Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:46
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024

ČNB intervenuje za silnější korunu. Poslední kapkou bylo ruské ostřelování největší evropské jaderné elektrárny

04.03.2022 11:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká národní banka dnes zahájila intervenci na podporu koruny. Ta ve světě patří mezi měny, které jsou vůbec nejvíce zasažené dopady ruské invaze na Ukrajinu. Od čtvrtka minulý týden, kdy invaze začala, až do včerejška koruna dle dat Bloombergu oslabila o více než pět procent. To je nejvýraznější oslabení mezi měnami zemí ekonomicky vyspělého světa, vyplývá z dat Bloombergu. Hůře už na světových devizových trzích dopadají jen rubl a měny Kazachstánu a Kyrgyzstánu (viz graf níže).

Tuzemská centrální banka disponuje celosvětově jedněmi z největších devizových rezerv po přepočtu na velikost ekonomiky, z velké části v důsledku intervence za slabší korunu z let 2013 až 2017. Devizové rezervy ČNB navíc ke včerejšku pokrývaly dovozy za zhruba 12,5 měsíců. V Maďarsku rezervy tamní centrální banky ale potenciálně zaplatí jen 3,9 měsíce dovozu, v Polsku pak 7,3 měsíce. Mezinárodní doporučení jsou přitom taková, že rezervy mají pokrývat alespoň tři měsíce dovozů.

Maďarské rezervy jsou v rámci jmenovaných zemí relativně nejnižší, pročež se země včera uchýlila k vyššímu než očekávanému zvednutí své základní úrokové sazby. Polsko zase už ve středu nakupovalo za část svých rezerv zlotý, aby zpevnilo jeho kurs.

Všechny jmenované země budou ale k intervencím přistupovat poměrně opatrně, aby si naráz nevypotřebovaly výraznější část svých rezerv. Jmenované země ovšem také budou zvedat své základní sazby razantněji, než se čekalo před zahájením invaze. Tehdy se za horní hranici zvyšování sazeb považovala poměrně široce úroveň pěti procent, nyní je to spíše úroveň 5,5 procenta.

Koruna v reakci na intervenci bezprostředně posílila z úrovně bezmála 25,90 koruny za euro až k 25,55. Česká měna se před intervencí dnes ráno ocitla opět pod výprodejním tlakem v důsledku pokračujícího, ba stupňujícího se konfliktu na Ukrajině. V noci na dnešek tam ruská vojska ostřelovala jadernou elektrárnu v Záporoží, která je největší v Evropě. Jde o historicky bezprecedentní válečný akt.

Jak se vyvíjel kurs daných měn k dolaru od 24. 2. do 3. 3. 2022 (zdroj: Bloomberg)



Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB DRŽÍ SAZBY NA UZDĚ. DO KONCE ROKU JÍ TO NEVYDRŽÍ
    Bankovní rada ČNB dnes na svém měnověpolitickém jednání ponechala všechny úrokové sazby beze změny: dvoutýdenní repo sazbu na úrovni 0,75 %, diskontní na 0,05 % a lombardní na 1,5 %. Pro trh žádné překvapení.
  • ČNB drží sazby na 7 %
    Česká centrální banka se na svém srpnovém zasedání rozhodla ponechat sazby beze změny na 7 %. Stalo se tak nehledě na to, že prognóza ČNB vidí inflaci vysoko nad cílem jak v letošním, tak i v příštím roce. Na druhou stranu nová prognóza v hlavním scénáři nově předpokládá výrazné natažení horizontu měnové politiky na 18-24 měsíců. Argumentem je vysoký podíl nákladových položek v dnešní inflaci a předpoklad, že jejich efekt jednoduše časem (s trochu delším odstupem) odezní.
  • ČNB drží sazby stabilní, rozhodnutí bylo jednomyslné
    Dnešní zasedání ČNB nepřineslo žádné významnější překvapení a základní sazba setrvala na úrovni 7,00 %. Rozhodnutí zároveň bylo stejně jako na posledním zasedání jednomyslné a všech 7 členů se vyjádřilo pro stabilitu sazeb. Možnost snižování byla podle guvernéra Aleše Michla otevřena, avšak spíše v kontextu strategie a dlouhodobějšího výhledu, nežli že by někteří z členů preferovali snížení již na tomto zasedání. Trh tak příští pátek může více reagovat na zveřejnění zápisků ze zasedání ČNB, jelikož by mohly přinést bližší náhled na možnost snižování v letošním roce. Toto téma ostatně vyvstalo v otázkách novinářů na tiskové konferenci, kdy ale guvernér Michl nenabídl jasnější výhled. Rozhodnutí bude dle něj záležet na nových datech, nové prognóze a vyhodnocení pro a protiinflačních rizik. Zároveň ale připomněl, že většina bankovní rady plánuje držet sazby na vyšších úrovních, než naznačuje základní scénář prognózy. Ve své poslední aktualizaci předpokládala projekce ČNB relativně agresivní snižování sazeb, v letošním roce o zhruba 75-100bb.
  • ČNB drží úrokové sazby na 7 procentech, i kvůli zpomalování ekonomiky
    Bankovní rada ČNB již po páté v řadě ponechala základní úrokové sazby na 7 procentech, čímž potvrdila svou dlouhodobou strategii udržování stability sazeb. Toto rozhodnutí bylo vzhledem k dlouhodobé rétorice členů bankovní rady a vzhledem k vážným známkám zpomalení české ekonomiky široce očekávané. Mohlo by se tak zdát, že sazby v Česku už jsou na svém vrcholu. Stále však existuje reálná šance, že ČNB bude muset své sazby na některém z příštích zasedání zvýšit.
  • ČNB Focus: Kurzový závazek je mrtvý, ať žijí úrokové sazby
    Kurzový závazek ČNB včera skončil. Trhy tento krok již nějakou dobu očekávaly a reakce je tak zatím poměrně umírněná. S koncem závazku vyvstává několik důležitých otázek. Jak moc je ČNB ochotna nechat korunu posilovat případně oslabovat, pokud bude mít výraznější tendenci posilovat či oslabovat. Další otázkou je, kdy chce ČNB začít normalizovat sazby. Podle nás nyní centrální banka vstupuje do vyčkávacího módu a se zvyšováním sazeb bude čekat. Inflační tlaky v ekonomice totiž podle nás ustoupí a meziroční cenový růst bude zvolňovat.
  • ČNB hlasovala o intervencích a koruna slábne, dolar dobrých dat nevyužil
    Středoevropským měnám přinesly smíšené zprávy ranní údaje o PMI. Pro korunu byly příznivé, ale česká měna dopoledne p...
  • ČNB hodnotí rizika listopadové prognózy jako výrazně proinflační
    Česká národní banka dnes zveřejnila zápis z posledního loňského zasedání bankovní rady, které se uskutečnilo 22. prosince. Centrální bankéři na něm rozhodli o zvýšení základní úrokové sazby o jeden celý procentní bod, což opět překonalo očekávání analytiků. Ze zveřejněného záznamu vyplývá, že ČNB hodnotí rizika listopadové prognózy jako výrazně proinflační. To je i důvod, proč bankovní rada rozhodla o výraznějším utažení měnové politiky, než jaké by implikovala právě listopadová prognóza. Ta pro prosinec předpokládala zvýšení sazeb o půl procentního bodu.
  • ČNB: holubice na jestřábí stezce
    ČNB ponechala na svém posledním zasedání sazby bez změny, což se obecně očekávalo. Než výsledek bylo mnohem zajímavější sledovat představení nové prognózy. Oproti letní prognóze se nová podzimní prognóza příliš neliší ve výsledku inflace pro příští rok – zatímco letní prognóza čekala průměrnou inflaci na úrovni 9,5 %, nová podzimní ji vidí na úrovni 9,1 % - liší se způsob, jak se česká ekonomika má ke stejnému výsledku dostat. Ten nový způsob je přitom bolestivější.
  • ČNB chce držet cíl pro intervence "27 CZK/EUR, nebo slabší" alespoň do 2015
    Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni a nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování m...
  • ČNB i nadále drží úrokové sazby beze změny
    Česká národní banka na svém dnešním zasedání podle očekávání úrokové sazby nezměnila. Prosincová jednání jsou většinou ve znamení zhodnocení aktuální ekonomické situace a jen výjimečně přinášejí změny v nastavení měnové politiky. Naposledy centrální bankéři měnili úrokové sazby na prosincovém jednání v roce 2009.
  • ČNB i přes jestřábí komentáře odhodlaně drží nízké úrokové sazby
    Dnešní rozhodnutí bankovní rady České národní banky ponechat základní úrokovou sazbu na 7 procentech bylo sice pravděpodobné, ale zdaleka ne tak očekávané jako to březnové. Poslední data z české ekonomiky totiž ukazují, že inflační očekávání zůstávají velmi vysoká a že tato očekávání se minimálně v průmyslových odvětvích promítají i do vysokého růstu mezd. Inflační tlaky jsou navíc stále podporovány velmi uvolněnou fiskální politikou a životem na dluh.
  • ČNB jako druhá významnější centrální banka světa zahajuje cyklus post-pandemického utahování měnových šroubů. Koruna posiluje, hypotéky zdraží
    Bankovní rada České národní banky dnes dle očekávání rozhodla o prvním zvýšení základní úrokové sazby od loňského propuknutí pandemie. Naposledy sazbu zvyšovala v únoru 2020. Bankovní radní od rozhodnutí zvýšit sazby nedoradila ani nová prognóza, kterou již před jednáním měli k dispozici. I tak lze předpokládat, že rozhodnutí nebylo zcela jednomyslné.
  • ČNB jako první banka v EU, která zvedla v tomto cyklu sazby
    ČNB a nová prognóza se zvýšením úrokových sazeb po téměř deseti letech. ČNB se nyní stala první bankou v EU, která zv...
  • ČNB jede dál podle plánu
    Listopadové zasedání bankovní rady nepřineslo žádné dramatické změny. Bylo to letos již čtvrté a zároveň poslední jednání nad prognózou, nicméně už naplňování té předchozí dávalo tušit, že žádná revoluce tentokrát nepřijde. Nová prognóza se tedy jen kosmeticky liší od té předchozí a ČNB tak mohla znovu potvrdit svůj tvrdý i měkký závazek. Tedy exit „ne dříve než ve druhém čtvrtletí 2017“ a současně „pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017“. ČNB i nadále předpokládá, že „k udržitelnému plnění cíle, který je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, tak dle stávající prognózy dojde v polovině příštího roku“.
  • ČNB - jednomyslně pro stabilitu úrokových sazeb
    Česká národní banka se jednomyslně rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. I když bankovní rada vnímá některá inflační rizika oproti předešlému zasedání méně intenzivně, Aleš Michl zjevně zůstává opatrný a není komfortní s perzistentní jádrovou inflací.
  • ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb
    Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychlení o čtyři desetiny ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo také zrychlilo na 2,9 %. Výsledek je tak pozitivním překvapením, ačkoli se jedná pouze o předběžný odhad, který může být v následujících měsících revidován. Za celý loňský rok dosáhl hospodářský růst 3 %. Podle informací statistického úřadu byla hlavním impulsem zahraniční poptávka a investice. I přes zpomalení tuzemské ekonomiky v předchozích dvou čtvrtletích je současné zrychlení pozitivním překvapením. Také lednová inflace překvapivě zrychlila na 2,5 %, a jádrová inflace je nejvyšší od roku 2007. Obě zprávy z minulého týdne tak jsou jasným signálem ve prospěch zvyšování úrokových sazeb ČNB. Obě statistiky byly vysoko nad prognózou centrální banky i celého trhu.
  • ČNB je otevřena záporným úrokovým sazbám. Trump hrozí Číně za koronavirus
    Agentura Reuters v pondělí informovala, že ECB minulý týden nakoupila dluhopisy za rekordních 44 miliard eur. Celkově Evropská centrální banka plánuje nakoupit v letošním roce dluhopisy za 1,1 bilionu eur.
  • ČNB je připravena dále snižovat úrokové sazby
    Záznam z mimořádného jednání bankovní rady ČNB poodhalil odhodlanost k dalšímu snižování úrokových sazeb. Toto jednání se uskutečnilo minulé pondělí a jeho jediným tématem byla reakce centrální banky na aktuální situaci šířícího se koronaviru a s tím spojené dopady do vývoje české ekonomiky. Ačkoliv bankovní rada rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 50bb, na stole bylo i snížení o 75bb. To navrhovali hned dva její členové, jmenovitě guvernér J. Rusnok a člen bankovní rady A. Michl. Zbytek osazenstva sice souhlasil s potřebou výraznějšího uvolnění měnových podmínek nad rámec standardních 25bb, snížení o 75bb by však podle některých (T. Holub a V. Benda) mohlo vyslat zbytečně panický signál, a ještě více vystrašit již tak zkoušené finanční trhy. K obezřetnosti vedlo některé členy (M. Mora a V. Benda) také to, že bankovní rada v době mimořádného zasedání nedisponovala úplnými analytickými podklady, které by zhodnotily současnou situaci. Ty budou k dispozici až na řádném zasedání. Výsledné snížení úrokových sazeb o 50bb je tak podle bankovní rady bezpečnější reakcí na očekávané hospodářské potíže s tím, že pokud by se výhled české ekonomiky dále zhoršoval, přistoupila by ČNB k dalšímu snížení úrokových sazeb na příštím řádném zasedání tento čtvrtek.
  • ČNB ještě jednou zvýší úrokové sazby
    Podle záznamu z posledního jednání bankovní rady ČNB lze poslední květnové zvýšení interpretovat jako „jemné ladění nastavení měnové politiky.“ Většina členů rady se shoduje, že další pohyb úrokových sazeb může být oběma směry. Ačkoli inflační tlaky jsou podle bankovní rady na vrcholu i nadále zůstávají silné. Kladná mezera výstupu ekonomiky se postupně uzavírá, ale proinflační tlaky přetrvávají. Oproti oficiálnímu výstupu z jednání, bankovní rada v záznamu zdůrazňuje rizika uvolněnější fiskální politiky v příštím roce. Zároveň někteří členové zmínili obavy ze současného extrémního sucha v Evropě, což by mohlo vést k vyšším cenám potravin. Zdrojem vnějších nejistot zůstává riziko dopadu obchodních válek na českou ekonomiku a zpomalení globální ekonomiky. Podle bankovní rady však plnění inflačního cíle není oproti předchozí prognóze tolik závislé na výrazném posílení koruny.
  • ČNB je výrazně pesimističtější než trh. V pomalejší vakcinaci vidí pětkrát větší problém
    Česká národní banka ladí poměrně ponurou notu ohledně letošního vývoje tuzemské ekonomiky. Podle dnes zveřejněné prognózy předpokládá růst pouze 1,2 procenta. Přitom ještě její prognóza zveřejněná začátkem února počítala s růstem 2,2 procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani