Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:46
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Za týden končí skupině Smartwings ochrana před věřiteli. Její záchrana potrvá šest let; od Boeingu, tuzemských bank a státu by mohla získat dohromady až pět miliard korun

21.02.2021 08:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V příštím týdnu letecký dopravce Smartwings vrací do vzduchu donedávna problémový letoun Boeing 737 MAX. Jde o zásadní milník na cestě ven z propasti, do níž tuzemskou aerolinku uvrhlo – už v březnu 2019 – nejprve uzemnění a poté zejména – zhruba rok poté – koronovirová krize. Ta dopadla na letecký byznys obzvláště tíživě. Letectví prožívá nejhorší krizi ve své historii, která se počítá na více než stovku let. Skupina Smartwings zaznamenala loni devadesátiprocentní pokles tržeb v porovnání s rokem 2019, letos by měla být oproti předloňsku zhruba na polovině.  

I pokud letos koronavirová krize nakonec díky vakcinaci do značné míry odezní, nelze předpokládat, že se letecká doprava celosvětově vrátí na úroveň předpandemického roku 2019 dříve než zhruba v roce 2025. I aerolinka Smartwings počítá s tím, že její cesta ze zmíněné propasti potrvá léta. Konkrétně šest let. Tak dlouho má totiž trvat záchranný plán, jejž nyní dojednává se svými „zachránci“: tedy s bankami a se státní pojišťovnou EGAP, která má záchranný úvěr ve výši dvou miliard korun garantovat.

Ke dvěma miliardám garancí žádá skupina Smartwings stát také o půl miliardy v hotovosti, jako takzvané „sedačkovné“. To od státu v rámci covidové pomoci dostávají autobusoví dopravci. Smartwings si „sedačkovné“ představuje jako kompenzaci za to, že její letadla loni během jarního nouzového stavu nesměla do vzduchu. A že tedy byla uzemněna celá její flotila, nejen problémová letadla 737 MAX.

Aerolinku tlačí čas. Za týden, 27. února, končí mimořádné moratorium, které ji chrání před věřiteli. Skupina Smartwings, pod jejíž křídla patří i dceřiná firma ČSA, dosud během moratoria financovala jen svůj provoz. Splácení dluhu bankám, pronajímatelům letadel a dalším věřitelům mohla skupina díky moratoriu odkládat. Za období do loňského srpna, od kdy moratorium platí, se jedná o jednu až dvě miliardy korun v odsunutých platbách. Moratorium má zásadní podíl na tom, že aerolinka dosud přežívá.

Ze dojednávaných dvou miliard úvěrů, poskytnutých konsorciem celkem čtyř bank a garantovaných státní pojišťovnou EGAP do výše 80 procent jistiny, ovšem skupině Smartwings nakonec zůstane jen přibližně polovina. Třeba právě proto, že kvůli konci moratoria ihned bankám splatí část svých závazků. Banky daly, banky ale také hned vezmou.

Smartwings proto musí hledat peníze ještě jinde. Aktivně nyní komunikuje s americkým výrobcem letadel Boieng ve věci odškodnění za nucené odstavení problémových „MAXů“. Tuzemská aerolinka preferuje mimosoudní dohodu. Loni už do výrobce dostala v přepočtu zhruba 220 milionů korun jako vrácenou zálohu za jeden neodebraný „MAX“. Zásadní otázkou je, na kolik si skupina Smartwings může na základě případného mimosoudního vyrovnání s Boeingem vlastně přijít.

Vodítkem mohou být jiná podobná vyrovnání. Boeing se v uplynulé době dohodl hned s několika aerolinkami na vyrovnání za předloňské uzemnění. K největším provozovatelům „MAXů“ patřily v době uzemnění americké aerolinky Southwest Airlines a American Airlines, v jejichž barvách létalo 34, resp. 24 strojů. S těmi se Boeing dohodl na blíže nespecifikovaném vyrovnání na přelomu let 2019 a 2020.

Výrobce letadel však uzavírá dohody i s menšími provozovateli. Například loni v červnu se s ním na vyrovnání dohodla největší evropská cestovní kancelář, německá Tui, provozující patnáct „MAXů“. 

Na přelomu let 2019 a 2020 se také na vyrovnání s Boeingem dohodly turecké aerolinie Turkish Airlines, které v době uzemnění provozovaly tucet problémových strojů. Hodnota kompenzace tehdy činila 225 milionů dolarů. To odpovídá zhruba částce pěti miliard korun. Turkish Airlines v době uzemnění provozovaly dvanáct problémových strojů. Smartwings ve stejnou dobu měly sedm „MAXů“.

Pokud by vodítkem pro výši kompenzace měla být právě turecká zkušenost a výhradně počet provozovaných problémových strojů „MAX“, mohl by dopravce Smartwings pomýšlet na kompenzaci až takřka za tři miliardy korun. 

Ještě více by mohl žádat na základě zkušenosti brazilského dopravce GOL Linhas Aereas Inteligentes. Ten v době uzemnění provozoval jako Smartwings sedm problémových „MAXů“. Přitom se loni na jaře dohodl na kompenzaci v hodnotě 2,4 miliardy brazilských realů. To odpovídá více než deseti miliardám korun. 

V praxi však nelze výši kompenzace odvozovat jednoduše jen od počtu provozovaných problémových strojů. Značnou roli hrají celkové podmínky kontraktu na dodání letadel a šíře celého kontraktu. Boeing většině aerolinek před uzemněním „MAXů“ dodal jen menší část těchto letadel. 

Loni v únoru vyčíslil dopravce Smartwings celkovou škodu za uzemnění „MAXů“ na sto milionů dolarů, což odpovídá 2,2 miliardy korun. Realistické tedy je i na základě zkušenosti jiných dopravců předpokládat, že pokud bude po Boeingu v rámci své nynější žaloby požadovat sumu odpovídající 2,5 miliardy korun, má značnou naději se kompenzace opravdu dočkat. Od konce února 2020 se škoda ze uzemnění zvýšila, současně ovšem obecně platí, že nelze očekávat, že Boeing kompenzuje veškeré škody, které v souvislosti s uzemněním té či oné aerolince vznikly. 

Sečteno, podtrženo, skupina Smartwings si může v relativně dohledné době přijít až na celkem pět miliard korun. Dvě miliardy může získat v podobě zmíněného garantovaného úvěru, půl miliardy ve formě „sedačkovného“ a až 2,5 miliardy jako odškodné od Boeingu. I když odškodné od Boeingu může být nakonec o něco nižší a bankovní úvěr se rychle scvrkne o polovinu, tuzemskému dopravci by takové peníze měli umožnit přežití.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zatímco koruna pokračuje v oslabování, libře opět pomohla data
    Česká měna navázala na včerejšek a dnes dopoledne oslabuje k euru už na 25,55. Za pohybem stále nevidíme žádné nové zprávy. Menší vliv může mít vývoj v celém regionu, kde ostatní měny taktéž registrují menší ztráty. Z většiny však bude oslabení způsobeno výběrem zisků, které mohli investoři na koruně vytěžit během září. Příští týden nás čeká zasedání ČNB, kde pravděpodobně dojde ke zvýšení úrokových sazeb, ovšem tento krok by měl být v kurzu započítán. Navíc po posledních komentářích asi nepřekvapí, když banka silně naznačí ještě jedno zvýšení na konci roku. Vyvstává tak otázka, čím by vlastně ještě mohli bankéři pozitivně překvapit, a ta může být motivací právě k realizaci krátkodobých zisků.
  • Zatímco pozornost poutá Powell, data varují před zpomalením americké ekonomiky
    Evropské akcie se drží místy i slušně v zeleném (FTSE 100), ale na amerických trzích je už pohyb pouze smíšený a opatrnější. Čeká se na komentář šéfa Fedu, který bude hlavní událostí dne. Jenže mezitím chodí i velmi zajímavá data.
  • Zatímco výnosy míří vzhůru, hlavní měny se z místa příliš nepohnuly
    Finanční trhy se během čtvrtka nesetkaly se zprávami, které by jim udávaly jasný směr. Firemní výsledky se netýkají klíčových jmen a slušný výsledek průzkumu filadelfského Fedu o aktivitě v průmyslu nevyvolal vážnou reakci. Slabý britský maloobchod odnesla libra pouze přechodným oslabením.
  • Zatímco západní trhy začínají týden v klidu, Šanghaj doháněla propad
    Rozjezd šanghajské burzy po sváteční i nucené přestávce mohl leckoho vylekat, jde však "pouze" o dohánění propadu, který by jinak přišel dříve důsledku už známých zpráv. Zatímco tato burza je dole o 7,7 procenta, Hongkong už pouze o procento a evropské akcie ráno mírně rostou.
  • Zatíží obchodní válka americkou ekonomiku?
    Minulý pátek uštědřil Bílý dům první ránu, protože Donald Trump uvalil na čínský dovoz nové celní tarify ve výši 34 miliard dolarů a oznámil, že v blízké budoucnosti by se tato suma mohla zvednout o dalších 16 miliard dolarů na celkovou částku 50 miliard dolarů. Čína zareagovala clem na americké zboží ve výši 34 miliard dolarů. Zdá se, že americká administrativa si nemyslí, že by ji to mohlo poškodit, ačkoli několik hospodářských odvětví pocítí napětí.
  • Za Trumpa jsou komodity levnější než za Obamy
    Od nástupu prezidenta Trumpa jsou ceny hlavních průmyslových komodit na nižších úrovních, než činil průměr za dobu vlády prezidenta Obamy.
  • Zatřese ropné embargo vůči Íránu s cenou ropy?
    V pondělí vstoupily v platnost dosud nejtvrdší sankce proti Íránu, čímž se trh s černým zlatem dostává pod tlak. Důvodem sankcí je program obohacování uranu, který Spojené státy vnímají jako obrovskou hrozbu, neboť tuto aktivitu považují za spojenou s produkcí atomových zbraní. Írán se však snaží sankcím vyhnout vypnutím lokačních systémů, aby zabránil omezení exportu.
  • Za tři čtvrtletí roku 2023 vykázala Raiffeisenbank čistý zisk ve výši 3,96 miliardy korun
    Raiffeisenbank představila v loňském září novou verzi aplikace mobilního bankovnictví ve zcela změněné podobě. Tuto verzi původně využívalo zhruba 500 tisíc klientů, přičemž po sloučení s Equa bank v listopadu loňského roku se číslo vyšplhalo na 800 tisíc. „O necelý rok později aplikaci pravidelně každý měsíc využívalo již přes jeden milion uživatelů, tedy dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Průměrně se každý uživatel do aplikace přihlásil alespoň třicetkrát měsíčně. Toho se nám podařilo dosáhnout i díky tomu, že se při vytváření nových funkcionalit a revidování těch stávajících ptáme klientů na jejich názor,“ říká Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank. „Úspěch, který naše mobilní bankovnictví u klientů získává, pro nás představuje satisfakci a zároveň motivaci přinášet další vylepšení digitálních služeb banky,“ dodává Igor Vida.
  • Za tři čtvrtletí roku 2024 vykázala Raiffeisenbank čistý zisk ve výši 5,01 miliardy korun
    „V říjnu letošního roku přesáhl počet retailových klientů české Raiffeisenbank 2 miliony. V rámci celé skupiny Raiffeisen jsme tohoto čísla v České republice dosáhli už o něco dříve. Nárůst počtu klientů banky na krásné 2 miliony z mého pohledu dokazuje mnohé. Dlouhotrvající růst klientů svědčí o důvěře, kterou si Raiffeisenbank v této zemi vybudovala. Naši klienti se navíc dlouhodobě řadí mezi ty nejspokojenější na trhu, což k nám přirozeně přivádí klienty další. Nesmírně si toho vážím a jsem hrdý na své kolegyně a kolegy, pro které je klient na prvním místě. Tento přístup je cítit napříč celou bankou. Hlavně jej však vnímají naši klienti, o čemž svědčí tento mimořádný výsledek,“ říká Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank.
  • Zatvrzelost Fedu a dolar: Co přinese inflační tlak? ECB ničí euro
    Tvůrci politiky Fedu a ECB vytrvale hovoří o dočasnosti inflace, přestože fakta dokazují opak. Mohou mít částečně pravdu, totiž že inflační tlaky mohou v roce 2022 polevit. Je však nepravděpodobné, že by se inflace, ačkoli v průběhu roku zrychluje, dala označit za přechodnou.
  • Zaujalo nás: Rumunsko nad průměrem EU. Ve vývoji ekonomiky i ve využívání obnovitelných zdrojů energie
    Rumunsko, nahlížené optikou dnešních dnů, už rozhodně nepatří na chvost EU. Za poslední roky se tato ekonomika posunula z pozice „chudého příbuzného“ výrazně vpřed a v řadě žebříčků se nachází nad evropským průměrem. A to nejen v případě makroekonomických ukazatelů, ale i ve využívání obnovitelných zdrojů energie. Společnost WOOD & Company vsadila na investiční potenciál obnovitelných zdrojů energie, když na jaře letošního roku otevřela podfond nabízející investování od OZE. Ten v květnu uzavřel první akvizici na výstavbu solárního parku v Rumunsku. Výstavba parku byla zahájena v červnu, zkušební provoz je plánován na začátek 2025.
  • Zaujímavé grafy k obchodným vojnám 5: Ktorým aktívam by najviac pomohlo upokojenie situácie?
    Keďže sú opäť v popredí obchodné vojny, tak po troch mesiacoch pridávam ďalšiu sériu zaujímavých grafov k tejto téme.
  • Zaujímavé grafy k vývoju v Taliansku
    Keďže začiatok nového týždňa sa na trhoch točí výhradne okolo Talianska, tak som zozbieral zopár zaujímavých grafov, ktoré ilustrujú aktuálnu situáciu v Taliansku:
  • Zaujímavosti k sentimentu pred výpredajmi a po nich : Korekcia visela vo vzduchu, investori ostávajú optimistickí
    Korekcia na akciových trhoch priniesla aj viacero grafov od analytikov a novinárov, ktoré poskytujú zaujímavý pohľad na sentiment pred výpredajmi, počas nich a po zmiernení situácie.
  • Zaútočí na volný obchod také Evropa? Vývoj trhů je smíšený, koruna další oslabení odvrátila
    Nerozhodnost a relativní klid evropských akcií z dnešního rána se poměrně brzy změnily v jednoznačný pokles. Hlavní indexy se zanořily hluboko do červeného v čele s německým DAXem a odpoledne se inspiruje také Amerika. Akcie na Wall Street ale ztrácejí zatím mírně.
  • Zaváhání ADP kompenzuje růst v sektoru služeb, analýza EUR/USD
    Soukromý sektor USA (ADP report) přidal minulý měsíc 175 000 nových míst, což je v historickém srovnání nejméně o...
  • Zaváhání překonáno, Amerika velí k novému růstu
    Ačkoli akciové trhy občas zaváhají, následně bývají taženy znovu vzhůru. To je i případ včerejšího poklesu na Wall Street, na který dnes navazuje solidní růst a umazávání ztrát. S&P 500 stoupá o 0,8 procenta. Evropské indexy ovšem zůstávají v záporu, v případě Stoxx Europe o půl procenta. Během dne se sice zkoušely dostat výš, ale zatím to na kladné hodnoty nestačí.
  • Za Valentýna letos lidé v Česku dají 2,3 miliardy korun, mnozí jeho oslavu kvůli drahotě ale vypustí. Valentýnské výdaje v ČR narostly v uplynulém desetiletí třikrát rychleji než ve světě
    V těchto dnech vrcholí období valentýnských nákupů. Zpravidla trvá od 9. do 14. února, což je „Den D“, Den svatého Valentýna, „svátek všech zamilovaných“.
  • Za Valentýna letos lidé v Česku dají 2,6 miliardy korun. Hitem jsou poukazy na pobyt, masáže a dále dárky jako květiny, čokolády či upomínkové předměty
    Mnozí jeho oslavu kvůli doznívající inflaci a ekonomické stagnaci ale vypustí. Valentýnské výdaje v ČR narostly v uplynulém desetiletí třikrát rychleji než ve světě.
  • Zavedení „windfall tax“ na ČEZ zřejmě Brusel znemožní. Chce totiž zavést cenový strop, který je s daní z mimořádných zisků neslučitelný
    Evropská komise sestavila balík opatření, který by měl přispět ke snížení cen energií. O návrhu budou jednat energetičtí ministři zemí EU příští týden v pátek. Česká republika, která EU momentálně předsedá a mimořádné setkání energetických ministrů svolává, ovšem připraví svůj vlastní návrh řešení palčivé energetické situace.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank