Krátkodobý tržní sentiment a fundamentální analýzy
Krátkodobý tržní sentiment je často uváděn jako jedna z forem fundamentální analýzy, což zcela jistě nelze ani v nejmenším rozporovat, avšak co se samotného přínosu takových analýz v určitý okamžik týče, tak to bývá právě v případě tohoto typu tržního sentimentu velkým problémem.
A kdepak je ten zakopaný pes? Je třeba si totiž uvědomit, že pokud se bavíme o opravdu krátkodobém tržním sentimentu, tak se má na mysli pouze právě ten relativně „aktuální“, tedy sentiment, který na trhu panuje v několika málo posledních minutách. Asi už tušíte, že od sběru informací, zpracování fundamentální analýzy, až po konečné rozhodování, uběhne obvykle mnoho minut, a proto například informace vztahující se právě ke krátkodobému tržnímu sentimentu, pak ve chvíli, kdy s nimi hodláme pracovat v praxi, již postrádají smysl a co více, mohou dokonce i negativně ovlivnit naše následující obchodní pozice.
Tímto jsme si, doufejme, ujasnili, co lze považovat za krátkodobý tržní sentiment a jak k němu (ne)přistupovat z pohledu fundamentální analýzy a nyní se přesuneme k tomu, jak jej lze v tradingu využít.
Ochota riskovat vs. averze k riziku
Jak jsme již zmínili, finanční trhy stojí na emocích (ochota riskovat, averze k riziku), které jsou nejen reakcí na aktuální geopolitické a ekonomické změny, ale současně také díky nim investoři přesouvají své finanční prostředky.
Obchodníci s averzí k riziku
Obchodníci, kteří neradi podstupují rizika a spíše se drží takzvaně sázky na „jistotu“, ti obvykle nejsou těmi, kteří by se snažili využívat krátkodobého tržního sentimentu. Pokud tedy patříte do této obchodní skupiny, pak byste měli dobře zvážit, zda jste ochotni podstupovat rizika plynoucí z toho typu tradingu, či nikoliv.
Obchodníci s ochotou riskovat
Právě tito obchodníci patří nejčastěji mezi ty, pro které je zobchodovávání krátkodobého tržního sentimentu tím pravým ořechovým, a to i přesto, že si dobře uvědomují, že rychlé peníze samozřejmě znamenají i jistá vyšší rizika.
Způsob jak identifikovat a obchodovat s krátkodobým tržním sentimentem
Identifikace krátkodobého tržního sentimentu není nikterak složitá. Běžně postačuje pouze graf o periodě M5 (viz níže), na kterém se krátkodobý tržní sentiment projevuje skrze vygenerování značně „velké“ svíce, v porovnání se svícemi předchozími. Takovýto extrémní pohyb zvyšuje pravděpodobnost, že si někteří obchodníci budou chtít vybrat své dosažené zisky (ukončují pozice), logicky to pak následně tlačí cenu zase zpět, čehož lze samozřejmě využít tak, že realizujeme obchodní pozice proti směru zjištěného krátkodobého tržního sentimentu.
V některých případech (když trhy pokračují a prozatím se neotočily) otrlejší obchodníci své pozice v čase navyšují, čímž na jednu stranu více riskují, ale na stranu druhou jim toto umožňuje po otočení trhu vystoupit v zisku mnohem dříve, než v případě otevření pouze jedné výchozí pozice.
Pro lepší pochopení to nyní vysvětlíme na situaci níže (pravá zvýrazněná svíce). V tomto případě můžeme vidět, že na trhu na okamžik zavládl rostoucí tržní sentiment, přičemž pokud by obchodník vstoupil pouze do jedné krátké pozice (po uzavření této svíce), pak by s velikou pravděpodobností musel nakonec realizovat ztrátu. Ale pokud by naopak otevřel další pozici (po další růstové svíci) a pak opět znovu, tak by se jeho průměrná vstupní hodnota posunula o něco výše, což by mu později (po cca 3-8 dalších svících) dalo příležitost nejen neuzavřít ve ztrátě, ale dokonce i realizovat nějaký ten zisk.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 74,2% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. října 2020 do 30. září 2021). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.