Úterý 03. prosince 2024 18:03
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Covid dusí slovenskou ekonomiku

28.01.2021 12:29  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešní data o ekonomickém sentimentu na Slovensku ukázala, že si druhá vlna pandemie vybírá svoji daň na ekonomické aktivitě. Sentiment se propadl meziměsíčně o 4,8 bodu na 80,6 bodu, což je nejnižší úroveň od loňského června a hluboko pod předkrizovou úrovní 97,2 bodu. Na druhou stranu je stále nad jarními úrovněmi okolo 60 bodů. Oslabení sentimentu je patrné napříč všemi sektory ekonomiky, avšak největšímu propadu došlo v rámci odvětví služeb, na která tvrdě dopadla poslední omezení vyhlášená vládou Co nám to říká o ekonomické situaci na Slovensku? V posledním čtvrtletí loňského roku pravděpodobně došlo k mírnému poklesu ekonomické aktivity a možná dojde k dalšímu poklesu aktivity na začátku letošního roku. Tento pokles by měl být však mírný, neboť se podařilo udržet v chodu průmysl, spotřebitelé i firmy se do značné míry naučili fungovat pod omezeními, vláda znovu zapnula podpůrné programy na podporu postižených odvětví a firem a v neposlední řadě nejsou přijatá opatření efektivně tak tvrdá, jako byla na jaře.

Předpokládáme, že nejpozději na jaře dojde i na Slovensku k uvolnění restrikcí a k restartu odvětví přiškrcených pandemií. Toto oživení bude prudké, s tím jak se spotřební zvyklosti v řadě aspektů navrátí k předkrizovému modelu. Spotřebitelé navíc budou moci využit úspor vytvořených za uplynulý rok. Přesné načasování bude záviset na úspěšnosti Slovenska ve zvládnutí pandemie a očkování, které se nyní bohužel stejně jako jinde v EU pozdrželo pro nedostatek vakcín. Nicméně to by se v průběhu února a března mělo výrazně zlepšit. Již tento pátek by mohla být schválena vakcína AstraZeneca, v druhé polovině února by mohla být k dispozici i vakcína firmy Johnson&Johnson a  zároveň by mělo dojít k navýšení dodávek od konsorcia Pfizer/BionTech. Další úlevu od pandemie by měl přinést i pozitivní efekt teplého počasí. Na podzim by měla být již velká část populace za sebou vakcínu a Slovensko by si mělo vystačit s podstatně měkčími omezeními, než tomu bylo v roce minulém. Další podporu dodá uvolněná fiskální politika vlády a příliv prostředků z EU, který by se měl projevit zejména v oživení investiční aktivity. Za celý rok 2021 proto očekáváme růst ekonomické aktivity o 6%, který by měl odmazat většinu ztrát z roku minulého.

Komentář Martina Pohla, Generali Investments

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • COT: Úprk komodit se před zasedáním FOMC stal naléhavějším
    I v týdnu ukončeném 17. březnem omezily investiční fondy své rostoucí tendence, jak se děje už po čtyři týdny po sobě v očekávání jednání FOMC...
  • COT: Výprodej ropy zpomalil - vysoká poptávka po obilí
    Naše týdenní zpráva COT (Commitment of Traders) se věnuje pozicím, které drželi hedgeové fondy a další spekulanti ve futures na různé komodity, cizí měny a dluhopisy, a jejich změnám v týdnu končícím úterým 14. listopadu, tedy v týdnu, kdy akciové trhy dál posilovaly poté, co neočekávaně slabé údaje o americké ekonomice podpořily rostoucí přesvědčení, že agresivní navyšování sazeb ze strany Federálních rezerv může skončit měkkým přistáním. Také komoditní sektor zaznamenal mírný vzestup. Během tohoto nejednoznačného týdne se 15 ze 24 komodit obchodovalo výš. Nejlépe si vedly obilí, ropa a kovy jako měď a stříbro.
  • Co udělá Bank of Japan?
    Bank of Japan by měla oznámit své rozhodnutí o měnové politice během příštího asijsko-pacifického zasedání. Načasování je předběžné, ale oznámení se obvykle provádí kolem 16 hodiny. Od banky se neočekává, že by změnila výši úrokových sazeb, ale to neznamená, že neudělá žádný krok.
  • Co udělají trhy, až skončí QE v eurozóně
    Program kvantitativního uvolňování ze strany ECB vedl k poklesu rizikových prémií u řady investičních aktiv. Příčinou jsou buď přímé nákupy těchto aktiv zmíněnou centrální bankou, nebo je efekt nepřímý. V takovém případě dochází k tomu, že investoři přecházejí z trhů, na kterých intervenuje ECB, na trhy jiné, kde následně také dochází k poklesu rizikových prémií.
  • Co udělá RBNZ zítra?
    Reserve Bank of New Zealand oznámí své další měnověpolitické rozhodnutí během nadcházejícího asijsko-pacifického zasedání. Oznámení bude provedeno ve středu ve 16:00. Změna výše sazeb se neočekává, neboť inflace zůstává příliš vysoká.
  • Co udělá rok 2024 s kursem koruny, úroky hypoték, cenami nemovitostí, pohonných hmot i elektřiny?
    Již za týden budeme odpočítávat první hodiny a dny roku 2024. Co od nej čekat? Jak změní kurs koruny, úroky hypoték, cen realit, pohonných hmot či elektřiny pro nabíjení vozů?
  • Co ukázaly zprávy technologických firem?
    Tento týden se nesl v duchu velké technologické nejistoty ze zámoří. Po velmi slabých výsledcích Snapu a panickém výprodeji se investoři ptali sami sebe, zda-li BigTech společnosti potvrdí obavy trhu z ekonomického zpomalení. Ukázalo se, že AAA firmy (Apple, Amazon, Alphabet) a Microsoft vykázali relativně uspokojivé výsledky, to se však nedá říct o Meta Platforms.
  • Co ukáže zpráva o indexu spotřebitelských cen?
    Dnes ve 12:30 SEČ budou zveřejněny březnové údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA, které výrazně ovlivní sílu či slabost dolaru.
  • CoverdealFX
    CoverdealFX je registrovanou obchodní značkou společnosti s názvem Coverdeal Holdings Limited, která je regulována Cyprus Securities and Exchange Commission – CySEC a disponuje s licenčním číslem CIF 231/14. Firma Coverdeal Holdings Ltd je členem Investor Compensation Fund a tento fond je určený pro klienty kyperských investičních firem – CIF a jiných Investičních firem – IF. Prostředky klientů se uchovávají v uznávaných evropských bankách.
  • Covestro získává 6 % díky dohodě o převzetí ADNOC Abu Dhabi 📈
    Akcie německého chemického gigantu Covestro (1COV.DE, bývalá jednotka Bayeru) dnes posílily téměř o 6 %, když se státní firma ADNOC v Abú Zabí dohodla na akvizici společnosti Covestro za 14,7 miliardy eur (téměř 16,4 miliardy dolarů); s 54% prémií k zavírací ceně Covestro 19. června, kdy tisk zveřejnil první informace o možné dohodě.
  • Covid i válka na Ukrajině přispívají k demontáži globálního finančního systému
    Covidové narušení dodavatelských řetězců, rostoucí geopolitické napětí i nedávné krachy významných bank podle aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade přispívají ke zpochybňování globálního finančního systému. Rozvíjející se ekonomiky v čele s Čínou začaly cílevědoměji prosazovat iniciativy k dosažení větší měnové suverenity a snížení své závislosti na přeshraničních kapitálových tocích z vyspělých ekonomik.
  • Covid obrací lidi k přírodě více než Gréta: roste poptávka po kempech, zahrádkách, chalupách i po dřevu
    Pandemie Čechy vrací blíže k přírodě. Do kempů, zahrádek, na chaty a chalupy. Civilizovaný svět obecně v sobě znovuobjevuje náklonnost k přírodním materiálům, jako je dřevo. Utrácet za zeleň a chvilky v ní je zkrátka „in“, dokonce ani nebylo třeba apelu Grety Thunbergové, kterou média v době pandemie odsunula do pozadí, za vir.
  • Covidová opatření hloubí mezi Čechy propast. Zvýhodnění jsou obyvatelé měst či zaměstnanci placení z veřejných peněz
    Covidová krize, jejíž roční výročí vychází právě na nynější dny, stále více rozděluje českou společnost. Toto rozdělování tuzemské veřejnosti umocňují vládní opatření. Ta na jedné straně nahrávají například zaměstnancům placeným z veřejných rozpočtů či obyvatelům měst, na straně druhé znevýhodňují živnostníky, resp. OSVČ či obyvatele zejména malých obcí.
  • Covidové uzavírky roku 2020 přály počínání dětí. Letos počet narozených už klesá, o desetinu
    Nástup covidové pandemie v ČR v březnu 2020 sice znamenal pohromu pro ekonomiku, zato však vzpruhu pro počínání dětí. Hospodářství se v roce 2020 propadlo nejvýrazněji v historii ČR, o 5,5 procenta, a to kvůli celosvětovému hospodářskému útlumu, zastavování výroby, zavírání obchodů i dalších provozů včetně kulturních, a řadě dalších pandemických restrikcí. Lidé se i sami spontánně zdržovali společenského kontaktu. O to více se však zjevně „činili“ v soukromí. Potvrzují to i dnes zveřejněná data ČSÚ.
  • Covid se vrací na scénu, Čína sahá k uzávěrám. Akcie drží směr dolů
    Aby problémů nebylo málo, vrací se jeden velmi známý - covid. Západní svět dávno řeší jiné věci, ale Čína se drží své politiky nulové tolerance a zavírá město Čcheng-tu o 21 milionech obyvatel. Sice nejde o takové ekonomické centrum a dopravní uzel jako dříve zavřená Šanghaj, ale i tak je to průmyslově velmi významné město, kde vyrábí i řada západních firem. A vzhledem k tomu, že dopady uzavření Šanghaje jsou v živé paměti a podepsaly se i na výkonu čínské ekonomiky, nové zprávy rozhodně nezapadly bez odezvy. Svou roli sehrál i horší čínský index PMI za srpen.
  • COVID zasahuje primárně střední Evropu v čele s Rakouskem a Českem…
    Raketový nárůst počtu nakažených dohromady se zprávami z českého průmyslu nevěští pro českou ekonomiku na konci roku nic dobrého. Počty nakažených v přepočtu na tisíc překročily úroveň sto (týdenní průměr) a dostáváme se pomalu ale jistě nad nejhorší čísla z října 2020 a března 2021. Situace se dramaticky zhoršuje také v sousedním Německu a Rakousku a pak také v Nizozemí a v Belgii. Nikde však s výjimkou Rakouska není situace tak dramatická jako v Česku. Naopak výrazně lepší čísla než severní Evropa hlásí jih v čele se Španělskem, Itálií a Francií.
  • COVID-19 může dlouhodobě změnit to, jak lidé pracují, nakupují a cestují
    Sociální a ekonomické dopady koronaviru byly okamžitě vidět po celém světě. Může však nějakou dobu trvat, než se projeví problémy mimo ekonomiku a podnikání – to zjistíme, teprve až COVID-19 přestane plnit novinové titulky.
  • COVID-19 uvrhnul české průmyslníky do pesimismu
    PMI index tuzemské průmyslové aktivity spadl za březen na 41,3 bodu, což ve srovnání s námi očekávanými 42,0 body resp. tržním konsensem ve výši 41,8 bodu nepředstavuje žádné velké zklamání. Současná recese způsobená pandemií koronaviru, respektive vládními opatřeními na zamezení šíření infekce je tak trochu jiná. Zatímco typicky je vedena propadem průmyslové produkce, tentokráte jsou tím hlavním napadeným služby. Hůře situaci čeští průmyslníci nehodnotí ani v kontextu srovnání se sousedy. Český výsledek se zásadněji neliší od německého či polského. Zdaleka nejhůře je na tom Maďarsko, kde PMI spadl na historicky nejnižších 29,1 bodu.
  • Covid-19 už i v Bílém domě. Bude ohrožena Trumpova kandidatura?
    Zástupci Bílého domu v pátek potvrdili, že 74letý americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania byli pozitivně testováni a aktuálně musí zůstat v karanténě. Bude tak muset na chvíli zastavit své aktivity související s kampaní k prezidentským volbám, které se mají konat již v listopadu. Situace může být o to vážnější, protože Trump patří do rizikové skupiny a všechno bude záviset na tom, jaký průběh u něj onemocnění nabere.
  • Co vlastně Bitcoin je? Podívejme se na to od úplného začátku
    Bitcoin, spuštěn v roce 2009, je první kryptoměnou typu peer-to-peer na světě. Běží na decentralizované, propojené účetní knize, která nepotřebuje žádnou banku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding