Neděle 22. prosince 2024 06:49
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Ceny v průmyslu inflaci nepřiživují

16.11.2023 10:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny průmyslových výrobců v meziměsíčním srovnání poklesly v říjnu o jednu desetinu a meziročně stouply pouze o 0,2 %, což je lepší výsledek, než který predikoval trh včetně nás. Ceny v zemědělství tentokrát meziměsíčně vzrostly o 4,2 %, ale meziročně dál padají ač pomalejším tempem než v předchozích měsících. Oproti říjnu loňského roku poklesly o téměř 10 %, kdy za tímto poklesem stojí téměř rovnoměrně rostlinná (-10,0 %) i živočišná (-9,4 %) výroba. Zpomalování růstu cen potravin by tak mělo i nadále pokračovat, což se zároveň bude projevovat na nižší inflaci. V případě cen stavebních prací došlo opět k meziměsíčnímu nárůstu o 0,2 % a v meziročním o 3,6 %. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,3 % a meziročně o 5,3 %.

I nadále pokračuje zvolňování cenových tlaků na straně nabídky, které pozorujeme od jara letošního roku. Především kvůli slabé poptávce jsou firmy schopné uspokojit potřeby svých zákazníků z dříve nahromaděných zásob, proto výroba firem ve většině odvětví klesá. Z toho dále vyplývá, že firmy redukují své náklady a nekupují tak v takovém množství vstupy, což se projevuje i na jejich nižších cenách a konsekvenčně i do konečných cen. Firmy navíc ve vyšší míře přistupují k slevovým nabídkám, aby dokázaly své zboží prodat. Nižší zájem o výrobky se alespoň projevuje ve zlepšení v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, ač nelze vyloučit dočasné výpadky tak, jako tomu bylo v případě automobilového průmyslu během léta.


Z pohledu jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců klesly zejména ceny koksu a rafinovaných produktů. Ceny u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se snížily o 0,4 % a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,8 %. Rovněž došlo k poklesu potravinářských výrobků (o 0,7 %). Naopak se zvýšily ceny chemických látek a chemických přípravků o 4,7 % a ropy a zemního plynu o 3,6 %. Dále o 0,5 % stouply ceny černého, hnědého uhlí a lignitu a rovněž motorových vozidel.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny v Česku rostou opět rychleji, než se čekalo – skoro nejrychleji v EU. Zdražují vejce i uzeniny, alkohol i tabák
    Inflace v Česku v červenci zrychlila, meziročně vykázala tempo 3,4 procenta. Trh většinově očekával pokles tempa růstu cenové hladiny, a to k úrovni 3,1 procenta.
  • Ceny v Česku začínají padat, a to nečekaně výrazně. Z měsíce na měsíc ceny výrazněji klesaly naposledy před 14 lety
    Zářijová inflace nečekaně zpomalila. A to ze srpnové meziroční úrovně 3,3 procenta na hodnotu 3,2 procenta. Analytici přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s jejím zrychlením až na 3,5 procenta. Zářijová inflace poměrně výrazně zaostala také za prognózou České národní banky, která pro devátý měsíc v roce počítala s tempem růstu hladiny spotřebitelských cen ve výši dokonce 3,6 procenta. Meziměsíčně došlo k cenovému poklesu, který je navíc nejvýraznější od loňského září, když čítá 0,6 procenta. Výrazněji než letos v září a než v loni v září meziměsíčně ceny klesaly naposledy před 14 lety, v roce 2006.
  • Ceny v ČR v srpnu opět mírně klesly
    Ceny v srpnu meziročně vzrostly o 2,5 %. Důvodem je hlavně zdražování potravin a pohonných hmot. Ve srovnání s červencem ceny klesly o 0,1 % a zlevnila především zelenina. Koruna přestala posilovat a centrální banka podle ekonomů bude inflaci ještě letos mírnit opakovaným zvýšením úrokových sazeb. Ceny v ČR v srpnu oproti předchozímu měsíci tedy mírně klesly. V meziročním srovnání se inflace držela stejně jako v červenci na 2,5 %. Analytici ale předpokládali, že inflace v srpnu zrychlí na 2,6 % stejně jako centrální banka.
  • Ceny ve stavebnictví dál rostou, v zemědělství výrazně klesají
    „Na realitním trhu můžeme být svědky zajímavé situace. Ceny domů se zahradami v okolí větších měst zřejmě porostou na ceně, ale hotely a byty určené na krátkodobé pronájmy v centrech měst na ceně zřejmě ztratí. Cenové pohyby jsou vyvolávány nepříjemnými restrikcemi proti koronaviru, častějšími možnostmi práce na home office i absencí zahraničních turistů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ceny většiny komodit díky vzácným kovům rostly
    Většina komodit v uplynulém týdnu posílila. To se týkalo hlavně sektoru vzácných kovů, kde se z velmi výrazných zisků těšily zlato a stříbro. Tyto kovy...
  • Ceny ve výrobní sféře v prosinci zrychlily
    Meziroční růst cen průmyslových výrobců v prosinci zrychlil na 2,1 %, v meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v prosinci zvýšily o 0,1 %. V obou případech tak byl jejich růst o desetinu vyšší než očekávání trhu. Stejně jako v předchozích měsících k tomuto růstu přispívají zejména ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 8,8 %, značně se zvyšovaly i ceny v oblasti potravinářství (o 4,2 %). Vyšší ceny ropy na světových trzích pak vymazaly propad cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, který jsme pozorovali v předešlých měsících.
  • Ceny v primárních okruzích rostou
    Únor byl nejenom ve znamení zhoršující se pandemické situace a utahování lockdownu, ale i zvyšování cen v primárních okruzích. Oproti lednu rostly významně ceny zemědělských výrobců (o 1,7 % m/m), průmyslových producentů (+0,7 %), tržních služeb pro podniky (+0,7 %) a nepatrně i u stavebních prací (+0,1 %).
  • Ceny v primárních okruzích rozhodně nerostou
    Zatímco vývoj spotřebitelských cen centrální banku netěší, inflace se nachází nad tolerančním pásmem a její jádrová složka byla v červnu dokonce nejvyšší v historii časové řady, ceny v produkční sféře již indikují desinflační tendence. Cenová dynamika u průmyslových výrobců skončila pod tržním očekáváním, když ceny poklesly o 0,3 % oproti loňskému červnu. Meziročně nižší byly i ceny zemědělských producentů (o 4,4 %). Naopak meziroční růst zůstává realitou u cen stavebních prací (+4,3 %) a v tržních službách pro podniky (2,1 %). Data potvrzují náš předpoklad zpomalení spotřebitelské inflace ve druhé polovině roku směrem k inflačnímu cíli centrální banky.
  • Ceny v průmyslové výrobě v ČR rostou nejrychleji od vzniku samostatné republiky v roce 1993. ČNB bude muset opět výrazně utáhnout šrouby
    Ceny v tuzemské průmyslové výrobě rostou historicky rekordním tempem. Průmyslová výroba zdražila v listopadu meziročně o 13,5 procenta, tedy nejvýrazněji od ledna 1992.
  • Ceny v průmyslu brzdí růst, čeká nás další zpomalení
    Meziročně vzrostly ceny v průmyslu o 20,1 %, tedy pomaleji než v listopadu, kdy ceny meziročně vzrostly ještě o 21,3 %. Zdá se přitom, že v průmyslu už máme vrchol inflace za sebou a že nyní už jen doznívá růst cen z předešlých měsíců. To je vidět zejména v energiích a potravinách. Ceny elektřiny a plynu se zvýšily o 53,5 % a ceny potravinářských výrobků o 25,5 %. Pokud bychom tedy počítali ceny průmyslových výrobců bez energií, dostali bychom se k růstu jen o 13,5 %. To ukazuje, jak podstatný je růste cen energií pro cenovou hladinu v ekonomice.
  • Ceny v průmyslu i zemědělství klesají
    „Vývoj cen průmyslových výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice. V lednu ceny v průmyslu klesly poprvé od listopadu 2020 a klesající trend byl potvrzen i v únoru, kdy byly ceny meziročně nižší o 0,9 %. Vliv na to má mimo jiné utlumená poptávka po průmyslové produkci, s níž se výrobci musí vyrovnat. Hodnota nových průmyslových zakázek se podle posledních dostupných údajů v lednu meziročně snížila o 2,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 2,5 % a domácí klesly o 3,1 %.
  • Ceny v průmyslu klesají
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v listopadu oproti říjnu klesly o 0,5 % a jejich předchozí meziroční nepatrný růst se opět stočil do záporu, kde se nacházel po většinu roku. Meziroční pokles v listopadu činil 0,1 %, zatímco trh počítal v mediánu s růstem 0,5 % a náš odhad činil 0,6 %.
  • Ceny v průmyslu klesly
    Výrobní ceny v říjnu klesly na 8 % meziročně oproti revidovaným 8,4 % v září. Trhy očekávaly pokles na 8,3 % meziročně. Rovněž jádrový index cen v průmyslu klesl na 6,7 % meziročně oproti 7,2 %. Trhy očekávaly stagnaci na zářijových hodnotách.
  • Ceny v průmyslu klesly
    Index cen v průmyslu v srpnu klesl na 8,7 % meziročně oproti 9,8 % v červenci. Trhy očekávaly pokles na 8,8 % meziročně.
  • Ceny v průmyslu klesly
    Výrobní ceny v listopadu klesly na 7,4 % meziročně oproti revidovaným 8,1 % v říjnu, přičemž trhy očekávaly pokles na 7,2 % meziročně. Jádrový index cen v průmyslu klesl v listopadu na 6,2 % meziročně oproti revidovaným 6,8 % v říjnu. Trhy očekávaly pokles na 5,9 % meziročně.
  • Ceny v průmyslu letos poprvé klesly
    Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině roku cenový vývoj analytiky překvapoval svou razancí, letní měsíce již znamenaly změnu, od června ceny v průmyslu končí pod tržním konsensem.
  • Ceny v průmyslu mírně klesly
    Výrobní ceny v září klesly na 8,5 % meziročně oproti 8,7 % v srpnu. Trhy očekávaly pokles 8,4 % meziročně.
  • Ceny v průmyslu mírně nad očekáváním trhu
    Ceny průmyslových výrobců v meziměsíčním srovnání vzrostly ve srovnání s letošním lednem o 0,5 %, oproti únoru minulého roku jsou nižší o 0,9 %. Meziroční číslo představuje nižší pokles, než očekávala naše i tržní prognóza. Ceny zemědělských výrobců stejně jako v lednu stouply meziměsíčně o 0,7 %, ale meziročně klesly o 18,7 % a trend poklesu cen na začátku potravního řetězce tak trvá již deset měsíců.
  • Ceny v průmyslu nadále klesaly, v oblasti služeb naproti tomu pokračoval svižný cenový růst
    Tuzemské ceny průmyslových výrobců se v dubnu meziměsíčně snížily v průměru o 1,2 % po březnovém poklesu o 1,0 %. To bylo v souladu s naší prognózou (-1,1 % m/m), avšak výrazně pod tržním konsensem (-0,2 % m/m). Ve výsledku tak došlo k dalšímu výraznému zmírnění meziročního růstu průmyslových cen, a to z 10,2 % na 6,4 %. Mimo samotného meziměsíčního poklesu cen nadále působil i vliv vysoké statistické základny z loňského roku.
  • Ceny v průmyslu neklesají tak rychle, jak se čekalo. ČNB přesto sníží úrokové sazby „jen“ o 0,5 procentního bodu
    Ceny průmyslových výrobců letos v únorů klesaly pomaleji, než se čekalo. Meziročně vykázaly pokles o 0,9 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů pokles o 1,3 procenta. Meziměsíčně byla dynamika ale naopak silnější, než se čekalo, když ceny narostly o 0,5 procenta, namísto očekávaných 0,3 procenta. Každopádně deflační nebo naopak inflační tlaky v oblasti průmyslových cen nejsou natolik výrazné, aby měly vůbec potenciál vést jednotlivé bankovní radní k úvaze o přehodnocení postoje ve věci dalšího nastavení základních úrokových sazeb. Ty tak na zasedání tento týden ČNB nejspíše sníží „pouze“ o 0,5 procenta, a nikoli o výraznou 0,75 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding