Neděle 22. prosince 2024 04:06
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Partner

Nižší daňové příjmy kompenzují nižší výdaje

01.11.2019 15:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Státní rozpočet za prvních deset měsíců skončil v deficitu 19,6 mld. Kč. Oproti předchozímu měsíci se jedná o zhoršení salda o 1,4 mld. Kč. Zároveň se také jedná o nejhorší říjnový výsledek od roku 2015, kdy byl deficit ještě o deset miliard vyšší.  

Na příjmové straně zůstává situace beze změny. Všechny hlavní daňové položky lehce zaostávají za plánovaným výběrem. To se pak odráží i na celkovém saldu státního rozpočtu. Vyššího výběru daní oproti prognóze Ministerstva financí, kterého jsme byli svědky v minulých letech, se už letos pravděpodobně nedočkáme. Výjimkou zůstává daň z příjmu právnických osob, které výrazně pomohla třetí kvartální platba záloh. Ty jsou však odvozeny od zisků firem z minulého roku, kterých letos podle nás již nedosahují. To vytváří riziko pro státní rozpočet v příštím roce v podobě vyšších daňových vratek. Celkově však kvůli slabšímu výběru daní chybí ve státní kase necelých 29 mld. Kč.

Výdajová strana je o poznání zajímavější. Běžné výdaje v říjnu lehce zpomalily a jsou o 26 mld. Kč nižší, než s čím počítá plán státního rozpočtu, zatímco investiční aktivita postupně zrychluje. Ačkoli investice stále viditelně zaostávají za plánem, jejich tradiční pomalý rozjezd v průběhu roku je letos nejrychlejší za poslední roky. Riziko nižší realizace investic se tak postupně snižuje a naopak je tu i možnost, že by mohly být i vyšší, než s čím počítá rozpočet díky vysokému objemu nespotřebovaných výdajů z minulých let obdobně jako vloni. Ke konci října zbývalo z předchozích let k vyčerpání 41,3 mld. CZK. I přesto však současný objem investic odpovídá roku 2008 při zanedbání rozdílným cenových hladin.

Celkově tak vidíme nižší daňové příjmy, ale i nižší výdaje, než s čím počítá plán státního rozpočtu. O výsledku hospodaření v tomto roce tak rozhodnou investice, které postupně rostou. V případě, že by nebyl naplněn jejich plán, ušetřené prostředky by vykompenzovaly slabší výběr daní, a státní rozpočet by dospěl ke svému plánovanému deficitu 40 mld. Kč, což je i naše prognóza pro tento rok. Deficit státního rozpočtu však vyvažuje stále pozitivní hospodaření municipalit a zdravotních pojišťoven. Celkové veřejné finance by tak podle naší prognózy měly skončit v lehkém přebytku 0,3 % HDP.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nizozemská online investiční banka BinckBank bude součástí skupiny Saxo Bank
    Dánská skupina Saxo Bank a BinckBank dnes oznámily uzavření předběžné dohody o veřejné nabídce Saxo Bank. Hodnota odkupu všech vydaných akcií BinckBank, dosahuje celkově 424 milionů EUR. Cena za jednu akcii činní 6,35 EUR v hotovosti. Zpráva přišla po dlouhodobém jednání mezi vedeními obou společností. Předpokládané období realizace fúze je třetí čtvrtletí roku 2019.
  • Nizozemská pojišťovna NN kupuje rivala Delta Lloyd
    Největší nizozemská pojišťovna NN Group kupuje menšího domácího konkurenta Delta Lloyd za zhruba 2,5 miliardy eur, což je v přepočtu 67,5 miliardy Kč. Společnost NN Group dnes mírně zvýšila svou nabídku na převzetí firmy Delta Lloyd, a získala tak souhlas jejího vedení, napsala agentura Reuters.
  • Nizozemský pivovar Heineken se úplně stáhl z Ruska, byznys tam prodal za euro
    Nizozemský pivovar Heineken už se kompletně stáhnul z Ruska. Své aktivity tam prodal symbolicky za jedno euro (přes 24 Kč) ruské firmě Arnest Group. Heineken to uvedl ve svém sdělení. Záměr opustit Rusko oznámil druhý největší výrobce piva na světě loni v březnu, krátce poté, co ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Proces ale trval déle, než se očekávalo.
  • NÍ ZPRÁVY: BLÍŽÍ SE SCHŮZE OPEC AUD/USD zasáhlo nové roční minimum 0,8517. Nákupčí australského dolaru se obávají dalšího poklesu. Vychází tak z prudkého poklesu dne 21. listopadu z úrovně 0,8720 na úroveň 0,8517. Asijské akcie vzrostly. Index MX...
    AUD/USD zasáhlo nové roční minimum 0,8517. Nákupčí australského dolaru se ob...
  • Nižšia inflácia v Španielsku. Je to dobré znamenie pre euro?
    Včera sa vyjadrila Christine Lagarde, ktorá naznačovala potrebu ďalšieho sprísnenia menovej politiky. Za zmienku stojí, že inflácia v Eurozóne zostáva jasne nad 10%, takže ak inflácia rýchlo neklesne pod túto úroveň, dá sa očakávať, že jastrabie tóny v Eurozóne budú pokračovať.
  • Nižší atraktivita české koruny
    Za poslední týden koruna oslabila vůči euru o téměř dva desetníky a zastavila se nad úrovní EUR/CZK 25,55. Obdobný vývoj lze sledovat ve vztahu k americkému dolaru, vůči kterému se dnes koruna obchoduje na úrovni USD/CZK 21,57.
  • Nižší ceny lákají do akcií kupce, výš zamířilo i zlato
    Evropské akciové trhy se dnes snaží setřásat včerejší ztráty a to samé platí pro Wall Street, která se po slabším úvodu vydává rovněž o něco výš. Evropě vévodí Amsterdam (+1,4 pct), zatímco třeba německý DAX si připisuje půl procenta a v zámoří roste S&P 500 o 0,4 pct. Pražskou burzu naopak stáhly Erste, Avast nebo KB skoro procento do záporu.
  • Nižší ceny potravin přispěly k poklesu inflace pod 7 % y/y
    Růst tuzemských spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 6,9 % y/y z listopadových 7,3 %. To bylo plně v souladu s naší prognózou avšak výrazně pod tržním konsensem, který předpokládal stagnaci na 7,3 % y/y. ČNB ve své prognóze zveřejněné v listopadu očekávala prosincovou inflaci ve výši 7,0 %. Nadále platí, že meziroční inflaci drží výše nižší srovnávací základna konce roku 2022, kdy působil vliv úsporného energetického tarifu. Nebýt tohoto statistického efektu, tak by podle ČSÚ inflace v prosinci činila 4,2 % y/y.
  • Nižší ceny znovu lákají. Amerika otevírá růstově, Evropa navyšuje zisky
    Vlna výprodejů opadla už nejen na akciích, ale zvedají se i kryptoměny. Komodity zkoušely totéž, ale momentálně jsou tlačeny mírně dolů. Na dluhopisech sledujeme smíšený vývoj při malých změnách - americké výnosy jsou mírně dole, německé naopak. Eurodolar v podstatě smazal pokles, který přišel včera po zasedání Fedu, a nachází se na 1,2215.
  • Nižší daně rozpočet nerozvrátí
    Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou halasnou část Čechů – třeba český Twitter od pátku brečí nad tím, že lidem má díky sněmovnímu schválení daňového balíčku od příštího roku zůstat v kapse víc peněz. Ale český Twitter asi nebude reprezentativní výsečí populace. Lze počítat s tím, že mlčící většina i lidé mimo sociální sítě v únoru příštího roku nad výplatnicí opravdu zajásají.
  • Nižší francouzský rating nedostal euro pod tlak, před schůzkou o Řecku ale může růst nervozita
    Agentura Moody´s snížila Francii rating i jeho výhled a zabrzdila tím další růst eurodolaru. Dopad na kur...
  • Nižší hodnota CPI vytváří tlak na SEK
    Švédská koruna vůči euru ztrácí po nižší než očekávané inflaci. Nižší inflační tlaky mohou podnítit Riskbank k provádění holubičí měnové politiky ve střednědobém horizontu, a proto jsme svědky tlaku na pokles SEK.
  • Nižší hodnota CPI ze Švédska 📊Pokles německých velkoobchodních cen
    Dnešní údaje z hlavních, evropských ekonomik ukazují na nižší domácí poptávku po zboží (Německo) a další dezinflační tlak ve Švédsku, kde se meziroční inflace CPI dostala pod 2 %. Téměř 1% meziměsíční pokles německých velkoobchodních cen může být signálem, že i inflace v eurozóně bude v příštích měsících směřovat níže a dosáhne 2% cíle ECB rychleji, než se očekávalo. Euro vůči švédské koruně posílilo, protože údaje o švédském indexu spotřebitelských cen byly mnohem nižší, než trhy očekávaly.
  • Nižší inflace velké pozdvižení nevyvolala
    Mírné zklamání, které přineslo včerejší zveřejnění českých spotřebitelských cen, kurzem domácí měny výrazně nezamíchalo. Koruna sice v reakci...
  • Nižší inflace vrací do Evropy optimismus. Fed dodá informace ze zasedání
    Dnešní obchodování na hlavních evropských trzích se nese opět v pozitivním duchu, poté co včera Amerika nestihla náladu na našem kontinentě úplně zkazit. Do hry opět vstupují nová inflační data, tentokrát předběžná prosincová čísla z Francie. Podobně jako u Německa vidíme nečekaně velké zpomalení cen, které ukazuje, jak výrazně se promítá efekt silnějšího eura a levnějších energií. Ty mimochodem zlevňují na trzích také dnes, když dolů míří jak ropa, tak evropský plyn či elektřina. A jako plus je potom třeba počítat také zprávy o další čínské podpoře realitního sektoru, který zůstává jedním z klíčových problémů ekonomiky.
  • Nižší inflace v USA spouští tržní euforii
    Dá se říci, že se investoři v říjnových inflačních číslech ze zámoří konečně dočkali toho, na co sázeli už po několik měsíců. Celková inflace klesla na úroveň ze začátku roku a sestup z vrcholu začala kreslit také inflace jádrová. Data jsou zároveň pod konsensem. Ve struktuře sice najdeme pár much, ale celkově jde z pozice finančních trhů o velmi pozitivní report, který spouští doslova euforii. Říjnová inflace klesla na 7,7 z 8,2 procenta, zatímco se čekalo 7,9.
  • Nižší inflační data nakopla technologické tituly
    Při rostoucích sázkách na definitivní konec utahování měnových podmínek reagují nejcitlivěji technologické tituly. Právě tento sektor vedl i včerejší rally a mezi největšími hvězdami byli již notoricky známí letošní tahouni, jakou jsou akcie Nvidia, Meta nebo AMD. Včerejší makrodata byla tedy pro trhy rozhodně vítanou podporou, ale dnes už se pozornost začne přesouvat na korporátní výsledky, když výsledkovou sezonu za minulý kvartál odstartují Delta Air a PepsiCo. V pátek se k nim pak přidají i některé velké banky v čele s JPMorgan.
  • Nižší míra těžby diamantů potlačí jejich cenu nahoru
    Diamantové šperky miluje každá žena. Pro muže jsou diamanty zase efektivním způsobem investice. Zdá se, že v nejbližší blízkosti jejich cena půjde nahoru, jelikož objem těžby byl v roce 2018 nižší, než v předchozích letech.
  • Nižší nabídka CZGB v druhé polovině roku
    Vláda navrhuje další zvýšení deficitu státního rozpočtu na 500 mld. CZK. Hlavním důvodem je zvýšení výdajů na podporu ekonomiky v době krize. Podle nás však vláda bude mít i nadále problém tyto výdaje realizovat, což povede k deficitu 400 mld. CZK. To implikuje i nižší dodatečnou emisi CZGB, kterou navíc snižuje využití státních finančních aktiv a čerpání eurových úvěrových programů. Do konce roku tak podle nás zbývá ministerstvu vydat pouze 56,7 mld. CZK, což podle nás nebude problém umístit na trh.
  • Nižší očekávaná inflace v EU v příštích 12 měsících - průzkum ECB!
    Dnes v 10:00 SEČ byly zveřejněny výsledky spotřebitelského průzkumu ECB za červen. Očekávání inflace na příštích 12 měsíců se snížila na 3,4 % a očekávání inflace na tři roky dopředu se rovněž snížila na 2,3 %. Nejistota ohledně inflačních očekávání na příštích 12 měsíců zůstala nezměněna. Vnímání a očekávání inflace byly konzistentní napříč příjmovými skupinami, přičemž mladší respondenti měli nižší vnímání a očekávání než starší.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new