Sobota 21. prosince 2024 14:46
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024

Pomalejší růst příjmů zrychluje růst deficitu rozpočtu

02.05.2024 18:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V prvních čtyřech měsících stát hospodaří o čtvrtinu lépe než loni, když snížil meziroční schodek o 46,9 mld. Kč. Růst příjmů však zaostává za růstem výdajů, což způsobuje znepokojivý růst podílu plnění plánovaného salda.

Z hlediska příjmů si státní rozpočet v dubnu meziročně polepšil o 10,9 %, když stát získal o 31,7 mld. Kč více na daňových příjmech, více se vybralo i na pojistném (+19,5 mld. Kč). Na příjmech z fondů EU a dalších finančních mechanismů stát získal o +4,5 mld. Kč více. Příjmy z výběru daní v dosavadní části roku rostou rovnoměrným tempem, oproti loňsku se však projevuje růst reálných mezd, který podpořil spotřebu a vedl k meziročnímu nárůstu příjmů z DPH o 3,4 mld. Kč. Výrazně vzrostly i daně příjmů (o 6,4 mld. Kč u právnických osob, o 5,7 mld. Kč u fyzických). Letošní znovuzavedení 0,6% nemocenského pojištění zaměstnanců se opět projevilo meziročně vyšším výběrem pojistného na sociální zabezpečení, a to o 19,5 mld. Kč (+8,8 %). Další vysoký nárůst příjmů ještě zaznamenáváme ze spotřebních a energetických daní, ačkoli v těchto položkách není nárůst zcela přesvědčivý. Celkové příjmy státního rozpočtu zatím dosáhly 591,8 mld. Kč, tedy 30,4 % všech ročních plánovaných příjmů.

Přes silný meziroční růst na příjmové straně, výdaje v současném roce rostly ještě rychlejším tempem, ačkoli meziroční růst činí pouze 1,5 % (11,1 mld. Kč). Nejvýraznější složkou byly sociální dávky, resp. výplaty důchodů (+13,8 mld. Kč), jejichž nárůst je ovlivněn zejména řádnou valorizací ve výši 1,8 %. Mírně vzrostl i objem vyplacených příspěvků na bydlení, podpor v nezaměstnanosti a nemocenské. Snížit výdaje na sociální dávky pomohl pokles u výplat rodičovského příspěvku a pomoci v hmotné nouzi. Celkové kapitálové výdaje jsou meziročně vyšší a z pohledu ročního plnění dosahují již 30,1 %, největší složku tvoří investiční transfery rozpočtům územní úrovně a podnikatelům, které dosáhly již 102 %, resp. 79,1 % plnění. Vyšší výdaje na investice podnikatelům vyvažují běžné transfery, které meziročně klesly o 18,9 mld. Kč a odrážejí pokles dotací v energetice, přičemž se v této oblasti oproti loňskému roku neprojevuje již ani mimořádná pomoc z důvodu růstu cen energií. Meziročně vysoké výdaje na běžné nákupy (nárůst o 24,6 %) jsou stále tvořeny zejména uskutečněnými nákupy víceúčelových letounů F-35 (+3,7 mld. Kč). Celkové výdaje státního rozpočtu prozatím dosahují 745,0 mld. Kč, tedy 33,9 % ročních plánovaných výdajů.


Jelikož výdaje státu dosud rostou rychlejším tempem, než jaké odpovídá schválenému saldu, podíl současného schodku na celoročním (plánovaném) saldu rozpočtu činí již 60,8 %. Očekáváme sice, že ve zbytku roku dojde ke zrychlení růstu příjmů, což bude pomáhat udržet rozpočet v plánovaných mezích, i tak je ale prozatímní výše výdajů vzhledem k příjmům znepokojivá s ohledem na schopnost dodržení schváleného salda 252 mld. Kč.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Polygon spolupracuje s blockchainem Ethereum EIP-1559 na spalování maticových tokenů
    Aktualizace Ethereum EIP-1559 způsobila mimořádný poprask a pozitivně ovlivnila blockchain Polygonu. Výsledkem bylo zrychlené spalování proprietárního tokenu na polygonovém blockchainu Matic a také navázání důvěry mezi stranami.
  • POLYGON stoupá o 15 % díky uvedení na burzu Binance a změně 'tokenomiky'🚀
    Polygon stoupá téměř o 13 % poté, co měnící se Binance uvedl, že přidal své spotové a věčné futures obchodování, což znamená dokončení Polygon 'tokenomics' upgrade a rebranding z MATIC na současný token s názvem POL (2% roční emisní sazba). Obchodníci s kryptoměnami mohou být při sázení na altcoiny „agresivnější“, protože americký Federální rezervní systém je o krok blíže k uvolnění měnové politiky, a to již příští týden (18. září). Trhy dávají 42% šanci na snížení sazeb o 50 bazických bodů, což může podpořit Bitcoin a menší kryptoměny, jako je Polygon, Ethereum nebo Dogecoin. Bitcoin dnes získává 1 % a stoupá do pásma 58 500 USD, zatímco výnosy amerického dolaru a desetiletých dluhopisů klesají.
  • Polygon stoupá o 33 % 📈 Kryptoměny pokračují v masivním odrazu
    Kryptoměna Polygon, která nedávno oznámila uzavření dohody s Meta Platforms, se odrazila ode dna o téměř 32 % poté, co nižší hodnota indexu spotřebitelských cen v USA oslabila americký dolar a podpořila náladu kolem rizikových aktiv:
  • Polygon za posledních 24 hodin vzrostl o 3 %
    Polygon za posledních 24 hodin vzrostl o 3 %, a jak vychází z dat, velryby Ethereum v novém roce nakupují MATIC.
  • Polygon za posledních 6 měsíců přidal 46 milionů adres, překonává širší trh s kryptoměnami
    Síť Polygon (MATIC), řešení ke škálování Ethereum 2, za posledních šest měsíců přidala do své sítě více než 46 milionů nových adres, zatímco cena jejího nativního tokenu, který se používá k placení poplatků za transakce a zabezpečení sítě prostřednictvím staking, překonává ostatní krypto aktiva.
  • Polygon získal v roce 2023 téměř tolik uživatelů jako Ethereum
    Podle analytické společnosti Flipside se oba blockchainy mohou pochlubit více než 15 miliony získaných uživatelů, zatímco Bitcoin se umístil na třetím místě s 10,65 miliony.
  • Pomalejší inflace ČNB od zvyšování sazeb neodradí
    Pokles výroby aut indikuje mírné meziměsíční snížení průmyslové výroby za květen. Ve stejném měsíci naopak díky rozvolňování epidemických opatření počítáme se zrychlenou expanzí maloobchodních tržeb. V případě spotřebitelských cen za červen čekáme po předchozím nečekaně malém zvýšení zrychlení meziměsíčního růstu. Nicméně efekt vyšší srovnávací základny z minulého roku by měl vést k dalšímu snížení meziroční míry inflace nepatrně pod prognózu ČNB. Tu by takový vývoj neměl odradit od záměru pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
  • Pomalejší pokles eura naznačuje klesající vliv měnové politiky, středoevropské měny se shodly na oslabení
    Dolaru pomohlo vyznění včerejšího jednání Fedu, neboť se potvrzují očekávání, že...
  • Pomalejší rozjezd maloobchodu
    Maloobchodním tržbám prospělo dubnové částečné rozvolnění vládních restrikcí, když došlo například k otevření některých obchodů a zrušení zákazu cestování napříč okresy. Maloobchodní tržby vzrostly celkově meziročně o 21 % a bez zahrnutí prodeje aut o 7,5 %. Jelikož meziroční dynamiku zkresluje propad ze začátku pandemie, jsou směrodatnější meziměsíční změny. Oproti březnu se tržby včetně prodejů aut zvýšily po očištění ve stálých cenách o 1,1 %, vyjma aut pak o 0,7 %. Dubnová statistika maloobchodu se stala stejně jako například v případě Německa i některých dalších evropských zemích pro trh mírným zklamáním. Jistou roli v tom sehrála ale výraznější revize předchozích údajů z 6,6 % r/r na 9,2 % r/r.
  • Pomalejší růst mezd snižuje tlak na ČNB
    Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku rostla o 8,6 %, což vzhledem k více jak 16% inflaci odpovídá reálnému poklesu o 6,7 %. Stejný pokles byl původně zaznamenán i v Q4’22, v rámci revize ovšem došlo k zhoršení výsledku na -7,9 %. Vůči našemu odhadu i odhadu trhu klesala v Q1‘23 reálná mzda o něco více, silnější je pokles i proti projekci ČNB. Pro centrální banku tak jde spolu s nižší než očekávanou inflací o další poměrně jasný signál proti zvyšování sazeb.
  • Pomalšie ekonomické oživenie
    V posledných týždňoch sa v médiách objavovali správy o novom kmeni koronavírusu, ktorý bol objavený v Británii a je charakteristický rýchlejšou mierou šírenia. O prítomnosti nového kmeňa už počas minulého týždňa informovalo 33 krajín. Nový kmeň koronavírusu však môže byť nebezpečnejší (nielen pre svetovú ekonomiku), ako doposiaľ známe kmene. Ide totiž o to, že aktuálne zavedené opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu (aj na Slovensku) nemusia byť pri novom kmeni dostatočné.
  • Pomalšie hospodárske oživenie
    Akciové indexy zaznamenali počas minulého týždňa pokles vďaka obavám týkajúcich sa druhej vlny šírenia koronavírusu. V súvislosti s postupným uvoľňovaním blokovacích opatrení (najmä v USA a v Európe) sa zvyšuje počet nových prípadov koronavírusu.
  • Pomalu, ale jistě se Češi osmělují k vyšší spotřebě. Tržby maloobchodu v červenci překonaly očekávání i přes nijak oslnivý vývoj mezd
    Češi v červenci utráceli více, než se čekalo. Tržby maloobchodu narostly výrazněji, než se předpokládalo, jak v porovnání s loňským červencem, tak ve srovnání s letošním červnem, tedy meziměsíčně. Meziročně nárůst činil 4,5 procenta, když se čekal nárůst 3,9 procenta. Meziměsíčně zase šlo o 0,7procentní vzestup, když mnozí analytici mínili, že nebude ani poloviční.
  • Pomalý růst mezd v Británii zatím zůstane největší brzdou signalizace přísnější měnové politiky
    Po včerejších výsledcích inflace dnes Británie zveřejnila dubnové statistiky z pracovního trhu a v tomto případě se zase o tak veselá čísla pro libru nejedná. Začneme ale dobrými zprávami. Počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti rostly v dubnu pouze o 7 tis. což byl lepší výsledek než tržní konsenzus, který počítal s růstem o 12 tis. Dobře je na tom také nezaměstnanost, která zůstává stabilní na velmi nízkých 4,6 %. Britský trh práce je tedy robustní a silný, což ale není nic, co bychom nevěděli už před zveřejněním dnešních výsledků.
  • Pomalý růst mezd vzal vítr z plachet libře, co na to Mark Carney? Analýza EUR/GBP
    Britská libra (GBP) od včera odpoledne výrazně posilovala vůči USD i EUR v naději, že dnes ji podpoří dobrá data ...
  • Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky
    Akcie v Evropě začínají velmi zvolna. Většina hlavních indexů se nachází mírně v plusu, ale najdou se i lehce klesající výjimky. Impulsy zatím nepřicházejí, ale během dne se do hry zapojí výsledky firem jako Coca-Cola nebo United Airlines.
  • Po masivní rally z minulého týdne věříme čínským akciím i nadále
    Tempo růstu čínské ekonomiky je na naše evropské poměry stále vysoce nadprůměrné, když by dle aktuálního analytického konsenzu agentury Bloomberg mělo čínské HDP letos vzrůst o 4,8 % a příští rok o 4,5 %. Na druhou stranu je ovšem také pravda, že se Čína v posledních letech potýká s významnými ekonomickými problémy. Tím největším je pravděpodobně obrovský nárůst dluhu v čínské ekonomice od globální finanční krize v letech 2007 až 2009, který byl daleko výraznější než v USA či eurozóně. Jedním z důsledků enormního nárůstu dluhu v čínské ekonomice byla bublina na trhu rezidenčních nemovitostí, která v poslední letech pomalu ale jistě splaskává.
  • Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima
    Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.
  • Poměr cen zlata a stříbra klesl nejníže od října
    Jestliže páteční Brexit hrál jednoznačně do karet zlatu, tak ceny stříbra si rychle vydobyly zpět ztracené pozice. Uka...
  • Poměr mědi a zlata nám říká, že recese nehrozí
    UKAZATEL RECESE: Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším finančním aktivem, zatímco průmyslové využití mědi je tak široké, že se jí pro její "doktorát" z ekonomie všeobecně přezdívá „Dr. Copper“. Stabilní poměr mědi a zlata (viz graf) je dalším ukazatelem odolnosti vůči růstu, spolu s evropským zvýšením indexu PMI zpět na 50, zpevněním amerického HDP NOWCast za 4. čtvrtletí a znovuotevřením čínské ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new