Pondělí 20. ledna 2025 22:59
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu

27.09.2021 14:58  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Problémy s nedostatkem elektřiny v Číně již zastavily výrobu v mnoha továrnách, včetně dodavatelů firem Apple a Tesla. Některé obchody na severovýchodě země používají při svícení svíčky a nákupní centra zavřela předčasně. Někteří analytici již zhoršili výhledy ekonomického růstu země, píše agentura Reuters.

Čína bojuje s energetickou krizí kvůli napjatým dodávkám uhlí. Částečně za to může oživení průmyslové aktivity, protože ekonomika se zotavuje z pandemie, ale také přísnější emisní standardy. Od minulého týdne se v mnoha částech severovýchodní Číny zavádí regulace dodávek v době špičky a obyvatelé některých měst si stěžují, že výpadky přichází dříve a trvají déle. Lidé na sociálních sítích píšou, že mají doma zimu, nefungují výtahy ani semafory. Noční teploty v severních regionech se přitom blíží k bodu mrazu.

Podle analytiků krize v dodávkách elektřiny poškodila výrobu v několika regionech a zhoršuje vyhlídky hospodářského růstu země. Výpadky proudu znervózňují i akciové trhy v Číně, a to v době, kdy druhá největší ekonomika světa už vykazuje signály zpomalení ekonomického růstu a není jistá budoucnost zadluženého realitního gigantu Evergrande, který nemá peníze na splácení dluhu.

Čína slíbila, že letos sníží energetickou náročnost, tedy množství energie spotřebované na jednotku ekonomického růstu, zhruba o tři procenta, aby splnila klimatické cíle. Úřady v provinciích také v poslední době začaly více vyžadovat snížení emisí, když se ukázalo, že pouze deset ze 30 regionů v první polovině roku splnilo energetické cíle. Zaměření Číny na energetickou náročnost a dekarbonizaci se podle analytiků nezmění před konferencí OSN o klimatu COP26, která se koná v listopadu.

Výpadky elektřiny již několik týdnů postihují zpracovatelské firmy v důležitých průmyslových centrech na východním a jižním pobřeží. Několik významných dodavatelů společností Apple a Tesla muselo zastavit výrobu v některých závodech. Nejméně 15 čínských firem ve svých burzovních prohlášeních uvedlo, že jejich výrobu narušilo omezení dodávek elektřiny. Také více než 30 firem s akciemi na tchajwanské burze a operacemi v Číně muselo kvůli omezením dodávek elektřiny zastavit provoz.

Omezení silně zasáhlo ocelárny, producenty hliníku a cementárny. Podle analytiků Morgan Stanley bylo odstaveno z provozu přibližně sedm procent kapacity výroby hliníku a 29 procent kapacit výroby cementu. Problémy by mohly mít papírenský a sklářský průmysl, výpadky zasáhly také výrobce chemikálií, barviv, nábytku a sójové mouky.

Analytici banky Nomura kvůli nedostatku elektřiny snížili své výhledy ekonomického růstu Číny na třetí a čtvrté čtvrtletí i celý rok. Ve třetím čtvrtletí nyní čekají zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 4,7 procenta místo 5,1 procenta a v posledních třech měsících o tři procenta. Předtím čekali růst o 4,4 procenta. Za celý rok má ekonomika expandovat o 7,7 procenta místo 8,2 procenta. Analytici také varovali, že problémy čínských firem ovlivní globální trhy, ohrožené jsou podle nich zvláště dodávky textilu, hraček a strojních dílů. Analytici z Morgan Stanley uvádí, že pokud bude omezování výroby trvat delší dobu, mohlo by to ve čtvrtém čtvrtletí snížit růst čínského HDP o jeden procentní bod.

Čína je největším spotřebitelem energie na světě a největším zdrojem skleníkových plynů způsobujících oteplování klimatu. Cílem země je dosáhnout maximálních emisí oxidu uhličitého do roku 2030 a do roku 2060 snížit emise na čistou nulu.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Na zlatu se schyluje k nákupní příležitosti v konfluenční oblasti
    Zlato (XAU/USD) na 1hodinovém grafu nyní vytváří formaci dvojitý vrchol. Aby však byla tato formace platná, je zapotřebí jasného prolomení linie neckline směrem dolů. Indikátor Stochastic již zároveň signalizuje překoupené podmínky, mohli bychom tak vidět korekci předchozího růstu. Dočkáme se prolomení zmiňované hranice neckline a oslabení do vyznačené S/R zóny poblíž psychologické hladiny 2000 USD, která koresponduje s rostoucí trendovou linií a také s klouzavým průměrem SMA 100? Na této hladině by se ke slovu mohli opět dostat býci.
  • Názory analytiků na čtvrteční jednání ČNB
    Bankovní rada České národní banky podle odhadů analytiků na svém zasedání ve čtvrtek 26. června nechá...
  • Na 73 procent generálních ředitelů čeká letos pokles globální ekonomiky
    Na 73 procent generálních ředitelů ve světě se domnívá, že globální ekonomika v tomto roce klesne. Představuje to nejpesimističtější výhled klíčových šéfů na globální hospodářský růst za 12 let průzkumu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Global CEO Survey společnosti PwC, kterého se zúčastnilo loni v říjnu a listopadu 4410 generálních ředitelů ze 105 zemí. Firma jej představila na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
  • NBC News: Trumpovi pomohla špatná ekonomická nálada i podpora mužů
    Špatný pocit z ekonomického vývoje, kritický postoj k prezidentovi Joeu Bidenovi a podpora od mužů a prvovoličů patří podle serveru NBC News k hlavním důvodům, proč se republikánovi Donaldu Trumpovi podařilo v letošních prezidentských volbách porazit demokratku Kamalu Harrisovou.
  • NBER: Ekonomika USA v únoru vstoupila do recese
    Ekonomika Spojených států v únoru vstoupila do recese, a ukončila tak rekordně dlouhé období růstu. Oznámil to včera výbor Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), který v USA určuje začátky a konce recesí. USA se nyní podobně jako další země potýkají s negativními hospodářskými dopady koronaviru.
  • NBER: Recese ekonomiky USA vyvolaná koronavirem byla rekordně krátká
    Recese americké ekonomiky vyvolaná šířením koronaviru byla rekordně krátká. Trvala pouze dva měsíce, a to od loňského března do loňského dubna. Uvedl to včera Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), jehož výbor v USA určuje začátky a konce recesí.
  • Nečekané kroky Bank of Japan poslaly USDJPY výš
    JPY dnes oslabuje kvůli snaze Bank of Japan (BoJ) podpořit ekonomiku, která v Q4 zaznamenala pád HDP.
  • Nedávno ekonomové čekali pokles růstu, nyní předpovídají propady
    Zatímco ještě začátkem tohoto měsíce všechny instituce, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF) nebo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), předpovídali pokles růstu celosvětového hrubého domácího produktu (HDP) i jednotlivých ekonomik, teď už prognózy hovoří o propadech a podle většiny odhadů bude ekonomika zasažena mnohem hůře, než tomu bylo za hospodářské krize v letech 2007 až 2009. OECD sice nepředpokládá celosvětovou recesi, všeobecně se ale čeká nulový či záporný růst v mnoha ekonomikách světa i skupinách ekonomik.
  • Nedělní referendum je nestandardní
    Referendum o přijetí návrhu věřitelů, který nabízel Řecku finanční podporu výměnou za reformy, nebude...
  • Nedostatečné reformy prý ohrožují eurozónu
    Neschopnost uskutečnit ekonomické reformy a ochránit slabší členské země by mohla poškodit...
  • Nedostatek pracovníků z EU tlačí mzdy v Británii vzhůru
    Britští zaměstnavatelé jsou nuceni zvyšovat mzdy kvůli rostoucímu nedostatku pracovníků z Evropské unie po loňském referendu o brexitu. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumů konfederace pro nábor nových pracovníků a zaměstnanost REC a britské centrální banky.
  • Nedostatek pracovní síly může podkopat růst Německa
    Nedostatek pracovní síly by mohl podkopat ekonomické oživení Německa, varovala dnes německá průmyslová a obchodní komora DIHK. Německé společnosti mají problém se zaplněním zhruba 1,6 milionu volných pracovních míst.
  • Nedostatky v metodách ratingových agentur
    Evropští regulátoři zjistili nedostatky v metodách, kterými přední ratingové agentury stanovují ratingy bank...
  • Neformální večeří začne v Biarritzu summit zemí skupiny G7
    Za rozsáhlých bezpečnostních opatření dnes začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa (G7). Schůzka zástupců USA, Kanady, Japonska, Francie, Německa, Itálie, Británie a nově několika dalších zemí a zástupců mezinárodních organizací se bude věnovat nerovnosti, ale i hledání řešení krizí v mnoha částech světa.
  • Negativní signál na USD/CHF se nepotvrdil
    Měnový pár USD/CHF otestoval rezistenci na bývalém supportu (rostoucí trendové čáře) a na denním...
  • Nejbohatší Češi očekávají letos jen pozvolný ústup inflace
    Čeští dolaroví milionáři očekávají jen pozvolný ústup inflace, za celý letošní rok ji odhadují průměrně mezi deseti a 15 procenty. Vyplývá to z průzkumu Wealth Report 2022, který zpracovala J&T Banka a jehož výsledky má ČTK k dispozici. Loni byla průměrná celoroční inflace 15,1 procenta. Na letošní rok ji Česká národní banka (ČNB) odhaduje na 10,8 procenta, ministerstvo financí na 10,4 procenta.
  • Nejbohatší Češka je i letos Kellnerová
    Mezi dolarové miliardáře se letos opět dostalo 11 Čechů, z nichž nejbohatší je nadále dědička investiční skupiny PPF Renáta Kellnerová s majetkem 18 miliard dolarů (v přepočtu asi 421 miliard korun). Skokanem roku se stal zbrojař Michal Strnad, který se ve světovém žebříčku meziročně posunul nahoru o stovky příček. S majetkem 4,4 miliardy dolarů (103 miliard korun) je mezi Čechy na šestém místě. Uvedl to dnes časopis Forbes, který mezinárodní žebříček sestavuje. Strnad letos překonal i bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), jehož majetek podle časopisu činí 3,5 miliardy dolarů (82 miliard korun).
  • Nejbohatší člověk Asie odráží útok spekulantů, akcie jeho firem prudce oslabily
    Nejbohatší člověk v Asii, indický podnikatel Gautam Adani, odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), uvedla dnes agentura Bloomberg. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů, což Adani odmítl. Propad akcií jeho firem ale způsobil, že Adani klesl v žebříčku nejbohatších lidí světa.
  • Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
    Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o 45 procent na 58,8 miliardy USD (1,36 bilionu Kč), ukázal žebříček, který dnes zveřejnila výzkumná organizace Hurun. Počet miliardářů se přitom v Číně navzdory pandemii zvyšuje rekordním tempem, k čemuž přispívá zejména růst cen akcií a vstup dalších firem na akciové trhy.
  • Nejbohatším člověkem na světě je letos podle časopisu Forbes Bernard Arnault
    Nejbohatším člověkem na světě je letos podle 37. ročníku žebříčku časopisu Forbes šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč). Na druhou příčku tak Arnault odsunul šéfa americké automobilky Tesla Elona Muska. Jeho majetek se ztenčil na 180 miliard z loňských 219 miliard dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new