanční krize přes pandemii až po krizi výnosů z britských dluhopisů na podzim loňského roku. Ale jako instituce s mocnými politickými nástroji mají v sobě zabudované riziko, že se mohou dopustit chyb, které jsou dalekosáhlé a mají velké následky. Na vlastní kůži jsme se o tom přesvědčili, když předseda amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jay Powell trval na tom, že inflace je přechodná, a rozhodl se nezačít zvyšovat sazby až do března 2022.
  • Analýza Invesca: Znovuotevření čínské ekonomiky je povzbuzením pro sektor služeb
    Je to už víc než tři měsíce, co Čína uvolnila politiku nulové tolerance covidu a znovu otevřela svou ekonomiku. Mnozí byli skeptičtí ohledně přínosu otevření pro čínskou ekonomiku a obávali se, že by to mohlo rozpoutat obrovskou vlnu infekcí covidu. Já jsem však byla raným čínským býkem. Povzbudilo mě vysoké procento plně očkovaných v čínské populaci – mnohem vyšší než v jiných zemích, které se znovu otevřely. Navíc jsem si myslela, že znovuotevření by mohlo být pro ekonomiku velkou sílou.
  • Analýza kanadského dolaru před dnešním zasedáním centrální banky
    V odpoledních hodinách (16:00) zasedá kanadská centrální banka (BOC). Dle analytiků se není třeba obávat změny v úrokových sazbách, avšak pozornosti bude mít BoC i tak dost. Bankéři totiž zveřejní nový report týkající se monetární politiky, který bude zahrnovat aktualizované predikce a poprvé by mělo být také počítáno s fiskálními stimuly.
  • Analýza: Klienti transformovaných fondů za deset let reálně prodělávají pětinu
    Klienti penzijních společností, kteří si spoří v transformovaných penzijních fondech a sázejí tak na garantovanou jistotu nezáporného zhodnocení, za posledních deset let reálně na výnosech prodělávají kolem 20 procent. Vyplývá to z analýzy výsledků transformovaných fondů za minulý rok, kterou připravila společnost Freedom Financial Services.
  • Analýza libry před daty z trhu práce
    Sterling prolomil konsolidaci a posunul se níže ve světle primárního trendu. Na býky však čeká brzy překážka v podobě modré podpory, která ohraničuje...
  • Analýza: Loni se v Česku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015
    Loni se v České republice prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů o 17 procent. O 19 procent propadl také prodej chat a chalup. Vyplývá to z analýzy portálu Valuo, která zpracovává data katastru nemovitostí a veřejných inzercí. ČTK ji má k dispozici. Nejžádanější dispozice bytů byly 2+1 a 2+kk, tvořily v průměru 44 procent všech prodejů. Průměrná velikost prodaného bytu v ČR loni byla 66 metrů čtverečních, tedy téměř stejně jako v předešlých čtyřech letech.
  • Analýza makroindikátorů: Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,3 %
    Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ klesla v prvním čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 0,3 % po předchozím růstu o 0,6 %. To byl mírně lepší výsledek, než s jakým počítala naše prognóza, která očekávala snížení HDP o 0,8 % a stejný byl i konsensus finančního trhu. V meziročním srovnání se pokles ekonomiky zmírnil z -4,8 % na -2,1 %, především však vlivem nižší srovnávací základy loňského prvního čtvrtletí, které již bylo zasaženo současnou pandemií.
  • Analýza makroindikátorů: České maloobchodní tržby v srpnu opět povyrostly
    Maloobchodní tržby rostly v srpnu trochu méně než trh očekával. Z našeho pohledu pozitivně překvapil růst prodejů aut. Září by mohlo přinést další nárůst, ale následující měsíce komplikuje zhoršující se epidemická situace.
  • Analýza makroindikátorů: Český průmysl expanduje zejména díky automobilům
    Průmyslová výroba v prosinci opět rostla a největším tahounem byla výroba automobilů. Na počátku roku čekáme mírné oslabení výroby, ale ve zbytku roku by měl růst pokračovat a za celý rok dosáhnout téměř 10 %. Silný průmysl koresponduje s růstem exportu, což s ohledem na nízké dovozy znamená další přebytek zahraničního obchodu.
  • Analýza makroindikátorů: Ekonomika poklesla nejvíce ve své historii
    Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ poklesla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 10,7 %. Oproti prvnímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt snížil o dalších 8,4 % a zaznamenal tak nejvýraznější propad v novodobé historii. To, zdali dnešní čísla naplnila očekávání, či nikoli, lze jen těžko říct. Předpovědi jednotlivých analytiků se totiž značně lišily, když odhady meziročního poklesu ekonomiky sahaly od 8 % do 16 %. V tomto ohledu lze tak považovat dnešní výsledek za příjemné překvapení. K těm optimistickým prognózám patřil i náš odhad, když jsme očekávali mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 6 %.
  • Analýza makroindikátorů: Inflace brzdí pomaleji, než se čekalo
    Inflace brzdí na začátku roku pomaleji, než se všeobecně čekalo. Důvodem jsou vyšší ceny potravin. Nicméně stále vysoká zůstává jádrová složka. Inflace se v lednu se nacházela 50 bp nad prognózou ČNB, což implikuje šanci na rychlejší růst úrokových sazeb. Zvýšení sazeb ČNB nadále čekáme v Q4 2021.
  • Analýza makroindikátorů: Inflace dále zpomaluje hlavně díky cenám potravin
    Růst spotřebitelských cen pokračuje ve svém zpomalování zejména díky cenám potravin. Jádrová inflace ale zůstává zvýšená. Stále počítáme s tím, že inflační tlaky budou i nadále zvolňovat kvůli oslabené ekonomice. Inflace je mírně pod očekáváním trhu i ČNB. I proto na zasedání příští týden nevidíme důvod proč čekat změnu nastavení měnové politiky.
  • Analýza makroindikátorů: Inflace dál zpomalila díky zlevnění potravin
    Spotřebitelské ceny v ČR v září klesly pod odhad trhu i prognózu ČNB. Kromě sezónních pohybů za tím stálo zejména výraznější zlevnění potravin. V dalších měsících čekáme další ústup inflace. ČNB bude zatím vyčkávat, zatímco finanční trh spekuluje na pokles úrokových sazeb.
  • Analýza makroindikátorů: Inflace dál zvolna brzdí
    Inflace v únoru zpomalila díky stagnujícím cenám potravin, ale také díky jádrové složce, která ceny potravin nezahrnuje. Pohonné hmoty u čerpacích stanic naopak zdražují. Efekt srovnávací základny povede k navýšení meziroční míry inflace v nejbližších měsících. Zvyšování sazeb ČNB i nadále čekáme v posledním čtvrtletí letošního roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster