Neděle 22. prosince 2024 02:14
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Inflace a pálení hotovosti. Společnosti budou v blízké budoucnosti čelit vyššímu zadlužení, ukazuje analýza Allianz Trade

12.09.2022 14:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Společnostem na obou stranách Atlantiku se sice v poslední výsledkové sezoně dařilo lépe, než analytici očekávali, pouze čtyři z 24 sektorů vykázaly pokles. Prognózy nicméně naznačují slábnoucí dynamiku a ve 3. a 4. čtvrtletí se dá očekávat pokles. Ukazuje to aktuální analýza pojišťovny Allianz Trade.

Nejvíce v uplynulém období překvapil starý kontinent. Téměř dvě třetiny evropských společností překonaly očekávání tržeb a průměrné tempo růstu tržeb činilo meziročně 16,4 % (v eurozóně +12,5 %). Ve Spojených státech 63 % firem rovněž překonalo odhady a tržby meziročně vzrostly o +15,9 %. Výraznější rozdíly nicméně panovaly u vykázaného zisku na akcii. Zatímco v Evropě to bylo meziročně o +18,5 % (v eurozóně o +4,7 %), v USA se zvýšily pouze o +2,1 % (v celosvětovém průměru o +0,9 %). To naznačuje, že společnosti na starém kontinentu byly ve srovnání se svými americkými kolegy schopny lépe absorbovat rostoucí výrobní náklady.

„Při pohledu na výsledky podle odvětví se dařilo zejména společnostem v energetice a dopravě, jimž vzrostly tržby na celosvětové úrovni meziročně o 62,3 %, resp. o +31,5 %. Naopak v Evropě kvůli nedostatku polovodičů a s tím souvisejícím poklesem objemu výroby nejvíce utrpěl automobilový průmysl, který poklesl o více než 11 %, říká ředitelka české pobočky Allianz Trade Iva Palusková.

Do výsledků ve 3. a 4. čtvrtletí výrazně zasáhne inflace, a to zejména v USA, kde problémy s růstem cen začaly dříve. Kromě toho ovšem také společnosti v řadě zemí začínají spalovat hotovost, jak ukazuje index spalování hotovosti Allianz Trade. „V první polovině tohoto roku sice finanční zásoby nefinančních podniků dosáhly rekordních hodnot. Při bližším pohledu však odhalíme, že část z těchto nárůstů pocházela z nových úvěrů, upřesňuje Palusková.

Jedním z důvodů zrychleného čerpání peněžních zásob jsou i inflací vyvolané požadavky na růst pracovního kapitálu. Za první pololetí roku 2022 celkově vzrostly zásoby oproti konci roku 2021 o +5 dní obratu v USA a +7 dní v Evropě.

Firmy, odvětví, ale i státy tak nyní čelí a budou čelit různým výzvám. Energetická krize by mohla být v Evropě velkou ranou zejména pro energeticky náročná odvětví (energetika, papírenský průmysl, kovovýroba, železnice, chemický průmysl atd. ), zatímco silný dolar by v USA mohl poškodit exportní odvětví.

 Tabulka 1 - Souhrnná tabulka rizik a zranitelných odvětví

Riziko

Nejzranitelnější odvětví

Rostoucí úrokové sazby

Stavebnictví (USA/Evropa)

Letecké společnosti (USA/Evropa)

Stroje a zařízení (USA/Evropa)

Doprava (USA/Evropa)

Energetická krize v Evropě

Papír (Evropa)

Kovy (Evropa)

Chemikálie (Evropa)

Železnice (Evropa)

Telekomunikace (Evropa)

Výkon (Evropa)

Zpomalení hospodářského růstu

Maloobchod (USA/Evropa)

Stavebnictví (USA/Evropa)

Vybavení domácnosti (USA/Evropa)

Elektronika (USA/Evropa)

Textil (USA/Evropa)

Automobilový průmysl (USA/Evropa)

Stroje a zařízení (USA/Evropa)

Silný dolar

Elektronika (USA)

Stroje a zařízení (USA)

Vybavení pro domácnost (USA)

Počítače a telekomunikace (USA)

Další růst cen neenergetických komodit

&

Silný dolar

Agropotraviny (USA/Evropa)

Kovy (USA/Evropa)

Stroje a zařízení (USA/Evropa)

Automobilový průmysl (USA/Evropa)

Politické riziko

Ropa a plyn (USA/Evropa)


Zdroje: Allianz Research


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inditex představuje výsledky a zveřejňuje rekordní čísla
    Výsledky společnosti Inditex (ITX.ES) již byly zveřejněny a textilní společnost opět stanovila nová měřítka tržeb a rekordních zisků. A to i přesto, že podle dnešního sentimentu na trhu převažují tržby, neboť společnost na začátku seance koriguje. Může se tak jednat o vybírání zisků po setrvání ve vysokém pásmu posledních dvou let. Podrobnosti o jejich výsledcích jsou následující:
  • Inditex se zotavuje a stoupá na akciovém trhu
    Skupina Inditex, majitel značky Zara a jedna z největších módních distribučních společností na světě, se začíná zotavovat z dopadu Covid-19 opětovným zaznamenáváním zisků ve svém druhém fiskálním čtvrtletí (květen-červenec). Konkrétně se společnosti podařilo dosáhnout zisku 214 milionů eur ve srovnání se ztrátami 409 milionů eur v předchozím čtvrtletí. Inditexu se však nepodařilo uzavřít semestr pozitivně a nashromáždil ztráty 195 milionů eur.
  • Inditex získává 5 % na silných výsledcích H1 📈
    Akcie španělské společnosti Inditex (ITX.ES), která je mimo jiné zodpovědná za značky jako Zara, Bershka, Massimo Dutti a Pull&Bear, dnes po zveřejnění silných výsledků za první část roku posilují o více než 5,5 %.
  • Indonésie rozšiřuje zákaz vývozu, sójový olej roste
    V Chicagu se kontrakty na sójový olej dostaly na historické maximum, jelikož globální trhy s rostlinným olejem čelí rostoucím zásobovacím tlakům v důsledku indonéského zákazu vývozu surového palmového oleje.
  • Indonésie zakazuje transakce s kryptoměnami a trhy čekají na výsledky zasedání Fedu
    Trh s kryptoměnami následoval akciové trhy a začal posilovat poblíž lokálního dna. Kapitalizace digitálních aktiv roste již třetí den v řadě. Za posledních 24 hodin vzrostla kryptoaktiva o 3 %, díky čemuž celková hodnota trhu vzrostla na 1,7 bilionu dolarů. Mezitím se vlády o současnou situaci nijak zvlášť nezajímají a určují svůj postoj k trhu s kryptoměnami v dlouhodobém horizontu.
  • Indonéská rupie je na vrcholu nejvýkonnějších asijských měn
    Rizika pro výhled jsou stále větší, jelikož obchodníci přehodnocují, jak vysoko se mohou dostat americké sazby, a podpora ze strany bilance běžného účtu Indonésie je slabší. Tohle vše nejspíš poškodí rupii, která je v letošním roce vůči dolaru silnější o více než 2 %, díky čemuž překonala své regionální protějšky.
  • Inflace a ECB tlačí vzhůru výnosy. Akcie otočily dolů
    Do dnešního dne jsme vstupovali s horšími čísly z čínské ekonomiky, přes která se však trhy dokázaly úspěšně přenést. Když se ale přidaly další zprávy, evropské akcie otočily dolů podobně jako dluhopisy, jejich výnosy v Evropě citelně stouply. Ačkoli data v dnešním kalendáři nebyla až tak zásadní, v kombinaci s dalšími zprávami dokázala nalomit příznivý sentiment, jež dosud udržovala hlavně důvěra v dostatečně dlouhou podporu Fedu.
  • Inflace a její vliv na investice – co je potřeba sledovat?
    Inflace je pojem, který slýcháme v médiích téměř každý den a dá se ve zkratce přeložit jako „nárůst všeobecné...
  • Inflace a její vliv na investice – co je potřeba sledovat?
    Inflace je pojem, který slýcháme v médiích téměř každý den a dá se ve zkratce přeložit jako „nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice za určité časové období“. Co to ale znamená?
  • Inflace akceleruje, ČNB urychlí růst úrokových sazeb
    Inflace v srpnu opět překvapila výrazně směrem vzhůru, a to nad všechna očekávání. Zdražují hlavně služby, nicméně cenové růsty jdou napříč spotřebitelským košem. Zvýšená inflace může být do značné míry přechodným jevem, ale obava z růstu inflačních očekávání pravděpodobně přiměje ČNB k rychlejšímu utahování měnové politiky. Na konci září čekáme zvýšení klíčové sazby ČNB o 50 bp na 1,25 %.
  • Inflace a sazba Fed funds v USA
    Pravděpodobnost rychlého přechodu k uvolněnější měnové politice ve Spojených státech dál klesá. Opakovaně jsem připomínal, že trh dlouho očekával, že Federální rezervní systém sníží sazby v březnu. Říkal jsem, že je to příliš brzy, protože inflace v USA zůstává příliš vysoká a ekonomika je příliš přehřátá. Trh bohužel tyto skutečnosti nebral v potaz. I pak, když bylo jasné, že Fed v březnu úrokové sazby nesníží, byl trh dál tvrdohlavý, protože odmítal zvýšit poptávku po dolaru.
  • Inflace a sazby budou dále problém, pochopily akcie!
    Pozitivní začátek roku na akciích stál na slabých základech, které vyžadovaly menší zázrak. Ten se zatím nekoná a faktory podporující růst se vytrácejí. Akciový trh upravuje valuace k udržitelnějším hodnotám.
  • Inflace a slabé prognózy technologických společností: Proč trhy na Wall Street uzavřely na nízké úrovni
    Včerejší obchodování na Wall Street skončilo ztrátami všech hlavních indexů, přičemž Nasdaq patřil k lídrům poklesu. Technologický sektor utrpěl před Dnem díkůvzdání výrazné ztráty, protože se obchodníci začali obávat, že by Federální rezervní systém mohl ustoupit od agresivního snižování úrokových sazeb kvůli přetrvávajícím obavám z inflace.
  • Inflace atakuje horní hranici tolerančního pásma
    „Inflace zrychluje své tempo, stále se však udržuje ve svém tolerančním pásmu. Zatímco ceny zboží se meziročně zvýšily jen o 1,4 procenta, ceny služeb zdražily o 5,3 procenta a zatím se je nedaří dostat plně pod kontrolu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace a údaje z USA určují vývoj eura a libry. Dolar dál poutá pozornost.
    Měli bychom sázet na další zpřísnění politiky Fedu? Pro hráče na trhu je nesmírně obtížné se v tom orientovat, takže mají nejrůznější očekávání. Jestliže dříve v květnu panovala téměř stoprocentní jistota, že dojde k měnové pauze, pak dnes sází na zpřísnění více než 35 % hráčů. Občas toto číslo vystoupá až na 60 %.
  • Inflace a úroky v USA právě rozhodují i o bezpečnostní budoucnosti Česka. Americká centrální banka dnes naznačí, co se s nimi bude dít dále
    Americká ekonomika by letos měla „přistát“, jak se říká. V žargonu finančníků či makroekonomů to znamená, že by tamní inflace měla klesnout z výšin na zem. Otázkou za milion nyní stále je, zda půjde o přistání tvrdé, nebo naopak měkké. Dost dobře může podoba přistání ovlivnit i to, zda v následujících čtyřech letech usedne v Bílém domě Joe Biden, nebo Donald Trump. To, jak Amerika přistane, tak poznamená také bezpečnostní situaci v Česku, protože Trump, jak známo, se netají tím, že má dosti odlišný pohled než Biden na to, jak by Spojené státy měly dále postupovat stran války na Ukrajině.
  • Inflace bez překvapení zlepšuje vyhlídky pro akcie i dluhopisy
    Americká inflace za duben vyšla na úrovni hlavních čísel podle očekávání. Meziroční růst spotřebitelských cen klesl na 3,4 z březnových 3,5 procenta, jádrová inflace se pak snížila na 3,6 z 3,8 procenta. To je hlavní předpoklad, aby na finančních trzích klesla nejistota a poptávka investorů získala novou vzpruhu. V detailech sice není všechno ideální, ale negativa nejsou tak výrazná, aby sentiment zkazila. Meziměsíční změny cen se u celkového i jádrového indexu mírně snížily na 0,3 procenta. Směrem nahoru působí ceny energií nebo oděvů, tempo si drží náklady na bydlení včetně položky imputovaného nájemného a zrychlily ceny rekreací či ostatních služeb.
  • Inflace brzdí díky levnějším potravinám, jádrová inflace zůstává zvýšena
    Díky výraznému poklesu cen potravin zpomaluje inflace více, než se čekalo. Jádrová inflace se drží zvýšených úrovní. Stále počítáme s tím, že inflační tlaky budou zvolňovat kvůli oslabené poptávce. Začátkem roku by inflace měla zamířit pod 2 %. Inflace je pod očekáváním trhu i ČNB a spekulace na budoucí růst sazeb klesají.
  • Inflace brzdí díky zlevnění potravin
    Inflace v květnu navzdory očekávání přibrzdila a v meziročním vyjádření se vrátila zpět na prognózu ČNB. Hlavním důvodem zpomalení inflace byl pokles cen potravin. Ceny služeb naopak po rozvolnění protiepidemických opatření vzrostly a jádrová inflace meziměsíčně mírně zrychlila. Navzdory pomalejší celkové inflaci spekulace na brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB pravděpodobně významněji neklesnou.
  • Inflace brzdí pomaleji kvůli dražším potravinám
    Spotřebitelské ceny v ČR v lednu oproti prosinci vzrostly v průměru o 1,3 %. Meziroční tempo růstu cen tak dále zpomalilo na 2,2 % z předchozích 2,3 %. Nicméně náš odhad i očekávání trhu mířilo až na 1,7 % meziročně. Inflace tedy brzdí na začátku roku pomaleji, než se čekalo.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy