Pondělí 18. listopadu 2024 01:13
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
CapXmaster

Horší situace na americkém trhu práce povzbudí rizikový apetit a globálně oslabí dolar

02.01.2024 12:38  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Globální trhy se dnes otevírají, byť ne zcela. Burzy v Evropě a USA obnovily provoz, zatímco ostatní oblasti mají stále volno.

Když se podíváme na celkovou dynamiku, investoři by mohli pokračovat v býčím momentu, které jsme zaznamenali na konci uplynulého roku. Hlavním důvodem tohoto trendu bude očekávané snižování úrokových sazeb Fedu a dalších světových centrálních bank.

Směr trhu ovlivní i nadcházející ekonomická data, zvlášť ta, která se týkají amerického trhu práce. Zpráva ADP o počtu nových pracovních míst, která podle prognóz v prosinci vzrostla z listopadových 103 000 na na 113 000, by mohla vyvolat pokles dolaru, protože tyto hodnoty zůstávají velmi nízké a pracovní trh potřebuje stabilní číslo nad 200 000. Stejně tak, i když můžeme zaznamenat mírný pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti z 218 000 na 215 000, celkový počet zůstává vyšší než 200 000.

Pozornost budou poutat i oficiální data amerického ministerstva práce, která ukážou změny v prosincové zaměstnanosti, počet nových pracovních míst, průměrnou délku pracovního týdne a průměrnou hodinovou mzdu. Počet nových pracovních míst by mohl klesnout z 199 000 na 163 000. Míra nezaměstnanosti by mohla mírně vzrůst z 3,7 % na 3,8 %, zatímco průměrná délka pracovního týdne by mohla zůstat na 34,4 hodinách. Hodinová mzda by mohla klesnout z 0,4 % na 0,3 %.

Horší situace na trhu práce bude zřetelným signálem pro nákup rizikových aktiv a oslabení dolaru. Fed může tuto zprávu interpretovat jako dobrý důvod k tomu, aby v prvním čtvrtletí roku 2024 začal snižovat úrokové sazby.

Prognózy na dnešní den:

analytics6593e87558bb0.jpg

analytics6593e86e4ee5f.jpg

EUR/USD:

Pár našel podporu na úrovni 1,1000. Horší situace na americkém trhu práce a pravděpodobný nárůst inflace v eurozóně by mohly být důvodem k růstu až na úroveň 1,1130.

GBP/USD

Pár se obchodoval na úrovni 1,2700. Slábnoucí dolar kvůli chmurnému obrazu z amerického trhu práce může vyvolat růst až na úroveň 1,2825.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Horší data z amerického trhu práce zase tak špatná nejsou. Dolar nemá důvod slábnout
    Spojené státy dnes zveřejnily výsledky z amerického trhu práce a i když nově příchozí data na první pohled vypadají trochu děsivě, nic hrozného se neděje. V USA vzniklo podle vládních statistik (NFP) minulý měsíc pouze 98 tis. pracovních míst, což je výrazně méně než s čím počítal většinový konsenzus, který doufal ve výsledek kolem 180 tis. Čísla však nejsou zdaleka tak hrozná naředíme-li je výsledky, které přicházely z USA v předchozích dvou měsících. Během těch totiž NFP dokázaly pokaždé výrazně překvapit, takže se tříměsíční průměr nově vytvořených pracovních míst pohybuje na velmi slušných 178 tis. To je naprosto očekávávaný výsledek v situaci, kdy se ekonomice daří.
  • Horší data z trhu práce v USA překonala lepší z trhu bydlení a index PMI z výroby, Kanada zklamala
    Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl v mezitýdenním srovnání o 28 000 na 326 000. Předchozí vý...
  • Horšie dáta z Číny poslali zlato na 14 mesačné maximá
    Minulý týždeň bol viac pozitívny pre akciové trhy ako tento týždeň, keďže tento týždeň trhy nezaznamenali výraznejší pohyb. Niektoré správy, ktoré boli dnes ráno zverejnené však naznačujú, že budúci týždeň by mohli trhy otvoriť nižšie.
  • Horší ekonomická data dostala evropské akcie pod tlak
    Po nadprůměrně volatilním týdnů přichází na jeho konci výprodej, který dostává ocenění evropského indexu DAX na otevírací cenu začátku týdne. Důvodem nervozity jsou ekonomická data PMI z eurozóny, která dopadla ve většině případů hůře, než se očekávalo a trochu zchladila optimismus, který na trzích panoval. Prodloužené lockdowny si zatím vybírají daň na měkkých ekonomických datech, které předpovídají delší ekonomické zotavení.
  • Horší maloobchodní tržby oslabily dolar
    Uplynulý týden přinesl další oslabení amerického dolaru. Po klidném začátku týdne, kdy se v USA slavil Kolumbův den a trhy tak byly zavřené...
  • Horší než očekávané předpovědi srazily akcie Lowe's dolů 💡
    Akcie společnosti Lowe's (LOW.US) před zahájením dnešní seance na Wall Street ztrácejí téměř 3 % po zveřejnění výsledků za 4. čtvrtletí 2023. Ačkoli výsledky za toto období dopadly lépe, než se očekávalo, samotný výhled počítá s nižším než očekávaným ziskem na akcii a výraznějším poklesem srovnatelných tržeb. Společnost sděluje, že spotřebitelská poptávka po jejích produktech zůstává utlumená a že proces obnovy dynamiky bude nějakou dobu trvat.
  • Horší než očekávané údaje o PMI z Německa, lepší z Francie
    Jsme po zveřejnění klíčových údajů o indexech PMI z Francie a Německa. Údaje z Francie překvapily pozitivně, ale přesto indexy zůstávají pod hranicí 50 bodů, zatímco v případě Německa si mírně polepšily služby, ale u indexu PMI pro zpracovatelský průmysl vidíme silný propad směrem dolů.
  • Horší než za covidu, hned nadvakrát. Vláda má nyní historicky rekordní schodek rozpočtu, ale současně také důchodového účtu
    Vládě se nedaří plnit státní rozpočet, jak si předsevzala. Za prvních pět měsíců roku činí jeho schodek 271,4 miliardy korun. V nominálním vyjádření jde o historicky rekordní schodek za pět měsíců roku, který předčí i deficity příslušných měsíců, tedy ledna až května, covidových let 2020 nebo 2021.
  • Horší průmysl ukazuje na pomalejší HDP
    Po lepším dubnovém výsledku nás průmysl v dubnu opět lehce zklamal. Sezónně neočištěný průmysl poklesl meziročně o 3,2 % (naše očekávání -1,4 %). Když přidáme k horšímu výkonu výroby i nepřesvědčivé výsledky podnikatelských nálad (PMI) a slabé nové objednávky, zdá se, že reálné exporty i investice mohou minimálně ve druhém kvartále zaostat za našimi očekáváními.
  • Horší rating euru sílu nesebral, pozice hájí i koruna
    Krok avizovaný od července se dostavil - Moody´s snížila rating Španělsku na Aa1 z Aaa kv...
  • Horší výhled pro růst, spekulace o inflaci pokračují. Trhy dnes nemají jasný směr
    Během dnešního obchodování se o více než 5 procent zvedla cena uhlí, ale jinak na hlavních trzích těžko hledáme nějaký zásadní pohyb či společnou myšlenku. Akcie jsou vesměs dole, ale nijak výrazně. Americké indexy se nacházejí pod nulou jen těsně, evropské odepisují v případě těch hlavních 0,3-0,6 pct. Najdou se však i některé zelené výjimky, jako v Itálii či Španělsku.
  • Horší výhlídky pro stavební sektor ve Velké Británii
    Ve Velké Británii byl zveřejněn index nákupních manažerů (PMI) za sektor stavebnictví. Výhled pro britské stavebn...
  • Horúca zima na európskom trhu s ropu
    Prvý deň nového obchodného týždňa sa začal pomerne nervózne. Trh očakával report Trojky z Grécka. Dočkal sa správy, v ktorej sa v súvislosti s gréckymi verejnými financiami skloňovali slová ako „katastrofa“. Toľko k implementácii gréckych úsporných opatrení. Podobne, depozity ECB pozastavili svoju klesajúcu trajektóriu a vyšvihli sa opäť nad ?500 mld. Banky tak dali najavo, že je im bližšie teplo ECB a istý výnos 0.25% ako by mal úverovať potápajúcu sa ekonomiku. Trh však stále nechce uveriť, že by situácia bola až taká zlá. Na reči Merkózyho o tom, ako blízko je dohoda, ako Grécko musí ostať v eurozóne, že nemá inú možnosť ako sa dohodnúť trhy reagovali pozastavením rastu. Grécki zákonodarcovia sú tiež veľmi blízko dohody – o znižovaní platov o 20% resp. obmedzení možnosti poberať dôchodok popri plate. Takže ak si to zhrnieme – všetci sa niekam blížia a sú už veľmi blízko a čoraz bližšie až to celé vyzerá tak, že sa nikam nepohli a čím väčšia je bezradnosť, tým silnejšie reči a istejšie vyjadrenia počúvame. Problémom sú tiež vyjadrenia, že Portugalsko sa určite nechystá reštruktualizovať svoj dlh. Ak by to totiž nehrozilo, nemuseli by to vyvracať. A vyjadrenia dlžníkov, ktorí ubezpečujú, že nepotrebujú pomoc, sa už stali folklórom krízy spoločnej dlhovej meny.
  • “Hořčíkový hladomor” - další pohroma, které čelí automobilky. Ojetiny může zdražit nad cenu zcela nového vozu
    Automobilky čelí celosvětově dalšímu závažnému problému. Vedle kritického nedostatku čipů, který zastavil výrobu například ve Škodě Auto, čelí rostoucím potížím se zajištěním dodávek hořčíku. Hořčík je přitom zcela nepostradatelná součást každého auta. Bez něj si prakticky nelze představit výrobu hliníkových slitin a plátů, které dělají auto autem, neboť jsou obsaženy v kdejaké součásti vozu, od volantu, přes nádrž na pohonné hmoty až po motor.
  • Hořká pilulka pro libru: Británie aktivuje proces vystoupení z EU do března 2017
    Theresa Mayová, nová britská premiérka, konečně načrtla trhům cestovní mapu k brexitu. Vyšla tak do velké míry vstříc tlaku evropských politiků, kteří chtěli, aby Británie co nejdříve vyložila na stůl karty a začala jednat. Theresa Mayová chce tedy nakonec jednat až překvapivě rychle. Článek 50 (startující oficiální 2leté jednání o brexitu) chce aktivovat nejpozději do března 2017 a vystoupit z Unie pak logicky plánuje v roce 2019. Navíc se zdá, že startovací pozicí ve vyjednáváních bude tzv. “tvrdý brexit? - prioritou Mayové podle posledních slov bude převzít plnou kontrolu nad migrační politikou a tím pádem pravděpodobně do velké míry obětovat dnešní volný přístup na jednotný evropský trh. I když ve hře je velice mnoho neznámých a pozice se mohou během jednání měnit, scénáře rychlého “tvrdého brexitu? se řada britských podniků obává. I když se podnikatelské nálady v Británii po prvotním šoku z výsledku referenda rychle oklepaly (tento týden dostaneme první zářijové odhady), může je rychlý start tvrdých jednání o brexitu (uprostřed francouzské předvolební kampaně) zase pokazit. To bezesporu nejsou nijak příznivé zprávy pro libru.
  • Hořké polknutí: Náklady na výrobu piva stouply za dva roky o 62 % a předpovídají ‚‚inflaci nápojů‘‘
    Podle vůbec prvního Indexu piva, sociální investiční platformy eToro, vzrostly náklady na komodity potřebné k výrobě, balení a přepravě piva za poslední dva roky o 62 %.
  • Hořký kalich potupy. Německé automobilky v Číně drtivě prohrávají, začínají se objevovat úvahy, že je bude muset sanovat německá vláda
    Bloomberg dnes podává zdrcující obraz skomírání německých automobilek v Číně (viz obrázek níže). Zůstávají v prachu zvířeném tamními značkami, jako je Nio, které jim technologicky ujely. V Číně už dnes synonymem luxusního vozu není BMW nebo Mercedes, ale třeba právě Nio.
  • Hořký obchod s cukrem
    České cukrovarnictví má historii, která sahá do 18. století. K prudkému rozvoji však došlo až po roce 1806, kdy Napoleon vyhlásil kontinentální blokádu. Ta výrazným způsobem omezila mezinárodní obchod se zahraničím a vedla k nedostatku cukru na evropském trhu. V důsledku tohoto vývoje došlo k rozvoji pěstování cukrové řepy. Nejlépe se této plodině dařilo na území českých zemí, kde koncem 19. století sídlila produkce více než čtyř pětin výroby cukru v rámci celé rakousko-uherské monarchie.
  • Hospodárske oživenie spomaľuje
    Svetová ekonomika čelí pomalšiemu hospodárskemu oživeniu, ako sa očakávalo. Predstihové indikátory, medzi ktoré patrí napríklad, spotreba elektrickej energie v jednotlivých krajinách, či údaje týkajúce sa mobility obyvateľstva naznačujú, že ekonomická aktivita v mnohých rozvinutých krajinách sa dostala začiatkom roka do útlmu.
  • Hospodaření rozpočtu v září zlepšila záloha na WFT
    Stát do konce září hospodařil s deficitem ve výši 180,7 mld. CZK. Meziměsíčně se tedy deficit státního rozpočtu počtvrté v řadě zmírnil. Výraznou měrou se na tom v září podepsala první záloha na tzv. windfall tax (WFT). V předchozích měsících zase hospodaření státu zlepšovaly hlavně příjmy EU. V meziročním srovnání byl zářijový deficit v kumulaci od začátku roku menší o 90,2 mld. CZK.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy