Čtvrtek 26. prosince 2024 16:47
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Silný pátek pouze korigoval čtvrteční ztráty

12.06.2020 17:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Světové indexy

USA

Pozitivní obchodní seance v pondělí a pátek ohraničily střed týdne, kdy akcie oslabovaly. Pokles byl nejvíce vidět ve čtvrtek, kdy akcie ztratily téměř 6 %, což je jeden z největších propadů za poslední týdny a měsíce. Hlavním důvodem byl růst počtu nakažených infekcí covid-19, když začalo uvolňování restriktivních opatření, a strach z další vlny pandemie. V pátek předvádí trhy v USA silný start a posilují na začátku pátečního obchodování o téměř 3 %. To nicméně na eliminaci čtvrtečního propadu nebude stačit a hlavní index S&P500 odevzdá za týden asi 4 %. Výjimkou byl technologický indikátor NADAQ, který oslabil pouze ve čtvrtek. Během týdne dosáhl svého historického maxima a pokořil metu 10 tisíc bodů. Za celý týden je ztráta tohoto indexu „pouze“ 1,5 procenta.  

Evropa

V Evropě měřené indexem STOXX Europe 600 v pátek akcie rostly stejně jako u ostatních světových burz. V pátek si tento index připíše přes procento, když posilují všechny sektory. Nejvíce rostou společnosti z realitního sektoru a energetiky. Účet za celý týden ale mnoho důvodů k radosti neskýtá. Ztráta za celý týden se bude pohybovat kolem 5 %.

Pražská burza

V Praze v pátek zavládla pozitivní nálada. Prakticky všechny hlavní tituly posilovaly a snažily se tak smazat část ztrát utrpěných během týdne. Hlavní index pražské burzy PX v pátek přidal přes 2 %. V čele růstu stály bankovní domy (Erste +5,2 %, KB +3,8 %, Moneta +4,6 %). Obchodování bylo v pátek prakticky jen o bankách, do nich se koncentroval téměř všechen (cca 85 %) zobchodovaný objem. Slušný výkon předvedl v pátek také ČEZ (+1,7 %).

Za celý týden to ale tak slavné nebylo. Během týdne nebyly zveřejněny podstatnější kurzotvorné korporátní zprávy. V pondělí ještě doznívala pozitivní nálada v předchozího týdne. Následující seance, ale zamířily zcela opačným směrem a akcie padaly. Největší byl čtvrteční propad, když ve světě zavládly obavy z druhé vlny pandemie. Pátek, pak jen korigoval tento pokles. PX index ztratil za celý týden necelá 3 %. Bez překvapení se na tomto poklesu nejvíce podílely banky. Suverénně největší ztráty zaznamenala Erste, která padla o 7 %. Ostatní banky odepsaly za týden cca 3 %. ČEZ oslabil o 1,6 %. Defensivní charakter předvedly akcie operátora O2 CR, které v týdenním součtu dokázaly uzavřít pouze v mírné ztrátě (-0,7 %). Nejlepší týdenní výkon je u akcií PFNonwoven (+1,1 %). Nicméně je třeba dodat, že aktivita na tomto titulu je slabá.

Aktivita měřená zobchodovaným objemem, byla za celý týden vyšší, než průměr.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Silný ekonomický růst USA posiluje cenu akcií i ropy; analýza EUR/USD
    Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti klesl v minulém týdnu více, než se čekalo, což nazn...
  • Silný ekonomický růst USA posiluje cenu akcií i ropy; analýza EUR/USD
    Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti klesl v minulém týdnu více, než se čekalo, což nazn...
  • Silný frank drží Švýcarsko v deflaci. Jeho dalšímu zpevňování ale může bránit nízký zájem o bezpečné přístavy
    Dnes dopoledne přišly ze Švýcarska docela zajímavá data. Zatímco všude v Evropě inflace pomalu narůstá, třebaže jen díky odeznívajícímu efektu dřívějšího pádu cen komodit, Švýcarsko se inflace ještě nějakou dobu nedočká. Zůstává totiž v deflaci, která se navíc v posledních měsících začala prohlubovat. Podle posledních dat se v minulém měsíci index spotřebitelských cen (CPI) v zemi propadl o 0,2 % a meziročně klesá již o 0,3 %, což je nejhorší výsledek od poloviny letošního roku.
  • Silný hospodářský růst podpoří americký dolar
    Trh poslední dobou neustále spekuluje o budoucích změnách úrokových sazeb v USA, eurozóně a Velké Británii. I když toto téma už mnoho lidí nudí, jsou úrokové sazby pravděpodobně klíčovým parametrem, který přímo ovlivňuje pohyb mnoha měn. Nezbývá tedy než pozorně sledovat všechny aspekty různých ekonomik, které nám umožní pochopit potenciální budoucí rozhodnutí centrálních bank.
  • Silný inflační impulz ze strany výroby
    Ceny českých průmyslových výrobců se v lednu nečekaně přiblížily k 20 % z meziročního pohledu. Oproti prosinci vzrostly o 6,9 % po předchozím snížení o 0,1 %. Jedná se o nebývale silné meziměsíční zdražení, ke kterému došlo naposledy počátkem 90let.
  • Silný jen
    O 9:25 by mala byť tlačová konferencia japonského ministra p...
  • Silný maloobchod a silné mzdy = roste pravděpodobnost prosincové stability sazeb
    Po rychlém růstu mezd (za Q3 2024) o něco rychleji rostl i říjnový maloobchod. Bez zahrnutí motorových vozidel byl meziročně vyšší o 5,5 % (versus 4,9 % náš odhad). Byla sice lehce revidována dolů čísla za září, tam už však máme k dispozici odhad HDP za Q3 2024. Dnešní čísla tak ukazují na další zrychlení spotřeby domácností na konci roku 2024. A podobným směrem ukazují i vybrané tržby v segmentu služeb (pohostinství, cestovní kanceláře).
  • Silný nominální růst mezd na inflaci nestačil a stačit nebude
    Průměrná mzda v České republice vzrostla v letošním prvním čtvrtletí o 7,2 % na necelých 38 tisíc Kč. Vzhledem k více než 11% inflaci se ale kupní síla domácností zhoršila a reálně mzdy poklesly o 3,6 %. K silnému nominálnímu růstu přispěla kromě vysoké inflace i slabší základna z minulého roku, kdy před rokem roli hrálo zrušení superhrubých mezd v kombinaci s nepříznivou pandemickou situací.
  • Silný obrat na trhu s kakaem 🚨
    Ceny kakaa na začátku týdne ustoupily o téměř 11 % poté, co v západní Africe začalo mírně přibývat srážek, což zmírnilo obavy, že příští sezóna bude výrazně omezena. Posun k vlhčímu počasí nad pěstitelskými oblastmi v západní Africe může ve střednědobém horizontu přinést určitý prospěch nadcházející produkci v regionu. Mějte však na paměti, že současné povětrnostní podmínky musí přetrvávat delší dobu, aby se očekávání ohledně sklizně skutečně změnila.
  • Silný optimismus na trzích a ČNB jako hrozba pro korunu
    Na hlavních akciových trzích nadále sledujeme převažující optimismus. Probíhá rotace do akcií z dluhopisů, ovšem způsobem, který nedává úplně smysl. Nejvýraznější zisky si připisují velmi rizikové tituly z růstového spektra trhu, které by naopak měly být pod tlakem kvůli rychle rostoucím dluhopisovým výnosům. Ty mimochodem stoupají také dnes, a to při prohlubování inverze křivky v USA.
  • Silný pokles BBBY před otevřením Wall Street
    Nálada kolem Bed Bath & Beyond (BBBY.US) se před otevřením dnešní americké seance zhoršuje poté, co společnost představila sérii zpráv a strategický update. Zde uvádíme klíčové body ve vývoji společnosti:
  • Silný rok pro IPO ve Velké Británii? – IPO Dida v Hongkongu
    Počet IPO v USA se letos stále zvyšuje a někteří odborníci tvrdí, že nárůst počtu kotací naznačuje lepší vyhlídky trhu.
  • Silný růst inflace v USA zvyšuje pravděpodobnost razantnějšího zvyšování sazeb ze strany Fedu
    Vyšší než očekávané inflační tlaky v Americe způsobily silný výprodej na akciových trzích, zatímco americký dolar posílil v souvislosti s prudkým nárůstem výnosů státních dluhopisů.
  • Silný růst mezd i zaměstnanost. Americký trh práce potvrzuje sílu
    Lednová čísla z trhu práce v zámoří určitě poznamenaly jednorázové faktory, přesto vypovídají o jeho síle. O velmi silném trhu práce mluvil Jerome Powell po posledním zasedání, kde celkově posunul pozici Fedu více jestřábím směrem. Dnešní data mohou tuto pozici jen podpořit. Finanční trhy se ohledně Fedu trochu uklidnily, ale včerejší jestřábí posun BoE a ECB vrátil téma inflačních tlaků a přísnější politiky na stůl. Proto ani čísla z trhu práce nezůstávají bez odezvy, táhnou výnosy dluhopisů dál nahoru a i z pozice akcií je hodnotíme jako negativní. Velmi dobrý byl už nárůst zaměstnanosti.
  • Silný růst v USA klame tělem
    Ekonomický růst USA se v prvním čtvrtletí roku 2019 zrychlil, a to i navzdory tržním očekáváním. Na anualizovaném základě rostla ekonomika o 3,2 procenta, tj. zrychlení z 2,2 procenta ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018. Zrychlení však bylo postaveno na nejistých základech, protože polovina čtvrtletního růstu byla způsobena nárůstem zásob a současně poklesem importu. To znamená, že čistý obchod přispěl k růstu pouze jedním procentním bodem.
  • Silný trh práce podporuje protiinflační tažení Fedu
    Dubnová data z amerického trhu práce podle očekávání potvrzují jeho sílu. Respektive, v některých ohledech jsou ještě lepší, než se čekalo. Velmi relativní však zůstává slovo „lepší“. Co totiž ukazuje na sílu trhu práce, je současně argumentem pro pokračující utahování měnové politiky, které pro finanční trhy dobré není. Počet pracovních míst se za duben zvedl o 428 tisíc oproti očekávaným 380 tis. Předchozí dva měsíce byly naproti tomu revidovány k horšímu, takže překvapení je sice směrem vzhůru, ale nikoli velké.
  • Silný tým RichDad poradců na veřejném semináři 6. listopadu v Praze
    Po úspěšném červnovém vystoupení populárního investora Roberta Kiyosakiho (Robert Kiyosaki - slavní americký investor a podnikatel) přichází tým RichDad s dalším veřejným seminářem. Do pražského Kongresového centra připravil na 6. listopadu SeminářRichDad Advisors, na kterém vystoupí hned tři klíčoví poradci a spolupracovníci Roberta Kiyosakiho. Posluchači se dozví aktuální pohled RichDad Advisors na současnou ekonomickou situaci, těšit se mohou na diskusi o současných hrozbách, příležitostech, ale také na konkrétní tipy, jak vydělat peníze i v době ekonomické krize a jak v současnosti nejlépe investovat.
  • Silný únorový výsledek zahraničního obchodu
    Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru s přebytkem 34,6 mld. Kč, což výrazně překonalo naši i tržní prognózu. V lednu jsme naopak očekávali vyšší přebytek, ale výsledek zahraničního obchodu byl nižší. Tudíž se zdá, že došlo k pozdějšímu odbavení objednávek, zvláště v automobilovém průmyslu, díky čemuž mimo jiné byla bilance zahraničního obchodu meziročně vyšší o takřka 20 mld. Kč.
  • Silný výprodej na evropských indexech ✂️
    Evropské trhy dnes zažívají výprodej o 1–2 %. Největší poklesy jsou vidět u WIG20 (-3,00 %), AUT20 (-1,80 %) a ITA40 (-1,65 %). Německý DAX klesá o 1,00 %, testuje hranici 19 000 bodů.
  • ⏬Silný výprodej na trhu s plynem!📉
    Ceny plynu dnes výrazně ztrácejí. Cena kontraktu na generický plyn TTF v Nizozemsku klesla o více než 50 EUR na 285 EUR, ačkoli trh již zaznamenal ceny 270 EUR. V současnosti je pokles zhruba 15 %. Natgas na druhou stranu ztrácí 1-2 %, i když je až o 5 % níže od maxima fixovaného při otevření, v oblasti 9 $/MMBTU.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank