Během roku 2018 ztratila koruna vůči euru necelé procento. Měnový pár EUR/CZK tedy mírně stoupl z kurzu 25,54 do blízkosti 25,75. Kdo ale držel celý rok krátkou pozici, díky kladným korunovým úrokům neprodělal. Hlavní úroková sazba České národní banky (ČNB) totiž stoupla z 0,50 % na 1,75 %. Vysoký růst mezd (8,4 %), expanze ekonomiky (cca 3 %) i zmíněná slabší koruna oproti předpokladům tlačila ČNB do zvyšování úrokových sazeb.
Vývoj hlavní úrokové sazby ČNB:
I když se na posledním zasedání vyjádřil guvernér ČNB Jiří Rusnok, že externí rizika již příliš prostoru pro zvyšování úroků nedávají, fundamentální mix české ekonomiky by se ani v roce 2019 příliš změnit neměl. Zvýšení HDP okolo 3 % není nedostižnou metou. Růst obstará spotřeba domácností podpořená vysokým zvýšením mezd, nižšími cenami ropy a v důsledku i vyššími vládními výdaji, kdy důchody porostou o 7-8 %. I stavebnictví bude působit pozitivně a spolu s maloobchodem a službami by mělo kompenzovat případnou stagnaci průmyslu, který se především v automobilovém sektoru zdá být již za vrcholem konjuktury.
Meziroční vývoj inflace v ČR:
A jaký vidíme vývoj inflace, která je hlavní veličinou pro nastavení měnové politiky ČNB? ČNB se při svém rozhodování snaží odhlédnout od jednorázových a volatilních faktorů, které růst cen ovlivňují. Soustředí se tedy na cenové indexy očištěné od administrativních opatření (např. změny DPH), cen potravin a energií.
Zatímco v roce 2017 pomáhaly tyto faktory inflaci směrem vzhůru – efekt EET, vyšších cen potravin i pohonných hmot zvýšil inflaci o cca 1,5 % - v letech 2018 a 2019 tomu bude naopak. Zavedení slev na jízdné pro důchodce a studenty spolu s nižšími cenami benzinu a snížením DPH u vybraných služeb bude tlačit inflaci dolů. ČNB tak bude čím dál méně tolerovat růst inflace nad 2 %, protože po očištění o tyto jednorázové položky by i růst cen na cíli centrální banky ukazoval na silné inflační tlaky.
Vývoj bilance běžného účtu k HDP v ČR:
Kurz české koruny má proto velmi dobrý fundamentální základ pro posílení. I přes přehřívající ekonomiku si držíme přebytek na běžném účtu, zadlužení se nezvyšuje a tím pádem je konjunktura stabilnější a udržitelnější. Stejně jako v roce 2018 sice nelze vyloučit negativní sentiment na globálních finančních trzích, který by táhnul korunu dočasně níže, v případě uklidnění situace se ale můžeme dočkat velice slušných zisků, které v uplynulém roce koruna nerealizovala.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (týdenní graf – W1):
Prognózu ostatních měnových párů na rok 2019 uvedeme příští pondělí 7. ledna.
Přeji všem čtenářům šťastný a úspěšný nový rok!
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, tradingeconomics.com, ČNB