Neděle 22. prosince 2024 03:07
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Ukrajina vybrala ve sbírkách v kryptoměnách desetinásobně více financí než Rusko

29.05.2023 15:43  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Ukrajina vybrala ve finančních sbírkách na válku v přepočtu mezi 80 až 90 miliony dolarů (1,8 až dvě miliardy korun) v kryptoměnách, tedy téměř desetinásobně více než Rusko, které od počátku konfliktu vybralo dary v hodnotě několika jednotek milionů dolarů. V rozhovoru s ČTK to řekl expert na kriminalitu spojenou s kryptosystémy ve společnosti Binance a bývalý kyberpolicista Jarek Jakubček. Vychází z interních dat společnosti Binance a z analýzy firmy Chainalysis sbírající data spojené s kryptoměnami ve více než 70 zemích.

Podle Chainalysis v únoru vybralo okolo 100 ruských skupin přibližně 5,4 milionu dolarů (119 milionů korun), zatímco Ukrajinci asi 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Jedním z důvodů byla podle Jakubčeka větší světová podpora Ukrajiny. Ruské kryptoměnové účty byly naopak ze strany směnáren blokovány, protože mohly pocházet také z nelegálních finančních operací.

"Transparentní povaha blockchainu umožňuje sledovat tok peněz a tímto způsobem jsme byli schopni identifikovat několik snah organizovaných ruských skupin, které se snažily vybírat prostředky na podporu války na Ukrajině," řekl Jakubček. Dodal, že následně byly tyto účty na platformě Binance zmraženy.

Adresy skupin, které vybíraly peníze na podporu Ruska, byly veřejné a tvůrci se je snažily co nejvíce propagovat. Podle Jakubčeka nešlo o organizaci ruského státu, ale spíše o snahu jednotlivců finančně pomoci vybírat finance pro boj na Ukrajině. Jestli se finance tímto způsobem sbíraly také přímo v České republice, nemohl bývalý kyberpolicista potvrdit. "My jsme ani nezkoumali, odkud k nám tyto finance do směnárny přicházely. Více nás zajímal samotný organizátor dané sbírky," řekl Jakubček. Podle něj neexistovala ukrajinská sbírka na Binance, kterou by společnost z důvodu nelegálního financování musela blokovat.

Blockchain je druh decentralizované databáze s neustále se rozšiřujícím počtem záznamů o převodech peněz. Nejčastěji se využívá jako účetní kniha kryptoměn, která uchovává transakce provedené uživateli. Vytvořen byl v roce 2008 člověkem či skupinou lidí nazvanou Satoshi Nakamato a zprvu sloužila pro sledování transakcí bitcoinu.

Společnost Binance je kryptoměnová burza založená v roce 2017 čínsko-kanadským podnikatelem Changpengem Zhaoem a funguje krom jiného jako směnárna mezi kryptoměnami a konvenční měnou. Binance podle agentury Bloomberg zajišťuje finanční převody poloviny celého trhu s kryptoměnami, a jedná se tak o jednu z největších kryptosměnáren na světě.

Jakubček studoval ekonomii a počítačové forenzní vědy na pěti světových univerzitách. Pracoval pět let u irské národní policie, kde vyšetřoval mnoho trestních činů a postupně se začal specializovat na problematiku kyberkriminality. Následně se přesunul do Europolu, kde jako jediný zástupce z České a Slovenské Republiky pracoval v Evropském centru pro boj proti kyberkriminalitě. Nyní v Binance řídí globální snahu o koordinaci likvidace škodlivých aktérů v kryptosystému.

Zdroj: Reuters, ČTK, Chainalysis, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Ukrajina potřebuje peníze, kvůli riziku invaze má omezený přístup na trhy
    Ukrajina si potřebuje od mezinárodních organizací a v rámci bilaterální pomoci vypůjčit asi pět miliard dolarů (téměř 110 miliard Kč). Agentuře Reuters to dnes řekl poradce vlády Oleh Ustěnko. Hysterie, která se podle něj rozpoutala kolem vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem, Kyjevu znemožňuje vypůjčit si peníze klasicky na kapitálových trzích. Možnost invaze ruských vojsk na Ukrajinu je příliš riskantní záležitost na to, aby investoři teď Ukrajině půjčili peníze.
  • Ukrajina prý dokáže uspokojit své věřitele
    Ukrajina má v současnosti dostatek rezerv, aby byla schopna splatit své závazky vůči věřitelům. Řekl to dnes novinářům guvernér centrální banky Stepan Kubiv. Neupřesnil však, na jak dlouhou dobu Ukrajině tyto rezervy vystačí. Premiér Arsenij Jaceňuk dodal, že Ukrajina doufá v brzkou pomoc od Mezinárodního měnového fondu a mise MMF by měla dorazit na Ukrajinu již příští týden.
  • Ukrajina představila ekonomická opatření proti dopadům války na podniky
    Ukrajinský parlament schválil opatření, která mají pomoci tamním podnikům během války s Ruskem. Zahrnují i snížení daní na jednotnou sazbu dvě procenta, informoval včera ukrajinský premiér Denis Šmygal. Vláda též bude financovat program půjček pro zemědělce v hodnotě 25 miliard hřiven (bezmála 19 miliard Kč).
  • Ukrajina přepracuje pravidla pro podnikání, aby podpořila ekonomiku
    Ukrajinská vláda pracuje na revizi systému pravidel podnikání s cílem zrušit a aktualizovat stovky dokumentů. Chce tak podpořit podnikání a pomoci válkou zničené ekonomice v oživení. Agentuře Reuters to řekl náměstek ukrajinského ministra hospodářství Oleksij Sobolev.
  • Ukrajina se předběžně dohodla s věřiteli na restrukturalizaci části dluhu
    Ukrajina se předběžně dohodla se skupinou držitelů dluhopisů na restrukturalizaci zahraničního dluhu za 20 miliard USD (464,2 miliardy Kč). Uvedla to dnes ukrajinská vláda. Oznámení přichází necelý týden před vypršením dvouleté dohody o pozastavení splátek dluhu a je to poprvé od začátku ruské invaze, kdy země přistoupila k restrukturalizaci dluhu.
  • Ukrajina snížila letošní výhled růstu HDP na jedno pct. z původních 3,2 pct.
    Ukrajinské ministerstvo hospodářství snížilo letošní výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) na jedno procento. Informovala o tom dnes agentura Interfax-Ukrajina, která přitom odkázala na ministerského náměstka. Resort dříve počítal s růstem o 3,2 procenta.
  • Ukrajina snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum
    Ukrajinská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu na šest z osmi procent. Sazba se tak dostala na nejnižší úroveň od vzniku nezávislé Ukrajiny v roce 1991. Banka úroky snížila poté, co si vláda zajistila půjčku pět miliard dolarů (118 miliard Kč) od Mezinárodního měnového fondu (MMF).
  • Ukrajina uvalila sankce na další ruské firmy, sportovce či ministrovu dceru
    Kvůli pokračující ruské invazi rozšířila Ukrajina svůj sankční seznam o několik stovek dalších položek. Mezi přibližně 250 firmami, kterých se postihy týkají, je například internetová společnost Yandex, která spravuje největší webový vyhledávač v Rusku, nebo sociální síť VK (VKontaktě), ruská obdoba facebooku. Příslušné dekrety včera podle médií zveřejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  • Ukrajina uvedla, že letos ztrojnásobila výrobu zbraní
    Ukrajina přes pokračující ruské útoky ze vzduchu ztrojnásobila v letošním roce výrobu zbraní, přičemž výrazně vzrostla role soukromých producentů. Podle agentury Unian to včera uvedl prezident země Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina, která se už téměř dva roky brání ruské invazi, je dosud z velké části závislá na zbrojních dodávkách od spojenců. Posílení domácí produkce je jednou z priorit Zelenského administrativy.
  • Ukrajina více než zdvojnásobila základní úrokovou sazbu na 25 procent
    Ukrajinská centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu z deseti na 25 procent. Snaží se tak omezit inflaci a ochránit příjmy a úspory obyvatel v době války. Svou měnovou politiku zpřísnila poprvé od začátku ruské invaze, informovala agentura Reuters.
  • Ukrajina vyzvala k ukončení členství Ruska a Běloruska v MMF a SB
    Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes vyzval k ukončení členství Ruska a Běloruska v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) a Světové bance (SB). Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajina je nyní terčem ruské invaze, na které se podílí také Bělorusko.
  • Ukrajina zavádí výjimečný stav, Západ sankce; Rusko stahuje diplomaty
    Ukrajina i západní státy hledají cesty, jak co nejúčinněji čelit ruským krokům na východě Ukrajiny. Kyjev zavádí výjimečný stav ve všech regionech kromě Luhanské a Doněcké oblasti, do armády povolává zálohy a schválil uvalení sankcí na 351 Rusů. S protiruskými sankcemi vedle USA přišla i Evropská unie, Británie či Japonsko. Spojené státy očekávají rozsáhlý útok na Ukrajinu do 48 hodin. Moskva se nechala slyšet, že sankce její postup nezmění, a z Ukrajiny stahuje své diplomaty. Stoupají ceny ropy.
  • Ukrajina za války přišla o 30 procent ekonomiky
    Ukrajina kvůli ruské agresi přišla o 30 procent své ekonomiky, asi pětinu svého území a 3,5 milionu pracovních míst. Více než deset milionů lidí muselo kvůli válce opustit své domovy, mnozí uprchli do ciziny. Uvedl to ukrajinský premiér Denys Šmyhal v rozhovoru, který zveřejnila japonská televize NHK. Šmyhal se při pondělní návštěvě Tokia zúčastnil podpisu desítek memorand týkajících se japonské pomoci s poválečnou obnovou Ukrajiny, která se již téměř dva roky brání ruské agresi.
  • Ukrajina získala při aukci dluhopisů 8,1 miliardy hřiven na válečné výdaje
    Ukrajinská vláda včera získala na své první aukci vojenských dluhopisů 8,1 miliardy hřiven (6,2 miliardy Kč), které chce použít na zaplacení svých ozbrojených sil bránících zemi před ruskou invazí. Včera to podle agentury Reuters uvedlo ukrajinské ministerstvo financí.
  • Ukrajina zmírnila devizové regulace zavedené před dvěma lety
    Ukrajinská centrální banka včera zmírnila devizové regulace pro firmy, zahraniční investory a běžné občany...
  • Ukrajina zmírnila kapitálové kontroly pro podniky
    Ukrajina zmírnila některé válečné kapitálové kontroly pro podniky. Centrální banka krok označila za největší liberalizaci měnového trhu od ruské invaze v roce 2022. S odkazem na páteční sdělení centrální banky o tom píše zpravodajský server CNBC. Většina opatření vstoupila v platnost včera.
  • Ukrajina zmírnila regulaci měnového trhu
    Ukrajinská centrální banka zmírnila svá omezení na měnovém trhu, která zavedla minulý měsíc ve snaze...
  • Ukrajina znárodnila podíly v pěti strategických firmách, tvrdí poslanec
    Ukrajina znárodnila soukromé podíly v pěti strategických společnostech spojených s několika podnikateli. Je mezi nimi například výrobce motorů Motor Sič nebo energetické společnosti Ukrnafta a Ukrtatnafta. Ukrajinská komise pro cenné papíry a burzu tak rozhodla na základě válečného stavu, uvedl podle agentury Reuters první místopředseda parlamentního výboru pro finance, daně a celní politiku Jaroslav Železnjak.
  • Ukrajina zrušila zákaz komerčních transakcí
    Ukrajinská centrální banka včera večer nečekaně odvolala zákaz většiny komerčních transakcí s devizami, který zavedla teprve včera ráno. Svůj krok nezdůvodnila. Zákaz během včerejšího dne zkritizoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, poškozuje podle něj ekonomiku. Navíc bance vytkl, že svůj krok s vládou nijak nekonzultovala a on se o všem dozvěděl až na internetu.
  • Ukrajina zvýšila základní úrok na 14 procent
    Ukrajinská centrální banka se včera rozhodla zvýšit svou základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 14 procent. Reaguje tak na pokračující růst inflace a výrazné oslabování měny. Ke zvýšení úroků letos přikročila již potřetí. Základní sazba se tak více než zdvojnásobila z 6,5 procenta na začátku roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex