Středa 18. prosince 2024 09:27
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Po oslabení ropy se pozornost upírá k nadcházející schůzce kartelu OPEC

20.11.2023 14:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nečekané zpomalení americké inflace počátkem týdne znovu zvýšilo sázky na to, že Fed přestane zvyšovat sazby, a tak světové akciové trhy pookřály a vzrostla všeobecná chuť k riziku, ale ani to ceny ropy nezachránilo a začal nový výprodej. Podle odhadů agentury IEA i kartelu OPEC sice současné poptávkové vyhlídky vypadají dobře, ale fondy sledují momentum a dál prodávají, takže v nejbližší době nelze vyloučit riziko dalšího oslabení. Možná by ale měli obchodníci zvážit i riziko další akce zemí OPEC i producentů mimo kartel, kteří budou chtít po schůzce 26. listopadu zvýšit ceny.

Týdenní informace z COT: Dlouhé pozice v ropě klesají; poptávka po zemědělských plodinách

Hlavní body

  • Ropa nereagovala na zlepšení nálad po zveřejnění CPI, které se projevilo na ostatních trzích, a znovu se propadá.
  • IEA i OPEC mluví o robustním růstu poptávky, ale ceny tlačí dolů soustavný výprodej ze strany fondů.
  • Obchodníci by se měli zamyslet nad rizikem další akce na podporu cen, protože OPEC se schází už 26. listopadu.

Nečekané zpomalení americké inflace počátkem týdne znovu zvýšilo sázky na to, že už Fed přestane zvyšovat sazby, takže světové akciové trhy pookřály a vzrostla všeobecná chuť k riziku, ale ani to ceny ropy nezachránilo a začal nový výprodej. Vyhlídky na snížení nákladů financování, které prospěje odvětvím náročným na likviditu, přinesly výrazné posílení některých na růstu závisejících komodit, ale ropy se to netýká. Z toho je patrné současné rozvolnění podmínek.

Ropa se v poslední době řídí spíš krátkodobými poptávkovými výhledy, které podle trhu s futures vykazují známky oslabení. Zejména v případě WTI, kde se spread mezi promptní dodávkou a dodávkou za tři měsíce poprvé od července vrátil do stavu contango zhruba 0,2 USD/barel. Koncem září, kdy vrcholily obavy z nedostatečné nabídky po omezení saúdské i ruské produkce, přitom dosáhl backwardace 6,2 USD/barel. Také v případě ropy Brent si tříměsíční spread zahrává s contangem. Ze zhruba 5,7 USD/barel už se propadl na 0,3 USD/barel.

Význam všech událostí, které ve třetím čtvrtletí vyhnaly cenu vzhůru, však rychle vyprchal. Omezení produkce ze strany Ruska, ale i Saúdské Arábie mělo na trhy jen omezený vliv. Od konce června do konce září se v reakci na omezení saúdské produkce zvedla cena ropy Brent přibližně o třetinu. OPEC se snažil vyšroubovat ceny a odhadoval nabídkový deficit na zhruba 3 miliony barelů denně. Od té doby se ale snížily poptávkové výhledy, což způsobilo silnou prodejní reakci u spekulantů, které tento vývoj zastihl s velkými dlouhými pozicemi a s nejmenší hrubou krátkou pozicí za posledních 12 let.

Podle nejnovějších dat COT (Commitment Of Traders) komise CFTC (Commodity Futures Trading Commission) a ICE Exchange Europe za týden končící 7. listopadem pokračuje výprodej ropy ze strany hedgeových fondů už třetí týden a celkové čisté dlouhé pozice v ropě WTI a Brent se propadly na čtyřměsíční minimum 312 tisíc kontraktů. To je od září, kdy kvůli saúdským produkčním omezením vrcholily obavy nedostatečné nabídky, propad o 44 %. Pak ovšem nastoupily obavy o výši poptávky.


Měsíční zprávy z ropných trhů od kartelu OPEC a agentury IEA byly v tomto týdnu poměrně nejednoznačné, ale celkově platí, že obě organizace svou předpověď růstu světové poptávky na tento rok zvýšily. Vycházejí přitom z upřesněných, vyšších odhadů poptávky za 2. pololetí v USA i v zemích mimo OECD. Obě organizace také znovu upravily svůj odhad čínské poptávky za 3. čtvrtletí letošního roku. IEA počítá s ročním růstem zhruba 1,8 milionu barelů za den. U dodávek ropy ze zemí mimo OPEC zvýšily všechny tři organizace odhadovaný růst nabídky za rok 2023 na základě vyšších předpovědí z USA a Brazílie. V případě ruských dodávek se však údaje výrazně liší. OPEC předpovídá ve 4. čtvrtletí jejich propad na 9,6 tisíc barelů za den, zatímco EIA a IEA je očekávají zhruba o tisíc barelů za den vyšší. Za předpokladu, že bude OPEC po zbytek roku držet svou produkci na stejné úrovni jako v říjnu, bude globální nabídkový deficit v tomto čtvrtletí činit zhruba 1 až 3 tisíce barelů denně, což pro růst cen rozhodně stačí.


Kvůli aktuálnímu oslabení způsobenému náladami na trhu teď nebyla prognózám nabídkových deficitů věnována velká pozornost. Obchodníci dál upravují své pozice tak, aby zohlednili současné negativní momentum. Zatím poslední oslabení přišlo, když EIA v nejnovější dvoutýdenní zprávě oznámila zvýšení amerických zásob o 17,5 milionu barelů a v distribučním centru WTI v Cushingu přibylo 3,5 milionu barelů. Ve stejném období však klesly celkové zásoby benzínu (-7,9 milionu barelů), destilátů, jako jsou nafta a topný olej (-4,7 milionu), a leteckého benzínu (-3,8 milionu) celkem o 16,4 milionu barelů. To znamená nárůst poptávky po benzínu na 9 tisíc barelů za den, což je pro toto roční období nejvyšší hladina od roku 2021, a navíc lze počítat s růstem poptávky rafinérií, kterým končí údržba. Minulý týden totiž míra využití amerických rafinérií poprvé po čtyřech týdnech stoupla na 86,1 %, což je sice méně než 92,9 % ve stejném období loňského roku, ale rostoucí poptávka rafinérií snižuje zásoby ropy a nakonec pomůže trhu vytvořit záchrannou síť.


Ropa WTI se v současnosti pohybuje v pásmu od 75 do 80 USD. Poslední oslabení způsobil výprodej poté, co se ani nedávnému obratu na trzích nepodařilo dostat ceny do bezpečnějších oblastí nad 80 USD. Vzhledem k již zmíněnému tlaku na prodej ze strany fondů zaměřených na momentum, nelze v nejbližší době vyloučit ani riziko dalšího oslabení, ale na druhou stranu by měli obchodníci zvážit možné riziko další akce na podporu cen ze strany zemí OPEC i producentů mimo kartel po schůzce 26. listopadu.


Zdroj: Saxo

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou
    Série propadů na akciích a dluhopisech se dnes dopoledne přerušuje. Klíčové evropské indexy rostou kolem půl procenta, přičemž už trochu slevily z denních maxim. Přes procento v plusu jsou však stále americké futures. Zároveň klesají výnosy dluhopisů, především v zámoří. Libra si na páru s dolarem připisuje přes procento a koriguje tak mohutný propad z předchozích dní. Podobně se části ztrát zbavují i britské dluhopisy. Eurodolar pouze drží pozice.
  • Po nejlepším týdnu za poslední rok dolar v pondělí opět klesal
    Minulý týden americký dolar zaznamenal nejlepší týden za posledních patnáct měsíců, když výrazně posílil vůči euru. V ...
  • Po nižším maximu je ve hře medvědí vzor stříbra
    Stříbro se před otevřením amerického trhu obchoduje přibližně na ceně 23,50–23,40 USD. Z technického hlediska zůstává trend ve střednědobém horizontu býčí, protože cena od září vytváří vyšší maxima a vyšší minima. Nedávno jsme hovořili o určitých varovných medvědích signálech na stříbře, protože cena prorazila pod vzestupnou trendovou linii a RSI nám poskytl signály medvědí divergence. Nižší maximum v grafu stříbra je známkou slabosti. Pokud po něm bude následovat nové nižší minimum pod úrovní 23,06 USD, bude tím potvrzen medvědí trend a naším prvním cílem bude cílová úroveň extenze 100 % na ceně 22,63 USD. Poblíž této úrovně nalezneme i Fibonacciho retracement 23,6 % celého růstu. Pokud bude tato zóna supportu proražena, měli bychom očekávat pohyb stříbra ještě níž k ceně 21,80–21,70 USD, kde najdeme Fibonacciho retracement 38 % a cíl Fibonacciho extenze 161,8 %. Tento scénář bude platný, dokud cena bude pod úrovní 24,06 USD.
  • Po nových automobilech neštěkne ani pes
    „Lidé mají negativní očekávání ohledně budoucnosti. Proto odkládají dražší nákupy a omezují spotřebu. Jednou z největších obětí tohoto chování je automobilový průmysl, který za duben hlásí nejvýraznější propad poptávky v historii měření,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ponuka etherea na burzách klesá na 11,8 %
    Podľa aktuálnych údajov IntoTheBlock zaznamenalo ethereum počas posledných 7 dní odliv z búrzv, keďže držitelia sa rozhodli svoje pozície radšej držať, než ich predávať, čo môže byť pre trh silný pozitívny signál.
  • Po odeznění hurikánu Sandy obracejí komoditní trhy pozornost k americkým volbám
    Ole Hansen, Head of Commodity Strategy, Saxo Bank - Finanční a komoditní trhy se budou v následujících týdne...
  • Po odstoupení USA od dohody s Íránem stoupaly akcie i ropa
    Po tom, co Donald Trump včera ohlásil, že USA odstoupí od jaderné dohody s Íránem, rostly během dnešního obchodování e...
  • Po opatrném úvodu akcie navyšují zisky, optimismu pomohla i data
    Odpolední data z USA byla příjemným překvapením - index ISM z výrobního sektoru se zlepšil tak, že se po pěti měsících vrátil nad 50, tedy do pásma ukazujícího růst. Spolu s tím jsme mohli sledovat zvýraznění růstu akciových trhů, další vzestup výnosů a posílení dolaru.
  • Po optimismu přichází konsolidace. Trhy dnes čekají data z USA a vystoupení šéfa Fedu, které se jim nemusí líbit
    Německo dodalo další slabá čísla z průmyslu. Po průmyslových objednávkách vykázala za červenec propad také výroba. Klíčové odvětví tak znovu odkazuje na možnost, že německá ekonomika už zamířila do recese. Data mohou přispívat k dnešnímu ochlazení nálady na hlavních trzích. Přisuzujeme jim však pouze malý vliv. Trhy se i bez nich potřebují konsolidovat po vlně optimismu, která včera smetla dluhopisy a akcie poslala nahoru.
  • Po Orrovom prejave sa na Novom Zélande znížili očakávania pre ďalšie zníženia úrokových sadzieb
    Deň po zasadaní rezervnej banky Nového Zélandu, ktorá ponechala sadzby nezmenené, predniesol guvernér Adrian Orr dosť drsný prejav, ktorým podporil kivi. Po prvé, Orr zdôraznil, že centrálna banka bola spokojná s výsledkom posledného zníženia sadzieb o 50 bázických bodov v auguste. Všimol si, že od tej doby sa úrokové sadzby plošne znižovali, keďže retailové banky poskytovali podnikom a spotrebiteľom nižšie úrokové sadzby. Zároveň klesol aj výmenný kurz a ekonomika pracovala na sa zotavovala vplyvom nižšieho výmenného kurzu. Podľa neho úrokové sadzby zostanú dlhodobo nízke a krajina by mala využiť toto priaznivé prostredie. Orr nakoniec navrhol, že krajina je v dobrej pozícii, aby využila príležitosti a zvládla výzvy spojené s globálnym prostredím s nízkymi úrokovými mierami. Nový Zéland mal na konci roku 2018 dokonale vyrovnaný rozpočet, čo krajine umožnilo prevziať nový dlh. V reakcii na jeho pripomienky, trhová pravdepodobnosť ďalšieho menového uvoľňovania v nasledujúcom roku ustúpila a následne došlo k posilneniu NZD.
  • Po osmi nárůstech za sebou dnes pražská burza klesla o 0,24 procenta
    Po osmi nárůstech za sebou dnes pražská burza klesla. Index PX se snížil o 0,24 procenta na 1381,88 bodu. Téměř dvě procenta ztratily akcie Komerční banky, která dnes zveřejnila výsledky za letošní tři čtvrtletí. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes pokračovala v posilování k euru i dolaru.
  • Po oznámení finanční pomoci Irsku akcie porostou
    Evropské akciové indexy otevřou v pondělí výše. Důvodem jsou zisky indexu S&P 500 v závěru pátečního ...
  • Po oznámení výsledků Q4 získávají karty Visa a Mastercard trakci
    Obří debetní a kreditní karty Visa a Mastercard včera oznámily své výsledky za Q4, které překonaly očekávání trhu. Společnost Visa zaznamenala nárůst zisku na akcii i jejích příjmů a dosáhla zisku na akcii a výnosu o 1,42 USD na 5,69 miliardy USD, ve srovnání s 1,28 USD na akcii a výnosy o 5,53 miliardy USD, jak očekávali analytici.
  • Po Palladiu míří vzhůru i lithium
    Lithium-iontové baterie jsou pro svět elektromobilů a moderní energetiky momentálně nepostradatelné. Atraktivita tohoto kovu roste a pozornost investorů se čím dál tím více soustřeďuje tímto směrem, podobně jako je to v případě palladia. Jenže zásoby lithia jsou omezené a poptávka roste. Kromě baterií do elektrických aut, se kov navíc využívá i do smartphonů, tabletů, či spotřební elektroniky.
  • Po pandemii covidu lidé více umírají, hlavně ve vyspělých zemích typu Německa či Kanady, špatně je na tom i Česko. V zemích typu Ruska či Bulharska úmrtnost naopak nadměrná není
    Mezinárodní odborná obec řeší znepokojivý rébus. V celé řadě zemí jsou lidé od pandemie covidu nemocnější a mnohde také registrují trvaleji zvýšenou úmrtnost. Neobvykle vysokou úroveň nadměrné úmrtnosti přitom vykazují země, které jsou jinak vyzdvihovány pro své úspěšné zvládnutí covidové pandemie, jako je Německo, Kanada, Japonsko či Singapur, uvádí Institute for Health Metrics and Evaluation, jenž sídlí v americkém Seattlu. Z jeho dat cituje agentura Bloomberg.
  • Po pandemii Čechy zachvátí nevídaná nákupní mánie, utratí až 200 miliard korun, odhaduje centrální banka. Hrozí tedy také silná inflace
    Češi už rok, od propuknutí pandemie a uzavření ekonomiky, hromadí na svých účtech velké peníze. Střední třída v ČR má podle odhadu České národní banky nyní v úsporách o zhruba o 120 miliard korun více, než by měla za situace bez covidové pandemie.
  • Po pandemii přichází další pohroma. Trump opět vyhrožuje obchodní válkou
    „To nejhorší, co by mohlo svět po pandemii koronaviru potkat, je propuknutí obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Současný vývoj nám však bohužel naznačuje, že právě touto cestou se svět vydává,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po pandemii v Česku udeří velká inflace, až desetiprocentní, varují experti mezinárodní poradenské společnosti. České restaurace chystají zdražení až o dvacet procent
    Češi si musí po pandemii připravit na tak rychlé znehodnocování svých úspor, na jaké absolutně nejsou zvyklí. Podle expertů poradenské společnosti PwC může spotřebitelská inflace v ČR vystoupat až na deset procent. Takové tempo růstu cen Češi naposledy pocítili v létě roku 1998. Celá jedna generace tak vůbec nemá s takovým růstem cen zkušenost.
  • Po pátečním pádu další ztráty nepřicházejí, euro se stabilizuje
    Spekulace o snížení ratingů v eurozóně v pátek stáhly euro dolů, eurodolar kles...
  • Po pěti dnech růstu dnes pražská burza nepatrně klesla
    Pražská burza po pěti dnech růstu dnes nepatrně klesla. Index PX se snížil o 0,04 procenta na 1343,69 bodu. Ztrácely akcie bank, téměř čtyři procenta naopak přidaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna se vrátila k posilování vůči euru, proti dolaru mírně oslabila.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex