Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:51
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
eightcap forex

Bouře v Hong Kongu mohou Čechům zlevnit benzín i naftu

21.11.2019 09:02  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu mírně klesly. Benzín zlevnil o tři haléře na průměrnou cenu 32,20 koruny za litr, přičemž během týdne poklesl i na 32,17 koruny, což je jeho nejnižší cena za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevnila taktéž o tři haléře, na 31,77 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny září. V příštím týdnu nelze očekávat výraznější pohyb průměrné ceny pohonných hmot ani jedním směrem.

Klíčovým důvodem očekávané stagnace cen pohonných hmot v ČR je pokračující stabilní listopadový vývoj cen ropy na světovém trhu. Cena ropy typu Brent se po celý měsíc prakticky pohybuje jen v poměrně omezeném pásmu od 60 do 63 dolarů za barel. Stagnaci korunové ceny pohonných hmot podporuje také poměrně vysoká stabilita kursu koruny k dolaru, která charakterizuje vývoj v posledních třiceti dnech. Kurs je dnes prakticky úplně stejný jako minulý měsíc touto dobou.

V horizontu dvou až tří týdnu může pohonné hmoty v Česku citelněji zlevnit možný krach jednání mezi USA a Čínou o dílčí dohodě v celní válce. Pravděpodobnost takového krachu se nyní zvyšuje kvůli situaci v Hong Kongu.

Americký Senát v úterý jednomyslně schválil legislativu, která podporuje hongkongské protestující. Legislativa následně hladce prošla také Sněmovnou reprezentantů. Američtí zákonodárci tím vysílají signál, který se Pekingu pochopitelně vůbec líbit nemůže. Trhy se proto obávají, že postoj amerického Kongresu nakonec může způsobit krach jednání o dílčí dohodě v celní válce USA a Číny. Ten by pravděpodobně vedl k citelnějšímu propadu burz a předznamenal další dlouhé měsíce s celní válkou, která zásadním způsobem přispívá k současné ztrátě růstové dynamiky globální ekonomiky. Takový vývoj by způsobil také propad cen ropy na světovém trhu, a tedy také zlevnění pohonných hmot v ČR.

Zmíněná legislativa, kterou americký Kongres schválil, určuje, že americké ministerstvo zahraničí by každoročně muselo vyhodnocovat, zda Hong Kong zůstává na Pekingu dostatečně nezávislý na to, aby si nadále uchránil svůj zvláštní status, kterým v obchodním vztahu s USA disponuje. Díky tomuto statutu nyní platí například to, že Spojené státy sice vedou celní válkou s Čínou, ale nikoli s Hong Kongem, ač ten je její součástí. 

Americký prezident Donald Trump sice může danou legislativu vetovat, ovšem Kongres následně může prezidentovo veto přehlasovat, takže Trump by ve výsledku jen ztratil tvář – jakožto politik, jenž Číně přes razantní rétoriku ustupuje více než jiní američtí politici. Proto je pravděpodobné, že Trump legislativu vetovat nebude. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Boosted Fiance – 30. 9. 2021
    Boosted Fiance (BOOST) se vůči americkému dolaru obchodoval dolů o 8,2% (během 1denního období, které skončilo 30. září v 11:00 GMT). Boosted Finance má tržní kapitalizaci 120 331,75 USD a za posledních 24 hodin bylo přibližně zobchodováno 113 154,00 USD. Jednu minci Boosted Finance lze nyní zakoupit za přibližně 2,01 $ nebo 0,00004685. Za posledních sedm dní se Boosted Finance vůči americkému dolaru obchoduje dolů o 18,5%.
  • Boris Johnson obdržel rekordní dar 1,2 milionu dolarů od krypto investora
    Bývalý britský premiér Boris Johnson údajně obdržel rekordní dar ve výši 1 milionu liber (1,2 milionu dolarů) od krypto investora se sídlem v Thajsku a akcionáře mateřské společnosti Bitifinex/Tether.
  • Boris Vujčić: Duben nebo červen – žádný podstatný rozdíl
    Začátek nového týdne se nesl ve znamení značného množství nejrůznějších zpráv z Evropské unie. Pro rekapitulaci uveďme, že v pondělí vystoupili Luis de Guindos, Peter Kazimir a Mario Centeno. V úterý byly zveřejněny údaje o HDP Německa a Evropské unie za 4. čtvrtletí a také vystoupil představitel Evropské centrální banky Boris Vujčić. Trhy tak na začátku týdne dostaly pěknou dávku podnětů k zamyšlení.
  • Borr Drilling pokračuje v poklesu po zveřejnění neuspokojivých očekávání za 3Q24 📉
    Borr Drilling (BORR.US) prohlubuje pokles po zveřejnění očekávaných výsledků za 3Q24. Akcie společnosti v předobchodní fázi ztrácejí -6 %, což znamená, že akcie klesly na nejnižší úroveň od prosince 2022.
  • Boršč už jen pro bohaté. Rusům kvůli sankcím dramaticky zdražuje „pokrm chudých“, za týden i o 40 %
    Boršč, polévka z červené řepy, charakterizuje Rusko jako máloco jiného. Ačkoli pokrm má svůj původ na Ukrajině, kde se ujal jako jídlo chudých. V Rusku těchto dní to však jídlo chudých rozhodně není. A jen tak nebude. Základní ingredience boršče dramaticky zdražují, a sice kvůli válce právě na Ukrajině a souvisejícím sankcím Západu.
  • BOSSA opět na stupni vítězů v hodnocení časopisu Forbes
    Náhlé rozhodnutí švýcarské centrální banky (SNB) opustit po 3 letech fixační kurz EUR/CHF způsobilo na finančních trzích nečekanou turbulenci a banky, fondy i brokeři počítají ztráty....
  • Bossa.pl opět makléřem roku!
    DM BOŚ S. A. (bossa.pl), tedy finanční skupina, jejíž součástí je i Bossa.cz, byla opakovaně vybrána individuálními investory v prestižní anketě měsíčníku Forbes jako nejlepší obchodník s cennými papíry v Polsku. Internetová platforma Bossa.pl byla ve srovnání s konkurenty opět označena jako nejlepší internetové řešení v oblasti investování na finančních trzích. Za bezkonkurenční byla rovněž označena nabídka vzdělávacích aktivit. Žebříček časopisu Forbes byl sestaven ve spolupráci se Sdružením individuálních investorů na základě odpovědí 6000 investorů.
  • Bostic and Barkin komentují aktuální ekonomický stav 🔔
    Komentáře Fedu Bostic komentuje opatrně, ale optimistický výhled na americkou ekonomiku. V nadcházejících měsících očekává zpomalení ekonomické aktivity v souladu s jistějším postojem amerického Fedu k současné ekonomické situaci. Bostic zdůrazňuje, že cesta k dosažení 2% míry inflace bude náročná, ale dosažitelná, což zdůrazňuje klesající cenotvorbu mezi společnostmi. Poznamenává, že přísnější měnová politika významně ovlivňuje ekonomické aktivity, což naznačuje pokračující trend dezinflace. Bostic tvrdí, že navzdory překážkám je centrální banka na cestě k účinnému řízení a případnému snižování inflace.
  • Bouře poslala NATGAS do 7 % zisku
    Vstupujeme do období, kdy jsou ceny zemního plynu v USA sezónně velmi volatilní. Sice ještě není listopad (kdy odhady zimních teplot dokáží s cenami plynu řádně zamávat), ale i tak máme za sebou dramatický sedmiprocentní růst. Na jeho počátku stály zprávy o formování nové bouře v Karibiku, která by potenciálně mohla narušit produkci a exporty v čase, kdy se plyn začal pomalu vzpamatovávat z předchozích událostí podobného charakteru. Instrument NATGAS se stále nachází jen přibližně 10 % od zářijových minim.
  • Bouře ve sklenici vody: Analýza EUR/USD
    Během páteční asijské seance se pár euro/dolar prudce propadl až do oblasti 1,0600, když se dostal pod tlak zpráv, že Izrael podnikl proti Íránu útočné akce. Dolar na pozadí rizikových nálad znovu posílil, ale ne na dlouho.
  • Bouřlivé dění na trzích s ropou bude mít dopad na české řidiče. Není však nutné propadat panice
    „Zatímco některé analýzy straší cenou ropy kolem 100 dolarů za barel, realita na trzích je zcela odlišná. Cena ropy Brent se po útocích v Saúdské Arábii pohybuje kolem 67 dolarů za barel. Současnou cenu přitom nelze označit za vysokou. Například před rokem stál barel ropy 78 dolarů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Bouřlivý realitní trh v roce 2022 zklidní. Dělící čára mezi vlastníky a nájemníky zesílí
    Rekordní rok 2021 vystřídá klidnější období, kdy dojde ke zpomalení trhu i růstu cen nemovitostí. Vítězi jsou ti, kterým se podařilo nakoupit za nízkých úrokových sazeb. Příští rok bude přát zejména investorům a vlastníkům. Kvůli méně dostupným hypotékám se také upevní rozdíly mezi vlastníky a nájemníky. Více ve svém komentáři k pražskému realitnímu trhu v roce 2022 říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.
  • Bouřlivý vývoj skončil. Ceny zemědělských i průmyslových výrobců se výrazně zklidnily
    „Ceny zemědělských i průmyslových výrobců se postupně ustalují a nevytváří žádné významné inflační tlaky. U konkrétních položek sice stále můžeme být svědky dvouciferných cenových pohybů, ale ze souhrnného vyjádření je zřejmé, že období bouřlivého cenového vývoje skončilo,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Božie oko
    Jednodolárová bankovka si vyslúžila mnoho kontroverzie. Dôvodom je symbol božieho oka na jej zadnej strane. Tento symbol pochádzajúci z čias Slobodomurárstva nedá spávať mnohým „konšpirátorom“, ktorí za ním vidia symbol moci dolára či americkej vlády.
  • BP by opět mohl spustit program zpětného odkupu, akcie rostou
    BP (BP.US) ADR vzrostly dnes o více než 3 % poté, co ropný gigant oznámil dosáhnutí snížení dluhu v Q1 o $35 mld. díky prodeji aktiv, a to včetně prodeje podílu v hlavním plynovém nalezišti v Ománu a vyšším cenám ropy. Toto oznámení přišlo přibližně 1 rok předtím, než ho trh očekával. Znamená to, že BP by mohl opět obnovit program zpětného odkupu akcií, přičemž alespoň 60 % přebytečné hotovosti by mohlo plynout akcionářům. CEO společnosti Bernard Looney oznámil, že se jedná o důsledek rychlejší likvidace výnosů spolu s velmi dobrými hospodářskými výsledky v prvním kvartále. Společnost nezveřejnila žádné informace o dividendách, které byly v loňském roce sníženy. BP poskytne svá kvartální čísla společně s detaily programu zpětného odkupu akcií 27. dubna.
  • BP kvůli propadu cen ropy odepíše majetek až za 17,5 miliardy USD
    Britský energetický gigant BP kvůli propadu cen ropy a zemního plynu, horšímu výhledu a plánované změně strategie odepíše majetek až za 17,5 miliardy dolarů (asi 418 miliard Kč). Firma dnes uvedla, že po koronavirové pandemii očekává rychlejší posun od fosilních paliv k většímu využívání obnovitelných zdrojů energie. To je i součástí strategie BP.
  • BP prodá své petrochemické aktivity za pět miliard USD
    Britský ropný koncern BP prodá své globální petrochemické aktivity za pět miliard dolarů (119 miliard Kč) britské chemické firmě Ineos. BP se tak stahuje z odvětví, které by podle odborníků mělo být v příštích desetiletích klíčovým motorem růstu poptávky po ropě. Uvedla to dnes agentura Reuters.
  • BP vykázala za čtvrtletí zisk 86 mil. dolarů, překonala očekávání
    Britská ropná společnost BP vykázala za třetí čtvrtletí díky lepším cenám ropy zisk 86 milionů dolarů (bezmála dvě miliardy Kč) a překonala tak očekávání analytiků. V předchozím kvartálu měl podnik rekordní ztrátu 6,7 miliardy dolarů. Ropný gigant varoval, že zotavení z dopadů pandemie covidu-19 zůstává nejisté, což negativně ovlivňuje poptávku po ropě a zisky z rafinace.
  • BP zaznamenala první ztrátu za poslední dekádu
    Akcie BP (BP.US) dnes klesly o více než 6 % poté, co společnost reportovala horší hospodářské výsledky. Ropný gigant vykázal ztrátu ve výši $5,7 mld. za rok 2020 - jedinou za poslední dekádu. Výsledky byly negativně ovlivněny nízkou poptávkou po ropě a ropných produktech způsobenou pandemií koronaviru. Společnost rovněž varovala před obtížným startem do roku 2021 kvůli přetrvávajícím cestovním restrikcím.
  • BP zpomaluje odklon od ropy
    Akciím ropného gigantu BP se v posledních dnech daří. Za růstem ceny stojí v první řadě dobré hospodářské výsledky, vyšší dividenda a zpětné odkupy akcií. Daleko zajímavější z makro pohledu je ale rozhodnutí společnosti zpomalit ústup od produkce fosilních paliv. Před třemi lety totiž v BP plánovali výrazně omezit investice do těžby a do roku 2030 plánovali snížit produkci ropy o 40 % ve srovnání s rokem 2019. Nynější revidované plány přitom stanovují cílovou úroveň pro daný rok na 2 milióny barelů denně, což znamená snížení produkce oproti před COVIDové době asi "jen" o čtvrtinu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI