Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:56
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Americké prezidentské volby – klimatická krize jedním z hlavních témat

13.10.2020 12:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V amerických prezidentských volbách se stala poprvé v historii významným tématem klimatická změna – spolu s ekonomikou, rasovým napětím a policejní brutalitou. Do povědomí veřejnosti se dostala zejména proto, že se důsledky člověkem způsobené klimatické změny projevují v poslední době stále častěji. Jen v měsíci srpnu zaznamenaly Spojené státy průměrnou teplotu vyšší, než je 100letý průměr. Letos v září zdevastovaly rozsáhlé požáry na západě Spojených států nespočet domů a celé akry lesů. Události spojené s klimatickou změnou jsou čím dál častější a ničivější.

Popírání klimatické změny je už dnes věcí minulosti a dokonce ani prezident Trump, který k ní byl v minulosti velice skeptický, se nyní raději příliš nevyjadřuje. Klimatická změna je dnes politickým tématem, které může u volebních uren způsobit významnou změnu, což v předchozích prezidentských volbách neplatilo. Podle profesora politologie Jona Krosnicka ze Stanfordovy univerzity[1], který na předvolebních průzkumech pracuje již přes dvacet let, bude tentokrát 25 % Američanů volit kandidáta na základě jeho postoje ke klimatické změně – což je u této problematiky rekordní číslo. Větší důležitost se připisuje už jen potratům, na nichž staví své rozhodnutí 31 % voličů.

V případě klimatické změny jsou na tom Demokraté lépe než Republikáni. Joe Biden předložil už v polovině července svůj ambiciózní klimatický plán za téměř 2 biliony dolarů, tedy 2,5 % HDP, vynaložené v průběhu čtyř let. V následující diskusi se budeme věnovat podrobnostem tohoto plánu – a jeho důsledkům, pokud bude Biden zvolen.

Q. Jaké jsou hlavní teze Bidenova dvoubilionového klimatického plánu?

A. Pro Demokraty tento dvoubilionový klimatický plán představuje způsob, jak se vyrovnat s dopady klimatické změny v každodenním životě a zároveň vytvořit nová pracovní místa jako protiváhu míst ztracených kvůli pandemii. Jeho klíčovým cílem je dosáhnout díky vyšší energetické efektivitě a zvýšení podílu elektřiny vyráběné v jaderných a vodních elektrárnách nejpozději do roku 2050 uhlíkové neutrality. Zároveň hodlá vytvořit miliony pracovních míst v rámci budování infrastruktury odolnější vůči přírodním katastrofám (tj. obnovy pobřežních oblastí, velkoplošné výsadby stromů, renovace mostů a silnic apod.).

Plán nezahrnuje uhlíkovou daň na federální úrovni, která by přispěla ke snížení emisí skleníkových plynů, protože o té se v rámci Demokratické strany zatím ještě debatuje. A Biden ani nehodlá znovu přistoupit k Pařížské dohodě z roku 2015, která si klade za cíl předejít v tomto století zvýšení celosvětové teploty o víc než 2°C nad úroveň před průmyslovou revolucí.

Q. Po téměř pěti dekádách váhání se Demokraté konečně smířili s jadernou energií jako s prostředkem boje proti klimatické změně. V čem je to revoluční?

A. Jedná se o zásadní změnu přístupu. Je to poprvé od roku 1972, kdy se demokratická voličská platforma začala vyjadřovat o jaderné energii jako o možném způsobu snížení závislosti na fosilních palivech. Demokraté konečně zaujali pragmatické stanovisko a uvědomili si, že současné technologie pro výrobu obnovitelné energie prostě nedokážou daný úkol splnit a odpověď na potřebu zmírnit dopady klimatické změny jim může pomoci nalézt jaderná energie.

Využití jádra pro ekologické účely u lidí často vyvolává obavy ohledně globální bezpečnosti (Američané si dosud pamatují havárii elektrárny Three Mile Island v roce 1979, v našich končinách to byl Černobyl v roce 1986 a v Japonsku poměrně nedávno Fukušima I) a někteří zpochybňují, zda je nukleární energie dostatečně ekologická na to, aby mohla být součástí „nového zeleného údělu“. Bidenův tým se rozhodl, že ano.

Pokud jde o bezpečnost, sázejí Demokraté na to, že jim podporu veřejnosti získají nové, bezpečnější technologie – jako jsou reaktory využívající roztavené soli nebo kovy v tekuté formě. Čeká je ale ještě dlouhá cesta, než se jim povede tuto podporu proměnit v nové investice, aby prodloužili životnost stávajících reaktorů a vybudovali nové (v současnosti jdou ve výstavbě dva reaktory).

Q. Zelená platforma Demokratů si stanovila za cíl dosáhnout do roku 2035 produkce 100 % elektřiny bez fosilních paliv. Je to realistické?

A. K dnešnímu dni pocházejí dvě třetiny americké elektřiny z fosilních paliv, 20 % z jádra (což je téměř 63 % bezuhlíkové výroby elektřiny) a 18 % z obnovitelných zdrojů. Cíl začít produkovat v tak krátkém časovém horizontu 100 % elektřiny bez fosilních paliv je ambiciózní a předpokládá konstantní poptávku po energiích a masivní zvýšení investičních výdajů – zejména v oblasti jaderné energie, kde investice od roku 2015 prudce klesaly.

Q. Jaké jsou dopady pro Fed a finanční trhy?

A. Řešení klimatické krize předpokládá položení základů ekologického finančního systému, který bude schopen přímo financovat ambiciózní zelenou platformu Demokratů. Dnes ještě většina ESG (environmentálních, sociálních a správních) zásad a předpisů funguje na principu dobrovolnosti („když nesplníte, vysvětlete“) a jejich plnění závisí do značné míry na názorech vlastníka aktiv na investování do ESG. Za Bidenovy vlády budeme svědky nasazení nových pobídek, které povedou k přísnějším požadavkům tak, jak už je tomu v rámci EU (prostřednictvím Akčního plánu EU pro udržitelný růst a taxonomie EU, která specificky řeší problematiku zelených obligací a benchmarků nízkých uhlíkových emisí).

Federální rezervy budou mít v této nové finanční infrastruktuře velice specifickou roli a mohou klimatickou změnu explicitněji integrovat do svých mandátů – a tento proces již započal. V rámci svého dozoru nad finančními institucemi může Fed podnikat kroky, které budou podporovat přechod na zelenou ekonomiku, například prostřednictvím zvyšování kapitálových požadavků v případě úvěrů na projekty související s fosilní energií nebo naopak snižování požadavků v případě ekologických projektů.

Apendix:








[1] Krosnick J. A. & MacInnis B. (srpen 2020). Climate Insights 2020. Surveying American Public Opinion on Climate Change and the Environment. Resources for the Future. https://media.rff.org/documents/Climate_Insights_Overall_Trends_Final.pdf

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké mzdy zpomalily a nezaměstnanost stoupla
    Přání slabšího trhu práce ani tentokrát nebylo vyslyšeno úplně, ale určité signály v únorovém reportu najdeme a finančním trhům by to ke spokojenosti mělo stačit, ačkoli prvotní reakce byla docela nejistá. Data zveřejněná americkým ministerstvem práce za únor jsou relativně ke konsensu smíšená, při silnější tvorbě nových pracovních míst, ale vyšší nezaměstnanosti a pomalejších mzdách. Jako hlavní číslo obvykle trh sleduje počet nových pracovních míst.
  • Americké nároky v nezaměstnanosti mnohem vyšší, než se očekávalo. US500 roste
    Americké nároky v nezaměstnanosti: 221 tis. vs. 214 tis. a dříve 210 k. Americký dolar po přečtení oslabil a futures S&P 500 (US500) posílily.
  • Americké nároky v nezaměstnanosti vyšší, než se očekávalo 💲USDIDX ztrácí
    Americký dolar (USDIDX) se po přečtení stáhl zpět a výnos 10letých státních dluhopisů se stáhl zpět na úroveň 4,02 %.
  • Americké Nonfarm Payrolls zklamaly. Co to znamená pro měnovou politiku Fedu?
    Americké akciové indexy se v pátek usadily níže. Nonfarm Payrolls nebyl jedinou důležitou zprávou, která byla v pátek ve Spojených státech zveřejněna. Ačkoli tento údaj nemohl mít žádný vliv na dolar, na akciový trh určitě vliv měl. Zpráva o nezaměstnanosti tak zaznamenala pokles o 4,2 %, což naznačuje, že míra nezaměstnanosti se stále blíží svým předpandemickým úrovním.
  • Americké nové objednávky zklamaly, USD ztrácí na většině měnových párů
    Po včerejším mírném pádu si dnes evropské indexy svou cenu ve většině případů drží, nebo své pondělní ztráty mírně kor...
  • Americké obchodování přináší zlepšení. Inflace i technika trhy zatím podržely
    Situace na finančních trzích je odpoledne lepší, k čemuž přispěla i nová data. Americké obchodování na akciových trzích ale začalo smíšeně a těžko zatím vyhlásit konec současné korekce. Evropské akcie trochu ubraly ze svých denních ztrát. Výnosy amerických dluhopisů mezitím lehce stoupají a dolar se snaží setřásat své mírné ztráty.
  • Americké obchodování smíšené, Asie oslabuje
    Indexy v zámoří uzavřely včerejší obchodování smíšeně. Průmyslový Dow Jones (-0,36 %, 27 934,02 b.) mírně ztratil, zatímco technologický NASDAQ (+0,24 %, 8 570,66 b.) svou hodnotu lehce zvýšil. Široký S&P 500 (-0,06 %, 3 120,18 b.) skončil prakticky beze změny. Ropa (WTI -3,23 %, 55,21 USD) včera padala druhý den v řadě a stáhla sebou energetický sektor, který měl nejhorší výkon. Kvůli špatným výsledkům a horším projekcím se na chvostu umístily prodejci Kohl’s (-19,49 %, 47,02 USD) a Macy’s (-10,9 %, 15,04 USD). To může svědčit o zpomalující maloobchodní poptávce.
  • Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby překvapily, bulletin SNB a analýza USD/CHF
    Italské maloobchodní tržby v lednu stagnovaly, ve srovnání s prosincem zůstaly nezměněny. V prosinci přitom do&sc...
  • Americké PPI pod očekáváním
    V meziměsíčním vyjádření jsou jádrová inflace PPI a celkové údaje také pod očekáváním trhu. Základní hodnota klesla na -0,1 % oproti očekávání 0,3 %. Hlavní hodnota klesla na -0,5 % m/m oproti očekávání 0 % m/m růstu.
  • Americké PPI stagnuje, odpolední pohled na EUR/USD
    Americký index cen výrobců (PPI) zůstal v červenci beze změny v porovnání s červnem (0,0 procent). PPI tak potvrd...
  • Americké prezidentské volby skončily, výsledek zatím nejistý, zlato vyčkává
    Událost, na kterou se upírají zraky celého světa, se blíží ke svému závěru. Americké prezidentské volby jsou bezesporu nejočekávanější, nejsledovanější a nejnapínavější v historii USA. Celý svět nyní sleduje, jak asi dopadnou a jakou cestou se USA vydají příští čtyři roky. Zbývá dopočítat poslední hlasy, v několika státech a celý svět se dozví, kdo se stane na čtyři roky nejmocnějším mužem světa. Jak na tuto událost reagují finanční trhy?
  • Americké prezidentské volby v centru pozornosti
    Duel mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem v amerických prezidentských volbách stále probíhá. Uvidí se, zda-li americký prezident Trump přijme výhru Bidena, nebo jestli ve středu dopoledne pokročí se svou „hrozbou" a řekne, že půjde k Nejvyššímu soudu USA - hrozba není překvapením po několika komentářích v posledních týdnech.
  • Americké provizórium
    Dvaja hlavní vyjednávači Harry Reid (republikán) ...
  • Americké přístavy opět pojedou naplno, odboráři po dohodě ukončí stávku
    Desítky tisíc odborářů z amerických přístavů ukončí stávku, která ohrožovala námořní dopravu a obchod. Zástupci odborové organizace se dohodli se zaměstnavateli na tom, že se vrátí do práce a nechají do ledna čas na vyjednání nové pracovní dohody. Předběžně se dohodli na zvýšení mezd, informují tiskové agentury.
  • Americké reality: Banky mění strategii, domy už neudají ani za náklady. Obama podpoří i spekulanty
    Americký realitní trh se posunul do nové dimenze. Banky už nejsou schopny zabave...
  • Americké reality: Prodeje starších domů rekordně oživily, neprodaných nejméně za 10 let. Wall Street sílí
    Před volbami lepší, po volbách horší? Údaje o prodejích starších domů v USA toto „pravidlo“ nepotvrdily, ...
  • Americké rezervy srazily ropu, akciím však moc nepomohly
    Začátek středečního obchodování hodně ovlivnilo dění na ropě. Její cena spadla, poté co USA oznámily uvolnění 180 Mb ze strategických rezerv. Při jednom milionu barelů denně by to stačilo na půlroční podporu nabídky, jde celkově o rekordní objem a USA přesvědčují i další země k podobnému kroku. Na ropném trhu by tím zmizel přechodný deficit nabídky. Ropa zareagovala poklesem asi o 5 dolarů.
  • Americké ropné zásoby začínají klesat. Ropa ale vyhráno ještě zdaleka nemá
    EIA včera zveřejnila výsledky amerických ropných zásob a v třech posledních týdnech se jedná o druhou velmi příznivou ...
  • Americké sankce zvedají cenu hliníku
    Ceny hliníkových futures na londýnské burze kovů vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2011. Minulý týden dokonce zaznamenaly zvýšení o 20 % a dosáhly hodnoty 2 400 amerických dolarů za tunu, což je nejvíce od léta 2011. Celosvětové dodávky hliníku ohrožují americké sankce, uvalené na ruského producenta Rusal. Akcie společnosti atakovaly historicky nejnižší hladinu a objevil se strach z nuceného omezení produkce.
  • Americké sazby začínají klesat
    Propad zejména technologických akcií, k němuž došlo v červenci a začátkem srpna, kdy japonská centrální banka změnila monetární politiku a skončilo carry obchodování s japonským jenem, byl jednou ze známek nestálosti trhu. Když se navíc objevily nepříznivé makroekonomické údaje z amerického trhu práce a údaje o inflaci, začal trh politiku Fedu nazírat novou optikou. Nyní se počítá s rychlým poklesem sazeb do léta roku 2025. Volatilita se nejprve zvýšila, ale poté se znovu vrátila na normální úroveň. Možná to byla předzvěst toho, co nás čeká, kdyby došlo k větším přesunům investic.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje