Nová vlna uvolňování měnové politiky přicházející především z komoditně-vývozních zemí se chytá už i v Evropě. Krok americké centrální banky (Fed) opačným směrem by byl pro největší světovou ekonomiku devastující – zvlášť ve světle zkušeností Evropské centrální banky (ECB) z roku 2011, která se také vydala na cestu zvyšování úrokových sazeb příliš brzy, jenom aby se dnes potácela v deflační ekonomice s kvantitativním uvolňováním (QE) běžícím na plné obrátky.
Graf níže ukazuje model přirozených úrokových sazeb v USA z dílny ekonoma Vasca Curdii, tj. úroveň, která odpovídá cílům Fedu – plné zaměstnanosti a 2procentní inflaci. Do kladného teritoria, kdy již Fed bude potřebovat zvyšovat své úrokové sazby, by se přirozené úroky měly dostat až v létě roku 2016 a to výpočet ještě nebere v úvahu novinky z posledního týdne jako je posílení dolaru a vyloženě špatná data přicházející z amerického průmyslu.
Model přirozené úrokové míry v USA (roky 2016 a dále jsou odhad):
Právě dnes bude zasedat Fed a rozhodovat o úrokových sazbách. Žádná změna se ale nečeká – na zasedání totiž nenavazuje tisková konference s guvernérkou Janet Yellenovou a trh předpokládá, že jakákoliv změna kurzu by měla být dostatečně komunikována. Vzhledem ke zhoršující se kondici americké ekonomiky se s žádným překvapením nepočítá, růst sazeb proto zřejmě počká až na rok 2016 a bude reflektovat uvedený graf.
Fed dnes vydá alespoň komentář k měnové politice a stavu ekonomiky (20:00 SEČ). Ten nejspíš bude tlačit na silně holubičí notu a bude zároveň tlačit USD na nižší úrovně. Vzhledem k již zaběhnutému koridoru na 1,1000-1,1500 na EUR/USD se mi již delší dobu jeví pro zobchodování slabšího dolaru vhodnější měnový pár USD/JPY. Pokud totiž bude Fed zohledňovat horší vyhlídky americké ekonomiky do svých rozhodnutí, můžeme se těšit na USD/JPY na slušný střednědobý downtrend.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: cnbc.com, MT4