Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new

Ekonomický kalendář: Situace mezi Ruskem a Ukrajinou zůstává pod drobnohledem

14.02.2022 09:40  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Evropské trhy otevřely do záporu
  • Na trhy dopadá strach z konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou
  • Tento týden bude zveřejněn zápis za zasedání FOMC

Evropské trhy otevřely hluboce do negativního teritoria. Futures na německý DAX propadly přibližně o 300 bodů pod páteční závěrečnou cenu. Nálada se zhoršila v pátek večer poté, co americké tajné služby informovaly, že by k napadení Ukrajiny Ruskem mohlo dojít už v následujících dnech. Rozhovory mezi ruskými a západními politiky probíhají takřka na denní bázi, žádných hmatatelných výsledků jsme se však zatím nedočkali. Ekonomický kalendář je dnes prázdný. Hlavním market moverem by však i nadále měl být vývoj situace okolo možné invaze Ruska na Ukrajinu. Investoři by měli být připraveni na volatilní seanci. Ceny mohou prudce reagovat na nové zprávy a novinové titulky.

Projevy centrálních bankéřů

  • 17:00 - Fed Bullard
  • 17:15 - ECB Lagarde

Klíčové události týdne

  • Zápis ze zasedání FOMC - středa, 20:00
  • Maloobchodní prodeje za leden - středa, 14:30
  • Kanadské CPI za leden - středa, 14:30
  • Rozhodnutí o sazbách turecké centrální banky - čtvrtek, 12:00

Výsledková sezóna v USA pokračuje také v tomto týdnu. Zdroj: Bloomberg, XTB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Rychlý odhad CPI v eurozóně, údaje o ADP a ISM ve službách v USA
    Dnešní makroekonomický program je nabitý, i když během evropské seance bude pravděpodobně jediným významným údajem předběžný březnový údaj o indexu spotřebitelských cen z Evropy, kde trh očekává další pokles. Dnešní komentáře Holzmanna z ECB naznačují, že pokles může ještě zrychlit. Dále se pozornost trhu zaměří na zprávy ze zasedání OPEC, kde trh neočekává žádné radikální pohyby před červnem.
  • Ekonomický kalendář: Rychlý odhad CPI z Německa a Béžová kniha Fedu v centru pozornosti trhu
    Dnešní makrokalendář je stejně jako včerejší poměrně chudý. V 8:00 se dozvíme údaje o maloobchodních tržbách ze Španělska a v 9:00 bleskovou inflaci CPI z Polska za květen, kde se již očekává údaj o 0,4 procentního bodu vyšší než předchozí. Další čtení již budou mít větší váhu, řeč je o inflaci CPI/HICP z Německa, která bude známa ve 13:00, a zde se na trhu očekávají vyšší data.
  • Ekonomický kalendář: Rýchly odhad spotřebitelských cen v Evropě, revize HDP v USA za 3. čtvrtletí
    Futures na evropské indexy naznačují, že dnešní peněžní seance na starém kontinentu začne víceméně beze změny. Stalo se tak po smíšeném obchodování během asijsko-pacifické seance, kdy se regionální indexy snažily najít společný směr. NZD je nejvýkonnější měnou G10 poté, co RBZN přednesl jestřábí hold, zatímco AUD je nejhorší měnou mezi hlavními měnami po nižším než očekávaném údaji o CPI za říjen. USD patří také mezi nejhorší měny, ale v poslední době se mu podařilo získat zpět půdu pod nohama a obchoduje se zpět pod hranicí 1,10.
  • Ekonomický kalendář: Řečníci z ECB dominují jinak prázdnému kalendáři
    Futures na evropské indexy ukazují na mírně vyšší otevření dnešní hotovostní seance pro indexy blue chips po včerejším povolebním výprodeji. Futures na indexy DAX a EuroStoxx se v době tisku obchodovaly přibližně o 0,2 % výše. Japonský jen je nejhorší měnou skupiny G10, zatímco EUR překonává ostatní hlavní měny.
  • Ekonomický kalendář: Sekundární data z Evropy a USA
    Futures trhy dnes poukazují na nižší otevření evropské seance po smíšeném obchodování v Asii. USDJPY rostl nad 133,00 a dosáhl tak nejvyšší úrovně od roku 2002. Kryptoměny nezažívají pozitivní den a bitcoin klesá o více než 6 %. AUD vyskočil po větším než očekávaném zvýšení sazeb od RBA, ale všechny tyto zisky již byly vymazány.
  • Ekonomický kalendář: Sekundární data z USA
    Futures trhy poukazují na mírně nižší otevření dnešní seance na starém kontinentu po smíšeném výkonu akcií během asijské seance, jelikož nová data z Číny ukázala, že průmyslová aktivita v červenci zpomalila více, než se očekávalo. Je třeba poznamenat, že likvidita může být dnes na globálních trzích poněkud nižší, protože obchodníci z Francie, Itálie a Polska mají státní svátek.
  • Ekonomický kalendář: Sekundární data z USA
    Futures trhy poukazují na výrazně nižší otevření dnešní seance na starém kontinentu. Německé futures DAX (DE30) se aktuálně obchodují téměř 300 bodů pod včerejším close. Dnes se prodávají i další třídy rizikových aktiv. Nejvýraznějším příkladem jsou kryptoměny, přičemž většina největších digitálních měn se během dne obchoduje o více než 7 % níže.
  • Ekonomický kalendář: Sekundární data z US a Kanady, API report
    Futures trhy dnes naznačují na víceméně ploché zahájení evropské seance. Futures na DAX se obchodují méně než 10 bodů pod včerejším close. To přichází po smíšeném obchodování během asijské seance, kdy regionální indexy nedokázaly najít společný směr. Riziko spojené s flow kapitálu lze zaznamenat na devizovém trhu, kde AUD a GBP patří k nejvýkonnějším v G10, zatímco bezpečné přístavy, jako je CHF a JPY, zaostávají. Energetické komodity jsou nejdnoznačné s růstem ropy a poklesem zemního plynu.
  • Ekonomický kalendář: Sentix eurozóny a velkoobchodní údaje z USA v centru pozornosti
    Dnešní seanci ovlivní údaje o čínské inflaci a údaje o spotřebitelských úvěrech v USA, přičemž čínský index cen výrobců vykázal v srpnu větší než očekávaný meziroční pokles o 1,8 %. Evropské a americké futures naznačují smíšené otevření, což odráží opatrný sentiment investorů v souvislosti s přetrvávající ekonomickou nejistotou. Investoři budou pozorně sledovat index důvěry investorů v eurozóně Sentix a údaje o velkoobchodních zásobách v USA, aby získali další náhled na ekonomické podmínky. Kromě toho budou účastníci trhu pozorně sledovat projev člena ECB McCaula a finanční zprávu společnosti Oracle Corp. po uzavření trhu, které by mohly dát další směr pohybu trhu.
  • Ekonomický kalendář: Schází se NATO a na programu jsou maloobchodní prodeje z USA
    Evropské trhy otevřely v blízkosti včerejšího závěru. Do popředí se po včerejším dopadu raket do Polska dostává geopolitika. Velvyslanci NATO dnes ráno (od 10:00) pořádají mimořádné zasedání a očekává se, že Polsko může požádat o spuštění článku 4, který zahajuje společné konzultace členů NATO o záležitostech, jako je bezpečnost a vnější hrozby. Obchodníci by dnes měli věnovat pozornost novinovým titulkům, protože mohou být zdrojem zvýšené volatility na trzích.
  • Ekonomický kalendář: Slabší start zajímavého týdne
    Evropské akciové trhy se na začátku nového týdne obchodují níže. Na finančních trzích lze pozorovat negativní náladu, kryptoměny, akcie, ropa a základní kovy se obchodují níže. Nejvýkonnější měnou G10 dnes ráno je americký dolar, následovaný eurem. Nejvíce zaostávají CHF, NZD a JPY.
  • Ekonomický kalendář: Služby ISM, druhý projev Powella
    Evropské futures trhy dnes poukazují na nižší otevření obchodní seance na starém kontinentu. Futures se během asijské seance obchodovaly výše, ale krátce před zahájením evropské seance začaly mazat zisky. Očekává se, že dnes proběhne další kolo jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli, což je jedna z událostí, které mohou ovlivnit trh. Kromě toho budou obchodníkům nabídnuta data z Evropy a Spojených států. Většina zpráv z Evropy však bude revize údajů PMI sekotru služeb za únor, a proto by neměly mít velký dopad. ISM sektoru služeb v USA v 16:00 může vyvolat krátkodobou volatilitu. V neposlední řadě se Powell dnes objeví v Kongresu. Obsah projevu bude stejný jako včera, proto je nepravděpodobné, že by událost měla zásadní dopad na trh.
  • Ekonomický kalendář: Služby ISM, Projevy členů Fedu
    Futures trhy dnes ukazují na ploché otevření evropských indexů. Americké futures se obchodují beze změny, což zdůrazňuje, že nejistota se netýká pouze evropských investorů. Dnešní den je nabitý ekonomickými zprávami, ale bohužel většina z nich budou revize březnových údajů PMI a je nepravděpodobné, že by vyvolaly nějaké větší pohyby na trzích. Vydání nevýrobního ISM v USA v 16:00 může mít za následek krátkodobou volatilitu.
  • Ekonomický kalendář: Směřujeme ke klidnému konci týdne?
    Dnes se investoři setkají s několika zajímavými zprávami. V kalendáři však chybí události, které by mohly vyvolat vyšší volatilitu na světových trzích. Publikace budou druhořadé nebo důležité, ale pouze pro určitý region. Ranní obchodování s futures naznačuje nižší otevření hotovostní seance v Evropě. Aktuálně se index DE30 pohybuje o 0,15 % níže.
  • Ekonomický kalendář: Sněmovna reprezentantů bude schvalovat ekonomický stimul
    Akciové trhy včera ignorovaly katastrofické výsledky žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA a pokračovaly v růstu. Dnešní seance však začala poklesem do negativního teritoria. Kalendář máme relativně prázdný. Hlavní roli by měly hrát schvalování stimulu americkou Sněmovnou reprezentantů a už standardně novinky okolo šíření koronaviru. Z tradičních fundamentů se těšíme hlavně na data z USA, kde bude odpoledne zveřejněna spotřebitelská inflace, spotřebitelský sentiment University of Michigan a také počet aktivních ropných vrtů Baker Hughes. Obchodníci by neměli zapomenout, že je opět pátek a přes určité uklidnění situace na trzích v posledních seancích představují otevřené pozice přes víkend zvýšené riziko.
  • Ekonomický kalendář: Snížení ratingu Fitch, zpráva o zaměstnanosti ADP v centru pozornosti
    Trhy s futures ukazují na nižší otevření dnešní evropské hotovostní seance. Futures na EuroStoxx se v době tisku pohybují přibližně o 0,8 % níže. Děje se tak v souvislosti s nárůstem averze k riziku po snížení úvěrového ratingu USA agenturou Fitch. Agentura Fitch snížila úvěrový rating USA z AAA na AA+ poté, co jej v květnu zařadila do negativního režimu. Tato zpráva bude pravděpodobně i dnes pokračovat v titulcích novin.
  • Ekonomický kalendář: splní super týden očekávání trhů? Rozhodnutí Fedu, BoJ a BoE, výsledky amerických BigTech společností 🔎
    Finanční trhy otevírají v optimistické náladě na začátku velmi důležitého týdne, v němž se mimo jiné dozvíme rozhodnutí o úrokových sazbách Fedu, BoE a BoJ. Nudit se nebudou ani investoři na akciových trzích, kteří se dočkají čtvrtletních výsledků společností BigTech, včetně Amazonu, Mety, Applu a Microsoftu.
  • Ekonomický kalendář: Spotřebitelská inflace v USA pod drobnohledem
    Výprodej na akciových trzích pokračuje, ale v mírnějším tempu, než jakého jsme byli svědky včera na Wall Street. Německý DAX krátce po otevření propadl, ale rychle se zbavil největších ztrát po začátku standardní obchodní seance. Hlavním tématem na trzích je prudký růst výnosů. Nicméně členové Fedu se neúnavně snaží mírnit obavy. Dnešní kalendář nenabízí data 1. kategorie. Zajímavé bude až odpoledne se statistikami spotřebitelské inflace a osobních příjmů a výdajů, které budou zveřejněny ve 14:30. Vývoj spotřebitelské inflace sleduje pozorně Fed, takže zvláště tyto výsledky mohou přinést tržní reakci. Na videokonferenci se dnes potkají ministři financí G20 s centrálními bankéři, ale nečeká se žádné důležité rozhodnutí pro finanční trhy. Je také dobré zmínit, že dnes je poslední seance měsíce, takže mohou nastat výraznější pohyby související s úpravou portfolií fondů.
  • Ekonomický kalendář: Spotřebitelské nálady v eurozóně a USA
    Dnešní makrokalendář je poměrně chudý, nejsou naplánovány žádné příliš významné publikace. Po německých údajích o inflaci PPI a CPI ze Spojeného království se trhy ujistily, že inflace bude i nadále klesat, a oba údaje přinesly značné překvapení, a to rozsahem poklesu. Nyní trhy čekají zejména na čtení spotřebitelského sentimentu z ekonomik eurozóny a USA, obě v 16:00. Ty vrhnou více světla na to, zda spotřebitelské nálady nakonec budou cenou za výrazný pokles inflace.
  • Ekonomický kalendář: Spotřebitelské nálady v USA z USA, kanadské údaje z trhu práce
    Závěrečná seance rekordního týdne pro akciové trhy pravděpodobně přinese mírně nižší volatilitu při absenci výsledků významných amerických společností a poměrně lehkém makro kalendáři. Investoři očekávají mírně slabší údaje z Kanady, kde se předpokládá mírné zvýšení míry nezaměstnanosti a nižší změna zaměstnanosti. Očekává se, že sentiment v americké ekonomice bude o něco lepší než v říjnu a inflační očekávání se nezmění. Ve světle obou těchto zpráv, které dnes budou „dominovat“ makro kalendáři, lze očekávat vyšší volatilitu na páru USD/CAD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank