Úterý 21. ledna 2025 08:45
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Navzdory znovunastartování ekonomického růstu nelze polevit v obezřetnosti na trzích

19.10.2021 10:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Globální ekonomický růst zůstává silný. Napříč jednotlivými trhy je však kvůli dynamicky se vyvíjející pandemické situaci nevyrovnaný. Zřetelná korelace mezi proočkovaností obyvatelstva a mírou oživení ekonomiky ukazuje, že náskok nejvyspělejších trhů před rozvojovými se bude zvětšovat, dokud očkovací kampaň jednotlivých států nedosáhne srovnatelných výsledků.

„S tím, jak vlády postupně přestávají chránit firmy před ekonomickou realitou, stále hrozí zvýšené množství insolvencí a bankrotů. Zvýšení podpory služeb spojené s jejich znovuoživením nyní opět polevuje, nedostatek práce a materiálu zase zpomaluje výrobu a stavebnictví. Narušení dodavatelského řetězce pravděpodobně donutí firmy operovat obezřetněji než za normálních okolností, k normalizaci přepravní kapacity by totiž mělo dojít nejdříve v roce 2023. To vše mírně snižuje prognózy růstu světového obchodu,“ líčí aktuální situaci Iva Palusková, Country manažerka společnosti Euler Hermes pro ČR.

V souvislosti s upevňováním oživování trhu dochází také k nárůstu inflace. Pravděpodobně se ale jedná o dočasný jev způsobený přechodnými faktory. Celkově lze očekávat, že v eurozóně inflace dosáhne 2,2 % v roce 2021 a 1,5 % v roce 2022, což je zhruba v souladu s příslušnými inflačními cíli.

Tempo růstu ekonomiky se v létě zmírnilo. Nejistota spojená s variantou delta bude mít ve vyspělých ekonomikách v roce 2021 za výsledek snížení míry růstu HDP o 0,2 % až
0,5 %. Očekáváme, že globální růst zůstane v roce 2021 na hodnotě 5,5 % a v roce 2022 pak 4,2 %. Až koncem příštího roku by se měla produkce vrátit na maximum svého potenciálu. Do té doby zůstane níže, což bude mít vliv především na rozvojové trhy, které jsou na ekonomické otřesy citlivější.

Jestli bude boj proti zpomalení ekonomiky efektivní, závisí do značné míry na úspěšnosti očkovací kampaně. Postup vakcinace umožňuje dále pokračovat v uvolňování zadržované poptávky. Z oživení ekonomiky, které přichází nad očekávání rychle, by mohl vzejít silnější impuls k růstu.

Dokud se očkováním nedosáhne kolektivní imunity a míra proočkovanosti se bude značně lišit mezi jednotlivými státy, hrozbu nových variant viru a opětovného zavádění omezení a protipandemických opatření nelze zcela vyloučit. Čím dál větší rozdíl pozorujeme zejména mezi evropskými trhy (viz graf níže). Navzdory značné akomodaci měnové politiky je ekonomické zpomalení značné a napříč různými zeměmi výrazně odlišné. Předčasné zrušení podpůrných ekonomických opatření firem by navíc mohlo podkopat zotavující se ekonomiku, což může na některé země dopadnout velmi závažně.

Předpovědi vývoje růstu reálného HDP


Zdroj: Euler Hermes, Talk

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Navzdory poslednímu odrazu na GBP/USD existují překážky na obrat
    Měnový pár GBP/USD se v posledním měsíci pohyboval v trvale rostoucím trendu, přičemž dosáhl nového dvouměsíčního maxima na úrovni 1,2782 a zůstal vysoko nad krátkodobými jednoduchými klouzavými průměry (SMA). Z technického hlediska se pár podle stochastického oscilátoru pohybuje v blízkosti překoupených vod. Index RSI rovněž signalizuje potenciální pokles, jelikož ztrácí impuls v blízkosti hodnoty 70. Pokud kupci zůstanou ve hře, otevřou se dveře k hladině odporu 1,2820 před půlročním maximem 1,2892.
  • Navzdory pozitivním finančním výsledkům za první čtvrtletí roku 2024 akcie Netflixu klesají
    I přes úspěch v prvním čtvrtletí zaznamenal Netflix pokles akcií o 3,3 %, což signalizuje nedůvěru investorů kvůli omezení zveřejňování důležitých ukazatelů.
  • Navzdory příznivému březnovému počasí stavební aktivita zamrzla
    Zatímco únorová stavební produkce potěšila, březnová čísla byla velkým zklamáním. Od prosince do února totiž nepřetržitě produkce odvětví meziměsíčně rostla, kumulativně o zhruba sedm procent, jenom za březen byl ovšem zaznamenán pokles o 7,8 % m/m. Úrovňově se tak objem stavební produkce dostal v reálném vyjádření na hodnoty dva roky zpět.
  • Navzdory regionálním napětím rostoucí trhy zatím potvrzují "lednový efekt"
    Zdá se, že vývoj na kapitálových trzích je začátkem roku 2020 velmi příznivý. Uklidnění situace okolo obchodní války mezi USA a Čínou a očekávání podpisu první fáze dohody mezi těmito dvěma velmocemi nahrává ve prospěch růstu. Značka TopForex se podívala na to, jaký byl v prvních dnech obchodování (do konce obchodního dne 6. ledna 2020) vývoj nejzajímavějších trhů v porovnání se stejným období předchozího roku.
  • Navzdory rizikům je zahraniční obchod stále silný
    Srpnová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 8,6 mld. Kč, což předčilo loňský srpnový výsledek o 15,4 mld. Kč. Meziročně klesl vývoz o 2,7 %, ale dovoz klesl ještě více, a to o 7,9 %. Červencový výsledek by revidován z mírného přebytku (0,1 mld. Kč) na mírný deficit (-0,3 mld. Kč).
  • Navzdory rizikům spojeným s Íránem a americkou břidlicí došlo před schůzkou OPEC+ u ropy k průlomu
    Před schůzkou OPEC+ se ropa Brent vyšplhala nad 70 USD, a dosáhla tak svého čtyřměsíčního maxima. I WTI se obchoduje na nejvyšší hladině od října 2018. Země OPEC+ drží svou produkci zkrátka, rostoucí proočkovanost zvyšuje mobilitu, a tak globální poptávka znovu stoupá a dohání nabídku. Za rychlým vzestupem cen, který kulminoval průlomem v polovině týdne, stojí hned několik faktorů. Tím hlavním byla ropa WTI, ale hned za ní následoval nízký stav amerických zásob benzínu před zahájením letní automobilové sezóny a stav zásob ropy v Cushingu, distribučním centru WTI, který je zhruba 17 % pod pětiletým průměrem.
  • Navzdory silnému mezičtvrtletnímu tempu není struktura růstu české ekonomiky příznivá
    V pořadí třetí odhad vývoje tuzemského HDP za třetí loňské čtvrtletí přinesl mírnou revizi směrem vzhůru. Ekonomika tak mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %, což představuje významné zrychlení po růstu o 0,2 % ve druhém čtvrtletí. Podle našeho hodnocení se jedná o překvapivě silný a těžko vysvětlitelný výsledek, a to především s ohledem na poměrně slabá měsíční data. V meziročním vyjádření pak růst ekonomiky zrychlil z 0,5 % na 1,4 %.
  • Navzdory vysokým inflačním tlakům v roce 2022 zlato nenabírá na síle
    Trh se zlatem nenabírá na síle, ačkoli američtí spotřebitelé očekávají po celý rok 2022 zvýšené inflační tlaky. Informoval o tom průzkum University of Michigan z minulého týdne.
  • Navzdory zhoršenému ekonomickému prostředí je drtivá většina firem stále schopna plnit své závazky. ICC ČR (Mezinárodní obchodní komora) představuje nový INDEX STABILITY FIREM
    Hospodářským sektorem s nejstabilnějšími firmami je podle nového indexu sektor „Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu“. Na druhém místě stability jsou firmy z odvětví těžby a dobývání. INDEX STABILITY FIREM těchto dvou odvětví dosáhl ke konci 3. čtvrtletí 2024 hodnoty 8,5, resp. 7,5. Na opačném konci stupnice s nejnižším indexem stability jsou firmy z odvětví dopravy a skladování a z odvětví velkoobchodu a maloobchodu, včetně oprav a údržby motorových vozidel. Ty dosáhly hodnoty indexu 3,3, resp. 4,3. Průměrný INDEX STABILITY FIREM pro firmy v celé české ekonomice dosáhl hodnoty 5,9.
  • Navzdory zklamání z výsledků Philipsu trhy zřejmě otevřou výše
    Evropské akciové indexy zřejmě otevřou v pondělí výše v očekávání silných čísel německého indexu nákupních manažerů (PMI) ...
  • Na Wall Street byly včera technologie jednookým králem
    Zámořské indexy po středečním dni oddechu včera pokračovaly v poklesech. Především se nedařilo indexu Dow Jones Industrial Average, který oslabil o 1,6 %. O něco lépe dopadl nejširší index S&P 500, se ztrátou 1,2 %. Technologický Nasdaq pak relativně téměř netratil, když odepsal pouze 0,4 %. Utility a informační technologie se svou ztrátou vešly pod 1 %. Nejvíce se dařilo komunikacím, kde jsou schovaná právě největší technologická jména, tyto sektory zaznamenaly pouze kosmetické ztráty v porovnání se zbytkem trhu.
  • Na Wall Street dnes převažuje pozitivní nálada
    Wall Street nekončila minulý týden v nejlepší náladě, když index S&P 500 klesl o 1,32 %. Investory vystrašily výroky Jerome Powella o opatrnějším přístupu ke snižování sazeb a návrhy složení budoucího Trumpova kabinetu zvedly nejedno obočí. Start do nového týdne se ale rýsuje do zelena když rostou všechny sektory. Na trh tento týden dorazí obvyklá dávka makrodat, doznívá výsledková sezóna a investoři začínají pomalu vyhlížet předvánoční nákupní šílenství a čísla z něj plynoucí.
  • Na Wall Street dnes zklidnění emocí, indexy rostou
    Celosvětový výplach akciových trhů si dnes dává pauzu a investoři využívají snížené ceny k nákupům. Indexy tak rostou v zámoří, vzedmuly se trhy v Japonsku i Evropě. Na programu dnes v USA nebyla žádná zásadní makrodata, ve včerejších večerních hodinách se někteří členové centrální banky vyjádřili holubiččím tónem na podporu ekonomiky, což určitě přispělo k jistému klidnění.
  • Na Wall Street dolehla nervozita
    Americké akciové trhy včera oslabily, když u indexu Nasdaq 100 došlo k výběru zisků v návaznosti na nedávný růst. U index DJIA však byla situace velice odlišná a dost neobvyklá, když tento index propadl již podeváté v řadě. Mezi nejslabšími akciemi v rámci DJIA byly opět akcie UnitedHealth, které v předchozích dvou týdnech ztratily přes 15 % a v úvodu tohoto týdne již ztrácejí dalších 7 %. Na druhé straně spektra stály akcie Nike, které rostly o necelé procento. Ve velice slabé výkonnosti pokračovaly akcie Nvidia, kterým v závěru roku, zdá se, dochází dech. Akcie Nvidia si připsaly již osmý propad během posledních devíti obchodních dní, což je pro tento úspěšný titul dosti překvapivé. Akcie Tesla přidaly přes 3 %, aby zavřely na svých nových historických maximech 479,86 USD.
  • Na Wall Street dopadly slabé maloobchodní tržby a obavy z čínské regulace
    Wall Street se otevřela výrazně v záporu poté, co maloobchodní tržby v USA v červenci klesly více, než se očekávalo, a když globální akcie klesaly kvůli obavám z přísnějších pravidel Číny pro internetový sektor. Čínské akcie kótované v USA jako Alibaba Group, Baidu a JD.com tak čelily další vlně výprodejů.
  • Na Wall Street doznívají inflační data. Rostou polovodičové firmy, energetiky jdou vzhůru s ropou
    Páteční obchodní seance na Wall Street se nesla v duchu včerejšího obchodního dne, kdy trhy zažily nejvydařenější den od jara 2020. Důvodem byla nižší reportovaná inflace v USA, než bylo očekáváno.
  • Na Wall Street opanoval úvodní seanci v týdnu polovodičový sektor
    Obchodování se na startu druhého letošního týdne odehrálo v pozitivním duchu, kdy tahounem seance byly čipové akcie obsažené v technologickém Nasdaq Composite, který přidal podruhé v řadě, tentokrát okolo 1 %. Akcie Nvidia posílily přibližně o 3 % a to díky skvělým číslům od společnosti Foxconn, jenž si připsala rekordní tržby ve 4Q24, a tato společnost je hlavně součástí polovodičového odvětví. Zahanbit se nenechaly ani akcie AMD, které vzrostly o cca 3 % a akcie Broadcom rostly zhruba o 1 %.
  • Na Wall Street pokračovala divoká rally
    Globální akciové trhy včera pokračovaly v rally, když investoři na trhu nakupovaly za „zvýhodněné“ ceny způsobené nedávnými prudkými výprodeji. Mezi nejrychleji rostoucími akciemi v rámci indexu S&P 500 byly akcie provozovatelů výletních lodí. Akcie společnosti Norwegian Cruise Line posílily o více než 15 %, zatímco akcie jejího konkurenta Carnival stouply o více než 13 %. Hodně rušno bylo včera kolem akcií Twitter. Elon Musk potvrdil svůj záměr koupit Twitter při ceně 54,2 USD/akcii. Akcie Twitter vyskočily o více než 20 %. Akcie ropných společností Chevron a Exxon Mobil vzrostly o více než 3 %.
  • Na Wall Street pokračuje dobrá nálada
    Americké akciové trhy se v úvodu dnešního obchodního dne obchodovaly smíšeně. Investoři vstřebávali silnější meziměsíční růst výrobních cen, což mohlo u slabších povah vyvolat obavy z opatrnějšího přístupu centrální banky k avizovanému snižování sazeb. Další sledovaná veličina v podobě nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti žádné překvapení nepřinesla. Po pár hodinách obchodování ale převládl optimismus a široký index S&P 500 míří ke čtvrté růstové seanci za sebou.
  • Na Wall Street se před Fedem vrátil optimismus
    Největší americký ropný producent Exxon Mobil hospodařil ve 4Q se ziskem 3,4 USD/akcii, čímž předčil analytický konsensus o 10 centů. Akcie Exxon reagovaly na dobré zprávy zhruba 2% růstem. Automobilka General Motors příjemně překvapila nejen výsledky za 4Q, ale i pozitivním výhledem na tento rok, kdy vedení GM očekává upravený zisk na akcii v rozmezí 6-7 USD proti konsensu 5,7 USD. Investory McDonald´s zklamaly marže a letošní výhled pro tyto marže, když vedení McDonald´s očekává marže kolem 45 % (konsensus činil 46,5 %). Výrobce těžební techniky Caterpillar nepotěšil své akcionáře varováním před slabou poptávkou z Číny a nadále rychle rostoucími náklady.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank