Sobota 21. prosince 2024 14:22
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024

Obavy z recese vynesly zlato na nové historické maximum

20.08.2024 13:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Půvab žlutého kovu opět upoutal pozornost investorů, kteří jeho cenu v prvních srpnových dnech vyhnali na nové historické maximum. Růst komodity byl do značné míry podpořen makroekonomickými údaji, které vyvolaly obavy z blížící se recese. Zároveň obchodníci začali zpochybňovat rozhodnutí Federálního rezervního systému ponechat úrokové sazby beze změny. Tyto faktory spolu s geopolitickým napětím, zejména rizikem rozšíření izraelsko-palestinského konfliktu do sousedních regionů, dále podpořily přesun investic do zlata.

Rekordní cena

Nového maxima dosáhl kov v pátek 2. srpna 2024, kdy se cena futures kontraktu s prosincovým dodáním vyšplhala na 2 522 USD. Den uzavřela o pár dolarů níže, ale stále na rekordní hodnotě 2 517 USD. Zlato tak meziročně posílilo o téměř 28 % a jen od začátku roku je výše o více než 21 %. Spotové zlato uzavřelo tentýž den na hodnotě 2 443 USD, což je o 25 USD méně než jeho historické maximum ze 17. července 2024. Cena sice nepřekonala předchozí rekord, ale meziročně vzrostla o 26 %. Následující obchodní den však cena zaznamenala mírnou korekci o téměř 3 procenta, přičemž futures kontrakt se obchodoval v rámci dne za 2 446 USD, zatímco spotové zlato se obchodovalo za 2 403 USD za unci.

Vývoj cen futures na zlato s dodáním v prosinci za posledních 5 let


Zdroj: Investing.com

Vývoj spotové ceny zlata za posledních 5 let


Zdroj: Investing.com

Obavy související s recesí

K pátečním pohybům nejvíce přispěly ekonomické údaje z USA, zejména ty z trhu práce, které nedopadly podle očekávání. Zveřejněné údaje vyvolaly nervozitu mezi investory, kteří kvůli obavám z možné recese na tamním trhu přesunuli své finance do bezpečného přístavu zlata. V červenci se v nezemědělském sektoru podařilo vytvořit 114 000 pracovních míst, což bylo výrazně pod odhady, které očekávaly 175 000 nových pracovních míst, tedy zpomalení oproti 179 000 v předchozím měsíci. Průměrný hodinový výdělek meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, čímž zaostal za očekáváním 0,3 %. Největším překvapením byla míra nezaměstnanosti, která se vyšplhala na nejvyšší úroveň od října 2021 a dosáhla 4,3 %. Právě ta je spojena se Sahmovým indikátorem, který na základě klouzavého průměru míry nezaměstnanosti v reálném čase identifikuje začátek recese. Údaje se přidaly k čtvrtečním nelichotivým číslům o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a ze zpracovatelského sektoru, které naznačily jeho ochlazení.

Rozhoduje Fed správně?

Tuto otázku si po pátečních údajích kladlo mnoho investorů a odborníků. Na červencovém zasedání, které se konalo několik dní před zveřejněním údajů, se členové centrální banky rozhodli ponechat sazby na další období s tím, že v nejbližší době by mohlo dojít k jejich snížení. Během tiskové konference předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že inflace již není tak důležitým ukazatelem, a varoval, že negativním signálem bude oslabení trhu práce. Zopakoval také to, co již zaznělo z jeho úst během červnového vystoupení před bankovním výborem, tedy potřebu správného načasování snižování sazeb. Navzdory připravenosti centrální banky se veřejnost domnívá, že vzhledem ke zveřejněným údajům z trhu práce přichází tento krok příliš pozdě.

Geopolitické vlivy

Svět investic také vyděsily zprávy o zabití vůdce Hamásu a velitele Hizballáhu, což by mohlo boje na Blízkém východě nejen rozšířit na další území, ale také prodloužit. Vůdce palestinského hnutí Hamas Ismail Haníja byl zabit koncem července v Teheránu, kde se účastnil inaugurace nově zvoleného íránského prezidenta. Írán, který tuto skupinu podporuje, z útoku obvinil Izrael a nejvyšší vůdce oznámil jako odvetu tvrdý trest. Podobnou rétoriku zvolil i vůdce libanonského Hizballáhu, neboť nejvyšší velitel skupiny Fuád Šukr byl zabit izraelskými silami v Bejrútu několik hodin před Haníjou. V současné době probíhají boje pouze v pohraničních oblastech. V obavách z možných větších odvetných akcí vyzvalo několik západních a arabských zemí své obyvatelstvo, aby opustilo Libanon. Během podobných geopolitických událostí se investoři obvykle obracejí k drahým kovům jako k uchovateli hodnoty, a jak jsme viděli v praxi, nebylo tomu jinak.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Obavy z inflace tlačí nahoru výnosy z amerických dluhopisů
    Peněžní trh v USA (zde ve smyslu trh s finančními nástroji splatnými do jednoho roku) zažívá nejlepší období za posledních osm let. I přes růst akcií na nová maxima i růst výnosů minulý týden proudilo obrovské množství kapitálu do peněžních fondů. Celkový kapitál těchto fondů dosáhl až 2,9 miliard amerických dolarů, což jsou osmiletá maxima. V amerických vládních fondech peněžního trhu se objem majetku zvýšil na 2,27 miliard dolarů.
  • Obavy z inflace už má 95 procent Čechů. Méně drží hotovost, více spoří
    O svoje finance se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Téměř tři čtvrtiny proto více řeší, jak ochránit svoje úspory. Vyplývá to z letošního ročníku průzkumu Generali Lví podíl společnosti Generali Investments. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Téměř 40 procent lidí naopak začalo více spořit a v Česku přibývá také lidí, kteří své úspory investují.
  • Obavy z inflace způsobují nervozitu na trhu s kryptoměnami
    Obavy z inflace minulý týden opět způsobily nervozitu na trhu s kryptoměnami a po vzestupu v předchozím týdnu došlo k prudkému výprodeji.
  • Obavy z inflačního šoku jsou značně přehnané
    Vše začalo 2. února zveřejněním znepokojivě vysoké úrovně růstu amerických mezd (meziročně o 2,9 %) a zveřejněním vyšších než očekávaných lednových výsledků amerického CPI (meziročně o 2,1 %). Trh zažil krátkodobou paniku vyvolanou obavami, že inflační šok donutí Fed k upevnění monetární politiky rychleji, než se dříve předpokládalo. Do určité míry představuje obava z inflačního šoku skvělý důvod na korekci trhu v pravý čas. Jak jsme uvedli v předchozí analýze, podle většiny měřítek, včetně indikátorů Warrena Buffeta a Hussmana, se nadhodnocení amerického trhu blíží úrovni 2000.
  • Obavy z koronaviru poznamenaly i obchodování na pražské burze
    Pražská burza dnes oslabila, index PX klesl o 0,99 procenta na 1131,58 bodu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Ztrácely téměř všechny hlavní tituly s výjimkou akcií mediální skupiny CME.
  • 😷 Obavy z koronavírusu sa vracajú na trhy 😷
    Správy o ďalšom, nebezpečnejšom variante Covid dnes trhy prekvapili. Rizikové aktíva, ako sú akcie alebo priemyselné komodity klesli, zatiaľ čo stávky na bezpečné prístavy prudko vzrástli. Investori sa opäť obrátili k takzvaným „víťazom pandémie“ a odklonili sa od ropných a cestovných spoločností. Pokles cien aktív počas predchádzajúcich pandemických vĺn bol skôr krátkodobý, no tentoraz bude veľa závisieť od toho, či to ovplyvní výhľad menovej politiky alebo nie.
  • Obavy z nárastu inflácie ťahajú nadol reálne úrokové sadzby v USA
    Obavy z nárastu inflácie viedli k poklesu reálnych úrokových sadzieb v USA, ktoré prekonali záporné hodnoty vo výške -1%. Pokles reálnych úrokových sadzieb viedol k masívnemu nárastu cien drahých kovov, pretože investície do dhopisov sú pre investorov čím ďalej, tým menej zaujímavé, nakoľko výnosy z dlhopisov nedokážu pokryť výšku očakávanej inflácie, a tak reálna hoodnota investícií klesá.
  • Obavy z obchodní války mezi USA a Čínou slábnou a trhy rostou
    V Americe dnes v rámci indexu S&P 500 zveřejní výsledky hospodaření například provozovatel obchodních domů Kohl’s či technologická společnost Hewlett Packard. Na evropském kontinentu své výsledky představí pouze několik méně známých společností.
  • Obavy z obchodní války stáhly evropské akcie na roční minimum
    Evropské akcie opět oslabily kvůli obavám z globální obchodní války. Panevropský index STOXX 600 během dnešního obchodování ztratil 0,9 procenta a dostal se na nejnižší úroveň od loňského února, napsala agentura Reuters.
  • Obavy z pandemie tlačí ceny ropy stále níže
    Černé zlato pokračuje v poklesu, kvůli obavám z pandemie koronaviru, které se stále více prohlubují, jak se epidemie rozšířila již do několika zemí mimo Číny.
  • Obavy z recese zvyšují ceny zlata
    Trh zlata se drží pevně nad 1 800 USD za unci, protože obavy z recese nadále rostou a výrobní sektor je na pokraji poklesu. Uvedla to nejnovější zpráva Institutu pro řízení dodávek (ISM).
  • Obavy z šíření „dluhové nákazy“ posílají vzhůru výnosy ve Španělsku a Itálii. Francie a Německo na historickém výsluní
    Včerejší přiznání Řecka, že se země neobejde bez dalších voleb, přinesly na trhy další vlnu nejistoty, která investory žene do bezpečných přístavů. Projevilo se to na výsledku dnešních aukcí státních dluhopisů ve Francii a Německu. Obě země si v rámci nových emisí nemohly stěžovat na nezájem investorů ani na akceptované průměrné výnosy. Německu v dnešní aukci dokonce povedlo stlačit výnosy 10letého dluhopisu na historické minimum. Zcela opačná je však situace ve Španělsku a Itálii, kdy výnosy dále výrazně rostou. U španělských desetiletých obligací jsou nejvyšší od listopadu a opět se blíží kritické hranici sedmi procent.
  • Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí
    Obchodování na Wall Street se nese v záporném duchu, i když evropské akcie se pořád snaží držet rekordů. Nejnovější výsledky byly sice většinou pozitivní, v USA už ale nestačily ale na nové obavy z propadu čínských technologií ani na pokles cen ropy. Ta padá druhý den za sebou.
  • 🔻 Obavy z vírusu strašia trhy 🩸
    OIL klesá o 5%, DE30 klesá o 600 bodov, americký dolár sa prudko zotavuje, volatilita sa prejavuje takmer všade. Čo spôsobilo paniku v závere roka a mali by sme sa báť?
  • Obavy z výsledku britského referenda slábnou - víkend naznačil možný obrat
    Pozornost globálních investorů se od minulého týdne upírá ke čtvrtečnímu referendu v Británii. Víkendové průzkumy naznačily možný názorový obrat doposud nerozhodnutých 10% britských voličů. Obavy z negativního výsledku referenda slábnou. Ve vleku víkendových událostí posilují v průběhu pondělní seance jak americké, tak asijské akciové tituly. Britská libra posílila vůči dolaru o 1,5% na 1,46 a euro posílilo na 1,1367. Zářijový futures na E-mini S&P 500 přidával 1,18%, mini Dow Jones 1,12% a e-mini Nasdaq 100 1,21%. Japonský Nikkei 225 posiloval v pondělním obchodování o 2,5%, jihokorejský Kospi o 1,5% a hongkongský Hang Seng o 1%.
  • Obce a kraje hospodaří s rekordními přebytky. Proč je to špatně?
    Dle včera zveřejněných dat hospodařily obce a kraje v loňském roce s historicky nejvyšším kladným saldem. Navzdory nepříznivé makroekonomické situaci vzrostl přebytek územních samosprávných celků na 72 mld. Kč, oproti minulému roku více než dvojnásobně. Zatímco celkové příjmy územních rozpočtů meziročně vzrostly o 13,2 %, výdaje se zvýšily jen o 8,3 %. Obce a kraje se díky tomu nacházejí v nejlepší finanční kondici od vzniku České republiky.
  • Občané Salvadoru nakupují mnohem více bitcoinů než kolik vybírají dolarů
    Občané Salvadoru stále více vyměňují své úspory v USD za BTC. Tento vývoj sdílel na Twitteru prezident Nayib Bukele na základě údajů získaných z interní peněženkové služby Salvadoru, Chivo.
  • Obdarujte svojí něžnější polovičku
    Slaví Vaše něžnější polovička narozeniny a Vy nevíte čím jí obdarovat? Prošel jste už všechny obchody, ale stále váhát...
  • Období levných peněz je u konce. Zvýšení úrokových sazeb zdraží úvěry pro firmy a podnikatele.
    Bankovní rada ČNB plánuje druhé zvýšení úrokových sazeb, což se odrazí na výši tržních sazeb na mezibankovním trhu a následně i ceny úvěrů pro společnosti a podnikatele.
  • Období výhodného spoření se chýlí ke konci
    Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje skrze vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k ukládání volných finančních prostředků u ČNB na úkor jejich nabízení formou dluhových produktů široké veřejnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
reklama
eightcap forex