Čtvrtek 21. listopadu 2024 09:51
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner

Swingový výhled 28. týden 2022

15.07.2022 15:25  Autor: Purple Trading  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nové rekordní hodnoty inflace, které byly v tomto týdnu zaznamenány, vyslaly centrálním bankéřům jasný vzkaz. Další zvyšování úrokových sazeb musí být rychlejší než doposud. Jako první z velkých bank vzala tuto výzvu vážně centrální banka Kanady, která doslova šokovala trhy bezprecedentním zvýšením sazby o celé 1 %. To samozřejmě není příznivé pro akcie, které v uplynulém týdnu opět oslabovaly. Nedařilo se ani euru, které již kleslo pod paritu. Nejistota naopak přeje americkému dolaru, který dosáhl nových rekordních hodnot.


Makroekonomická data

Data z amerického trhu práce, tzv. NFP, překonala očekávání, když za červen americká ekonomika vytvořila 372 tisíc nových pracovních míst (očekávání bylo 268 tisíc) a nezaměstnanost se udržuje na 3,6 %. Naopak ale pokračuje růst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který v minulém týdnu dosáhl 244 tisíc, což je nárůst již 7. týden v řadě.

Zásadní zprávou ale byla data o vývoji inflace za červen. Ta překonala očekávání a dosáhla nového rekordu 9,1 % v meziročním srovnání, což je nejvyšší hodnota od roku 1981. Meziměsíčně inflace rostla o 1,3 %. Na vývoj inflace mají zásadní vliv ceny energií, které stouply o 41,6 %. Poklesy cen komodit jako je například ropa, se do červnové inflace zatím nepropsaly, což může být určitá pozitivní zpráva. Jádrová inflace bez cen potravin a energií rostla o 5,9 %, což je méně než v květnu, kdy to bylo 6 %.

Hodnota inflace bylo pro trhy šokem a dolar skokově posílil. To vidíme na dolarovém indexu, který již překonal hodnotu 109. Uvidíme, jak na tento vývoj bude reagovat Fed, který bude o úrokových sazbách rozhodovat za necelé dva týdny. Zvednutí sazeb o 0,75 % je velice pravděpodobné a nabízí se otázka, zda i takové zvýšení nebude pro trhy málo. Mezitím na amerických dluhopisech došlo k inverzní výnosové křivce. To znamená, že výnosy 2letých dluhopisů jsou vyšší než výnosy 10letých dluhopisů. Tento stav bývá jedním ze signálů recese.

swing 28-22 obr-1

Obrázek č.1: Výnosová křivka amerických dluhopisů na měsíčním grafu a USD index na denním graf

 

Index SP 500

Na výkonnost indexů bude v tomto měsíci mít vliv kromě makroekonomických ukazatelů také probíhající výsledková sezóna. Z velkých bank reportovaly v tomto týdnu výsledky JP Morgan a Morgan Stanley. Obě banky reportovaly zisk, který ale byl pod očekáváním investorů. Zřejmě se začíná projevovat vliv dražších zdrojů financování, které banky potřebují na financování svých aktivit.
 
Zajímat se musíme také o data v Číně, která díky velikosti čínské ekonomiky mají na pohyb globálních indexů vliv. HDP za 2Q v Číně dosáhlo v meziročním srovnání 0,4 %, což je oproti předchozímu čtvrtletí (4,8 %) výrazný propad. Vliv na to měly přísné lockdowny proti novým výskytům COVID-19.


swing 28-22 obr-2

Obrázek č.2: SP 500 na H4 a D1 grafu

Hrozba recese se do indexu SP 500 propisuje dalším propadem, který se v minulém týdnu zastavil na hladině supportu, který podle H4 je v pásmu 3 740 – 3 750. Další support je 3 640 – 3 670.  Nejbližší rezistence je 3 930 – 3 950.
 

Německý index DAX

Německý ZEW sentiment, který ukazuje očekávání ohledně následujících 6 měsíců, dosáhl hodnoty – 53,8. To je nejnižší hodnota od roku 2011. Inflace v Německu dosáhla v červnu hodnoty 7,6 %. Je to méně než v předchozím měsíci, kdy byla inflace 7,9 %.
Obavy z globální recese se nadále projevují i na indexu DAX, který otestoval významné supporty.


swing 28-22 obr-3

Obrázek č.3: Německý index DAX na H4 a denním graf

Silný support podle denního grafu je 12 443 – 12 500, který byl v minulém týdnu opět testován. Za rezistenci můžeme brát klouzavé průměry EMA 50 i SMA 100. Nejbližší horizontální rezistence je 12 950 – 13 000.
 

Euro prolomilo paritu s dolarem

Euro na páru s dolarem kleslo pod hodnotu 1.00 poprvé za posledních 20 let, když v minulém týdnu dosáhlo minima na 0,9950. Euro sice nakonec uzavřelo nad paritou, takže z technického pohledu se zatím nejedná o platný break. Nicméně oslabování eura ukazuje na problémy, se kterými se eurozóna potýká: vysoká inflace, slabý růst, hrozba v dodávkách energetických komodit, válka na Ukrajině.


swing 28-22 obr-4
Obrázek č.4: EUR/USD na H4 a denním grafu

V příštím týdnu bude ECB rozhodovat o úrokových sazbách a je zřejmé, že k nějakému navýšení sazeb dojde. Avizováno bylo mírné navýšení o 0,25 %. Pokud vezmeme do úvahu uvedené problémy, motivace ECB zvýšit sazby o významnější krok nebude příliš silná. Vůči konkurenčním měnám proto euro nadále zůstává pod tlakem a není proto vyloučeno, že k poklesu pod paritu v nejbližší době znovu dojde.
Nejbližší rezistence podle H4 grafu je u 1.008 – 1.012. Support je poslední low, což je u hladiny 0.9950 – 0.9960.
 

Bank of Canada vytasila proti inflaci bazuku

Analytici očekávali, že Bank of Canada zvýší sazby o 0,75 %. Místo toho centrální banka šokovala trhy bezprecedentním navýšením o celé 1 %, což je nejvyšší temto růstu za posledních 24 let. Centrální banka tak reagovala na inflaci, která je v Kanadě nejvyšší za posledních 40 let. Tímto skokovým růstem sazeb se banka snaží zamezit nekontrolovanému růstu cen.
Zajímavá byla reakce kanadského dolaru. Ten bezprostředně po oznámení zprávy významně posílil. Poté však začal silně oslabovat. Důvodem může být to, že investoři nyní očekávají, že k podobnému razantnímu zvýšení sazeb se uchýlí také americký Fed.


swing 28-22 obr-5

Obrázek č.5: USD/CAD na H4 a denním graf

Dalším důvodem může být pokles cen ropy, se kterým kanadský dolar koreluje, protože Kanada je významným producentem ropy. Ta oslabuje v důsledku obav z poklesu poptávky, která by ekonomickou recesi provázela.

swing 28-22 obr-6
Obrázek č.6: Ropa na H4 a denním grafu

Ropa se aktuálně pohybuje v klesajícím trendu. Dosáhla ale na hodnotu supportu, která je v oblasti u hodnoty 94 USD za barel. Support byl již proražen, ale na denním grafu ropa uzavřela nad touto hodnotou. Proto se zatím nejedná o platný break.
 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Swingový výhled 2. týden roku 2022
    Americké technologické akcie jsou nadále pod tlakem. To se projevuje i na indexu SP 500, který je aktuálně v konsolidaci. Důvod je stále stejný – hrozba rychlejšího růstu úrokových sazeb, která je negativní zejména pro technologické akcie.
  • Swingový výhled 2. týden 2022
    Swingový výhled 2. týden 2022 Americké technologické akcie jsou nadále pod tlakem. To se projevuje i na indexu SP 500...
  • Swingový výhled 20. týden 2022
    Trhy jsou nadále volatilní a křehké, což ukazuje index strachu VIX, který opět překonal hodnotu 30. Nicméně akciové indexy jsou na zajímavých supportech a mohlo by dojít k určitému krátkodobému uklidnění. Euro se odrazilo od svého supportu v očekávání zpřísňování monetární politiky a zlato drží cenovku nad 1 800 USD za trojskou unci. Je zlato zpátky v pozornosti investorů?
  • Swingový výhled 21. týden 2022
    Napětí na trzích v minulém týdnu polevilo zejména pod vlivem zpráv z amerického Fedu. To se projevilo na růstu akciových indexů a oslabením amerického dolaru. V posilování pokračuje euro, které se nyní dostalo k zajímavé rezistenci. Bude očekávané zvýšení sazeb, které by mělo nastat v červenci, stačit na další růst hlavní evropské měny?
  • Swingový výhled 22. týden 2022
    Akciové indexy pokračovaly v růstu již druhým týdnem navzdory rostoucí inflaci a sankcím vůči Rusku. Ekonomické ukazatele naznačují optimistická očekávání spotřebitelů a úlevu trhům přineslo také zmírnění opatření proti Covid-19 v Číně. Kanadská centrální banka zvýšila úrokovou sazbu na 1,5 %. Inflace v eurozóně dosáhla nového rekordu 8,1 % a dala tak další palivo ECB ke zvýšení sazeb, které podporuje euro v posilování.
  • Swingový výhled 23. týden 2022
    Hlavní světové akciové indexy po několika dnech klidu prorazily svoje hladiny supportů jako reakci na utahování ekonomiky, pokračující válku na Ukrajině, zpomalující ekonomický růst a vysokou inflaci. Australská centrální banka zvýšila úrokovou sazbu o 0, 50 %. ECB rozhodla, že úrokovou sazbu začne zvyšovat o 0,25 % od července 2022. Vítězem minulého týdne je americký dolar, který pokračuje v posilování.
  • Swingový výhled 24. týden 2022
    Máme za sebou týden, ve kterém se hlavní světové akciové indexy vykoupaly v krvavé lázni v reakci na rostoucí inflaci, která postupuje rychleji, než se předpokládalo. Hlavní part v tomto dramatu sehrály centrální banky. Podle očekávání USA, Velká Británie a překvapivě také Švýcarsko zvyšovaly úrokové sazby. Japonsko naopak jako jedna z mála zemí se rozhodlo ponechat nadále úrokovou sazbu na původní hodnotě – 0,10 %.
  • Swingový výhled 25. týden 2022
    Máme za sebou klidnější týden, ve kterém se hlavní světové akciové indexy otřepaly z předchozích ztrát a od pondělí pomalu rostly. Jedná se ale pravděpodobně pouze o dočasnou koreci aktuálně probíhajícího medvědího trendu. Bankovní rada ČNB rozhodla naposledy ve starém složení a zvedla úrokovou sazbu na 7 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Koruna ale na toto zvýšení téměř nereagovala. Důvodem je, že hlavní rizika jsou stále v platnosti a obava z recese udržuje trhy v risk off sentimentu, ze kterého profituje americký dolar.
  • Swingový výhled 26. týden 2022
    Po krátkodobé růstové korekci indexy znovu navázaly na medvědí trend a uzavřely týden v červených číslech. Spolu s tímto risk off sentimentem oslabovaly také komoditní měny a dále britská libra i euro. Zlato zatím jako prostředek ochrany proti inflaci prohrává a dostalo se opět pod hladinu 1 800 USD za unci. Silný je naopak americký dolar, který je v prostředí hrozící recese stále nejsilnější měnou.
  • Swingový výhled 27. týden 2022
    Pokles výnosů amerických dluhopisů, růst amerického dolaru a prudké oslabení eura, které směřuje k paritě s dolarem. Tak by se dal charakterizovat minulý týden, ve kterém akciové indexy opatrně posílily a provedly korekci v klesajícím trendu. Za zmínku stojí, že v Německu je poprvé od května 1991 záporná obchodní bilance. Ztrácí tak země pověst ekonomické powerhouse Evropy?
  • Swingový výhled 38. týden
    Trh, který aktuálně sledujeme, bychom mohli označit za nervózní, protože obavy z toho, zda globální ekonomika dále poroste, udržují investory v napětí.
  • Swingový výhled 39. týden
    Akciové indexy byly v minulém týdnu jako na houpačce. Nejprve trhy silně oslabovaly pod vlivem obav z krachu velkého čínského developera firmy Evergrande. Kromě problémů čínského developera ale všude jinde ve vyspělých ekonomikách panuje pozitivní nálada. V druhé polovině týdne pak indexy rostly zejména pod vlivem očekávaných zpráv z amerického Fedu.
  • Swingový výhled 4. týden 2022
    Výprodej na akciových indexech pokračoval i v minulém týdnu. NASDAQ je již více než 17 % pod vrcholem a SP 500 ztrácí na svůj vrchol 11 %. Euro prorazilo silný support a nedařilo se ani zlatu, které se vrátilo pod 1 800 USD za unci zlata. Posílil naopak americký dolar, který se dostal na nejvyšší hodnoty od července 2021. Důvodem k tomuto vývoji bylo zasedání amerického Fedu a rostoucí napětí ohledně Ukrajiny.
  • Swingový výhled 40. týden
    Swingový výhled 40. týden Akciové indexy v minulém týdnu prudce oslabovaly v důsledku zhoršení rizikového sentimentu...
  • Swingový výhled 40.týden
    Akciové indexy v minulém týdnu prudce oslabovaly v důsledku zhoršení rizikového sentimentu v souvislosti s rostoucími obavami, že vyšší inflace může přetrvávat i poté, kdy globální růst dosáhl svého vrcholu. Americký dolar v tomto prostředí nadále posiluje.
  • Swingový výhled 41. týden
    Swingový výhled 41. týden Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovi...
  • Swingový výhled 41.týden
    Akciové indexy v první polovině minulého týdne testovaly významné supporty. V druhé polovině týdne pak začaly posilovat pod vlivem dobrých dat z americké ekonomiky. Z celkového kontextu se však nic zásadního nezměnilo.
  • Swingový výhled 42. týden
    Akciové indexy mají za sebou rozkolísaný týden, který zakončily silným růstem. Ve čtvrtek index SP500 vzrostl o 1,7 %, Dow Jones Industrial Average o 1,6 %, tj. o 534 bodů a NASDAQ o 1,7 %. Tuto býčí náladu podpořily údaje z USA, které ukázaly zmírnění inflačních tlaků a snížení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. K posílení akcií přispěl také mírný pokles výnosů 10letých amerických dluhopisů, které zůstaly pod 1,6 %.
  • Swingový výhled 43. týden
    Swingový výhled 43. týden Akciové indexy mají za sebou růstový týden a SP 500 dosáhl nového historického vrcholu. In...
  • Swingový výhled 43.týden
    Akciové indexy mají za sebou růstový týden a SP 500 dosáhl nového historického vrcholu. Index strachu VIX je na hodnotě 15, což je nejnižší hodnota od února 2020. Data z amerického trhu práce byla také pozitivní a nadále potvrzují zlepšující se trend. Trhy uklidnilo také to, že velký čínský developer Evergrande, kterému hrozí bankrot, provedl splátku úroků z dluhopisů. Risk on sentiment je tedy zpět ve hře.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI