Sobota 21. prosince 2024 03:15
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader

Ekonomický kalendář: Průmyslová výroba a spotřebitelská nálada v USA

15.09.2023 09:48  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Důležitá makrodata v Číně dopadla lépe, než se očekávalo
  • Trhy čekají na údaje o průmyslové výrobě, Michiganský index a inflační očekávání z USA
  • Indexy v Evropě otevřou výše po silné seanci v Asii a včerejších ziscích na Wall Street

Dnešnímu kalendáři dominují údaje ze Spojených států, protože kromě konečných údajů o inflaci z Itálie a Francie a obchodní bilance eurozóny nejsou naplánovány žádné významné údaje. Pokud se naopak podíváme na údaje z USA, trhy budou věnovat pozornost zejména údajům z výroby, které zahájí regionální benchmark newyorského Fedu, a michiganskému indexu, který doplní údaje o inflačních očekáváních.

Slabší údaje by mohly zvýšit tlak na Fed, který bude příští týden rozhodovat o úrokových sazbách. V základním scénáři trhy očekávají ještě jedno zvýšení sazeb v USA, ale oceňují ho s mnohem vyšší pravděpodobností v listopadu než v září. Zdá se, že silné údaje by měly trhy potěšit a potvrdit sílu ekonomiky (a tím i potenciální výkonnost firem) - navzdory utahování cyklu Federálního rezervního systému. Inflace v USA (i když na straně ropy existuje riziko) výrazně poklesla a zdá se, že je méně zakořeněná než v eurozóně. 

Kalendář dne

04:00 - Makroekonomické údaje z Číny

  • Míra nezaměstnanosti: 5,2 % oproti prognóze 5,3 % a předchozím 5,3 %.
  • Investice ve městech: 3,2 % oproti prognóze 3,3 % a předchozím 3,4 %.
  • Průmyslová výroba: 4,5 % oproti prognóze 3,9 % a předchozím 3,7 %.
  • Maloobchodní tržby: 4,6 % vs. 3 % prognóza vs. 2,5 % dříve

08:45 - Francie - Inflace CPI

  • Index spotřebitelských cen y/y: 4,8 % vs. 4,8 % prognóza vs. 4,8 % dříve
  • CPI m/m: 1 % prognóza vs. 1 % předchozí hodnota
  • HICP: 5,7 % prognóza vs. 5,7 % předchozí hodnota
  • HICP m/m: 1,1 % prognóza vs. 1,1 % dříve

10:00 - Itálie - inflace CPI

  • CPI y/y: 5,5 % předchozí
  • CPI m/m: 0,4 % dříve
  • HICP: 5,5 % prognóza vs. 5,5 % předchozí
  • HICP m/m: 0,2 % dříve

14:30 - Regionální index newyorského Fedu. Prognóza: Předpověď: -10 vs. -19 dříve

  • Dovozní ceny. Prognóza: 0,3 % oproti předchozím 0,4 %.
  • Vývozní ceny. Prognóza: 0,4 % oproti předchozím 0,7 %.

15:15 - Průmyslová výroba USA m/m. Prognóza: (-0,23 % r/r).

  • Průmyslová produkce. Prognóza: Předpověď: 0,1 % vs. 0,5 % dříve

16:00 - Index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity (prelim). 69 vs. 69,5 dříve

  • Index očekávání. Prognóza: 65 vs. 65,5
  • Index současných podmínek. Prognóza: 74,8 vs. 75,7
  • Pětiletá inflační očekávání. Prognóza: 3 % oproti předchozím 3 %.
  • Jednoletá inflační očekávání. Prognóza: 3,5 % oproti předchozím 3,5

20:00 - Počet ropných plošin v USA (Baker Hughes) Předchozí: 513

Projevy centrálních bankéřů

08:45 ECB Villeroy
11:45 ECB Lagardeová

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Projevy bankéřů z ECB a Fedu
    Dnes otevírají indexy v Evropě mírně níže. Německý DAX klesá o 0,4 % na 16 290 bodů. Ráno v 8:00 se již investoři seznámili s německými údaji o indexu cen výrobců za květen, které dopadly pod očekávání.
  • Ekonomický kalendář: Projevy centrálních bankéřů a hospodářské výsledky Tesla
    Evropské indexy otevřely mírně do negativního teritoria. Asijská seance byla smíšená, nicméně se závěrem se situace zhoršovala. Bitcoin otestoval historická maxima během asijské seance, nicméně cena brzy klesla. Drahé kovy, ropa a průmyslové kovy klesly.
  • Ekonomický kalendář: Projevy centrálních bankéřů v centru pozornosti
    Dnes neexistuje jediná makro publikace, která by na světových trzích vzbudila zvláštní pozornost. Po včerejších projevech členů Fedu, které byly přijaty holubičím tónem - výnosy amerických dluhopisů klesly, protože vzrostla očekávání, že na listopadovém zasedání Federálního rezervního systému dojde k pozastavení cyklu zvyšování úrokových sazeb. Dnes bude mít trh příležitost vyslechnout si názory dalších tří členů Fedu a v jejich vyjádřeních bude pravděpodobně hledat známky potvrzení včerejšího vyznění. Navíc ve 14 hodin vystoupí Christine Lagardeová, jejíž vyjádření bude rovněž bedlivě sledováno, protože trh se téměř přesvědčil, že ECB již sazby nezvýší a cyklus uhasila. Jakýkoli náznak, že zvýšení sazeb na zasedání je stále vysoce pravděpodobné, by mohl euro krátkodobě potenciálně posílit, i když evropské měně rozhodně nepomáhá slabší ekonomika, která je na restriktivní měnovou politiku citlivější.
  • Ekonomický kalendář: Projevy centrálních bankéřů v centru pozornosti🎙️
    Dnešní makroekonomický kalendář je poměrně chudý. Nejsou naplánovány žádné významné ekonomické zprávy, které by mohly ovlivnit globální trhy. Uslyšíme však projevy tří představitelů FOMC - Barra, Cooka a Bowmana.
  • Ekonomický kalendář: Projevy centrálních bankéřů v pozadí
    Čínské akcie, alespoň prozatím, neztrácejí naději na nové balíčky ekonomických stimulů. Nicméně optimismus a prudké zisky od minulého týdne poněkud zpomalily. Na sobotní tiskové konferenci Čína uvedla jen málo podrobností o nových stimulech pro ekonomiku, což bylo mírným zklamáním. Přesto finanční regulátor uvedl, že sníží náklady na financování malých a středních podniků. Prozatím však indexy v pevninské Číně posilují, zatímco Hang Seng mírně ztrácí.
  • Ekonomický kalendář:Projevy členů Fedu, Disney výsledky
    Futures na evropské indexy ukazují na vyšší otevření evropské seance. Asijské akciové trhy byly ve středu smíšené, když investoři hodnotili poslední poznámky předsedy Fedu Jerome Powella, kde řekl, že bude pravděpodobně zapotřebí další zvýšení sazeb, pokud trh práce zůstane silný, ale tvrdí, že dezinflace začala. Podíváme-li se na ekonomický kalendář na den dopředu, vidíme, že nejsou naplánovány téměř žádné zprávy. Projevy centrálních bankéřů dnes vypadají jako nejpravděpodobnější zdroj volatility. Nejvíce očekávaný projev zazní od Williamse z Fedu (15:15 ) a Wallera (19:45). Obchodníci s energiemi se zaměří na zprávu EIA v 16:30. V neposlední řadě se dnes řada amerických společností chystá reportovat výsledky, přičemž nejvýznamnějšími jsou Disney a Uber.
  • Ekonomický kalendář: Projevy členů Fedu, sekundární data z USA
    Futures trhy dnes poukazují na nižší otevření evropské seance, zatímco investoři strávili poslední minutes FOMC, které naznačovaly potřebu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby klesla inflace, ale neposkytly konkrétní vodítko pro budoucí postup.
  • Ekonomický kalendář: Projevy členů FOMC a zprávy o maloobchodních tržbách
    Dnešní ekonomický kalendář obsahuje několik zajímavých publikací. Ačkoli z USA nepřicházejí žádné významné makroekonomické zprávy, investoři budou mít přístup ke klíčovým údajům za další země, především evropské.
  • Ekonomický kalendář: Projevy představitelů FOMC a zápis z jednání Fedu v centru pozornosti📃
    Pro investory, kteří se zajímají o evropský trh, je dnešní ekonomický kalendář poměrně chudý.Odpoledne se však investoři na americkém trhu dočkají několika zajímavých zpráv, včetně zápisu z posledního zasedání FOMC a projevů představitelů Fedu.
  • Ekonomický kalendář: Projevy šéfů Fedu a BoE
    Evropské akciové indexy jsou nastaveny na mírně vyšší otevření dnešní seance. Futures na DAX se aktuálně obchodují přibližně 40 bodů nad včerejším close. Členové ECB zaujali další jestřábí tón vůči zvýšení sazeb, díky čemuž se EUR stalo nejvýkonnější měnou G10. EURUSD se poprvé za týden blíží 1,09.
  • Ekonomický kalendář: Průmyslová výroba v USA a NY Fed v centru pozornosti trhu
    Dnešní seance není plná příliš významných ekonomických údajů. Revize inflace ve Francii se ukázala být vyšší, než se předpokládalo, a dalšími důležitými údaji budou pouze data z amerického trhu, kde se ve 14:30 dozvíme dovozní a vývozní ceny a regionální index newyorského Fedu. Poté se obchodníci zaměří na průmyslovou výrobu a spotřebitelský sentiment podle Michiganské univerzity a také na inflační očekávání, která by u meziroční inflace měla vykázat mírný nárůst.
  • Ekonomický kalendář: průmyslová výroba v USA, zahájení bydlení a konečné údaje o inflaci v eurozóně
    Pokračující euforie na akciových trzích ve Státech se nepřenáší ve stejném měřítku na další trhy, ačkoli asijské indexy zastavily třídenní sestupnou sérii a Hang Seng dokázal druhý den probíhajícího pléna vedení Komunistické strany Číny mírně vzrůst. . Nálada v Evropě zůstává znatelně slabší než na druhé straně Atlantiku. Zprávy o možném vzestupu „republikánských jestřábů“ včetně J.D. Vence do vedoucích pozic v potenciální Trumpově administrativě se rozšířily a naznačují možný nárůst geopolitických rizik na starém kontinentu.
  • Ekonomický kalendář: Průzkumy z Evropy a Spojených států
    Futures na evropské indexy se před otevřením hotovostní seance obchodují mírně níže. To přichází po poměrně nevýrazné asijské seanci, během níž indexy z Jižní Koreje a Číny silně poklesly a ostatní regionální indexy se obchodovaly beze změny. USD byl v průběhu asijského obchodování jedním z nejvýkonnějších indexů G10, ale s blížícím se začátkem evropské seance začal zisky vracet. To umožnilo drahým kovům nabrat dech a zlatu vystoupat zpět nad hranici 1 980 USD.
  • Ekonomický kalendář: Průzkum ze sektoru služeb z USA
    Navzdory spíše pozitivní asijské seanci futures trhy dnes ukazují na mírně nižší otevření evropské seance. Ropa se drží včerejších zisků, zatímco drahé kovy těží ze slabšího USD. AUD oslabuje navzdory zvýšení sazeb o 50 bazických bodů ze strany RBA. Kryptoměny rostou s Ethereem o 4 % výše.
  • Ekonomický kalendář: první odhady PMI a zápis z jednání ECB v centru pozornosti
    Futures na evropské indexy naznačují víceméně beze změny otevření hotovostní seance na starém kontinentu. Stalo se tak po včerejším optimistickém obchodování na Wall Street a po dnešní spíše optimistické asijsko-pacifické seanci. Trhy jsou i nadále ovlivněny včerejším holubičím zasedáním FOMC na pozadí jinak nevýrazného toku zpráv.
  • Ekonomický kalendář: předběžné údaje o PMI ve službách a výrobě 🔎
    Dnešní den je poněkud zajímavý vzhledem k brzkému zveřejnění údajů o PMI před blížícími se svátky na konci prosince. Tato úprava harmonogramu vyplývá především z dostupnosti respondentů a pracovních rozvrhů osob, které údaje sestavují a analyzují. Očekává se, že PMI většiny zemí bude lepší než minulý měsíc. Vzhledem k brzkému zveřejnění však mohou být meziměsíční změny i změny oproti konečným publikacím za prosinec, které budou zveřejněny začátkem ledna, mírně nižší.
  • Ekonomický kalendář: předběžné zprávy o PMI za květen 🧭
    Dnešní makroekonomický kalendář obsahuje několik zajímavých publikací. Nejdůležitější z nich budou zveřejnění PMI pro sektor služeb a zpracovatelský průmysl, následovat budou údaje z amerického trhu práce a prodeje nových domů.
  • Ekonomický kalendář: předběžné zprávy o PMI z Evropy a USA 📃
    Dnešní makroekonomický kalendář obsahuje několik zajímavých položek.Investoři se dozvědí především předběžné zprávy PMI za říjen z evropských zemí a USA.Dále budou zveřejněny týdenní údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA a údaje o prodejích nových domů v USA.
  • Ekonomický kalendář: Před námi je rozhodnutí Norges bank, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a průzkum ve Filadelfii!
    Ve čtvrtek, předposlední den týdne, kontrakty naznačují nižší otevření hotovostní seance v Evropě po druhém dni výrazného poklesu na Wall Street. Index DAX se kótuje o 0,10 % níže.
  • Ekonomický kalendář: Před námi jsou druhořadá data z Evropy a USA, rozhodnutí RBA
    Futures na evropské indexy se obchodují bez větších změn ve srovnání s pátečními závěrečnými úrovněmi v hotovosti. Pozornost se dnes ráno soustředí na zlato a jeho prudký nárůst při zahájení nočního obchodování. Zlato se vyšplhalo na denní intradenní maximum poblíž 2 140 USD za unci, než všechny tyto zisky smazalo. Ropa se obchoduje o 1 % níže a prohlubuje tak pokles z minulého týdne na více než 8 %. USD a JPY jsou nejvýkonnějšími měnami G10, zatímco NZD a AUD zaostávají nejvíce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new