Sobota 21. prosince 2024 15:56
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Nastroje

Pomalejší inflace ČNB od zvyšování sazeb neodradí

01.07.2021 10:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pokles výroby aut indikuje mírné meziměsíční snížení průmyslové výroby za květen. Ve stejném měsíci naopak díky rozvolňování epidemických opatření počítáme se zrychlenou expanzí maloobchodních tržeb. V případě spotřebitelských cen za červen čekáme po předchozím nečekaně malém zvýšení zrychlení meziměsíčního růstu. Nicméně efekt vyšší srovnávací základny z minulého roku by měl vést k dalšímu snížení meziroční míry inflace nepatrně pod prognózu ČNB. Tu by takový vývoj neměl odradit od záměru pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Průmyslová výroba: Po silných meziměsíčních nárůstech průmyslové výroby v březnu a dubnu, čekáme za květen mírnou korekci. Na tu ukazuje především pokles výroby aut, který úzce souvisí s chybějícími komponentami do výroby. Na druhou stranu zde máme indikace toho, že v jiných sektorech výroba expanduje. Index nákupních manažerů v květnu silně vzrostl, a to včetně subindexu výroby. Rovněž výkon průmyslu v sousedním Polsku, který koreluje s českou produkcí, vykázal v květnu mírný meziměsíční nárůst po sezónním očištění o 0,8 %. V souhrnu se tak domníváme, že průmyslová výroba v ČR v květnu meziměsíčně klesla o 0,9 % (SA). V meziročním vyjádření, kde se stále odráží extrémně nízká, ale již rostoucí srovnávací základna z minulého roku by to znamenalo zpomalení na 34,0 % po předchozích 55,1 %. Letošní květen měl navíc meziroční výhodu v podobě dvou pracovních dnů navíc a po očištění o tyto kalendářní efekty by meziroční tempo činilo 29,0 %.  V dalších měsících efekt nízké srovnávací základny rychle zeslábne, ale přesto je pravděpodobné, že stále uvidíme dvouciferná meziroční tempa růstu průmyslu a jeho celoroční expanze bude v průměru činit kolem 10 %. Další vlna epidemie zůstává stále významným rizikem, nicméně z dnešního pohledu se zdá, že klíčovou bariérou pro rychlejší letošní expanzi průmyslu budou chybějící komponenty, kvůli kterým zejména automobilky vyhlašují odstávky a v řadě případů také podobně jako před pandemií problémy s nedostatkem pracovníků. Poptávka, zdá se, je naopak rostoucí.

Maloobchodní tržby: Rychlé rozvolňování protiepidemických opatření slibuje za měsíc květen silný nárůst maloobchodních tržeb. Kromě faktického nárůstu možností, kde fyzicky nakupovat, hovoří ve prospěch růstu nákupního apetitu výrazné navýšení spotřebitelské důvěry. Expanzi rovněž indikuje další nárůst karetních transakcí, které meziročně povyskočily o silných 25 %. Za květen tak čekáme nárůst tržeb maloobchodu bez zahrnutí prodeje a oprav aut (kam se promítají i nákupy firem) o silných 3,6 % meziměsíčně (SWDA). To by s ohledem již rostoucí srovnávací základnu z minulého roku znamenalo zpomalení na meziroční tempo 2,9 % z předchozích 7,5 %. Nutno dodat, že letošní květen byl pozitivně ovlivněn meziroční kalendářní výhodou dvou pracovních dnů navíc. V případě prodejů aut se efekt rostoucí srovnávací základny rovněž projeví a uvidíme tak zpomalení meziročního dynamiky růstu, ovšem na stále velmi vysoké tempo. S ohledem na růst registrací aut zde čekáme meziměsíční expanzi tržeb o  1,5 % (SWDA). Tomu by odpovídal rychlý meziroční růst 42,1 %. Pro celkový maloobchod se zahrnutím motoristického segmentu čekáme meziroční růst 15,7 %. Pokud se náš odhad vývoje maloobchodních tržeb v květnu naplní, pak by to znamenalo, že se již dostaly na úrovně srovnatelné s obdobím před vypuknutím pandemie v březnu minulého roku. Na nejbližších měsících se pravděpodobně bude dál pozitivně projevovat všeobecné uvolnění ekonomického života a rostoucí spotřebitelská důvěra. Naše dubnová prognóza pro letošek počítala s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut kolem 1 %, ale rychlost odstraňování protipandemických opatření ukazuje, že by to mohlo být spíše 2-3 %.

Spotřebitelské ceny: Vývoj ekonomiky po rozvolnění protiepidemických opatření s sebou stále nese nejistotu ohledně cenového vývoje. Výrazné cenové tlaky jsou nyní patrné především na straně výrobců a to z důvodu nabídkového šoku, který se z části bude postupně přelévat i do konečných cen. V případě spotřebitelských cen počítáme po nečekaně slabém zdražení v průměru o 0,2 % meziměsíčně s opětovným mírným zrychlením cenového růstu na 0,4 %. Důvodem je mírné zdražení potravin, další nárůst cen u čerpacích stanic ale také jádrová inflace. U té s ohledem na rozvolnění opatření zejména ve službách čekáme mírné zrychlení meziměsíčního růstu cen na 0,5 %, což by znamenalo setrvání meziročního tempa jádrové inflace na 3,1 %. Pro celý spotřebitelský koš očekáváme za červen zpomalení meziročního růstu cen na 2,6 % z předchozího tempa 2,9 %. Oproti prognóze ČNB by to znamenalo nižší výsledek o 10bp, což není podstatná odchylka, která by sama o sobě odradila ČNB od dalšího zvyšování úrokových sazeb. Již na dalším zasedání na začátku srpna tak čekáme další zvýšení 2T repo sazby o 25bp na  0,75 % a do konce roku ještě jedno její zvýšení na 1,0 %. Hlavním rizikem je zde vývoj pandemie, nicméně i nejistota cenového vývoje je značná a realita může rozhodnutí bankovní rady také významně ovlivnit. Nicméně z hlediska meziměsíčních změn v naší prognóze dosáhla inflace již svého vrcholu a ve druhé polovině roku by měla brzdit. V meziročním srovnání by do konce roku měla setrvat poblíž současných hodnot ovšem snižovat by se měla jádrová inflace.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Polygon (MATIC) nad 0,75 dolaru navzdory stavu na trhu; Zde je proč?
    V posledních dvou dnech byl kryptotrh nestabilní a cena mnoha altcoinů, včetně Polygonu (MATIC), bojovala o přežití. V předchozích týdnech cena Polygonu (MATIC) překonala bitcoin (BTC).
  • Polygon (MATIC) vzrostl o 19 %
    Podle údajů CoinMarketCap se Polygon aktuálně obchoduje za 1,31 dolarů, což značí nárůst o 5,78 % za posledních 24 hodin a o 19,36 % za posledních sedm dní.
  • Polygon: rozdíly v boji proti změně klimatu
    Nedávná zpráva, že síť MATIC Polygonu se stala uhlíkově neutrální, může dát jejímu tokenu impuls k růstu ceny. Od začátku letošního roku má MATIC, nativní token, problémy. Od dosažení historického maxima 2,92 dolarů v loňském roce 27. prosince se jeho hodnota snížila o přibližně 86,09 %.
  • Polygon se připravuje na nový hard fork pro zvýšení výkonu a škálovatelnosti
    Řešení pro škálování blockchainu Polygon (MATIC) se připravuje na nový hard fork, jehož cílem je zvýšit výkon řetězce a zefektivnit jej.
  • Polygon spolupracuje s blockchainem Ethereum EIP-1559 na spalování maticových tokenů
    Aktualizace Ethereum EIP-1559 způsobila mimořádný poprask a pozitivně ovlivnila blockchain Polygonu. Výsledkem bylo zrychlené spalování proprietárního tokenu na polygonovém blockchainu Matic a také navázání důvěry mezi stranami.
  • POLYGON stoupá o 15 % díky uvedení na burzu Binance a změně 'tokenomiky'🚀
    Polygon stoupá téměř o 13 % poté, co měnící se Binance uvedl, že přidal své spotové a věčné futures obchodování, což znamená dokončení Polygon 'tokenomics' upgrade a rebranding z MATIC na současný token s názvem POL (2% roční emisní sazba). Obchodníci s kryptoměnami mohou být při sázení na altcoiny „agresivnější“, protože americký Federální rezervní systém je o krok blíže k uvolnění měnové politiky, a to již příští týden (18. září). Trhy dávají 42% šanci na snížení sazeb o 50 bazických bodů, což může podpořit Bitcoin a menší kryptoměny, jako je Polygon, Ethereum nebo Dogecoin. Bitcoin dnes získává 1 % a stoupá do pásma 58 500 USD, zatímco výnosy amerického dolaru a desetiletých dluhopisů klesají.
  • Polygon stoupá o 33 % 📈 Kryptoměny pokračují v masivním odrazu
    Kryptoměna Polygon, která nedávno oznámila uzavření dohody s Meta Platforms, se odrazila ode dna o téměř 32 % poté, co nižší hodnota indexu spotřebitelských cen v USA oslabila americký dolar a podpořila náladu kolem rizikových aktiv:
  • Polygon za posledních 24 hodin vzrostl o 3 %
    Polygon za posledních 24 hodin vzrostl o 3 %, a jak vychází z dat, velryby Ethereum v novém roce nakupují MATIC.
  • Polygon za posledních 6 měsíců přidal 46 milionů adres, překonává širší trh s kryptoměnami
    Síť Polygon (MATIC), řešení ke škálování Ethereum 2, za posledních šest měsíců přidala do své sítě více než 46 milionů nových adres, zatímco cena jejího nativního tokenu, který se používá k placení poplatků za transakce a zabezpečení sítě prostřednictvím staking, překonává ostatní krypto aktiva.
  • Polygon získal v roce 2023 téměř tolik uživatelů jako Ethereum
    Podle analytické společnosti Flipside se oba blockchainy mohou pochlubit více než 15 miliony získaných uživatelů, zatímco Bitcoin se umístil na třetím místě s 10,65 miliony.
  • Pomalejší pokles eura naznačuje klesající vliv měnové politiky, středoevropské měny se shodly na oslabení
    Dolaru pomohlo vyznění včerejšího jednání Fedu, neboť se potvrzují očekávání, že...
  • Pomalejší rozjezd maloobchodu
    Maloobchodním tržbám prospělo dubnové částečné rozvolnění vládních restrikcí, když došlo například k otevření některých obchodů a zrušení zákazu cestování napříč okresy. Maloobchodní tržby vzrostly celkově meziročně o 21 % a bez zahrnutí prodeje aut o 7,5 %. Jelikož meziroční dynamiku zkresluje propad ze začátku pandemie, jsou směrodatnější meziměsíční změny. Oproti březnu se tržby včetně prodejů aut zvýšily po očištění ve stálých cenách o 1,1 %, vyjma aut pak o 0,7 %. Dubnová statistika maloobchodu se stala stejně jako například v případě Německa i některých dalších evropských zemích pro trh mírným zklamáním. Jistou roli v tom sehrála ale výraznější revize předchozích údajů z 6,6 % r/r na 9,2 % r/r.
  • Pomalejší růst mezd snižuje tlak na ČNB
    Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku rostla o 8,6 %, což vzhledem k více jak 16% inflaci odpovídá reálnému poklesu o 6,7 %. Stejný pokles byl původně zaznamenán i v Q4’22, v rámci revize ovšem došlo k zhoršení výsledku na -7,9 %. Vůči našemu odhadu i odhadu trhu klesala v Q1‘23 reálná mzda o něco více, silnější je pokles i proti projekci ČNB. Pro centrální banku tak jde spolu s nižší než očekávanou inflací o další poměrně jasný signál proti zvyšování sazeb.
  • Pomalejší růst příjmů zrychluje růst deficitu rozpočtu
    V prvních čtyřech měsících stát hospodaří o čtvrtinu lépe než loni, když snížil meziroční schodek o 46,9 mld. Kč. Růst příjmů však zaostává za růstem výdajů, což způsobuje znepokojivý růst podílu plnění plánovaného salda.
  • Pomalšie ekonomické oživenie
    V posledných týždňoch sa v médiách objavovali správy o novom kmeni koronavírusu, ktorý bol objavený v Británii a je charakteristický rýchlejšou mierou šírenia. O prítomnosti nového kmeňa už počas minulého týždňa informovalo 33 krajín. Nový kmeň koronavírusu však môže byť nebezpečnejší (nielen pre svetovú ekonomiku), ako doposiaľ známe kmene. Ide totiž o to, že aktuálne zavedené opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu (aj na Slovensku) nemusia byť pri novom kmeni dostatočné.
  • Pomalšie hospodárske oživenie
    Akciové indexy zaznamenali počas minulého týždňa pokles vďaka obavám týkajúcich sa druhej vlny šírenia koronavírusu. V súvislosti s postupným uvoľňovaním blokovacích opatrení (najmä v USA a v Európe) sa zvyšuje počet nových prípadov koronavírusu.
  • Pomalu, ale jistě se Češi osmělují k vyšší spotřebě. Tržby maloobchodu v červenci překonaly očekávání i přes nijak oslnivý vývoj mezd
    Češi v červenci utráceli více, než se čekalo. Tržby maloobchodu narostly výrazněji, než se předpokládalo, jak v porovnání s loňským červencem, tak ve srovnání s letošním červnem, tedy meziměsíčně. Meziročně nárůst činil 4,5 procenta, když se čekal nárůst 3,9 procenta. Meziměsíčně zase šlo o 0,7procentní vzestup, když mnozí analytici mínili, že nebude ani poloviční.
  • Pomalý růst mezd v Británii zatím zůstane největší brzdou signalizace přísnější měnové politiky
    Po včerejších výsledcích inflace dnes Británie zveřejnila dubnové statistiky z pracovního trhu a v tomto případě se zase o tak veselá čísla pro libru nejedná. Začneme ale dobrými zprávami. Počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti rostly v dubnu pouze o 7 tis. což byl lepší výsledek než tržní konsenzus, který počítal s růstem o 12 tis. Dobře je na tom také nezaměstnanost, která zůstává stabilní na velmi nízkých 4,6 %. Britský trh práce je tedy robustní a silný, což ale není nic, co bychom nevěděli už před zveřejněním dnešních výsledků.
  • Pomalý růst mezd vzal vítr z plachet libře, co na to Mark Carney? Analýza EUR/GBP
    Britská libra (GBP) od včera odpoledne výrazně posilovala vůči USD i EUR v naději, že dnes ji podpoří dobrá data ...
  • Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky
    Akcie v Evropě začínají velmi zvolna. Většina hlavních indexů se nachází mírně v plusu, ale najdou se i lehce klesající výjimky. Impulsy zatím nepřicházejí, ale během dne se do hry zapojí výsledky firem jako Coca-Cola nebo United Airlines.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje