Pátek 24. ledna 2025 03:54
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap trade smarter

Graf dne: Short interest na S&P 500 se pohybuje v blízkosti nejnižších úrovní od roku 2007

18.02.2020 16:07  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akcioví obchodníci se bojí spekulovat na pokles amerických akcií. Takto zjednodušeně by se dal interpretovat pokles indikátoru "Short Interest" ETF indexu S&P 500 na nejnižší úrovně od roku 2007. Short Interest ukazuje celkový počet shortovaných akcií indexu, které dosud nebyly pokryty či vypořádány. Jedná se o ukazatel sentimentu na trzích. Jeho vzestup znamená rostoucí sázky na pokles indexu nebo a obráceně. Interpretace růstu či poklesu Short Interestu však není jednoznačná. Přestože trh nečeká pokles akciového trhu, tak někteří obchodníci by mohli současnou nízkou hladinu Short Interestu interpretovat jako signál ke vstupu do shortu. Od té doby, kdy se Short Interest na ETF S&P 500 nacházel na podobných úrovních jako dnes (přelom 2017 - 2018), však index S&P 500 vyrostl přibližně o pětinu!

Graf: Short Interest na indexu S&P 500 klesá s menšími přestávkami už od roku 2015. Naopak akciový index dobývá historické úrovně. Zdroj: Bloomberg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Graf dne: Ropa Brent (OIL) (10.05.2022)
    Riziková aktiva, jako jsou akcie, kryptoměny nebo ropa, se včera propadla kvůli širokému výprodeji na trzích. Zpřísnění měnové politiky a globální ekonomické zpomalení, částečně v důsledku přísných lockdownů v Číně, srazily ceny aktiv na nižší úrovně. Situace se dnes trochu uklidnila a na trzích pozorujeme pokles rizikové averze.
  • Graf dne: Ropa Brent (09.03.2021)
    Přestože Brent (OIL) začal tento týden býčím cenovým gapem, tak kupcům se nepodařilo udržet růstové momentum a cena začala korogivat. Brent do konce pondělní seance ztratil 2 % a klesl pod $68. Během asijské seance se ropa pokusila o korekci, ovšem tyto zisky již byly také vymazány. Brent nyní testuje úroveň 38,2 % retracementu rostoucího impulsu z počátku týdne. V případě proražení supportu se nedá vyloučit pohyb do oblasti okolo $66,90. Tam se nachází 50 % retracement a spodní limita struktury Overbalance. Průraz pod $66,90 by naznačil krátkodobý obrat trendu.
  • Graf dne: Ropa spadla do přeprodaného teritoria
    Strach z čínského koronaviru v posledních seancích výrazně ovlivnil cenu ropy, která se dle oscilátoru RSI dostala pod úroveň 30 poprvé od června 2019. Přes paniku na tomto trhu tak ropa vysílá nákupní signál. Americká ropa WTI propadla v minulém týdnu o 6,89 %. Jednalo se o nejvýraznější pokles od července minulého roku. Zároveň z nejvyšších úrovní tohoto roku, na které ropa dosáhla krátce po zabití íránského generála Sulejmáního, už její cena ztratila více než 20 %. Obchodníci se bojí dalšího zpomalení hospodářského růstu největší světové ekonomiky, která v minulém roce rostla nejméně za poslední 3 desetiletí. Pokud se však nepotvrdí nejhorší obavy a šíření viru se podaří brzy zastavit, tak by se současné ceny ropy mohly jevit jako dobrá nákupní příležitost.
  • Graf dne: Ropa WTI se poprvé od ledna obchoduje nad 200 denním klouzavým průměrem
    Ropa WTI se stále drží v mírném rostoucím trendu. Cena se v posledních dnech pohybovala až v blízkosti úrovně 43 dolarů za barel, kde se naposledy obchodovala na začátku března, když se pandemie koronaviru pořádně zakousla do poptávky po ropě a OPEC se neshodl na pokračování kvót. Dobrá nálada zvedla cenu dokonce nad 200 denní klouzavý průměr, což se stalo poprvé od ledna. Ropě pomáhá v růstu optimismus na finančních trzích. Situace se po jarních výprodejích v posledních týdnech výrazně stabilizovala a ropa neměla tendenci k poklesu ani po snížení těžebních kvót OPEC+, které přišlo s počátkem srpna. Na cenách se příliš nepodepsaly ani reporty organizací EIA, OPEC a EIA, které byly zveřejněny v tomto týdnu. Společnými pojmy všech tří reportů jsou opatrnost a nejistota výhledů. Ropa WTI naopak včera pozitivně reagovala na další pokles zásob ropy v USA, které už 3 týdny v řadě klesají výrazným tempem.
  • Graf dne: Ropa WTI ztratila v minulém týdnu nejvíce od června
    Blíží se 60. výročí vzniku ropného kartelu OPEC. Pořádání bujarých oslav však brání nejen pandemie koronaviru, ale také neveselá situace na ropných trzích. Přes výrazný vzestup, který přišel po březnovém a dubnovém propadu, se ropě zatím nepodařilo dostat na původní předpandemické hodnoty (na rozdíl třeba od akcií). Po mírném růstu v předchozích týdnech přišel navíc nejvyšší propad ropy WTI od června (-7,6 %). Dnes se ropa vydala až na úroveň 38,50 dolarů za barel, kde se obchodovala naposledy na začátku července. Hlavním důvodem poklesu je nevýrazná poptávka. Saúdská Arábie oznámila snížení říjnových cen ropných kontraktů. Navíc dle posledních zpráv očekávají Rusové návrat poptávky na předpandemické hodnoty až za 3 roky.
  • Graf dne: ropa (07.03.2022)
    Ropa zahájila obchodování v novém týdnu velkým býčím cenovým gapem. Začala se obchodovat s takřka 10% růstem. Brent futures s květnovou expirací vyskočil nad 130 USD za barel, zatímco spotové ceny téměř dosáhly na úroveň 140 USD za barel. Ropa WTI vyskočila nad 126 dolarů za barel. Důvod růstu cen je jasný – riziko uvalení ropných sankcí na Rusko a důsledky takového kroku na globální dodávky suroviny.
  • Graf dne: Ropy je moc, koronavirus poslal Brent po roce do contanga
    Dlouhou dobu platilo, že aktuální futures kontrakty na ropě Brent byly dražší, než futures kontrakty na následující měsíce. Této situaci se říká "backwardation". Výprodej na ropě z přelomu měsíce však situaci změnil a ropa přešla do stavu "contango", kdy aktuální futures se na trhu nabízejí za nižší cenu, než futures s delší expirací. Graf ukazuje cenový rozdíl - tříměsíční spread mezi aktuálním a budoucím futures kontraktem. Rozdíl se v pátek dostal až na 71 centů. Prudký přechod do contanga se považuje za medvědí signál, který naznačuje přezásobení trhu. Obchodníci by mohli očekávat, že se situace bude postupně stabilizovat. V minulosti na trhu s ropou převládalo contango. Přibližně od roku 2017 se začalo více prosazovat backwardation. Contango by mohlo být považováno ze přirozenější pro trh s komoditami, protože vyšší ceny vzdálenějších kontraktů zahrnují vyšší náklady na skladování suroviny.
  • Graf dne: RUS50 (26.03.2021)
    Ruský RTS index (RUS50) už klesl o více než 10 % z posledních postpandemických maxim na 1558 bodech. Hlavním důvodem byl poslední propad cen ropy. Tato oblast je definována spodní limitou tržní geometrie, předchozími cenovými reakcemi a rostoucí trendovou čárou. RUS50 se dnes od této úrovně odráží, a to díky obratu ceny na ropě, která přidává 2 %. Index začal dnešní seanci nad krátkodobou swingovou úrovní na 1 425 bodech a může nyní směřovat do oblasti okolo 1 500 bodů, kde se nachází maxima z půlky ledna a poloviny února. Suezský kanál zůstává stále blokován a fundamenty hovoří pro vyšší ceny ropy. Z tahového setupu by měl ruský index profitovat.
  • Graf dne: Řecká ekonomika dostala zásah, indikátor PMI zkolaboval
    Kvůli otevření řecké burzy po pěti týdnech nečinnosti a následnému propadu cen akcií by dnes mohl zapadnout důležitý ú...
  • Graf dne: Saúdské Aramco vymazalo ztráty způsobené propadem cen ropy
    Propad cen ropy v souvislosti s šířící se pandemií koronaviru byl extrémní. Severomořský Brent ztrácel ve srovnání s počátkem roku v druhé polovině dubna až 70 % ceny a poprvé od roku 2002 se dostal pod 20 dolarů za barel. Na propad cen ropy samozřejmě reagovaly také akcie největších ropných společností. Sice nenabídly tak výrazný propad jako ropa, nicméně i tak se ztráty pohybovaly v desítkách procent. Z grafu vývoje akcií největších ropných společností je zřejmé, že ztráty kulminovaly v druhé polovině března v blízkosti -50 %. Jednou z výjimek byla společnost Saudi Aramco, kde maximální ztráty dosáhly na pouze -15,75 %. Včera se dokonce poprvé od památné nedohody organizace OPEC+ na počátku března dostaly akcie této společnosti do pozitivních čísel. Ztráty relativně rychle stahují také velké americké ropné společnosti Exxon Mobil a Chevron. Naopak britská BP nebo nizozemská Royal Dutch Shell zůstávají v likvidaci poklesů pozadu.
  • Graf dne - SILVER (08.04.2024)
    Velká pozornost je na začátku nového týdne věnována ropě, která zahájila dnešní obchodování velkou medvědí cenovou mezerou v souvislosti se známkami možného uvolnění napětí na Blízkém východě. Dnes však vyčnívá i další skupina komodit - drahé kovy. Zlato pokračuje v růstu i navzdory tomu, že po pátečních silných údajích o zaměstnanosti se očekávání trhu ohledně kroků Fedu stávají méně holubičími.
  • Graf dne - SILVER (11.06.2024)
    Drahé kovy dnes zaznamenávají pokles – zlato klesá o 0,3 %, stříbro a palladium o 2 % a platina o 1,2 %. Tento pohyb je poněkud záhadný – neobjevily se žádné zprávy, které by mohly vyvolat zvýšení chuti k riziku, nedošlo k výraznému posílení amerického dolaru a výnosy amerických státních dluhopisů tikaly níže. To znamená, že obvyklé důvody, které vyvolávají pullback na drahých kovech, dnes chybí. Pokles však může být způsoben pozicováním před zítřejším oznámením o politice FOMC.
  • Graf dne: SILVER (11.11.2022)
    Při pohledu na graf SILVER na intervalu D1 je patrné, že cena stříbra v posledních dnech dynamicky rostla a odrazila se téměř o 20 % z ročních minim v blízkosti 18 USD. Klíčovou podporu lze nalézt v oblasti 17,5 USD za unci. Tato podpora je definována předchozími cenovými reakcemi. Poptávka už třikrát zareagovala na propady v oblasti 18 dolarů a pokaždé zastavila pokles komodity, čímž vytvořila býčí formaci připomínající trojité dno. Cena instrumentu SILVER prolomila rezistenci v podobě 200 období klouzavého průměru (červená čára na grafu), která naznačuje možnou změnu trendu. Všimněme si, že klouzavý průměr 50 (černá čára na grafu) se začíná přibližovat klouzavému průměru 200. Pokud se rostoucí momentum kratšího klouzavého průměru potvrdí a průměry se protnou, tak můžeme očekávat tzv. "zlatý kříž" na grafu stříbra, který lze vnímat jako jakési "potvrzení" změny trendu.
  • Graf dne: SILVER (12.05.2021)
    Stříbro včera vzrostlo přibližně o 1 %. Nicméně kov začal ztrácet během asijské seance a na H1 grafu by se mohla začít budovat klasická reverzní formace hlava a ramena. Klíčovým supportem je úroveň "neckline" na úrovni $27,10. Tato hladina je navíc posílena předchozími cenovými reakcemi. Pokud se cena dostane pod tuto překážku, tak pokles by mohl začít akcelerovat. Nejbližší rezistence leží na úrovni $27,65. Průraz nad tuto úroveň zneplatní zmíněnou formaci a cena by měla otevřený prostor k růstu.
  • Graf dne: SILVER (19.05.2021)
    Stříbro si už od začátku dubna užívá rostoucího trendu. Nicméně se býkům včera nepodařilo dostat cenu nad úroveň rezistence na $28,70 a následně začala klesající korekce. Při pohledu na H4 graf stříbra vidíme, že předchozí korekce během pokračujícího rostoucího impulsu byly velmi podobné velikosti. Spodní limita struktury Overbalance na $27,80 je tak klíčovým supportem, na který by se měli obchodníci zaměřit. Tato oblast je navíc posílena předchozími cenovými reakcemi. Pokud se podaří cenu stlačit pod tuto překážku, tak další důležitou úrovní supportu je 38,2 % retracement (oblast okolo $27).
  • Graf dne: SILVER (21.10.2024)
    Stříbro a zlato pokračovaly v silných ziscích z téměř celého předchozího týdne. Dnes byl testován stav zlata na úrovni 2732 USD za unci, zatímco stříbro během dne přidalo více než 1,3 % a vyšplhalo se nad 34 USD. Tak velký rozsah zhodnocení drahých kovů je především důsledkem geopolitické nejistoty, kterou po víkendu umocnil dronový útok na soukromou rezidenci izraelského premiéra. Navíc pokračuje cyklus snižování úrokových sazeb, díky čemuž jsou alokace kapitálu v relativně nejistých dobách u drahých kovů ještě atraktivnější.
  • Graf dne: SILVER (26.02.2021)
    Stříbro se na rozdíl od zlata během aktuálního růstu výnosů z dluhopisů docela drží. Dlouho se mu dařilo růst a opět otestovat rezistenci na $28,00. Naopak ceny zlata už měly tendenci během posledních týdnů klesat. Poslední prudký růst výnosů však už zanechal šrámy také na stříbru. Existuje dlouhodobá negativní korelace mezi výnosy z dluhopisů a zlatem, ovšem vztah stříbra a výnosů není tak jasný. Nižší investiční využití tohoto hlavně průmyslového kovu (dle poptávky) negativní vztah zamlžuje. Z technického pohledu se nejbližší support nachází na úrovni $26,15. Jedná se o spodní limitu struktury Overbalance, poslední lokální minima a rostoucí trendovou čáru. Dokud nedojde k proražení supportu, tak aktuální pokles můžeme vnímat více jako korekci než změnu trendu.
  • Graf dne: SILVER (26.05.2022)
    Stříbro ve čtvrtek oslabuje a prodlužuje tak ztráty z předchozí seance v prostředí silnějšího amerického dolaru. Tlak na drahé kovy vyvíjí postoj Fedu, který směřuje k pokračování utahování měnové politiky. Včerejší zápis z posledního zasedání FOMC ukázal, že můžeme počítat s dvojitým zvýšením sazeb o 50 bps a dalších restriktivních opatřeních. V důsledku toho se cena stříbra vrátila pod klíčovou podporu na 22,00 USD. Pokud převládne současný sentiment, může se pohyb směrem dolů zrychlit směrem k další podpoře na 18,70 USD, což se shoduje s 61,8% Fibonacciho retracementem vzestupné vlny zahájené v březnu 2020 a spodní hranicí struktury 1:1. Pokud se však kupujícím podaří znovu získat kontrolu a překonat výše zmíněnou úroveň 22,00 USD, pak nejbližší důležitou rezistenci vidíme na ceně 23,00 USD.
  • Graf dne: Situace na trhu práce USA je možná lepší, než to vypadá z posledních NFP
    Míra nezaměstnanosti není nejdůležitějším indikátorem při hodnocení trhu práce. Nezohledňuje míru participace na praco...
  • Graf dne: Snížení kvót OPEC+ nevyváží očekávaný přebytek ropy na trhu v příštím roce
    Zasedání OPEC+ v minulém týdnu přineslo další snížení těžebních kvót. Ropný kartel se s dalšími přidruženými zeměmi dohodl na poklesu těžby o 500 tisíc barelů denně od začátku nového roku. Dle International Energy Agency ovšem ani toto snížení produkce nepovede k nedostatku suroviny na trhu. IEA očekává přebytek ropy na trhu v příštím roce ve výši 1,2 mil. barelů ropy denně (dle listopadových dat). Se započtením dodatečných kvót OPEC+ by se tak měl pouze snížit na 700 tis. barelů ropy denně. Navíc existují obavy, že ne všichni členové budou nové limity dodržovat. Mezi země, které dosud měly největší problémy s dodržováním stanovených kvót, patřili také velcí producenti v čele s Ruskem a Irákem. Na tyto země dopadá také výrazná porce nově stanovených těžebních limitů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding