Sobota 02. listopadu 2024 22:19
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner

Poznatky z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway

15.05.2023 14:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Duo Warren Buffett a Charlie Munger poskytli pohled na jejich investiční uvažování a vyjádřili se k současným událostem na trzích, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

Hospodaření Berkshire Hathaway v prvním kvartále 2023
Během května se uskutečnila již tradiční schůze akcionářů společnosti Berkshire Hathaway, kde si akcionáři vyslechli krátký komentář Warrena Buffetta k hospodaření společnosti v prvním kvartále 2023. Konference trvala přes 5 hodin a největší část schůze byla věnována zodpovězení 60 otázek akcionářů Warrenem Buffettem a Charliem Mungerem. Tyto setkání v rámci Berkshire jsou široce sledovány mnoha investory po celém světě, neboť se jedná o příležitost nahlédnout do mysli nejlepších investorů na světě. Co se týče výsledků za první kvartál 2023, Berkshire Hathaway vykázala 13% růst provozního zisku meziročně, byl ohlášen plánovaný zpětný odkup akcií ve výši 4,4 mld. USD, pozice společnosti v Chevronu byla snížena o 20 % a její peněžní zásoby vzrostly na 130 mld. USD. Velký růst zisků zaznamenal pojišťovací segment společnosti, a to především díky výkonnosti dceřiné pojišťovny Geico.

Zajímavé odpovědi publiku

Buffett je toho názoru, že většina podniků budou letos vykazovat horší zisky než v roce minulém ve světle mimořádných událostí v posledních letech. Nicméně, pro Berkshire Hathaway předpovídá lepší zisky letos, díky pojišťovacím společnostem, které vlastní a jsou necyklické povahy. Také dražší dluh hraje do karet společnosti, která má velmi vysoké peněžní zásoby a může je investovat na peněžním trhu za vysoký úrok.

Na otázku, zda si myslí, že vládní pomoc vkladatelům zkrachovalé SVB banky byla správným krokem, odpověděl Buffett kladně. Bez vládní pomoci by totiž došlo k velmi negativním událostem, které by destabilizovaly celý finanční systém. Ze selhání bank obvinil chamtivost bankéřů, kteří podléhají nezodpovědnému jednání v honbě za ziskem. Na otázky ohledně bankovní situace v USA duo Buffett a Munger reagovali kritikou ohledně investiční povahy současných bankovních institucí. Dnes je zcela normální, že se banky věnují investičnímu bankovnictví, ale nebylo tomu tak vždy a prostředí, kde se banky snaží jedna druhou předehnat ve vygenerovaných ziscích, vytváří zbytečné riziko pro akcionáře a klienty těchto bank. Buffett také zmínil, že od té doby, co se změnila povaha podnikání bank na přelomu století, není nakloněn investicím do bankovních firem.

Charlie Munger má chmurnější výhled pro trhy. Uvedl, že v důsledku rostoucí konkurence a potenciálně nižšího ekonomického růstu v další dekádě by si měli investoři zvyknout na prostředí menšího růstu, a tedy i návratnosti investic. Buffett ale dodal, že dobré příležitosti budou vždy, jelikož ty plynou z iracionálního chování investorů, které se s časem zvýšilo, díky monetární politice levných peněz. Dále si myslí, že konkurenční výhodou hodnotových investorů v dnešním prostředí může být i delší investiční horizont 5–20 let ve světě, kde se korporace a investoři příliš soustředí na to, co bude v dalším kvartále. Buffett dlouhodobě odrazuje od sázek proti americké ekonomice, a i nadále se tohoto názoru drží. Jeden z dotazů mířil na to, co by mohlo tento názor změnit, načež Buffett připustil, že demokracie v USA se musí změnit, především kvůli politickým roztržkám a extremismu. I přesto, že v současnosti se zdá být budoucnost zatížená mnoha problémy tak je optimistický. Stejně tak totiž se situace zdála být pesimistickou během občanské války v USA, kterou ale země přežila a od té doby silně prosperovala.

K analýze akcií Buffett zmínil, že při výběru investice není důležité mít detailní technické znalosti ohledně produktu, který firma vyrábí. Jako příklad uvedl, že on sám nemá podrobné znalosti o tom, jak fungují iPhony společnosti Apple, ačkoli se jedná o největší pozici (39 %) v portfoliu Berkshire Hathaway. Důležitější je podle něj chápat chování spotřebitele ve vztahu k produktu firmy a odvětví, rozumět, jak si firma stojí proti své konkurenci a jaká jsou její rizika. Jeden z akcionářů poznamenal, že prof. Aswath Damodaran je proti velkým pozicím v portfoliu, kdy jedna firma přerůstá do pozice 25 a více procent celé hodnoty portfolia. Byla to narážka na pozici Berkshire v Applu, která dosahuje zhruba 39% hodnoty celého portfolia společnosti. Buffett se nezdráhá velkých pozic v jedné firmě, protože „skutečně skvělých“ společností není podle něj na světě mnoho. Apple je podle jeho slov nejlepší firmou, kterou Berkshire vlastní. Kvalitu společnosti vysvětlil na příkladu chování spotřebitele, který je ochoten utratit poměrně vysokou částku za produkty Applu, které jsou zároveň velmi nezbytným zbožím pro dnešního spotřebitele. Munger se také vyslovil v tomto ohledu a zpochybnil moderní portfolio teorie a diversifikační praktiky. Argumentuje, že najít dobré společnosti je těžké a lze je spočítat na prstech, diversifikovat portfolio do většího počtu firem je tedy obyčejně kontraproduktivní. Sám by tedy raději investoval celé své portfolio do 2-3 nejlepších firem podle jeho uvážení než do široce diversifikovaného portfolia, údajně by tak snížil svoji chybovost. V investování je podle něj důležité vědět, kde končí naše vlastní kompetence.

Čím dál více se spekuluje o slábnoucí pozici amerického dolaru na mezinárodní finanční scéně, kvůli silnému rozvoji asijských zemí (především Číny), politicky motivovanému využívání dolaru a nezodpovědné monetární a fiskální politice USA. Spojené státy jsou zdaleka nejvíce zadluženou zemí na světě (31 bilionů USD, v poměru k HDP to činí 121 %) a aplikace amerických sankcí, prostřednictvím systému SWIFT odrazuje mnohé firmy a země od užívání amerického dolaru. Podle Buffetta v současné chvíli neexistuje měna, která by byla schopna nahradit americký dolar a zdůraznil svoji důvěru v americkou ekonomiku. Ovšem zmínil, že současná trajektorie USA v tomto ohledu není zdravá a přehnané tisknutí peněz není něco co lze snadno zvrátit.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pozitivní zprávy ze srpnového vývoje průmyslu
    Tuzemská průmyslová produkce v srpnu vzrostla meziměsíčně o 0,8 %, což bylo mírně nad naší prognózou, která počítala s růstem o 0,5 %. Meziročně byla výroba po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 7,2 %, bez očištění o 10,3 % (letošní srpen měl oproti tomu loňskému o jeden pracovní den více). Konsensus analytiků očekával zhruba poloviční růst (5,4 % y/y) a dnešní výsledek je tak v tomto pohledu pozitivním překvapením.
  • 📈Pozitívny sentiment na Bitcoine🧨
    Cena bitcoinu počas dnešného obchodovania prudko vzrástla a dosiahla nové rekordné maximum na hodnote 66 900 dolárov po úspešnom debute prvého amerického burzového futures - ProShares Bitcoin Strategy ETF. Fond sleduje futures na bitcoiny CME alebo zmluvy špekulujúce na budúcu cenu bitcoinu, nie samotnú digitálnu menu. V prvý deň obchodovania sa certifikát fondu zvýšil o 4,9% na 41,94 USD. S viac ako 24 miliónmi akcií BITO, ktoré sa len v utorok zmenili na majiteľa, sa ETF už dostalo na 30% najlepších ETF, pokiaľ ide o AUM, uviedol Bloomberg.
  • Pozitívny výsledok samitu G20 pre akciové trhy a ropu
    Akciové trhy majú za sebou zmiešaný týždeň, keďže americké akcie zaznamenali mierny pokles a európske zaznamenali mierny nárast. Investori však vyčkávali na výsledky samitu krajín G20 v Osake, kde sa počas víkendu stretol americký prezident Donald Trump s čínskych prezidentom Xi Jinpingom. Niekoľko týždňov pred týmto stretnutím sa vzťahy medzi USA a Čínou skomplikovali a dosiahnutie obchodnej dohody medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta sa zdalo byť v nedohľadne. No rokovania skončili podstatne lepšie než sa očakávalo, čo opäť obnovilo nádej na dosiahnutie obchodnej dohody a zabráneniu spomaľovaniu globálneho hospodárskeho rastu.
  • Pozitívny vývoj obchodnej dohody medzi USA a Čínou
    Americkí vyjednávači vo vyhlásení uviedli, že Čína a USA sú veľmi blízko k dokončeniu niektorých častí obchodnej dohody, čo naznačuje ďalší pokrok. Rozhovory by mali naďalej pokračovať. Pozitívna spätná väzba z hovoru podporila americké akciové indexy v raste.
  • Pozítří je poslední den na přihlášení k paušální dani, nově na příjmy do dvou milionů ročně. Vyplatí se třeba advokátům, zato řemeslníkům spíše ne
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají pozítří, v úterý 10. ledna poslední den na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“.
  • Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty
    Evropské trhy navazují na včerejší vývoj v USA a dnešní v Asii. Hlavní akciové indexy padají až skoro o procento v případě DAXu. Lehce dole jsou znovu také americké futures. Vedle toho je ovšem vývoj na dluhopisových trzích smíšený, když americké výnosy lehce korigují svůj nárůst, zatímco německé a další evropské se posouvají výš. Eurodolar už klesl k 1,1930.
  • Po zmiešaných štvrťročných výsledkoch akcie spoločnosti Bed Bath & Beyond klesli o 9%
    Akcie spoločnosti Bed Bath & Beyond (BBBY.US) sa prepadli o viac ako 9,0% po tom, čo spoločnosť vykázala zmiešané štvrťročné čísla. Počas obdobia Q4 zarobil maloobchodník upravených 40 centov na akciu, čo výrazne prevyšovalo očakávania analytikov vo výške 31 centov na akciu. Výnosy vo výške 2,62 miliárd dolárov boli mierne nižšie v porovnaní s očakávaniami vo výške 2,63 miliárd dolárov, pričom čistý predaj počas štvrtého štvrťroka klesol o 16%. Spoločnosť uviedla, že pokračuje v zatváraní a odpredaji obchodov, čo ovplyvnilo jej štvrťročné výsledky. Spoločnosť Bed Bath & Beyond opätovne potvrdzuje svoj fiškálny výhľad predaja pre rok 2021, ktorý poskytla v januári a ktorý je počíta s tým, aby sa tržby pohybovali v rozmedzí 8 až 8,2 miliárd dolárov, čo zodpovedá očakávaniam analytikov vo výške 8,18 miliárd dolárov.
  • Poznámky agentúry Standard/Poors
    Neočakávame, že problémy južných štátov eurozóny v súvislosti s nízkou konkurencieschopnosťou sa rýchlo vyr...
  • Poznámky ke včerejší tiskové konferenci J. Powella
    Pár poznámek ke včerejšímu Fedu. Jednalo se o pohotovostní zasedání, nahrazující plánované zasedání, které se mělo konat toto úterý a středu. Fed tedy tento týden zasedat nebude. Náš plánovaný webinář se ale i tak konat bude, takže jste všichni zváni. Chystáme se nyní povídání o trzích vysílat každou středu do doby, než se situace na trzích neuklidní.
  • Poznatky ze schůzky FOMC: Proč může inflační riziko podrazit Fedu nohy
    I když se Federální rezervy snažily vyslat vyrovnané poselství, oznámily, že v červnu začne zpomalení kvantitativního zpřísňování (Quantitative Tightening, QT), a bezprostřední snižování základní sazby označily za nepravděpodobné, trh vnímá jejich tón celkově jako holubičí. Příčinou je rozhodnutí snížit měsíční limit QT ze 30 miliard USD, navrhovaných některými politickými činiteli, na 25 miliard USD.
  • Poznejte, jak funguje finanční trh očima zkušeného obchodníka
    Poznejte, jak funguje finanční trh očima zkušeného obchodníka. Společnost Bossa pro Vás připravila nový vzdělávací cysklus ve spolupráci s Tomášem Vobořilem. Účastněte se 3 webinářů + 1 praktického workshopu v Praze:
  • Po znížení ratingu analytika sa akcie spoločnosti Palantir prepadli o 12%
    Akcie spoločnosti Palantir Technologies (PLTR.US) klesli o viac ako 12% po tom, čo analytik spoločnosti Morgan Stanley znížil rating pre akcie softvérovej spoločnosti na „underweight“ z „equal weight“.
  • Pozor! Cena ropy prudce klesá
    Cena ropy WTI už prolomila hranici 65 dolarů za barel. Brent pokořil úroveň 74 dolarů. Jde o prudký pokles ceny. Důvodem je negativní reakce trhů na včerejší zprávy Úřadu pro energetické informace EIA, které říkají, že produkce ropy v USA v srpnu stoupla o 3,8 procenta, čímž dosáhla nového rekordu - 11,3 milionů barelů denně.
  • POZOR: DŮLEŽITÁ ZMĚNA V MARŽÍCH NA INDEX VIX
    V následujících dnech dojde k navyšování maržových požadavků pro obchodování derivátů na index VIX. Z toho důvodu doporučujeme kontrolu dopadu změny marží na vaše portfolio.
  • Pozor na americké dlhopisy
    Hovorili sme, že počas minulého týždňa prepadli 10-ročn&eacut...
  • Pozor na euforii
    V předchozích komentářích jsem se věnoval tématice, čeho chce Trump svým jednáním dosáhnout a jeho snahy vypumpovat akciový trh na "maximum“, a to se mu i podařilo. Celý čas požadoval od Federálního rezervního systému, aby začal se snižováním sazeb, a tak podpořil trh a ekonomiku. Pravděpodobně i to byl jeden z důvodů, proč uvalil několik cel, aby donutil Fed k uvolněné monetární politice. I přes to, že Trump tvrdil, že usiluje o co nejvíce uvolněnou politiku Fedu, přičemž tyto kroky stále obhajoval a fed následně kritizoval, lze říci, že dosáhl svého.
  • Pozor na Itálii
    Jedna z největších amerických bank - Citi bank - vydala prohlášení, že Itálii čeká delší ekonomické ...
  • Pozor na nadcházející rollover na instrumentu NATGAS!
    Investoři na komoditách by měli bedlivě sledovat pravidelné rollovery. Jedním z takových trhů je v současnosti NATGAS, kde rollover proběhne dnes. Aktuální cena se pohybuje okolo 2,95 USD a cena dalšího kontraktu se nachází v blízkosti 3,30 USD. To znamená, že cena vyskočí přibližně o desetinu výše! Samozřejmě platí, že cenový rozdíl bude vyvážen inverzními swapovými body. Problém pro obchodníky však může být s požadovanou výší marže. A zároveň záleží na aktuálním sklonu futures křivky. Obchodníci by také neměli zapomenout upravit příkazy stop loss a take profit, které by měly reflektovat posun ceny na vyšší úrovně.
  • Pozor na negatívnu slučku
    ECB pomohla stiahnuť výnosyEuro včera zaznamenalo mierny rast. Pomoho...
  • Pozor na nové radary
    V nejbližších dnech začnou radary měřit, zda na dvou modernizovaných úsecích D1 řidiči dodržují sníženou rychlost. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva dopravy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI