Neděle 22. prosince 2024 04:20
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Rozbřesk: Česká inflace zrychlila méně, než se čekalo. Větší inflační skoky nás však čekají v srpnu a září

10.08.2022 09:12  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká inflace v červenci dále zrychlila na 17,5 %, a to v důsledku vyšších cen energií a dražších potravin. Čekal se ale výraznější zrychlení k hranici 18 %. Meziměsíčně růst zpomalil na +1,3 % z červnových +1,6 %. Energetické společnosti pravděpodobně dál v průběhu léta mění ceníky kvůli přetrvávajícím vysokým (termínovým) cenám plynu i elektřiny. A možná bude zdražování pokračovat i nad rámec dosud ohlášených změn ceníků - ceny elektřiny na (pro nás) relevantních burzách v průběhu posledního měsíce dál vzrostly a pohybují se okolo desetinásobků dlouhodobých průměrů.

U potravin je situace jiná v tom, že na globálních trzích už napětí začíná viditelněji polevovat - index potravin FAO a evropský index potravinových vstupních cen v průběhu července poklesly. Je však otázka, zda bude trend poklesu potravin při drahých energiích a pokračující nejistotě v dodávkách obilovin pokračovat i v nadcházejících měsících. Navíc na českém trhu podle šetření cen vybraných potravinových výrobků zatím k žádnému velkému zlevňování nedochází - jogurty a mléčné výrobky dál zdražují, stejně jako mouka a pečivo.

Nejpříznivěji se začíná vyvíjet situace u pohonných hmot - ceny ropy a benzínu na světových trzích jdou dolů a odráží se to i na českých čerpacích stanicích. Natural 95 zlevnil v průměru za poslední měsíc skoro o 7 %. A příznivěji se teoreticky mohou začít vyvíjet i některé složky jádrové inflace - růst cen stavebních prací a nových bytů pravděpodobně zpomaluje, což by se mělo odrazit v imputovaném nájemném.

Červencové číslo se pohybuje pod poslední prognózou ČNB (18,9 % meziročně a 2,6 % meziměsíčně). K zásadnějšímu zdražení energií a zrychlení meziroční inflace však dojde ještě v srpnu a v září, kdy inflace pravděpodobně opět překoná poslední prognózu (očekáváme o zhruba 1procentní bod). Během podzimu pak dynamika inflace bude hodně ovlivněna i konkrétní podobou speciálního energetického tarifu z dílny MPO a viditelnější pokles meziroční dynamiky očekáváme až v průběhu roku 2023.

*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se pohybuje nadále v blízkosti 24,50 EUR/CZK. Zdá se, že v posledních dnech k výraznějšímu tlaku na českou měnu nedochází, ale je otázkou, jak dlouho stabilita české měně vydrží tváří tvář zhoršujícím se fundamentům a pokračujícímu utahování měnové politiky v zahraničí. Podle statistik ČNB musela v červnu prodat přes 7 miliard eur z devizových rezerv (v květnu necelých 3,5 miliardy).

Eurodolar

Eurodolar bude dnes odpoledne velmi pozorně sledovat výsledek americké inflace za červenec. Nižší ceny pohonných hmot a ojetých automobilů by měly snížit celkovou i jádrovou inflaci. Teď půjde o to o kolik? My odhadujeme společně s trhem, že pokles celkové inflace by měl činit z 9,1 % na 8,8 %, u jádrové by to mělo být z 6,1 % na 5,9 či 6,0 %. Překvapení na obě strany samozřejmě nejsou vyloučena, ale trh bude patrně reagovat především na odchylky jádrové inflace (a to hlavně směrem dolů). Pokud by jádrová inflace byla nižší než 5,8 %, trh by mohl začít zpochybňovat to, že další zvýšení úroků ze strany Fedu bude opět o 75bps, a to by vytlačilo eurodolar viditelně výše.

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Česká inflace ještě výše nad cílem
    Česká inflace se v prosinci opět vzdálila od prognózy centrální banky i od horní hranice jejího tolerančního intervalu. Odchylka v prvním případě odpovídá třem desetinám procentního bodu, ve druhém pak dvěma. Na první pohled je tedy ideálním důvodem k tomu, aby centrální bankéři znovu sáhli na úrokové sazby a posunuli je směrem k vytoužené neutrální úrovni. Takto by mohlo být rozhodování velmi snadné, nicméně museli by zároveň zcela odhlédnout od všeho ostatního. Od politiky ECB, stejně jako od faktu, že naše ekonomika teprve se zpožděním následuje západní Evropu a zpomaluje.
  • Rozbřesk: Česká inflace kulminuje, korunu žene vidina vyšších sazeb
    Vývoj inflace nahrává do karet ČNB, a tak snad už nic nebrání centrální bance zvýšit její úrokové sazby už na listopad...
  • Rozbřesk: Česká inflace kulminuje Korunu žene vidina vyšších sazeb
    Vývoj inflace nahrává do karet ČNB, a tak snad už nic nebrání centrální bance zvýšit její úrokové sazby už na listopadovém zasedání. Ekonomice se daří nad očekávání dobře, napětí na trhu práce se zvyšuje a růst cen se drží v horní polovině tolerančního pásma, a tak není důvod otálet. Spokojenost ze stávající inflace čiší i ze včerejšího komentáře ČNB. Jedinou brzdou, která může centrální banku znejišťovat, by mohla být koruna, avšak její dosavadní posílení není natolik dramatické, aby muselo centrální banku vzrušovat. Vzhledem k nedávným komentářům centrálních bankéřů zřejmě nejde o nic, co by nečekali nebo považovali za problematické.
  • Rozbřesk: Česká inflace míří dál nad cíl, ECB by měla přešlapovat na místě
    Dnes by se měla česká inflace za únor vyšplhat ještě o něco málo výše nad cíl centrální banky (na 2,4 %). Hlavní motory inflace sice nejsou nijak zvlášť stabilní - dynamiku cen ženou vpřed především dražší potraviny, pohonné hmoty a zdražování v pohostinství a hoteliérství (pravděpodobně kvůli EET).
  • Rozbřesk: Česká inflace na hranici tolerance ČNB
    Pozornost tuzemských finančních trhů a vlastně i centrální banky dnes směřuje na výsledky březnové inflace. Ta vzrostla meziročně o 3,0 % a meziměsíčně o 0,2 %. Už od začátku roku inflace předčí prognózu ČNB a dnes se dokonce dotkla horní hranice tolerančního pásma centrální banky a znovu se tak odchýlila od výhledu, nad nímž se rozhodují centrální bankéři. Přesto by ani dnešní číslo nemělo ČNB přinutit opustit vyčkávací mód a reagovat na zasedání, které se bude konat už za necelý měsíc.
  • Rozbřesk: Česká inflace na ústupu. EU se dohodla na rozpočtu, Senát o daňové sekeře
    Zatímco ECB dlouhodobě řeší problém, jak stimulovat inflaci, aby se vrátila k cílovým dvěma procentům (nebo aby alespoň nebyla záporná), ČNB je tohoto úkolu zcela ušetřena. Česká inflace se totiž dál nachází vysoko na cílem prognózy tuzemské centrální banky a jádrová dokonce daleko nad horní hranicí tolerančního pásma.
  • Rozbřesk: Česká inflace předčasně na cíli
    Finanční trhy si v úvodu jednoho z posledních týdnů letošního roku rozhodně na nedostatek událostí stěžovat nemohou. Hlavní domácí ekonomickou zprávou byla listopadová inflace, která výrazně zaostala za nejnovější (nedávno zveřejněnou) prognózou centrální banky. Na rozdíl od ČNB předpokládaných 2,5 % poklesla inflace na 2,0 %, a to především zásluhou příznivějšího vývoje cen potravin. Dostala se tak výrazně dříve na cíl, než předpokládala centrální banka, nicméně podle ČNB zůstávají „celkové fundamentální inflační tlaky v tuzemské ekonomice silné, a to zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou…“.
  • Rozbřesk: Česká inflace začíná nabírat na síle
    Podobně jako v dalších evropských zemí i v Česku se začala inflace výrazně zvyšovat. Červencové číslo překvapilo trhy i centrální banku, když meziroční celková inflace vyskočila na 3,4 % a jádrová dokonce na 3,8 %, tedy nejvyšší hodnotu za posledních čtrnáct a půl roku (delší kompaktní časová řada není k dispozici).
  • Rozbřesk: Česká inflace za říjen vyskočila na 5,8 procent
    Máme k dispozici poslední v zásadě kompletní sadu zářijových čísel od průmyslu po výkony v pohostinství a hoteliérství, která ukazují na "polojasno až zataženo" na konci třetího kvartálu. Hlavním problémem je bezesporu situace v automobilovém průmyslu - ten se potýká s kritickým nedostatkem subdodávek (zejména polovodičů) a výroba i proto meziročně klesá skoro o 7 %. A říjen a listopad budou vzhledem k novým odstávkám ve výrobě ještě horší.
  • Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
    Nová data přicházející z české ekonomiky byla prozatím velmi slibná a naznačují, že oživení ve druhém čtvrtletí letošního roku nabírá na síle a přibližuje tak dobu, kdy bude ČNB moct zahájit nový cyklus zvyšování úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že ani tuzemské nebe není úplně bez mraků a z výroby přicházejí zprávy nejen o drahých vstupech a chybějících pracovnících, ale už i o omezování produkce v automobilovém průmyslu v důsledku nedostatku vstupů, není s ochlazováním ekonomiky nutné až tak pospíchat.
  • Rozbřesk: Česká inflace zůstává vysoko nad cílem, co na to ČNB?
    Inflace v celé střední Evropě míří vzhůru. Již v listopadu se česká, stejně tak jako maďarská, inflace vyšplhala nad 3 %. V sousedním Polsku přinesla prosincová čísla další šokující nárůst až k 3,4 %, a tak byla velice ostře sledovaná dnešní česká čísla za prosinec. Zítra budou i ta maďarská.
  • Rozbřesk: Česká koruna, aneb startuje období rychlejších zisků?
    Česká koruna v posledních dnech kvůli vyšším obavám z koronaviru zařadila zpětný chod a vrátila se do blízkosti 25,00 EUR/CZK. Jenom se potvrzuje, jak moc je dnes závislá právě na globálním sentimentu. Je však třeba rozlišit, zda jsou globální kapitálové toky pouze hybatelem volatility nebo dokáží korunu ovlivňovat trvale.
  • Rozbřesk: Česká koruna atakuje 26,30 k euru. Co jí dává sílu k ziskům?
    Česká koruna se včera dostala do těsné blízkosti 26,30 EUR/CZK a atakuje post-intervenční maxima. České měně svědčí relativní klid na globálních trzích a velice nízké indikátory globálního strachu - VIX přes včerejší nárůst zůstává stále hluboko pod dlouhodobým průměrem. Současně se jí líbí i dobrá nálada na sousedním polském trhu. To vše zvyšuje trpělivost těch, kteří si vsadili na její zisky a neuvažují tak v tuto chvíli o likvidování svých pozic. Proto koruna dostává v posledních týdnech prostor k postupným ziskům, a pokud se na globální scéně neobjeví větší mraky, může jí dobrá nálada v nejbližší době vydržet.
  • Rozbřesk: Česká koruna jako protiinflační faktor. Vydrží silná nehledě na akciové výprodeje?
    Česká koruna se včera opět probojovala pod 24,30 EUR/CZK, nehledě na padající akcie (Nasdaq vstoupil oficiálně do korekce) a rostoucí globální výnosy se pokouší rozšířit své novoroční zisky. A v tuto chvíli se již pohybuje na silnějších úrovních, než ukazuje poslední prognóza ČNB (24,40 EUR/CZK). Pokud se nálada neotočí, může začít pomalu hrát roli “proti-inflačního” faktoru.
  • Rozbřesk: Česká koruna nejsilnější od září, co čekat dál?
    Česká koruna pokračuje dál na vítězné vlně a zpevňuje na nejsilnější úrovně od září 2018 - pod 25,60 EUR/CZK. Co stojí za náhlým úspěchem české měny? Máme se připravit na další zpevňování?
  • Rozbřesk: Česká koruna pod 24,00 EURCZK. Co čekat dál?
    Česká koruna se včera na chvíli dostala pod psychologickou hranici 24,00 EUR/CZK a ukazuje, že na začátku roku přeladila na “překvapivě” pozitivní vlnu. Hlavním důvodem optimismu je podle nás nadále na prvním místě překvapivě teplé počasí, které v posledních dnech tlačí dolů ceny energií a výrazně snižuje pravděpodobnost dalšího vyhrocení energetické krize.
  • Rozbřesk: Česká koruna reaguje pozitivně na zasedání Fedu a slabší dolar
    Dokud Fed neuvidí skutečné, a nikoliv jen prognózované zlepšení na trhu práce, tak od něj zpomalení měnové expanze nečekejte. Stejně předčasné je si myslet, že se nyní uvnitř Fedu rýsuje majorita centrálních bankéřů, která by do konce roku 2023 chtěla zvednout úrokové sazby. Tyto holubičí vzkazy, zdůrazněné na tiskovce šéfa Fedu J. Powella, nutně musely zastínit bezprecedentně pozitivní revizi makroekonomického výhledu ze strany amerických centrálních bankéřů.
  • Rozbřesk: Česká koruna se drží v defenzivě, německá výrobní inflace nejvýše od roku 1974
    Česká koruna nebyla v posledních dvou týdnech schopna ocenit další nárůst domácí inflace ani novou sérii jestřábích komentářů z ČNB. Ty sice poslaly dál vzhůru krátký konec výnosové křivky - dvouletý český swap se pohybuje nad 3 % a výnosové rozpětí oproti eurovým sazbám zdolalo 3,5 procentního bodu. Česká koruna však současně s tím zařadila "zpátečku" a vrátila se nad 25,50 EUR/CZK - úroveň, kde se pohybovala před zářijovým zasedáním ČNB. To je varovné znamení, které nás pravděpodobně přinutí přehodnotit náš pozitivní výhled na korunu minimálně do konce.
  • Rozbřesk: Česká koruna se snaží rozšířit zisky po silnější inflaci… Nedaří se jí ale zaútočit na 25,50 CZKEUR
    Česká koruna se po silnější inflaci pokusila rozšířit svoje zisky. Detailní pohled do čísel ovšem ukázal, že jádrová složka inflace stagnuje a za růstem jsou opět do značné míry především rychlejší potraviny. Navíc odpoledne centrální banka řekla, že říjnová inflace je v souladu s poslední prognózou centrální banky, a ta kreslí další růst sazeb až pro druhou polovinu příštího roku. Minimálně část centrálních bankéřů je ale naladěna na více jestřábí notu a mohou zvažovat další růst sazeb již na letošním prosincovém zasedání. Co je do té doby zásadní sledovat a co může změnit jejich názor?
  • Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
    Česká koruna před sebou bude mít další náročný týden, který bude zarámován zasedáním ČNB. Globální trhy jsou pod velkým tlakem, a to minimálně ze dvou důvodů. Za prvé, přetrvává velká nejistota ohledně dopadů energetické krize na evropskou ekonomiku - to jenom podtrhlo další zhoršení indexů nákupních manažerů za měsíc září. A za druhé, nehledě na reálnou hrozbu recese si klíčové centrální banky nemohou dovolit nezvyšovat sazby. To zase připomněl v uplynulém týdnu americký Fed, který se v nejbližších kvartálech podle Jay Powella musí primárně soustředit na boj s inflací a úrokové sazby se proto v USA mohou vyšplhat v příštím roce do blízkosti 5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new