Středa 18. prosince 2024 08:49
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Naše revize amerického růstu – lepší dříve, nežli později

06.02.2024 09:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Sotva nový rok 2024 odkrojil jeden měsíc a už jsme nuceni přepsat odhad amerického růstu. Poslední série amerických čísel byla totiž natolik silná, že nám ani nic jiného nezbývá. Pozitivní revize růstu přitom činíme raději dříve nežli později, neboť při bližším zkoumání americké ekonomiky jsme dospěli k názoru, že ve hře je více pozitivních střednědobých faktorů, které ani přísná měnová politika Fedu nemusí přetlačit. Naopak, v momentě, kdy Fed vycítí, že poptávka ochabuje, bude na straně centrální banky velká palebná síla, která by měla zabránit jakémukoli tvrdšímu přistání. Co se tedy v americké ekonomice strukturálně změnilo, že zřejmě došlo k významnému navýšení jejího potenciálu? Za prvé jde o pozitivní šok do produktivity v podobě objevu umělé inteligence. Těžko se to samozřejmě měří, ale minulý týden zveřejněná data o produktivitě (mašíruje vzhůru) a jednotkových pracovních nákladech (několik kvartálů v řadě stagnují) jsou signálem, že nejen na mikroúrovni, ale i makroúrovni se děje něco pozitivního. Za druhé je podivuhodné, že navzdory daleko rychlejší americké poptávce v porovnání s ostatními zeměmi nedochází ke zhoršování vnější bilance. Ta se naopak dokonce mírně vylepšuje. Podezřelých této pozitivní změny je hned několik, ale k těm hlavním patří energetický sektor (masivní vývoz LNG a propad dovozů ropy prakticky na nulu), vývozy zbraní a digitálních služeb. To dohromady znamená, že citlivost dovozů na růst americké domácí poptávky se snížila, což je nepochybně pozitivní strukturální změna, která umožní operovat na vyšší růstové hladině. A konečně za třetí je dalším pozitivním nabídkovým faktorem až překvapivě silná aktivita v zahraničí narozené části populace na americkém trhu práce. Právě díky této části populace, jež do USA migrovala, lze v současné době udržet trh práce ve stavu, kdy nedochází k dalšímu přehřívání. Výsledkem jsou pak nepochybně nižší mzdově-inflační tlaky (než za jinak stejných okolností). Náš revidovaný pohled na americkou ekonomiku, který je nepochybně optimističtější, má nicméně i své implikace pro odhady tržních proměnných. Nemáme sice zapotřebí výrazněji revidovat výhled pro nominální dolarové úrokové sazby, avšak náš nový makro scénář implicitně znamená, že ekonomika bude schopna při klesající inflaci fungovat s vyšší hladinou reálných úrokových sazeb déle (než jinde). Výsledkem pak musí být i revize střednědobého forexového výhledu ve prospěch USD.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nástup Aleše Michla na post guvernéra ČNB
    Nástup Aleše Michla na post guvernéra ČNB kurz české koruny nijak zvlášť neovlivní. Aktuálně je kurz 24,75 Kč za euro, což je způsobeno prodejem devizových rezerv ČNB na této úrovni. ČNB tak uměle drží kurz pod hranicí 24,75. Tato situace se může nástupem nové bankovní rady změnit, pokud by prodej devizových rezerv zrušila. Zatím není známo, jakým směrem se nová rada bude ubírat - odhaduje se, že zaujme spíše holubičí rétoriku.
  • Nástup dolaru a další růst akcií
    Po včerejším slušném růstu si evropské akcie připisují další velmi pěkné zisky. Zisky hlavních indexů na kontinentě činí kolem 1,5 procenta, zatímco londýnský FTSE 100, dohánějící včerejší absenci, přidává přes dvě procenta. Navíc to vypadá, že se k Evropě přidá také Amerika, kde futures zatím přidávají více než procento. 
  • Nastupuje finanční krize?
    V poslední době vzniká na trhu amerických dluhopisů situace, která pro ně není úplně obvyklá. Došlo totiž k otočení spreadu mezi výnosem desetiletého a dvouletého dluhopisu do záporných hodnot. Graf níže dokazuje, že daná situace není výjimečná, ale opakuje se za posledních 20 let už potřetí. Vidět jsme ji zatím mohli v roce 2000 a 2007. Oba tyto roky byly pro trhy významné, neboť předznamenaly větší krize.
  • Na světové trhy se vrací optimismus. Přehled vývoje USD, NZD a AUD
    Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o inflaci v USA za leden. V současné době se jedná o klíčový parametr, který trhy vyhodnocují, protože právě tempo růstu inflace bude s největší pravděpodobností určovat rychlost, jakou Fed zvýší sazby.
  • Na světových trzích roste napětí z jednání mezi USA a Kanadou
    Evropské trhy dnes poprvé od počátku týdne ztrácejí. Hlavní index Stoxx 600 oslabuje o 0,3 %. Nedaří se téměř všem sektorům s výjimkou toho energetického, který se pohybuje na kladné nule. Největší ztrátu zaznamenávají telekomunikační společnosti (-1,7 %). Důvodem poklesu evropských trhů je globální napětí ohledně probíhajícího jednání mezi Spojenými státy a Kanadou. Investoři vyčkávají, jak jednání dopadnou a co z nich vyplyne pro světovou ekonomiku.
  • Na S&P 500 sa schyľuje k zatvoreniu krátkodobého trojuholníka (TA, H4)
    Na americkom akciovom indexe S&P 500 (US.500) sa z krátkodobého pohľadu vytvoril zaujímavý trojuholník (resp. dva trojuholníky). Jeho zužovanie v posledných dňoch zrejme taktiež prispelo k nižšej volatilite. Dva trojuholníky som písal z toho dôvodu, že technicky vývoj v poslednom mesiaci zdola ohraničujú dve čiary – tá dlhšia je prítomná od krátkodobého minima 12.9, tá druhá má svoj počiatok o niekoľko dní neskôr.
  • Naše demokracie se musí konečně začít bránit útokům autoritářských států
    V USA se hodně hovoří o vlivu Ruska na průběh a výsledky prezidentských voleb. V EU se zase vrcholní zástupci jednotlivých členských zemí minulý měsíc sešli, aby diskutovali o tom, jak se Moskva snaží ovlivnit liberální demokracie svou propagandou a dezinformacemi. Jeden z evropských diplomatů poukazoval na to, že Unie nemá v této oblasti žádný centralizovaný přístup a bezpečnostní služby jednotlivých zemí spolupracují nedostatečným způsobem. Tento diplomat má pravdu.
  • Naše ekonomika je závislá na dluhových steroidech
    „Je zřejmé, že sen o obnově ekonomiky ve tvaru V se rozplynul jako pára nad hrncem. Naše hospodářství se bude na úroveň před příchodem pandemie vracet delší dobu, než jsme si původně přáli. Navíc v průběhu koronavirové krize došlo ke skokovému růstu zadlužení České republiky a ekonomiku začala poškozovat vysoká míra inflace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Naše ekonomika může skončit ve stagflaci
    „O tom, že letošní rok bude spojen s vysokou inflací, nikdo nepochybuje. Otázkou však je, jak se bude vyvíjet růst naší ekonomiky. Dobré výsledky z prvního čtvrtletí se budou v následujících čtvrtletích zhoršovat, což může vést až do stagflace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Naše ekonomika utrpěla obří šok. Lze ho srovnat s malou válkou
    „Koronavirová krize zcela vykolejila naše hospodářství. Z rostoucí ekonomiky se stala chřadnoucí. Zároveň došlo ke skokovému růstu zadlužení země. Tyto následky jsou srovnatelné s dopady menší války,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Naše „zelenání“ zaplatí naše děti, i s úroky
    Z hlediska evropské energetiky válka na Ukrajině v roce 2022 jenom uspíšila proces, který měl přijít tak jako tak. Zdražila fosilní paliva. Inflace, která v důsledku toho panuje, měla nastat i bez války. Jen by byla rozprostřena do delšího časového úseku. Ač se to zatím příliš nezdá, válka tak vlastně odhaluje, že zelená agenda EU je zatím prakticky neuskutečnitelná, stejně jako Green Deal.
  • Naši mobilní operátoři se řadí v rámci Evropy mezi ty nejziskovější
    Čeští operátoři O2, T-Mobile a Vodafone se řadí mezi operátory s nejvyšším ziskem v Evropě. Deník Hospodářské noviny srovnal klíčové finanční ukazatele jmenovaných tří českých a 13 dalších evropských operátorů, kteří nabízí své akcie na burze z volně dostupných hospodářských výsledků.
  • Našlapuje EURUSD směrem dolů nebo ne??
    Jestliže vyjde včerejší nastíněná varianta u akciových trhů, které naznačují spíše signály poklesu a bude nadále fu...
  • Náš tip na vzestup Alibaby se vyplácí
    Čínský internetový kolos plánuje utratit 7,2 miliardy dolarů za původní audiovizuální díla. V budoucnosti se strhne velký boj o původní filmy, seriály a další pořady. Novým výrazným konkurentem Netflixu, Hulu či Amazonu se stane sekce internetového obchodu Alibaba, která doposud figurovala jako investor, nebo lokální distributor a podílela se pouze na několika filmových projektech. V nadcházejících třech letech má Alibaba v plánu investovat do zábavního obsahu 50 miliard jüanů. Tímto krokem se čínský internetový kolos zařazuje do první světové ligy zábavního průmyslu.
  • Na tenkém ledě
    Česká ekonomika bude pokračovat v udržitelném růstu: Zatímco v loňském roce ekonomika přidávala díky vysokým investicím, letos nás čeká mnohem vyváženější růstová struktura. Pnutí na trhu práce přetrvá a bude i nadále vytvářet cenové tlaky, které udrží inflaci po celý rok nad 2% cílem ČNB.
  • Na Tesle jde do tuhého. Jednoletá pravděpodobnost bankrotu se přehoupla přes 17 %
    Když začátkem srpna Elon Musk oznámil, že bude chtít Teslu stáhnout z burzy za 420 dolarů a že má investora, který mu zajistí financování, vylétly akcie TSLA nad 380 dolarů, kde se naposledy pohybovaly v polovině loňského září. Pár týdnu na to je ale vše jinak a tak trochu při starém. Tesla na burze po rozhodnutí boardu zůstane, akcie se vrací na 300 dolarů a jediné co je nové, je že Muska za možnou manipulaci s cenou akcií možná bude vyšetřovat SEC.
  • NATGAS klesá na třítýdenní minimum
    Ceny zemního plynu v USA (NATGAS) pokračují v poklesu a dnes klesly o další 3 %. NATGAS klesl pod minimum ze 17. června 2024 a dostal se na nejnižší úroveň od 6. června 2024, což je téměř třítýdenní minimum. Americké předpovědi počasí naznačují, že vlna veder, které USA právě čelí, by měla v příštích 8-14 dnech ustoupit směrem na východ. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrných teplot klesá, ačkoli zůstává vysoká a ukazuje na více než 50 % šanci ve většině klíčového regionu Středozápadu. Na západním pobřeží je však v příštích 8-14 dnech méně než 50% pravděpodobnost nadprůměrných teplot.
  • NATGAS klesá navzdory předpovědím ochlazení
    Poslední teplotní předpovědi v USA naznačují, že nás čeká mírně chladnější období, což by teoreticky mělo přispět ke zvýšení cen plynu. Nicméně, jak můžeme vidět z dnešní seance, NATGAS se obchoduje pod čarou. V jednu chvíli ztráty dosahovaly až 6 %, v současnosti se omezily na zhruba 4 %.
  • NATGAS klesá navzdory vysoké spotřebě
    Ceny zemního plynu v USA v posledních dnech výrazně klesají. NATGAS klesl pod 5 USD za MMBTu a nyní testuje klíčovou dlouhodobou vzestupnou trendovou linii. Pokud by se prodejcům podařilo stlačit cenu pod tuto překážku, nemůžeme vyloučit návrat zpět k cenovému rozpětí, které bylo obvyklé pro období 2016-2021 - 2,00-3,00 USD za MMBTu.
  • NATGAS klesá o téměř 2,5 % 📉
    Futures kontrakty na zemní plyn Henry Hub v USA (NATGAS) dnes ztrácejí více než 2 % a propadají se pod 2,5 USD za MMBtu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy