Neděle 03. listopadu 2024 12:48
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new

Ceny ropy se zahájením platnosti dohody OPEC+ téměř nemění

02.05.2020 07:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny ropy se po prudkém čtvrtečním růstu včera pohybovaly v blízkosti závěru z předchozího dne. Ropný kartel OPEC a jeho spojenci včera začali snižovat produkci ropy, aby tak vyřešili problém s nadměrnými dodávkami na trhy v době koronavirové krize.

Včera večer cena severomořské ropy Brent klesla o 1,1 procenta na 26,18 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 0,9 procenta na 19 dolarů za barel. Ve čtvrtek cena ropy Brent stoupla o 12 procent a WTI o 25 procent.

Cena ropy Brent letos klesla o téměř 60 procenta a minulý měsíc spadla nejníže za 21 let. Důvodem byl prudký propad poptávky způsobený šířením nemoci covid-19 a neochota předních světových producentů ropy dohodnout se na snížení těžby. Nakonec se skupina OPEC+, zahrnující ropný kartel a další přední těžaře v čele s Ruskem, dohodla, že od 1. května sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně.

Nicméně někteří analytici vyjadřují pochyby, zda dohodnuté snížení, i když je rekordní, bude dostatečné, protože poptávka se zřejmě rychle nezotaví. "Snížení těžby konečně odstartovalo. Ceny jsou však stále extrémně nízké a v příštích dvou týdnech uvidíme zřejmě návrat mimořádné nestability," uvedl makléř firmy OANDA Craig Erlam.

Čtvrteční průzkum agentury Reuters ukázal, že před zahájením nového snížení těžby OPEC rapidně zvyšoval těžbu, až na nejvyšší hodnotu od března 2019. To prudce zvýšilo převis nabídky na trhu. Podle analytiků také někteří členové OPEC budou mít problémy se splněním svých závazků. Upozorňují třeba na Irák, jehož těžba má klesnout o téměř čtvrtinu. Irák je druhým největším producentem v rámci kartelu OPEC.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny ropy sa po včerajšom poklese odrazili nahor
    Ceny ropy boli dnes pod tlakom, a to aj napriek miernemu odrazu na globálnych akciových trhoch. Nálada zostáva zmiešaná - hoci sa trh s akciami a niektoré komodity začali zotavovať, výnosy dlhopisov naďalej klesajú. Hlavná referenčná hodnota - výnosy z 10-ročných amerických dlhopisov - dnes klesla dokonca pod 1,14%!
  • 🛢 Ceny ropy sa zotavujú z týždenných strát📈
    Na týždenných grafoch surovej ropy Brent aj WTI vidíme, že sa vytvára vzor kladiva, pretože straty zo začiatku týždňa boli vymazané. Za zmienku stojí, že k výpredaju došlo po dosiahnutí dohody OPEC + o ďalšom obnovení výroby. Zisky ropy v druhej časti týždňa nasledujú po oživení na akciových trhoch, ktoré už nie sú znepokojené silným nárastom počtu prípadov koronavírusu alebo infláciou. Európska centrálna banka si udržala holubičný postoj a to isté sa očakáva aj od Fedu v stredu. Je tiež potrebné poznamenať, že nedávna sila dolára v tomto okamihu nezaťažuje ropu.
  • Ceny ropy se kvůli obavám z přerušení dodávek zvedly
    K zásadním událostem minulého týdne patřila lepší než očekávaná ekonomická data hlášená ze Spojených států i slabší páteční zpráva o stavu amerického trhu práce. To ještě více upřelo pozornost na setkání amerického Fedu, které se odehraje 18. září. Trhy jsou nyní v očekávání, jaký banka připraví časový rámec pro ukončování svého masivního programu na podporu ekonomiky. Současné spekulace o tom, že nepůjde o tolik razantní snižování nákupů aktiv, však budou finančním trhům v nadcházejícím týdnu přidělávat spíše jen další starosti.
  • Ceny ropy se odrazily od letošních minim
    Futures kontrakty na ropu WTI vzrostly o více než 3,5 % na 73,60 USD za barel, čímž se prudce zotavily z denního minima kolem 70 USD kvůli obavám z nabídky. Ropovod Keystone, který převádí ropu z Kanady do USA, zůstává uzavřen, zatímco Kreml hrozí snížením těžby. Současně zprávy, že Peking možná uvolní svá omezení COVID-19 rychleji, než se očekávalo, posílily výhled poptávky po pohonných hmotách. Nicméně navzdory optimistické náladě mají kupci problém prorazit nad lokální rezistenci na úrovni 73,60 USD, která je poznamenána předchozími cenovými reakcemi, a dokud se cena bude nacházet pod ní, nelze vyloučit opětovné testování nedávných minim. Na druhou stranu, pokud dojde k proražení výše, pak další sledovaná rezistence leží na úrovni 76,20 USD a shoduje se s 78,6% Fibonacciho retracementem.
  • Ceny ropy se po propadu výrazně zvyšují
    Severoevropská ropa Brent vykazovala nárůst o 3,8 procenta na 75,49 dolaru za barel. West Texas Intermediate (WTI) americká lehká ropa v tu samou dobu narostla o 4,6 procenta a prodávala se za 71,26 dolaru za barel.
  • Ceny ropy se postupně vzpamatovávají a měly by nadále stoupat
    Zotavení cen ropy bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2019. Trh s černým zlatem budou ovlivňovat inflační tlaky a velmi podstatným, neopominutelným faktorem je zejména snížení nabídky.
  • Ceny ropy se před rozhodnutím Fedu o sazbách stabilizují
    Ve středu se ceny ropy pohybovaly poblíž tříměsíčních maxim, jelikož byli investoři opatrní kvůli očekávanému zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému, ke kterému mělo dojít později během dne, a také kvůli očekávanému nárůstu dodávek ropy v USA.
  • Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory
    Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich následný pohyb ukazuje, že se v současnosti panují obavy z poklesu poptávky. iImezení produkce sice může zvýšit spodní hranici, kam až se mohou ceny propadnout, růstový potenciál ale zůstává i nadále omezený. Až se výhled znovu změní, měl by si OPEC „dát pozor“ na podporu ze strany investorů, kteří v současnosti drží nejslabší energetické dlouhé pozice za víc než deset let.
  • Ceny ropy se řítí vzhůru
    Aktuální růst cen ropy na světových trzích si v ČR začíná vybírat svoji daň, a to zejména v případě nafty. Ta za poslední týden na českých čerpacích stanicích zdražila o 17 haléřů na litr a prodává se nyní průměrně za 32,87 haléřů. To je nejvyšší úroveň od roku 2014. Zdražuje ovšem také benzín. Ten za uplynulý týden cenově poskočil o šest haléřů, na 33,61 koruny za litr. To je rovněž nejvyšší úroveň od roku 2014.
  • Ceny ropy se stoupají – USA se chystá doplnit strategické rezervy
    Zisky byly ale omezeny kvůli nejistotě týkající se dopadu rostoucího počtu případů COVID-19 v Číně, která je označena za největšího dovozce ropy.
  • Ceny ropy se zmírňujícím se napětí klesají
    Předpokládalo se, že ropa Brent v pátek klesne na 90 USD za barel. Na pozadí eskalace napětí na východě Ukrajiny však v průběhu dne ztráty vyrovnala. Po nové vlně eskalace rusko-ukrajinského konfliktu a vysoké pravděpodobnosti západních sankcí vůči Rusku se ropě Brent podařilo posílit nad 93 USD.
  • Ceny ropy se zotavují v očekávání nových ekonomických stimulů
    Ceny ropy se zotavují z propadů minulého týdne, kdy účastníci trhu očekávali schválení nových stimulů pro oživení Ekonomiky Spojených Států a po zprávě, že se Donald Trump po víkendu v nemocnici vrátí do Bílého domu.
  • Ceny ropy se zvýšily
    Ceny ropy se zvýšily poté, co zpráva EIA naznačila, že v USA bude v létě silná poptávka po cestování. Ropa se vzhledem k rostoucím obavám z Číny vyvíjela pomalu, ale to by se mělo stabilizovat, protože tamní centrální banka je připravena poměrně brzy poskytnout významné stimuly. Zpráva EIA zaznamenala mírný pokles těžby o 452 000 barelů denně, tedy nárůst produkce, a silnou poptávku po ropě a benzinu. Zpráva však upozorňuje na některé medvědí faktory, neboť produkce dosáhla nejvyšší úrovně od dubna 2020 a vývoz ropy se propadl.
  • Ceny ropy se zvyšují
    Ve středu vzrostly ceny ropy o více než 1 % poté, co došlo k poklesu zásob ropy v USA (ukazuje to, že poptávka se drží, i když dochází k silnému zvýšení úrokových sazeb).
  • Ceny ropy se zvyšují, zlato stagnuje před ekonomickými údaji
    Ceny ropy v pátek stouply až o 1 USD, čímž rozšířily zisky z předchozí seance, které byly podpořeny nadějí na oživení čínské poptávky.
  • Ceny ropy stoupají na základě očekávání oživení poptávky v Číně
    Ve středu vzrostly ceny ropy na základě očekávání, že uvolnění restrikcí COVID-19 v Číně podpoří poptávku a na základě průmyslových údajů ukazujících pokles zásob ropy v USA.
  • Ceny ropy stouply na své dvouleté maximum
    Ceny ropy v poslední době na burzách prudce vylétly na svou nejvyšší úroveň od července 2015. Stalo se tak v reakci na hrozbu Turecka, že aktuálně zavře ropovod z iráckého Kurdistánu do jeho přístavů. Dalším důvodem bylo také velké množství komentářů pocházejících z předních producentských zemí, že náš globální trh je na cestě k rovnováze. Například hned začátkem týdne krátce před 19:00 severomořská ropa Brent zpevnila o 2,81 % na 58,46 dolaru za barel a současně si americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 2,23 % na 51,79 dolaru za barel. Čísla jsou tedy zcela zřetelná.
  • Ceny ropy včera vystřelily nejvíce v historii. Co bude dál?
    Trhy za sebou mají masivní nárůst cen ropy. Futures Brent v Londýně rostly až o 47 % a texaský benchmark WTI přidával až 35 %. Jednalo se o nejvyšší jednodenní nárůst v historii. Růst přišel v reakci na amerického prezidenta Trumpa, který prohlásil, že Saúdská Arábie a Rusko by se mohly dohodnout na výrazném snížení těžby. Jeho tweet obsahoval poznámku o snížení produkce v rozmezí 10 - 15 mil. barelů. Dá se očekávat, že měl na mysli denní produkci, i když to text přímo nezmiňoval. Jednání se rozjela, ovšem výsledek je stále velmi nejistý. Ropa však věří, že se věci daly do pohybu a pokračují v růstu také během páteční seance.
  • Ceny ropy v roce 2013: Proti jejich růstu mluví tři faktory, pro jen dva
    Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank. Ve svém článku Ceny ropy v roce 2013: Brent se zasekl v cenovém rozmezí 90 až ...
  • Ceny ropy v USA rostou
    Ve středu dosáhl růst ropy třetí střednědobý zisk, přičemž americké ceny se usadily na nejvyšší úrovni za posledních pět týdnů a Brent na své nejvyšší úrovni od dubna. O tom informovala zpráva Mezinárodní energetické agentury, která také ukázala, že celosvětová produkce ropy klesla poprvé za čtyři měsíce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani