Pondělí 23. prosince 2024 12:44
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Nastroje

Další meziměsíční pokles cen průmyslových výrobců

16.06.2023 12:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny průmyslových výrobců v květnu klesaly o 0,8 % ve srovnání s měsícem dubnem, což je o trochu nižší tempo než v předchozím meziměsíčním srovnání. Meziročně došlo k nárůstu o 3,6 %. V sektoru zemědělství došlo k výraznému poklesu cen jak v meziměsíčním (-5,2 %) tak v meziročním (-10,2 %) srovnání. Ceny zemědělských výrobců v meziročním srovnání klesly poprvé po více než dvou letech. Naopak ceny stavebních prací vzrostly v meziměsíčním (0,3 %) i meziročním (6,9 %) srovnání. V případě cen tržních služeb pro podniky se meziměsíčně ceny nezměnily a meziročně došlo k nárůstu o 6,2 %.

Na základě těchto dat i dat ohledně spotřebitelské inflace (CPI) pozorujeme ústup cenových tlaků jak ze strany nabídky tak poptávky. Příští týden zasedá bankovní rada České národní banky, která bude rozhodovat o dalším postupu měnové politiky. Příchozí data budou ČNB vyhodnocena nejspíše jako uspokojivá a implikující postupné dezinflační tempo. Na posledním zasedání ČNB v otázce zvýšení základní úrokové sazby byl poměr hlasů překvapivě vyrovnaný (3:4), především v souvislosti s obavami, zda naše ekonomika nespadne do tzv. mzdově-inflační spirály. Nicméně tempo růstu nominálních mezd v prvním čtvrtletí tohoto roku nebylo dvouciferné, jak se očekávalo a zároveň ceny výrobců i spotřebitelů rostly pomaleji, než bylo trhy predikováno. Zvýšila se tak už předtím relativně vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB opět ponechá základní úrokovou sazbu na 7 %.

Ceny průmyslových výrobců

 

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v % r/r

3,6

6,4

4,7

3,8

v % m/m

-0,8

-1,2

0,3

-0,6

Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg


Co se týká jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců, tak meziměsíční pokles zaznamenaly především ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Dále se snížily ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 1,3 %), dřeva, dřevěných a korkových výrobků (o 5,2 %), chemických látek a chemických přípravků (o 1,8 %) či potravinářských výrobků (o 0,9 %). Naopak v meziměsíčním srovnání vzrostly ceny ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (o 2,4 %), nápojů (o 1,1 %) či oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (o 1,1 %).

FRA sazby na zveřejnění cen výrobců nereagovaly, taktéž koruna nevykázala žádnou zásadnější reakci a pohybuje se okolo 23,80 EUR/CZK.

Z pohledu celoročního vývoje očekáváme nárůst cen u průmyslových výrobců letos v průměru o 7 % a v příštím roce 3 %.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Další inflační šok, co přinese červnové zasedání?
    Inflace v dubnu vyskočila opět velice prudce vzhůru a po několikáté v řadě překonala očekávání naše i trhů - meziměsíční růst o 1,8 % posunul meziroční inflaci na 14,2 %. Poslední prognóza ČNB přitom předpokládala inflaci na 13,7 % a hned s prvním důležitějším číslem se zdá, že rizika už tak jestřábí prognózy jsou vychýlena jednoznačně pro-inflačním směrem.
  • Další informace k těžbě lithia na Cínovci
    Studie proveditelnosti pro těžbu zatím byla zpracována na dobu 21 let. Propočítala tedy prvních 21 let provozu dolu, během kterých by se z podzemí ročně odčerpaly asi 2 miliony tun rudy. V současné době se úpravárenský závod plánuje v Dubí pod Krušnými horami. Zde by z nich ročně bylo vyráběno téměř 21 000 tun této velmi žádané a dobře prodejné suroviny. Čistá hodnota daného projektu byla vypočítaná na základě 10 % zásob a činí podle této studie 540 milionů dolarů.
  • Další kolo sektorové rotace v zámoří, Nasdaq -1,6 %
    Americké akciové indexy vykazují v úterní seanci smíšenou bilanci, když tradiční index Dow Jones mírně zpevňuje (+0,2 %), zatímco širší index S&P500 ztrácí bezmála 0,8 % a technologický index Nasdaq dokonce 1,6 % za patrného „úprku“ z technologického sektoru do bezpečnějších přístavů před dnešními kvartálními výsledky Microsoftu (MSFT -2 %) a AMD (AMD -4 %) po závěru trhu.
  • Další komentář z ČNB tentokrát korunu oslabil. Eurodolar bez většího pohybu, zatím...
    Koruna za dnešek ztrácí a před závěrem se vůči euru nachází na 25,82. Po klidném úvodu, kdy českou měnu příliš neovl...
  • Ďalší kráľ čelí revolúcii
    Revolúcia v centrálnej bankePoslednú dobu zachy...
  • Ďalší kráľ čelí revolúcii
    Revolúcia v centrálnej bankePoslednú dobu zachy...
  • Další krok správným směrem pro jádrovou inflaci v USA
    „Poslední zpráva o inflaci v USA obsahuje smíšené informace, ale zdá se, že jde o kroky tím správným směrem. Ceny ropy sice vyhnaly celkovou míru inflace na 3,7 %, to však převažuje nad tím, že významnější míra jádrové inflace klesla na nové minimum 4,3 %, s tím, jak se ochladil trh s nemovitostmi a pracovními místy.
  • Další makro z Evropy potvrdilo lepšící se kondici eurozóny, trhy zatím vyčkávají
    Začátkem týdne to na trzích schytala především britská libra. Té uškodily včerejší vyjádření britské premiérky Theresy May na téma brexitu, o kterém jsme informovali v dnešní minutě s XTB. Celá věc má ale své pokračování. Krátce po jedné hodině odpolední se Mayová svá slova snažila zjemnit a vzkázala, že to neznamená, že by Británii preferovala tvrdý brexit. Libra však a její dodatečné upřesnění prakticky nereaguje a své ztráty z dnešního rána si drží, když se na páru s americkým dolarem prodává aktuálně na nejnižších úrovních od konce loňského října.
  • Další měsíc, další rekordní deficit
    Jak už se stalo v době covidové tradicí, přinesl i červenec nový rekord deficitu českých veřejných financí. Není ovšem bez zajímavosti, že oproti předchozímu měsíci narostl rozdíl mezi příjmy a výdaji spíše mírně. Zatímco v červnu šlo o 195,2 mld. Kč, červenec skončil deficitem ve výši 209 mld. Kč. Důvody žalostného stavu státní pokladny, která je přitom v létě zvyklá spíše na přebytky, jsou jasné – hibernovaná ekonomika negenerovala daňové příjmy a naopak polyká miliardy ze záchranných vládních programů. Aktuální sada čísel z dílny ministerstva financí již nově počítá i s nedávno zvýšeným celoročním schodkem, který momentálně činí 500 mld. Kč.
  • Další mety pokořeny - desetiletý výnos v Německu je na 1 procentu, americký dosáhl 3 procent
    Wall Street to včera nakonec vyšlo a hlavní akciové indexy zavíraly slušně v plusu. Dnes dopoledne navazuje Evropa, kde se klíčové trhy zvedají o více než procento. Výjimkou je ovšem lehce klesající Londýn.
  • Dalšími dluhy krizi (ne)řešíme
    „Dluhová krize nejde řešit dalšími dluhy.“ Toto jednoduché prohlášení hraje při ...
  • Další mírný pokles české nezaměstnanosti
    Česká registrovaná míra nezaměstnanosti v srpnu poklesla o jednu desetinu procentního bodu a dosáhla tak 3,6 %. Počet evidovaných uchazečů se meziměsíčně snížil o zhruba čtyři tisíce, když dosáhl 267 889, naopak počet volných pracovních míst narostl o téměř pět tisíc a činil 363 114, čímž opět překonal tuzemský historický rekord. Ve srovnání se srpnem loňského roku pak aktuálně hledá práci o 11 tisíce lidí méně, vybírají si ovšem z o 22 tisíc větší nabídky pozic. Aktuálně tak připadá na jedno volné pracovní místo průměrně 0,7 uchazeče.
  • Ďalším pacientom je Slovinsko – výnosy z bonov vzrástli nad 7 %
    <p>Trocha &bdquo;optimizmu&ldquo; na z&aacute;ver t&yacute;ždňa</p>...
  • Dalším poklesem se pražský burzovní index PX vrátil pod 1100 bodů
    Pražská burza dnes znovu klesla, index PX po třech dnech zakončil pod 1100 body. Dnes ztratil 0,92 procenta na 1092,13 bodu. Dolů šly akcie Erste Bank a Komerční banky, rostly cenné papíry Moneta Money Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes po předchozí stagnaci posílila k euru, mírně si polepšila také vůči dolaru.
  • Další nečekaně dobrá data z Austrálie, začíná AUD konečně nacházet pevnější půdu pod nohama?
    Austrálie dnes ráno zveřejnila výsledky tempa růstu HDP a nově příchozí data překvapila snad úplně všechny. HDP rostl v prvním čtvrtletí o 1,1 %, což bylo výrazně nad většinovým konsenzem, který počítal s růstem o 0,6 %. Jednalo se o nejlepší výsledek od prvního čtvrtletí 2012, který posunul meziroční růst australské ekonomiky na 3,1 %. Společně s včerejším výsledky z trhu s bydlením (o kterých již psal Kamil) se v tomto týdnu jedná o druhý nečekaně silný výsledek, který řadu obchodníků na AUD přinutil k přehodnocení vlastních pozic a pomohl AUD k dalšímu zpevnění.
  • Další negativní překvapení z Číny živí nervozitu. Makrodata byla slabá
    Data z čínské ekonomiky, jež vyšla dnes ráno, jen posílila obavy z hospodářského zpomalování. Maloobchodní tržby rostly jen o 2,5 procenta namísto očekávaných 7 pct. Pomalejší byla i průmyslová výroba rostoucí o 5,3 pct. Je to už druhé výrazně negativní překvapení v řadě, které zároveň dokládá, že si uzávěry oblastí kvůli případům delty vybraly svou daň. Čína za třetí čtvrtletí s vysokou pravděpodobností vykáže další zpomalení, které zřejmě bude opět podstatné.
  • Další nepříznivá data z USA oslabila dolar
    Dolar včera proti euru ztratil téměř procento, když se kurz posunul až nad hranici 1,0800 EUR/USD. Slabší indikátory PMI z Evropy...
  • Další obrat akcií, intervence na koruně a ještě silnější dolar
    Nervozita na hlavních finančních trzích se dál drží vysoko, sledujeme velkou volatilitu a směr obchodování se často mění. Ani dnešek v tomto smyslu určitě nezklamal.
  • Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru
    Akcie se sice houpou nahoru a dolů, ale na rozdíl od konce února se posouvají výš. Za dnešním růstem v Evropě opět nevidíme žádné zásadní zprávy. Indexy nákupních manažerů v eurozóně byly pro sektor služeb revidovány vzhůru, ale to můžeme těžko označit za podstatnou motivaci pro trhy. Frankfurt, Londýn, Paříž i Milán si dopoledne připisují více než procento.
  • Další obrat dolů tentokrát táhnou pochybnosti o dostatečné podpoře
    Wall Street se nenechala zmást dopoledním růstem evropských akcií a ukrajuje velkou část ze včerejších zisků. Hlavní indexy jsou o 3,5 až 4 procenta v červeném a strhly s sebou už také evropské trhy. Naproti tomu ale nedochází k dalšímu propadu dluhopisových výnosů nebo prodejům dolaru, takže trh úplně nepanikaří.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024