Úterý 21. ledna 2025 08:27
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap forex

Pasivní příjem z pronájmu? Majitele nájemních bytů čekají každý rok desítky hodin práce

30.05.2023 14:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pronajímatelé bytů si průměrně každých 18 měsíců musejí hledat nového nájemníka, což znamená desítky hodin práce. Běžné záležitosti spojené s pronajímáním nemovitosti k bydlení dle dat společnosti UlovDomov.cz mohou každý rok zabrat minimálně 62 hodin. Pojďme se podívat, co vše musejí pronajímatelé obstarat a kolik času jim jednotlivé činnosti zaberou.

Ačkoliv se příjem z pronájmu bytu označuje jako pasivní příjem, rozhodně to neznamená, že majitelé pronajímaných nemovitostí nemusejí hnout prstem. Opak někdy bývá pravdou. Poměrně hodně úsilí a času musejí pronajímatelé vynaložit obzvláště ve chvíli, kdy se jejich nájemník stěhuje do nového a oni tak musejí hledat nového. „Z dat, která jsme posbírali, za dobu svého fungování na trhu, jsme spočítali, že pronajímání bytu si každý rok z času majitele ukrojí několik desítek hodin. V roce, kdy si musí shánět nového nájemníka, je to průměrně kolem 62 hodin,“ uvádí Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje službu Ideální nájemce pro pronajímatele bytů a aktuálně se stará o více než 2 300 bytů napříč Českou republikou. “Pokud si majitel váží svého volného času například na 500 Kč/h, tak ho ročně stojí starost o každý pronajatý byt minimálně 31 000 Kč. K tomu si navíc musí připočíst reálné náklady na opravy, smlouvy atd.,” dodává Michal Hrbatý. A jak dlouho vlastně nájemník v jednom nájmu setrvá? Podle dat společnosti UlovDomov.cz je to průměrně 1,5 roku.

Pronajímatelův rok

Majitelé nemovitostí by tak dopředu měli počítat s tím, že v průměru každých 18 měsíců budou muset projít celým procesem hledání nového nájemníka. Pojďme si ukázat, kolik času v takovém případě musejí svému „pasivnímu příjmu“ obětovat.

27 hodin: Vypořádání bývalého nájemníka a hledání nového

Ze všeho nejdříve čeká na pronajímatele samotné převzetí bytu a vypořádání s bývalým nájemníkem, což může trvat klidně i 5 hodin. Další 2 hodiny pravděpodobně spolkne úklid bytu. Na ten si je sice možné najmout úklidovou službu, ale to znamená určité finanční náklady. Zdaleka nejnáročnější z hlediska času je pak hledání nového nájemníka. Práce spojená s inzercí bytu, zajištění či vytvoření fotografií a popisu nemovitosti, dále prohlídky, samotný výběr nájemníka a prověření jeho rizikovosti a nakonec předání bytu – na toto všechno počítejte minimálně s 20 hodinami čistého času.

3+ hodiny: Smlouva a kontrola plateb

Dalším krokem bývá vytvoření smlouvy. Novou smlouvu je vhodné řešit přímo s právníkem. „Vyhnete se tak riziku chyb a budete mít jistotu, že smlouva bude obsahovat všechny náležitosti a nebudou v ní požadavky, které jsou nezákonné a mohly by vést až k soudnímu sporu. Tento krok je těžké odhadnout časově, finančně však vyjde nejméně na tisíc korun,“ upozorňuje Michal Hrbatý.

Jakmile je nový nájemník nastěhován, čekají pronajímatele každoroční práce spojené s pronajímáním. Průměrně 3 hodiny ročně zabere kontrola plateb a případné zasílání upomínek a další komunikace ohledně plateb. V případě chronických neplatičů se však připravte na mnohem větší časovou zátěž.

10 hodin: Vyúčtování služeb a další administrativa

Dále se během roku musí pronajímatele popasovat s vyúčtováním služeb. V případě střídání nájemníků bude tato práce o něco těžší a může si vyžádat několik desítek hodin sezení nad papíry. Počítat je nutné také s mimořádnými vyúčtováními, revizemi evidenčního listu, komunikací se SVJ či rozpočítáním služeb v domě. Na vše toto padne minimálně 10 hodin, ale podle situace rozhodně i více.

22 hodin: Kontroly bytu, opravy, revize plynu a další záležitosti

Každý zodpovědný majitel by měl minimálně dvakrát až třikrát za rok byt zkontrolovat. Pozor na to, že taková kontrola musí být vždy domluvena s nájemcem, jinak se jedná o porušení domovní svobody, což může být trestně stíháno. Na kontrolu bytu počítejte s maximálně 6 hodinami ročně.

Alespoň 12 hodin by si měl majitel bytu každý rok vyčlenit na drobné opravy, o něž se musí postarat – zatékající záchod, nefunkční zásuvka či žaluzie jsou více než běžné. Ze zákona totiž hradí majitel všechno nad limit 100 Kč/m2 ročně v celkových nákladech na drobné opravy. Majitel je rovněž povinen zařídit a hradit veškeré opravy znemožňující běžné bydlení či takové, které mohou způsobit další poškození bytu. Pokud je majitel včas neodstraní, může nájemce vadu odstranit sám a požadovat úhradu či slevu na nájemném.

Důležitou událostí je pak revize plynu, která trvá přibližně 2 hodiny a opět jde na vrub pronajímateli. Další 2 hodiny pak spolknou záležitosti jako komunikace se sousedy, například ohledně celkové opravy domu či společných prostor.

62 hodin ušetřeno se službou Ideální nájemce

„Nabízí se ovšem ještě jedna možnost: využít služby Ideální nájemce. Ta se postará o vše výše uvedené a pronajímatel pouze každý měsíc obdrží nájemné. Ideální nájemce majitelům garantuje stav bytu, pravidelný příjem a kvalitní podnájemníky,“ uzavírá Michal Hrbatý s tím, že služba kromě ušetřených hodin pro majitele navíc kryje veškerá rizika s neobsazeností a neplatícími podnájemníky.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pár XRP/USD zůstává pod tlakem, protože býci nejsou dostatečně silní.
    Pár XRP/USD se obchoduje přibližně na úrovni 0,33 USD, protože cena v posledních dvou měsících neudělala žádný skutečný pokrok. Většinou se pohybuje strany uvnitř obchodního rozpětí mezi úrovněmi 0,38 a 0,29 USD. Střednědobý trend páru XRP/USD zůstává medvědí. Cena byla zatím dvakrát odmítnuta na modré horizontální rezistenci, což potvrzuje význam cenové úrovně 0,38 USD. Dokud bude cena pod touto rezistencí, můžeme dokonce očekávat nová nižší minima pod úrovní 0,28 USD. Zdá se, že býci se zatím nedokážou výrazně odrazit nahoru, a to ani ve formě protitrendové rally. Hlavním testem a rezistencí by pro býky samozřejmě byla červená rezistence klesající trendové linie. Průraz této červené trendové linie by mohl signalizovat konec poklesu z maxim z roku 2021.
  • Páry EUR/USD a GBP/USD 22. listopadu – technická analýza
    Medvědí hráči včera aktualizovali minimum konsolidačního pásma a obnovili pokles. Další cíle poklesu v grafu představuje měsíční střednědobý trend (1,0454) a 100% úroveň dokončení průrazu týdenního cloudu Ichimoku (1,0410). Nepodaří-li se udržet medvědí sentiment, může se pár vrátit do konsolidační zóny s rezistencí denního krátkodobého trendu na úrovni 1,0564.
  • Paříž - odkryjí volby fakt, že je třeba jít s pravdou ven?
    Při návštěvě Paříže jsem se zeptal řidiče taxíku na jeho politické názory a on na mě okamžitě zakřičel...
  • Paříž už nemá největší evropskou burzu. Kvůli hrozbě dluhové krize i frexitu ji sesadil Londýn, jenž se sám „sbírá“ z brexitu
    Francie se před blížícími se parlamentními volbami otřásá jak politicky, tak ekonomicky. Volby předčasně vypsal prezident Emmanuel Macron v reakci na eurovolební fiasko své vlastní partaje. První kolo voleb proběhne už 30. června. Přitom v nich Macronovu partaj může přeskočit jak strana Marine Le Penové, tak aliance levicových stran. Ve Francii tak poprvé od let 1997 až 2002 může nastat takzvaná kohabitace, tedy situace, kdy je prezident z jiné politické strany než premiér, resp. parlamentní většina. Což je z hlediska správy země v poloprezidentském systému, jakým Francie je, pochopitelně méně efektivní varianta.
  • Pasca likvidity sklapla
    Dlho očakávaný 3-ročný tender ECB bol hlavnou udalosťou vče...
  • Pasivita BoJ posílá USD/JPY pod 104 ke dvouletým minimům
    Pár USD/JPY výrazně propadl po ranním zasedání Bank of Japan (BoJ), na kterém se banka nedohodla na dalším uvolňování ...
  • Pasivně agresivní FED
    Na poslední zasedání FEDu trhy příliš nereagovaly, což může budit dojem, že se vlastně nic nestalo. Přitom opak je pravdou: červnové zasedání bylo začátkem definitivního konce pokrizové éry. Navíc nám FED sdělil, že už v rozhodování nebude klást tolik důrazu na data. Obě změny jsou významné.
  • Pasivní investování? Jak neudělat zásadní chyby
    Jak kombinace výhod pasivních investičních nástrojů a aktivní správy portfolia může přinést výrazné výhody pro vaše bohatství? Proč pasivní instrumenty, jako jsou ETF, nejsou samy o sobě zárukou úspěchu a jak aktivní správa těchto nástrojů pomáhá maximalizovat výnosy a minimalizovat rizika. V tomto článku se dozvíte cenné informace, jak neudělat zásadní chyby.
  • „Pasivní investování je mýtus, 99 % lidí to nedá. Jsme v recesi.“ říká Štěpán Hájek
    Podcast se Štěpánem Hájkem o investování, tvorbě portfolia aj.
  • Pasivním fondům se loni dařilo přilákat nový kapitál
    V posledních letech můžeme v investičním světě sledovat výrazný posun směrem k pasivním fondům a zároveň odklon od aktivních fondů. Tento trend pokračoval také v loňském roce.
  • Pasivní rostoucí síla 06/09/2022
    INDEXY: Září a březen jsou klíčové měsíce pro změny v největších světových akciových indexech. Tyto rebalance nabývají na významu s obrovským růstem odvětví pasivních fondů obchodovaných na burze (ETF), které je sledují. Částka spravovaná ETF se od roku 2018 zdvojnásobila a nyní se celosvětově blíží více než 9 bilionům dolarů, což je ve skutečnosti mnohem více, protože mnoho „aktivních“ fondů je úzce sleduje.
  • Passerinvest Group úspěšně uzavřela veřejnou nabídku dluhopisů s celkovým upsaným objemem 750 milionů Kč
    Passerinvest Group, a.s. (dále Passerinvest), přední developerská a investiční společnost na českém trhu, úspěšně dokončila emisi dluhopisů PSG 7,60/28. Dluhopisy byly vydány na 5 let s celkovým upsaným objemem 750 milionů Kč. Dluhopisy byly emitovány s kupónovou sazbou 7,60 % p.a. a čtvrtletní výplatou kupónů.
  • Passport – Nový impulz pro akcie BlackBerry před výsledky?
    Na BlackBerry  konferenci, která včera paralelně probíhala v Torontu, Londýně a Dubaji, byl představen očekávaný Black...
  • PAST NA BÝKY FUNGUJE SKVĚLE ❌ FOMO pokračuje 🚀 TOP IPO 2023 | Nejhorší kryptoměny a Nejlepší akcie ✅
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • PAST NA INVESTORY 💥 KOLAPS POKRAČUJE 💰 Dividendové akcie | Earnings, Krypto, Bitcoin, Forex, Komodity
    Týdenní videokomentář - technická analýza, fundamenty, makrokalendář a zprávy: Forex, komodity, akcie, indexy, opce, kryptoměny.
  • Päť dnešných zlých správ pre infláciu v eurozóne (a aj pre euro)
    Dnešná séria dát z eurozóny rozhodne nepotešila ECB. Všetky, ktoré boli v kalendári, sa týkali inflácie, a skončili v červenom, teda horšie, než sa čakalo.
  • Päť dní do katarzie
    Tak ako sa akciová rely predlžuje a blížime sa k historickým vrcholom na amerických akciách (vzdialené 50 – 60 b...
  • Páteční analýza EUR/USD
    Nudný týden, tak by se dal jednoduše shrnout vývoj na EUR/USD. Od začátku týdne se trh pohybuje v rozmezí cca 100 pipů. Dnes čeká obchodníky hned několik klíčových zpráv. Z Evropy se dočkáme v dopoledních hodinách německého HDP a CPI, následně italského HDP a na závěr v 11 hodin HDP eurozóny (druhé měření). Živo bude i odpoledne, kdy USA zveřejní v 14:30 maloobchodní tržby, PPI index a v 16:00 spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity.
  • Páteční bouře na trzích zkazí investorům víkend
    Americké akciové burzy zahajují dnešní obchodování v červených číslech. Ani velmi solidní hodnoty HDP za třetí kvartál nedokázaly předčít zklamání z hospodářských výsledků firem. HDP vzrostl o 3,5 %, zatímco trh očekával růst 3,3 %. Velkým zklamáním pro trhy byly například výsledky Amazonu, který nenaplnil očekávání v oblasti tržeb, a tak jeho akcie padají o více jak 8 %. Průmyslový Dow Jones klesá o 1,4 %, S&P 500 padá o 2,1 % a technologický Nasdaq odepisuje dokonce 2,7 %. Nedaří se ani jednomu sektoru, když jejich ztráty se pohybují do výše až 3,9 % v případě výrobců luxusního zboží. Padají také telekomunikační (-2,9 %) či technologické firmy (-2,3 %).
  • Páteční breakout už poslal euro na dosah 1,23 EURUSD, akciové trhy zatím vyčkávají
    Pondělní seance zatím na finančních trzích podle očekávání probíhá v klidu a na nízkých objemech. V Evropě jsou objemy přibližně čtvrtinu pod dlouhodobým průměrem, což je způsobeno jak absencí nového makra, tak především svátkem v USA a skutečností, že jsou dnes americké banky uzavřené. Německý DAX tak jen mírně koriguje své zisky z minulého týdne, zatímco ostatní indexy si své pozice drží.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex