Neděle 22. prosince 2024 02:12
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Průzkum PwC: Šéfové českých firem jsou optimističtější než před rokem

25.01.2024 11:18  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Generální ředitelé nejvýznamnějších českých firem mají od letošního roku lepší očekávání, než měli před rokem. Více než polovina manažerů přesto předpokládá, že tuzemská ekonomika letos poklesne. Více optimističtí jsou ve střednědobém výhledu na nejbližší tři roky, kdy na pokles sází pětina ředitelů. Vyplývá to z průzkumu CEO Survey, který udělala poradenská firma PwC mezi 188 šéfy českých firem a který má ČTK k dispozici.

Generální ředitelé českých firem si podle průzkumu myslí, že ještě v prvním pololetí může hospodářství vykazovat známky recese, déletrvajícímu poklesu HDP ale nevěří.

"Podle očekávání generálních ředitelů už má česká ekonomika to nejhorší zřejmě za sebou. Inflace se pomalu dostává pod kontrolu, stejně jako ceny energií. Začneme se dostávat do nového normálu, ve kterém si firmy najdou svou pozici. Šéfové firem jsou tak výrazně optimističtější než loni, kdy se jejich prognózy o poklesu ekonomiky potvrdily,“ komentoval výsledky průzkumu řídící partner PwC ČR Jiří Moser.

V předchozím CEO Survey, který se konal v listopadu 2022, očekávalo příchod recese 91 procent generálních ředitelů, nyní je to 72 procent. Jejich očekávání recese navíc zpravidla míří do prvního pololetí letošního roku. V recesi ve druhé polovině roku věří 16 procent šéfů firem, 28 procent manažerů ji nepředpokládá vůbec. Před rokem přitom to, že recese nebude, uvádělo devět procent šéfů firem, dodal Moser.

V loňském roce česká ekonomika vykazovala známky recese, podle zpřesněného odhadu klesl hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Předběžné údaje za celý rok 2023 zveřejní Český statistický úřad 30. ledna.

Pesimistických zůstává 56 procent ředitelů, kteří očekávají dál pokles ekonomiky. V listopadu 2022 pokles předpokládalo 82 procent šéfů. Podíl manažerů, kteří věří v obrat a růst ekonomiky, tvoří nyní 16 procent, v listopadu 2022 to bylo sedm procent. Zbývající téměř třetina počítá se stabilním vývojem.

Výrazně pozitivnější mají manažeři střednědobý výhled. V nejbližších třech letech věří v růst české ekonomiky 57 procent manažerů, dalších 24 procent očekává stabilní vývoj a 19 procent počítá spíše s poklesem. Z toho čtyři procenta se domnívají, že pokles bude výrazný.

"Dlouhodobě je česká ekonomika silně prorůstová a ani turbulentní prostředí posledních let to nezmění. Samozřejmě nesmí přijít do třetice 'černá labuť', jakými byly v posledních letech covid či začátek války na Ukrajině. Nicméně pokud bychom měli jednoduše shrnout letošní očekávání generálních ředitelů, tak je to: opatrný optimismus. A to je ve světle vývoje posledních let vlastně velmi dobrá zpráva,“ uzavřel Moser.

Zdroj: Reuters, ČTK, PwC

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Průzkum: Německé podniky příští rok plánují rozšiřovat aktivity v Africe
    Německé podniky hodlají v příštím roce rozšiřovat své aktivity v Africe, mimo jiné i v energetickém sektoru. Zvýšení investic v Africe plánují více než dvě pětiny německých firem, které na tomto kontinentě podnikají. Vyplývá to z výsledků průzkumu německo-africké obchodní asociace.
  • Průzkum: Obavy z globální recese jsou nejsilnější za deset let
    Zhruba 38 procent investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší za deset let, napsala agentura Reuters. Zhruba 59 procent respondentů však považuje recesi za nepravděpodobnou.
  • Průzkum: Obchodní spor má dopad na americké firmy působící v Číně
    Obchodní konflikt mezi Washingtonem a Pekingem negativně ovlivňuje vyhlídky pro zisky a investice amerických podniků působících v Číně. Vyplývá to podle agentury Reuters z výsledků výročního průzkumu americké obchodní komory v Šanghaji.
  • Průzkum: Odchod pracovníků z EU ohrožuje britské potravinářství
    Téměř polovina podniků působících v britském potravinářském sektoru tvrdí, že jejich pracovníci pocházející z Evropské unie uvažují o odchodu kvůli nejistotě kolem brexitu. Jejich absence by ochromila třetinu podnikatelských aktivit sektoru, vyplývá z průzkumu federace potravinářského průmyslu.
  • Průzkum: Optimismus firem v USA roste
    Americké podniky jsou čím dál optimističtější ohledně vyhlídek domácího hospodářství a přijímají víc nových...
  • Průzkum: Oživit českou ekonomiku se podaří příští rok, HDP poroste
    Česká ekonomika by se měla ze současné krize vzpamatovat příští rok. Podle průzkumu poradenské společnosti KPMG, který má ČTK k dispozici, si to myslí bezmála dvě třetiny transakčních expertů. Více než polovina z nich odhaduje, že příští rok poroste hrubý domácí produkt (HDP). Trh fází a akvizic by se měl ke stavu před krizí podle 54 procent respondentů vrátit nejpozději v roce 2022. Oslovení odborníci předpokládají také snížení hodnoty společností, nejčastěji do 30 procent.
  • Průzkum: Pařížská burza v prvním pololetí příliš nelákala, Londýn si vedl lépe
    Firmy na burze Euronext v Paříži získaly v prvním pololetí z prodeje akcií 32,8 milionu eur (zhruba 790 milionů Kč), což je meziročně o 92 procent méně. S odkazem na průzkum společnosti KPMG UK o tom dnes informoval server americké televize CNBC. Situace není kvůli vysokým úrokovým sazbám, geopolitice a tlaku na spotřebitele příliš povzbudivá ani jinde v Evropě. Londýn si vedl obecně lépe.
  • Průzkum: Polovina Čechů míní, že do dvou let přijde krize
    Zhruba polovina Čechů (49 procent) se domnívá, že do roka či dvou přijde ekonomická krize. Skoro 15 procent sází na to, že recese se projeví už v nadcházejícím roce. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro Broker Consulting. Třetina lidí věří prognózám ekonomů na toto téma.
  • Průzkum: Prioritou většiny lidí je ochrana životů, ne ekonomiky
    Dvě třetiny lidí chtějí, aby jejich vlády daly v boji s pandemií covidu-19 přednost záchraně lidských životů před kroky k obnově hospodářství. Vyplývá to ze studie společnosti Edelman, která se při dubnovém průzkumu dotázala více než 13.200 lidí z 11 velkých zemí světa.
  • Průzkum: Přijetí eura podporuje 57 pct českých exportérů, čtvrtina je proti
    Přijetí eura v současné době podle průzkumu Raiffeisenbank a Asociace exportérů podporuje 57 procent českých vývozců, 29 procent z nich by uskutečnění tohoto kroku uvítalo v co nejkratší době. Společnou evropskou měnu naopak zcela odmítá čtvrtina vývozců, obávají se na příklad rozpadu eurozóny nebo krize eura. Výsledky průzkumu uskutečněným mezi čtyřmi desítkami exportérů dnes na on-line tiskové konferenci představila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
  • Průzkum PwC: Šéfové českých firem věří, že letošní rok bude lepší než ten loňský
    Šéfové českých firem věří tomu, že letošní rok bude lepší než ten loňský. Dvě třetiny generálních ředitelů předpokládají, že výnosy jejich firmy se v letošním roce zvýší. Je to o tři procentní body více než loni, ale stále pod úrovní let před covidovou pandemií a zahájením války na Ukrajině. Vyplývá to z průzkumu PwC CEO Survey, který společnost PwC uskutečnila mezi 188 řediteli loni na podzim
  • Průzkum: Ruský zpracovatelský průmysl v únoru rostl nejrychleji za šest let
    Aktivita ruského zpracovatelského průmyslu v únoru rostla nejrychlejším tempem za šest let, zrychlil ale také růst nákladů. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global.
  • Průzkum: Ruský zpracovatelský průmysl v září rostl, export zůstal pod tlakem
    Aktivita v ruském zpracovatelském průmyslu v září rostla nejrychlejším tempem za tři a půl roku, přestože západní sankce měly nadále negativní dopad na export. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost S&P Global. Index aktivity zpracovatelského průmyslu se zvýšil na 52,0 bodu ze srpnových 51,7 bodu. Pokud se hodnota indexu nachází nad 50 body, signalizuje to růst v odvětví.
  • Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
    Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových případů nákazy covidem-19 přiměl vlády k obnovování restriktivních opatření a spotřebitele k omezování aktivit mimo domov. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery.
  • Průzkum: Růst světové ekonomiky letos dosáhne 2,6 procenta, příští rok zrychlí
    Celosvětový hrubý domácí produkt (HDP) by se měl podle ekonomů v letošním roce zvýšit o 2,6 procenta. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil mnichovský hospodářský institut Ifo. V příštím roce ekonomové podle průzkumu počítají se zrychlením tempa růstu globální ekonomiky na 2,9 procenta.
  • Průzkum: Řada Evropanů považuje ekonomickou situaci své země za špatnou
    Američané i mnoho Evropanů považuje ekonomickou situaci své země za špatnou. Optimisticky vidí stav své ekonomiky naopak Číňané nebo Indové, ukázal průzkum analytického střediska Pew Research Center. Sondáž se uskutečnila na jaře v 16 zemích světa a její výsledky byly zveřejněny včera. Mimo jiné se ukázalo, že v Evropě panují značné rozdíly.
  • Průzkum: Řada průmyslových firem v Německu omezuje kvůli drahým energiím výrobu
    Řada průmyslových podniků v Německu v reakci na silný růst cen energií omezuje výrobu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), kterého se zúčastnilo asi 3500 podniků. K omezování produkce nebo k částečnému přerušení obchodní činnosti podle průzkumu přikročilo 16 procent respondentů. Do Německa přitom směřuje velká část vývozu z České republiky.
  • Průzkum: Skoro polovina držitelů své kryptoměny nakoupila v roce 2021
    Skoro polovina současných držitelů kryptoměn ve Spojených státech, Latinské Americe a v Asii si je poprvé nakoupila v roce 2021. Podle agentury Reuters to zjistil průzkum kryptoměnové burzy Gemini. Jeho tvůrci se na kryptoměny od listopadu 2021 do února 2022 dotazovali téměř 30.000 lidí ve 20 zemích.
  • Průzkum: Snížení DPH v Německu spotřebu moc nepovzbudilo
    Přechodné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) k většímu růstu spotřeby v Německu nevedlo. Výraznější impuls ekonomice by přinesly vyšší jednorázové bonusy na děti nebo velkorysejší podpora pro lidi, kteří kvůli koronaviru přešli na práci v režimu kurzarbeit. Zjistil to dnes zveřejněný průzkum zadaný institutem IMK nadace Hanse-Böcklera, ze kterého na svém webu cituje list Handelsblatt.
  • Průzkum: Spotřebitelská důvěra v USA vzrostla
    Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v srpnu zvýšila, přispěl k tomu vývoj kolem blížících se prezidentských voleb. Vyplývá to podle agentury Reuters z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani