Sobota 23. listopadu 2024 09:09
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Chuť utrácet se Čechům velmi pomalu vrací. Stačí však pár „prognóz“ tuhé zimy a začnou opět šetřit

04.08.2023 12:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Maloobchodní tržby v Česku klesaly čtrnáctý měsíc v řadě. Meziroční pokles však zpomaluje, když v červnu činil podle dnes zveřejněných údajů 4,1 %. Již v květnu přitom meziroční pokles tržeb brzdil na 6,3 % z dubnových 8,4 %. Meziměsíčně pak byly v červnu maloobchodní tržby nepatrně vyšší o 0,3 %. Češi jsou tak při utrácení v obchodech stále velmi opatrní. To je vidět i na stále poměrně vysoké míře úspor domácností, která se pohybuje kolem 18 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Nicméně chuť utrácet se Čechům – byť pomalu – vrací. Možným signálem je oživená spotřebitelská nálada. V červenci se index důvěry spotřebitelů v ekonomiku zvýšil o 5,9 bodu na hodnotu 92,7. Jedním z důvodů může být psychologický efekt poklesu míry inflace pod 10 %, ale i růst nominálních mezd v řadě odvětví. V této souvislosti je podstatné připomenout, že vývoj maloobchodních tržeb není důležitý jen pro obchodníky samotné, ale též pro celou ekonomiku, neboť domácí spotřeba je klíčovým akcelerátorem růstu HDP. A ten se nevyvíjí právě pozitivně – i podle největších optimistů budeme letos rádi za černou nulu,“ komentuje Petr Kymlička.

„Ve spotřebitelských datech se sice pomalu prosazuje trend mírného oživení a znovunalezení nákupního apetitu domácností – ale jde o velmi křehkou situaci. I když lze očekávat, že zejména v poslední čtvrtletí by mohlo dojít k nárůstu spotřeby domácností, stačí pár „zaručených“ prognóz tuhé zimy v médiích a strašák nákladů na energii zase vrátí české domácnosti do úsporného módu,“ upozorňuje Petr Kymlička.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Christine Lagarde: inflace slábne
    Skončilo třetí zasedání Evropské centrální banky roku 2024. Trh očekával, že úrokové sazby zůstanou beze změny, a ukázalo se, že měl pravdu. Někteří analytici a ekonomové však také očekávali, že prezidentka ECB Christine Lagarde oznámí, že je připravena na příštím zasedání přejít k uvolněnější měnové politice. K tomu nedošlo, ačkoli bylo naznačeno snížení sazeb v červnu.
  • Chřadnutí Německa je českému průmyslu stále těžší přítěží. Jeho výkon v červenci zklamal
    Průmyslová výroba v Česku v červenci zklamala. Meziročně rostla pouze tempem 0,1 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s expanzí 2,9 procenta. Slabou útěchou pak je to, že Český statistický úřad revidoval příznivým směrem svůj odhad červnové průmyslové výroby. Ta se podle statistiků nepropadla o 3,8 procenta, nýbrž „jen“ o 3,4 procenta. Nadějí je solidní růst nových zakázek průmyslu, meziročně nejvýraznější od loňského října, více než desetinový.
  • Chuck Norris a menová politika
    Grécka prestrelka končíGrécka politick&aacu...
  • Chudoba ohrožuje ženy po celý život
    Ekonomická situace v ČR se v posledních letech vyvíjí poměrně pozitivním směrem. Procento nezaměstnanosti je velmi nízké, lidí potýkajících se s chudobou nebo žijících na její hranici, je i přesto nezanedbatelné množství. Z toho velkou část bohužel dlouhodobě tvoří ženská část populace.
  • Chudší evropské méně, včetně ČR, mají mnohem méně obětí koronaviru než země bohatší. Díky disciplinovanosti obyvatel a lepší reakci vlád
    V Evropě v době šíření koronavirové nákazy vyrostla nová železná opona. Naštěstí jen pomyslná. Vůbec přitom nesouvisí s uzavíráním hranic, nýbrž s počtem zemřelých na onemocnění covid-19. V zemích na západní straně pomyslné nové železné opony jsou počty obětí koronaviru v přepočtu na milion obyvatel dramaticky vyšší než v zemích její východní strany (viz graf). V zemích bývalého socialistického bloku se jedná o jednotky až nižší desítky zemřelých v přepočtu na milion obyvatel, zatímco v zemích na západní straně někdejší skutečné železné opony se jedná o vyšší desítky až stovky zemřelých na milion obyvatel.
  • Chuť investovat udržitelně roste
    Zájem o udržitelné investování rok od roku roste. V roce 2019 stoupl meziročně objem vydaných zelených bondů o 46 % na průměrných 21 miliard kvartálně. Postupně stoupá také poměr soukromých emitentů, kteří emitovali 51 % objemu zelených dluhopisů (TRV Report, ESMA). Co to ale udržitelné investování vlastně je?
  • Chuť riskovat na trzích sílí, využije toho bitcoin (BTC) pro růst k 37 000 USD?
    Chuť riskovat na trzích sílí a my si v dnešní analýze ukážeme, jak to každý analytik pozná. V té analytické „hatmatilce“ se to nazývá „Riskon“. Opakem je tedy „Riskoff“, což naopak znamená, že trhy jsou averzní vůči riziku – nechtějí riskovat. Bitcoin (BTC) v každém případě pořád konsoliduje v blízkosti původně supportního pásma, které se tyčí kolem 30 000 USD. Vzhledem k tomu, že se trhu daří u této úrovně zůstat, bitcoin má šanci na retracement po 37 000 USD, na který mnoho spekulantů sází.
  • Chuť riskovat se vytrácí, Wall Street hledá směr a dluhopisy rostou
    Evropské akcie po pondělní rally dnes ztratily dech a americké akciové trhy zatím hledají směr. Americký dolar k hlavním světovým měnám roste, včetně eura, kde je měnový pár na 1,1733 EURUSD. Americká ropa WTI si po největším vzestupu za skoro dva týdny bere pauzu, zůstává ale v blízkosti včerejšího závěru.
  • Chuť riskovat zůstala navzdory jestřábím prohlášením Fedu zachována
    Fed zahájil zřejmě nejagresivnější zvyšování úrokových sazeb nevídané přibližně od roku 2010. Podle předsedy Fedu Jeromea Powella je inflace příliš vysoká a trh práce je přehřátý, takže hlavní prioritou centrální banky je nyní cenová stabilita. Je si však jistý, že boj s inflací nepovede k recesi americké ekonomiky.
  • Chuť utrácet se Čechům velmi pomalu vrací. Stačí však pár „prognóz“ tuhé zimy a začnou opět šetřit
    „Maloobchodní tržby v Česku klesaly čtrnáctý měsíc v řadě. Meziroční pokles však zpomaluje, když v červnu činil podle dnes zveřejněných údajů 4,1 %. Již v květnu přitom meziroční pokles tržeb brzdil na 6,3 % z dubnových 8,4 %. Meziměsíčně pak byly v červnu maloobchodní tržby nepatrně vyšší o 0,3 %. Češi jsou tak při utrácení v obchodech stále velmi opatrní. To je vidět i na stále poměrně vysoké míře úspor domácností, která se pohybuje kolem 18 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Chyba, alebo kolaps trhov?
    Na trhu sa objavujú šumy, že na tradingovom desku Citigroup sa zobchodovalo 16 mld. ...
  • Chybějící jasná data o zahájení zvyšování sazeb Fedu znervózňují trh
    Téma zvyšování úrokových sazeb Fedu účastníky trhu znervózňuje. Po slyšeních v Senátu na začátku roku, kdy byla schválena kandidatura J. Powella na post šéfa centrální banky, prohlásil, že sazby by mohly být letos zvýšeny ne třikrát, ale dokonce čtyřikrát. V důsledku toho se investoři začali opět obávat.
  • Chybějí vám měnové páry v aplikaci Patria Forex? Jednoduše si je syntetizujte!
    Mnoho obchodníků hledá v platformách exotické nebo neobvyklé měnové páry, které však příliš mnoho brokerů neposkytuje k obchodování. Důvodů může být více – nižší likvidita či chybějící licence na instrument. Obchodníci však nemusejí zoufat. Jednoduchým postupem je možné měnové páry syntetizovat a uměle tak vytvořit měnový pár, který se zrovna v obchodní aplikaci nenachází.
  • Chybí stavební materiály. Realizace staveb skokově zdražuje
    „Ceny vybraných dřevěných, ocelových a izolačních materiálů se meziročně zvýšily o desítky až stovky procent. To dostává do existenčních problémů firmy, které uzavíraly smlouvy na rekonstrukce a výstavbu nemovitostí bez inflačních doložek,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Chystaná schůzka USA-Čína má pozitivní vliv na trhy
    Akciové trhy ve Spojených státech včera uzavřely různorodě. Dow Jones ztratil 0,1 %, S&P 500 posílil o 0,1 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo technologickým firmám (+0,9 %) a energetickým společnostem (+0,6 %). Naopak nejhůře obchodování zakončili, se ztrátou 1,3 %, výrobci nezbytného zboží. Včera se objevila řada zajímavých prohlášení, mezi nimiž byla například chvála amerického prezidenta Donalda Trumpa na probíhající výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál. Postěžoval si však na nedostatečnou angažovanost médií v této oblasti. Dále vystoupil tajemník ministerstva financí Steven Mnuchin, který komentoval dosavadní vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Dle jeho slov dochází k velkému pokroku v jednání a zdůraznil význam schůzky plánované na příští týden, která má být zcela zásadní. Protipól těmto pochvalným zprávám představuje včerejší projev investora George Sorose v Davosu. Ten se tvrdě opřel do čínského prezidenta Xi Jinpinga a označil jej za „nejnebezpečnějšího nepřítele“. Dle něj USA a Čína aktuálně vedou studenou válku, která se může zvrátit ve válku opravdovou.
  • Chystaná schůzka USA-Čína trhům pomohla
    Americký akciový trh včerejší obchodování uzavřel v ziscích. Negativní náladu na trzích vystřídala pozitivní očekávání v souvislosti s chystanou schůzkou mezi představiteli Spojených států a Číny na konci srpna. Hlavním tématem bude obchodní politika a související dovozní cla. Investoři se tak k této schůzce upínají v naději, že pomůže zamezit vypuknutí obchodní války v plném rozsahu. Průmyslový Dow Jones posílil nejvíce od dubna, a to o 1,6 %. Index S&P 500 získal 0,8 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,4 %. Všechny sektory byly ziskové v širokém rozpětí od 0,3 %, které si připsaly technologické firmy, až po 2 % náležící telekomunikačním společnostem.
  • Chystané sympozium v Jackson Hole. Co se stane s dolarem?
    Letošní sympozium v Jackson Hole bude bezpochyby nejvýznamnější událostí tohoto měsíce. Centrální bankéři, bankéři a analytici budou čelit jedinečnému ekonomickému pozadí, velmi odlišnému od loňského sympozia. Loni činila inflace přibližně 5 % a naprostá většina centrálních bankéřů a politiků věřila, že je dočasná. Předpokládalo se, že problémy v dodavatelských řetězcích, které byly důležitou složkou zvyšující inflaci, přirozeně zmizí.
  • Chystané změny DPH zdraží vodu a léky a zvýší zisky obchodním řetězcům. Budou nejspíše maskovaným zvýšením daně občanům, v rozporu se sliby vládních stran
    Chystané změny daně z přidané hodnoty budou nejspíše maskovaným zvýšením daně. Ministerstvo financí má pravdu v tom, že zamýšlené snížení počtu sazeb DPH, ze tří na dvě, představuje zjednodušení daňového systému. To je kýžené. Jenže způsob, jakým ke snížení počtu sazeb vláda hodlá dospět, zřejmě bude v celkovém efektu daň lidem navyšovat.
  • Chystané zvýšení úrokových sazeb ECB indikuje nákup EURUSD při poklesu
    Vzhledem k (téměř zaručenému) zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB...
  • Chystá se debut prvního spotového ETF Bitcoinu a ETH v Austrálii
    Mezitím co institucionální a investoři v USA pořád netuší, kdy bude první spot Bitcoin ETF schválen USA. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), už znají datum v Austrálii – k tomu dojde 27. dubna 2022.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new