Úterý 07. ledna 2025 00:21
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
InstaForex rijen 2024

Situace na velkoobchodním trhu v souvislosti s ukončením činnosti Bohemia Energy

15.10.2021 11:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ukončení dodávek elektřiny a plynu společností Bohemia Energy neohrožuje stabilitu velkoobchodního trhu s energiemi v České republice. Problémy však mohou mít města a obce, které doposud nenakoupily dodávky energií na příští rok.

Společnost Bohemia Energy, která dne 13. 10. 2021 oznámila zastavení dodávek energií svým zákazníkům a fakticky tak ukončila svoji činnost na tuzemském energetickém trhu, byla jedním z účastníků obchodování na energetické burze POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE). Díky ochranným mechanizmům, kterými je velkoobchodní trh pro takové situace vybaven, a současně díky přístupu samotné společnosti Bohemia Energy nehrozí v současné době dominový efekt bankrotů způsobený neschopností této společnosti dostát svým závazkům dodat či odebrat energii svým obchodním partnerům.  „Jsem rád, že mohu konstatovat, že ani ukončení činnosti takto významného hráče nezpůsobí na velkoobchodním trhu žádné zásadní komplikace ani ve vztahu k burze, ani ve vztahu k ostatním účastníkům obchodování. Velmi rád bych poděkoval všem, kteří celou situaci od samého počátku aktivně řešili. Pevně věřím, že se stejným efektem, jako se podařilo vše podstatné vyřešit na velkoobchodním trhu, podaří se vše vyřešit i ve vztahu k zákazníkům Bohemia Energy“, říká David Kučera, generální sekretář POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE.

PXE provozuje kromě velkoobchodního trhu také platformu pro aukce energií pro koncové zákazníky z řad měst, obcí a menších firem. „Bohužel musím konstatovat, že řada klientů si doposud nezajistila dodávku energií na příští rok. Znamená to tedy, že pokud se ceny na velkoobchodním trhu do konce roku nesníží, budou muset realizovat fixaci na stávajících cenových hladinách, což pro tyto subjekty bude pochopitelně znamenat značné zvýšení nákladů na energie. Za stávající situace považuji za důležité, aby se situace se zákazníky Bohemia Energy co nejrychleji vyřešila, aby vzniklá nervozita na maloobchodním trhu neovlivnila schopnosti právě municipalit zajistit si dodávky energií na příští rok“, doplňuje David Kučera.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Situace na ropě se nelepší, komodita opět v medvědím trhu
    Nedávná hvězda komoditního trhu rychle pohasíná. Ropa ze svých červnových maxim ztratila více než 20 % a opět tak otevřela medvědí kapitolu. V červenci už severomořský Brent ztratil 15 % a v průběhu pátečního dopoledne klesl až do blízkosti 42 dolarů za barel. Jedná se o nejhorší měsíční výsledek od počátku roku. Zároveň se Brent nachází na nejnižší ceně od počátku dubna.
  • Situace na trhu práce je nadále napjatá
    I v listopadu pokračoval trend snižování tuzemské míry nezaměstnanosti, když podíl osob bez práce dosáhl hodnoty 3,3 %, tedy o desetinu procentního bodu méně než v říjnu, přičemž z toho jde zhruba třetina na vrub sezónním vlivům. Počet evidovaných uchazečů se meziměsíčně snížil o něco málo přes šest tisíc, když dosáhl 245 549. Avšak stejně jako v říjnu došlo meziměsíčně ke snížení také u počtu volných pracovních míst.
  • Situace na trhu práce v Austrálii se zhoršila, analýza AUD/NZD
    Australská zaměstnanost se v lednu snížila o 7,9 tisíce a zcela tak minula předpoklad 15tisícového růstu. To se odrazilo na míře nezaměstnanosti...
  • Situace na trhu s plynem se vyostřuje
    První seance po víkendové přestávce není pro Evropu dobrá. Indexy akciových trhů klesají a ještě více se toho děje na energetickém trhu, kde poptávka a nabídka reagují na nové informace. Kreml prohlásil, že Rusko zastaví dodávky plynu, dokud nebudou odstraněny ekonomické sankce, které dnes zvýšily ceny plynu TTF o více než 20 %. Situace se vyostřuje a i přes doplnění některých zásob může současné pozastavení dodávek bránit v zajištění dostatku plynu na zimu.
  • Situace na trhu v USA
    Obchodování v USA zaznamenává značné výkyvy. Hlavní americké akciové indexy v poslední době vykazují velké pohyby a nestabilitu.
  • Situace na trzích se mění, ale dolar dál posiluje a koruna zůstává v klidu
    Americkému dolaru se na hlavních párech stále daří. Dnes ráno posiluje proti euru na 1,2235, vůči britské libře na 1,3860 a na páru s japonským jenem na 109,70. Zpevňování dolaru přitom opět přichází za trochu jiných tržních podmínek než předtím.
  • Situace na trzích se odpoledne zlepšuje, koruna však ztráty nesetřásla
    Během dopoledne si hlavní akciové trhy prošly slabšími chvilkami, když se do Evropy přenesl negativní vývoj z USA a Asie a nepotěšily zprávy o italském rozpočtu. Podařil se ale obrat a většina Evropy a spolu s ní také Wall Street už míří nahoru.
  • Situace na trzích se zlepšila, na dolaru to ale moc vidět není
    Na úvod týdne vidíme na hlavních trzích lehkou korekci výprodejů z posledních dní. Zatím nejde o nějaké velké vzedmutí, ale postupně nabírá na síle. Slušně se daří ropě, která tak částečně pomáhá i akciím. Výnosy dluhopisů rostou, přičemž v čele hlavních trhů jdou ty americké. Pro dolar je takový vývoj příznivý, ale prozatím to na něm není příliš vidět. Americká měna si připisuje pouze mírné zisky vůči euru, zatímco proti jenu prakticky stagnuje.
  • Situace na trzích vypadá velmi nejistě.
    Podle naších očekávaní obchodní seance v úterý byla velmi nestabilní. Kromě toho, zveřejněna makroekonomická data otřásli trhy optimizmem.
  • Situace na Ukrajině se zhoršuje, takže se evropský trh obchoduje v červených číslech
    Futures na evropské akcie dnes ráno klesly po zprávách, že ruské jednotky vypálily rakety na řadu ukrajinských měst a vylodily vojáky na jejím pobřeží. To vyvolalo na světovém trhu velkou vlnu odklonu od rizika.
  • Situace s Íránem se vyostřuje
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování s mírnými ztrátami. Ty se pohybují do jedné desetiny procenta. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-0,6 %). Naopak vcelku vydařený začátek obchodování mají realitní developeři, jejichž akcie rostou o 0,6 %. Hlavní událost, která dnes ovlivňuje trhy, se týká vývoje jednání s Íránem o porušování jaderné dohody. Tamní představitelé hrozí, že zcela odstoupí od smlouvy a vrátí se ke stavu z roku 2015, kdy tato smlouva ještě nebyla v platnosti. Další zajímavou zprávou je, že došlo k ukončení jednání o akvizici technologické společnosti Symantec výrobcem čipů Broadcom. Jednání údajně ztroskotala na výši nabídky, když Symantec nechtěl přistoupit na cenu nižší než 28 USD za akcii. Akcie na tuto zprávu reagovaly poklesem přibližně o 13 %.
  • Situace USD/RUB
    Ruský rubl včera v důsledku událostí z minulého týdne mírně oslabil. Podrhl...
  • Situace v britském parlamentu může být i po volbách patová
    Britové ve čtvrtek rozhodnou, jaké bude nové složení Dolní sněmovny. Naším hlavním scénářem je, že volby vyhrají konzervativci a efektivní majoritu v Dolní sněmovně získají bez pomoci další britské strany. Druhá varianta, a ne o mnoho méně pravděpodobná, je, že konzervativci sice vyhrají, efektivní většinu ale nezískají. V takovém případě budou muset žezlo předat šéfovi opozičních labouristů Corbynovi, aby se o sestavení vlády pokusil on. Nejhorší variantou, naštěstí tou nejméně pravděpodobnou, je, že by se vládu nepodařilo sestavit ani Corbynovi a britský parlament by uvízl v patové situaci.
  • Situace v českém průmyslu se zhoršuje už dva a půl roku, nyní ještě výrazněji, než se čekalo. Z Trumpových cel ovšem průmyslníci zatím moc strach nemají
    Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se letos v listopadu v porovnání s říjnovou situací dále zhoršily, a to výrazněji, než očekávala drtivá většina analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Zhoršují se už dva a půl roku. V listopadu byl důvodem výraznější než předpokládaný propad nových zakázek i samotného objemu výroby. Tento propad odráží poměrně slabou domácí i zahraniční poptávku. Průmyslové podniky reagují na slabou poptávku omezením objemu produkce a snížením její ceny.
  • Situace v Číně se díky peněžní injekci zklidnila, akciový trh se stabilizoval; analýza EUR/JPY
    Americké burzy včera výrazně klesly a index Dow Jones v průběhu prvního dne nového roku ztrácel 467 bodů, čímž mě...
  • Situace v Číně se díky peněžní injekci zklidnila, akciový trh se stabilizoval; analýza EUR/JPY
    Americké burzy včera výrazně klesly a index Dow Jones v průběhu prvního dne nového roku ztrácel 467 bodů, čímž měl nakročeno k nejhorší denní...
  • Situace ve stavebnictví povede k růstu cen nemovitostí. Průmysl se oživuje díky vakcínám
    „Pokles stavební produkce bude mít nepříjemné dopady na realitní trh. V nabídce bude méně nemovitostí, což bude tlačit na růst cen. Pravděpodobně nastane paradoxní situace, kdy předražené nemovitosti dál porostou na ceně,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Situace ve stavebnictví zdraží nemovitosti. Zaměstnanci v průmyslu si reálně pohoršili
    „Výsledky ve stavebnictví jsou žalostné a povedou k dalšímu zhoršení dostupnosti bydlení v České republice. Bohužel se výrazně snížil počet zahájených i dokončených bytů, což bude vytvářet nedostatek na realitním trhu vedoucí k dalšímu růstu cen nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Situace ve Venezuele může mít dopad na kvalitu ropy
    I když jsou dodávky ropy na globální trhy navzdory stupňující se situaci ve Venezuele stále dostatečné, objevuje se vážné riziko týkající se kvality této komodity. Z trhu se totiž pomalu vytrácí těžší ropa s vysokým obsahem síry, která se těží právě v jihoamerickém státě.
  • Situace ve výrobě se nezlepšuje, roste pesimismus
    Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemské výrobě zaznamenal mírné zlepšení z 41,7 bodu na 42,0 bodu, stále jde ale o stav značící pokračující tempo zhoršování a hodnota se nachází hluboko pod neutrální hranicí 50 bodů. Proti odhadům jde vůči mediánu trhu o slabší než očekávaný výsledek, na úrovni našeho předpokladu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna